Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 71 από 71

Θέμα: Πρώτο service 1000χλμ

  1. #61
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Σφραγίδα;
    Σφραγίδα όχι δεν έχει. Μόνο γραμμένα με στυλό αυτά που έγραψα πιο πάνω.

  2. #62
    Πάνε πια οι εποχές που έδιναν βιβλιαράκια για service. Τώρα πια, στα αυτοκίνητα τουλάχιστον, δεν δίνουν τίποτα, ούτε σφραγίζουν τίποτα. ΚΑΙ στο MAZDA που είχα (2009) και στο FORD (2016) όλα τα service περνιούνται online. Και σε κάθε service σου τυπώνουν ένα printout της online καταγραφής. Ανά πάσα στιγμή μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει με τον αριθμό πλαισίου σε ένα εξουσιοδοτημένο και να ζητήσει λίστα με τα service. Σε αρκετές μάρκες δε, μπορείς και εσύ σαν χρήστης να μπεις και να δεις τα service. Ακόμα και τα μη εξουσιοδοτημένα service έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν στο σύστημα και να περνάνε εργασίες συντήρησης.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Να πας από κει και να απαιτήσεις να βάλει σφραγίδα και υπογραφή. Δεν νομίζω να χει πρόβλημα.. Στην τελική πεστου ότι οταν σε καποια φάση πας να πουλήσεις το μηχανάκι ο επόμενος θα σου λέει ότι τα έγραψες μόνος σου τα σέρβις.. Αυτό το ρόλο παίζει η υπογραφή και η σφραγίδα του και για αυτό υπάρχει και το σχετικό πεδίο στο βιβλιαράκι.. Σίγουρα καταγράφονται και ηλεκτρονικά με τα αποκόμματα αλλά όταν θες να πουλήσεις και ο άλλος θα ζητάει να δει βιβλίο τι θα λες εσύ; κάτσε να μπω στη σελίδα με τα ηλεκτρονικά αρχεία; που πολύ αμφιβάλλω ότι μπορεί να μπει ο πελάτης εκεί μέσα... Αυτά είναι μετά ξυ του εισαγωγέα και του δικτύου εξουσιοδοτημενων.. Γενικώς παντός το δίκτυο της sym θέλει ψάξιμο για να βρεις μάστορα που να έχεις μια ελάχιστη εμπιστοσύνη ότι κάνει σοβαρή δουλειά στο μηχανάκι σου που υποθέτω απέκτησες με κόπο... Εγώ ψάχτηκα με δυο τρεις εδώ στην Αθήνα και τώρα τελευταία κατέληξα σε έναν που θεωρώ πως είναι νορμάλ και μένω ικανοποιημένος με αυτά που κάνει πάνω στο όχημα μου. Οι προηγούμενοι ήταν ολίγο άρπα κόλλα και παπατζιλικι. Το google είναι φίλος σου δεν μπορεί ολόκληρη σαλόνικα να μην έχει καλό συνεργείο sym. Όπου γουστάρεις πας εντός εγγύησης αρκεί να είναι εξουσιοδοτημενο δεν είσαι υποχρεωμένος να πηγαίνεις ντε και καλά εκεί που το πήρες.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #64
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Ισχύει. Κ γω αν το έβλεπα έτσι, θα έλεγα μόνος του το έγραψε ο άλλος αφού είναι όλα γραμμένα μόνο με στυλό κ χωρίς κάτι επίσημο.
    Τα on line νομίζω μόνο οι μάστοροι θα μπορούν να τα δουν!
    Σε 3 αντιπρόσωπους που είχα πάει να ρωτήσω για την αγορά, η αντιμετώπισή τους ήταν λες κ βαριόνταν να μου μιλήσουν ή να δουλέψουν.
    Γενικά δύσκολη εποχή να βρεις σωστό μηχανικό.. Είτε για αυτοκίνητο είτε για μηχανή!

  5. #65
    Όταν πούλησα το Mazda πήγα σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησα να μου τυπώσουν το ιστορικό. Κανένα πρόβλημα και το καλό είναι ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με τον αριθμό πλαισίου. Βλέπεις μια αγγελία, ζητά αριθμό και πας αντιπροσωπεία. Σε πολλά αυτοκίνητα τώρα δεν δίνουν βιβλίο service γιατί δεν υπάρχει πια. Κάποιοι δίνουν δικά τους αλλά τα περνάνε και στο σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης της εγγύησης μαντέψτε που θα τσεκάρουν. Ακριβώς, στο online σύστημα. Και ένα ford που χάζευα τις προάλλες ο πωλητής (μάντρα) είχε τον αριθμό πλαισίου στην αγγελία. Το έβαλα στην εφαρμογή και είδα ότι είχε κάνει μόνο 1 service στα 20.000 στο βέλγιο. Όσα βιβλιαράκια από συνεργεία και σφραγίδες να μου έδειχνε εγώ δεν το έπερνα, Κοινώς, αν η εταιρία (όχι ο τοπικός αντιπρόσωπος) έχει περάσει σε ψηφιακό σύστημα καταγραφής (σχεδόν όλοι έχουν περάσει), το βιβλιαράκι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  6. #66
    Η απαντηση απο την SYM , εγω θα αφηνα το 10W-40 και αν δεν τσιμπαγε λαδι ολα μια χαρα.
    Dear Sir,
    Thank you for purchasing SYM Symphony ST 125.
    Our recommended engine oil viscosity is 10W-30 and you can
    choose different viscosity grade according to the condition of local
    environment.

    If you have any further question regarding repair and maintenance or
    need any technical support, please contact our authorized distributor.
    Please click on the following link to search for the contact information
    of our global distributors.
    https://www.sym-global.com/global-distributors
    Wish you a pleasant day and enjoy riding.
    Best regards.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #67
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Όταν πούλησα το Mazda πήγα σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησα να μου τυπώσουν το ιστορικό. Κανένα πρόβλημα και το καλό είναι ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με τον αριθμό πλαισίου. Βλέπεις μια αγγελία, ζητά αριθμό και πας αντιπροσωπεία. Σε πολλά αυτοκίνητα τώρα δεν δίνουν βιβλίο service γιατί δεν υπάρχει πια. Κάποιοι δίνουν δικά τους αλλά τα περνάνε και στο σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης της εγγύησης μαντέψτε που θα τσεκάρουν. Ακριβώς, στο online σύστημα. Και ένα ford που χάζευα τις προάλλες ο πωλητής (μάντρα) είχε τον αριθμό πλαισίου στην αγγελία. Το έβαλα στην εφαρμογή και είδα ότι είχε κάνει μόνο 1 service στα 20.000 στο βέλγιο. Όσα βιβλιαράκια από συνεργεία και σφραγίδες να μου έδειχνε εγώ δεν το έπερνα, Κοινώς, αν η εταιρία (όχι ο τοπικός αντιπρόσωπος) έχει περάσει σε ψηφιακό σύστημα καταγραφής (σχεδόν όλοι έχουν περάσει), το βιβλιαράκι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους
    Η αλήθεια είναι πως ηλεκτρονικά γίνονται όλα τελευταία..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Η απαντηση απο την SYM , εγω θα αφηνα το 10W-40 και αν δεν τσιμπαγε λαδι ολα μια χαρα.
    Dear Sir,
    Thank you for purchasing SYM Symphony ST 125.
    Our recommended engine oil viscosity is 10W-30 and you can
    choose different viscosity grade according to the condition of local
    environment.

    If you have any further question regarding repair and maintenance or
    need any technical support, please contact our authorized distributor.
    Please click on the following link to search for the contact information
    of our global distributors.
    https://www.sym-global.com/global-distributors
    Wish you a pleasant day and enjoy riding.
    Best regards.
    Ο Γκοργκολης που τον πήρα τηλέφωνο με είπε πως δεν έκανε καλό με τα 10/40 που έβαλε κ την επόμενη να του υποδείξω να βάλει 15/50!!

  8. #68
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Κ επανέρχομαι στο θέμα λαδιών... Στην αλλαγή που έγινε στο σέρβις, μου έβαλε 15w-50 λάδι και όταν τον ρώτησα γτ πριν με έλεγε μόνο 10w-40 βάζουμε σε αυτά τα σκουτερ τώρα βάλαμε 15w-50, μου είπε ότι έγινε ενημέρωση από τα κεντρικά να βάζουν 15w-50 στα κάτω των 200 κυβικών!!
    Ακριβώς το αντίθετο με το "θέμα" που είχα στην αρχή!!
    Η ιδέα μου είναι ότι το μηχανάκι δούλευε κ στρόφαρε καλύτερα με το 10w-40 απ' ότι τώρα! Φίλος μου λέει να τα αλλάξω ξανά σε 10w-40 κ είναι κρίμα να βάζω τόσο χοντρό λάδι αφού δεν καίει κ είναι καινούργιο το μοτέρ! 3500χλμ
    Έχω χαζέψει κ με το διάβασμα τα api sm κ jaso mb κ ma2. Mb ξέρω βάζουν στα σκουτερ, ma2 είναι αυτά που μου έβαλε!!

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris_symphony Προβολή μηνύματος
    Κ επανέρχομαι στο θέμα λαδιών... Στην αλλαγή που έγινε στο σέρβις, μου έβαλε 15w-50 λάδι και όταν τον ρώτησα γτ πριν με έλεγε μόνο 10w-40 βάζουμε σε αυτά τα σκουτερ τώρα βάλαμε 15w-50, μου είπε ότι έγινε ενημέρωση από τα κεντρικά να βάζουν 15w-50 στα κάτω των 200 κυβικών!!
    Ακριβώς το αντίθετο με το "θέμα" που είχα στην αρχή!!
    Η ιδέα μου είναι ότι το μηχανάκι δούλευε κ στρόφαρε καλύτερα με το 10w-40 απ' ότι τώρα! Φίλος μου λέει να τα αλλάξω ξανά σε 10w-40 κ είναι κρίμα να βάζω τόσο χοντρό λάδι αφού δεν καίει κ είναι καινούργιο το μοτέρ! 3500χλμ
    Έχω χαζέψει κ με το διάβασμα τα api sm κ jaso mb κ ma2. Mb ξέρω βάζουν στα σκουτερ, ma2 είναι αυτά που μου έβαλε!!
    Βάζε ότι λέει η SYM και άσε τα ελληνικά μαστόρια να λένε για 10w-40 και 450w-1500....
    Μόνο ο κατασκευαστής ξέρει τι σχεδίασε και κατασκεύασε οπότε βάζεις ότι λέει το manual σου. Κατά προτίμηση το αυθεντικό Αγγλικό αν το έχεις.

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Πηρα ακριβώς το ίδιο μοντέλο άλλα ακόμα δεν έχω πάει για το πρώτο service, αν θες κάνε ένα τηλ στο tetoro και ρώτησε τον για τα λάδια, θεωρείται από τους καλύτερους εξουσιοδοτημενους στην Αττική, εκεί πήγα και εγώ για να με συμβουλέψει μεταξύ του 200 και του 125 l/c και πάνε και χρόνια δύο κολλητοί τα hd300 που έχουν.

  11. #71
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Βάζε ότι λέει η SYM και άσε τα ελληνικά μαστόρια να λένε για 10w-40 και 450w-1500....
    Μόνο ο κατασκευαστής ξέρει τι σχεδίασε και κατασκεύασε οπότε βάζεις ότι λέει το manual σου. Κατά προτίμηση το αυθεντικό Αγγλικό αν το έχεις.
    Να πω την αλήθεια πριν άρπαζε καλύτερα το μηχανάκι.. Τώρα με το 15w-50 δεν πάει το ίδιο, κ έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση στην βενζίνη!!
    Σίγουρα ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα απο τα μαστορια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Πηρα ακριβώς το ίδιο μοντέλο άλλα ακόμα δεν έχω πάει για το πρώτο service, αν θες κάνε ένα τηλ στο tetoro και ρώτησε τον για τα λάδια, θεωρείται από τους καλύτερους εξουσιοδοτημενους στην Αττική, εκεί πήγα και εγώ για να με συμβουλέψει μεταξύ του 200 και του 125 l/c και πάνε και χρόνια δύο κολλητοί τα hd300 που έχουν.
    Θα τον κάνω ένα τηλέφωνο!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 00:59
  2. ΠΡΩΤΟ Service V-strom(help)
    από vector_bruce στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 18:17
  3. Πρώτο Service σε ER6n.
    από looperx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 00:25
  4. Πρώτο Service
    από esousdes στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 13:13
  5. Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 16:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF