Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Φακός κεφαλής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424

    Φακός κεφαλής

    Δεν έχω φακό κεφαλής και είναι πολύ χρήσιμος μια και έχεις ελευθερα τα χέρια να δουλευεις.

    Βεβαια στον κυκεώνα της κινεζιάς που κυκλοφορεί είναι δύσκολο να πάρεις κάτι καλό. Είχα πάρει έναν duracell λέω duracell γράφει καλός θα είναι. Παιδιά έφεγγε λιγότερο απο κεράκι εκκλησίας

    Εχω βρει αυτόν τον οποίο φυσικά εδώ στο πριγκηπάτο του Ελλαδιστάν πουλάνε όσο θέλουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε λιγότερα λεφτά;
    Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.

    https://www.amazon.de/-/en/gp/produc...KR8XB7XF&psc=1

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Δεν ειναι κακός αλλά κοίτα και στο: https://eu.nkon.nl/zaklampen/flashli.../in-stock.html

  3. #3
    Με κλειστά μάτια Petzl. Τρομερά ανθεκτικοί, ποιοτικοί, με ανταλλακτικά, για όλα τα βαλάντια και με άπειρες επιλογές σε lumen. Και τους βρίσκεις και από Ελλάδα σε συμπαθητικές τιμές.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Εδω εισαι......https://www.skroutz.gr/c/280/fakoi-f...&order_dir=asc
    Αυτη η μαρκα ειναι κορυφαια

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Με κλειστά μάτια Petzl. Τρομερά ανθεκτικοί, ποιοτικοί, με ανταλλακτικά, για όλα τα βαλάντια και με άπειρες επιλογές σε lumen. Και τους βρίσκεις και από Ελλάδα σε συμπαθητικές τιμές.
    Ο πρώτος φακός κεφαλής που πήρα, πριν από 20+ χρόνια, ήταν το ακριβότερο μοντέλο της Petzl, σε προσφορά κάπου 100 Ευρώ από Γερμανία. Πρόλαβα να τον χρησιμοποιήσω 4-5 φορές, έσπασε το πλαστικό κούμπωμα των μπαταριών. Το ίδιο και άλλον έναν που είχε πάρει φίλος μου. Ορκίστηκα να μην ξαναπάρω Petzl.
    Μετά πήρα διάφορα μοντέλα της Black Diamond, από 50 μέχρι 100 ευρώ. Και αυτοί χάλασαν με λίγη χρήση σε μερικά χρόνια, μάλλον λόγω γήρανσης.
    Παράλληλα είχα πάρει και κάποιους Princeton από Αμερική. Από αυτούς δεν χάλασε κανένας, δουλεύουν ακόμη, απλά ξεπεράστηκαν και τους χάρισα.
    Έχω πάρει και κάποιους FENIX ακριβούς κινέζικους. Πολλή καλύτερη η κατασκευή τους από αντίστοιχης τιμής Petzl. Τους χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα χωρίς να έχουν πάθει κάτι.
    Όλοι οι φακοί που παίρνω είναι με ανταλλάξιμες μπαταρίες, ή ΑΑΑ ή ΑΑ ή λιθίου 18650.

    Βέβαια δεν θέλεις μόνο αντοχή. Έχει σημασία και πως φωτάνε, τι ευκολίες έχουν, τι αυτονομία έχουν, το βάρος και ο όγκος τους, η συμβατότητα μπαταριών και θυρών με άλλες συσκευές που έχεις, ....
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 17/05/2022 στις 21:17.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Εδω εισαι......https://www.skroutz.gr/c/280/fakoi-f...&order_dir=asc
    Αυτη η μαρκα ειναι κορυφαια
    Έχω πάρει τον NiteCore HA23. https://www.skroutz.gr/s/19524820/Ni...50lm-HA23.html
    Ο χειρότερος μηχανισμός στήριξης φακού που έχω συναντήσει. Δεν μπορεί να κρατήσει τον φακό στην θέση που επιλέγεις, εκτός αν δεν κάνεις απότομες κινήσεις.
    Τον είχα αγοράσει από την NiteCore και μετά από παράπονα μου επέστρεψαν τα μισά χρήματα πίσω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω φακό κεφαλής και είναι πολύ χρήσιμος μια και έχεις ελευθερα τα χέρια να δουλευεις.

    Βεβαια στον κυκεώνα της κινεζιάς που κυκλοφορεί είναι δύσκολο να πάρεις κάτι καλό. Είχα πάρει έναν duracell λέω duracell γράφει καλός θα είναι. Παιδιά έφεγγε λιγότερο απο κεράκι εκκλησίας

    Εχω βρει αυτόν τον οποίο φυσικά εδώ στο πριγκηπάτο του Ελλαδιστάν πουλάνε όσο θέλουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε λιγότερα λεφτά;
    Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.

    https://www.amazon.de/-/en/gp/produc...KR8XB7XF&psc=1
    Δεν μας λες πολλές βασικές λεπτομέρειες όπως τι δέσμη θέλεις, φαρδυα ή spot; σε τι εργασίες θα τον χρησιμοποιείς; να είναι μόνο κεφαλιού ή και χεριού; πόσα LM θα χρειαστείς για 8 ώρες; προτίμηση για είδος ή μέγεθος μπαταρίας; μπαταρία ενσωματωμένη ή ξεχωριστή; πόσα διαθέτεις max;

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δεν μας λες πολλές βασικές λεπτομέρειες όπως τι δέσμη θέλεις, φαρδυα ή spot; σε τι εργασίες θα τον χρησιμοποιείς; να είναι μόνο κεφαλιού ή και χεριού; πόσα LM θα χρειαστείς για 8 ώρες; προτίμηση για είδος ή μέγεθος μπαταρίας; μπαταρία ενσωματωμένη ή ξεχωριστή; πόσα διαθέτεις max;
    Ε τί να πω τώρα, δεν είχα άλλον φακο κεφαλής και θελω να ξεμπερδευω μια και καλή. Να ειναι λίγο της προκοπής και όχι κινεζιά, να κάθεται καλά στο κεφάλι, μην γίνεται αυτό που είπε ο @GEORGIOS να περπατάς και να "πεφτει" η ρύθμιση του φακού...

    - Καλό είναι να φαρδαινει και να στενευει η δεσμη εως πολύ στενή.
    - Δε θα βουτηξω για ψαροντούφεκο αλλα μη χαλάσει αν φάει λίγη σκόνη ή νερο.
    - 1000 lm
    - Τωρα αν παιρνει καποιον αντάπτορα για να τον στηρίξεις κάπου δε θα πω όχι, αλλα οχι βασικό requirement αυτό
    - Αναγκαστικά για να "δίνει" θα πρεπει να έχει κάποιου είδους 18650, να μπορούμε να τις αλλαξουμε και καλό θα ήταν να έχει usb-c για γρηγορη φορτιση
    - 50-80€ δίνω μαξ

    Καλό θα ήταν όσοι απαντούν να βάλουν μοντέλα που οι ίδιοι έχουν και είναι ευχαριστημένοι. Κοιταω αυτά που έχετε γράψει

    Μεχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει αυτόν (καλύτερη τιμή απο σκρουτζ)
    https://www.e-shop.gr/nitecore-hc60-...m-p-PER.590787
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 17/05/2022 στις 21:57.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αυτός ο nitecore είναι κινέζικος περίπου σε μέση τιμή.Έχει ότι ζητάς εκτός από ρυθμιζόμενη δέσμη.
    Αν ανέβεις στα 95 ευρώ, δες τον τελευταίο της fenix HM65R με δύο led για μακρυά και κοντά.Πάντως οι 18650 είναι σχετικά μεγάλοι και βαριοί και δεν θα τους συνιστούσα σε έντονη δραστηριότητα όπως το τρέξιμο. Αν θες κάτι ελαφρύτερο πρέπει να πας σε 3ΧΑΑΑ ή με ενσωματωμένη Lion.
    Προσωπικά θα ξεκίναγα από τον NITECORE NU35 450Lm με διπλή τροφοδοσία μπαταριών Lion /3xAAA και θα επερνα μια έξτρα μπαταρία Liion και ένα σετ Eneloop Pro αν έχεις φορτιστη.Τα πραγματικά 450 LM είναι υπεραρκετά για υπαίθριες δραστηριότητες και συνήθως μας φθάνουν 150-200Lm.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 18/05/2022 στις 11:57.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πρόσφατα πήρα από Aliexpress ένα φακό κεφαλής ελαφρύ με ωραία στενή δέσμη. Παίρνει μπαταρίες 3ΧΑΑΑ, έχει σενσορα κινησης για την μεγάλη σκάλα με ξεχωριστό κουμπί, το led έχει τρεις σκάλες:μεγάλη /μικρή /φλας, επιπλέον έχει δύο ledακια κόκκινα σταθερά ή φλας(για ποδηλάτες ιδιαίτερα). Τα κουμπάκια δουλεύουν πολύ καλά, τα πλαστικά είναι φθηνά, το ίδιο και η ελαστική ταινία.
    Το led δινει ξεκουραστο φυσιολογικό φως περίπου 5000Α.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220518_100856_com.alibaba.aliexpresshd.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	435897
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 19/05/2022 στις 00:36.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.
    Για 1000Lm για 8 ώρες πρέπει ο φακός να έχει τουλάχιστον 4 μπαταρίες 18650. Πρέπει να έχεις δυνατό λαιμό για να τον έχεις στο κεφάλι σου.
    Υπάρχουν τέτοιοι φακοί, που οι μπαταρίες είναι σε θήκη που την κρεμάς στην ζώνη σου.

    Κανένας φακός με μιά μπαταρία 18650 δεν μπορεί να έχει συνεχόμενα 1000lm για 2 ώρες.
    Και οι φακοί με μπαταρία 18650 θεωρούνται βαριοί φακοί.

    Οι φακοί με μιά μπαταρία 18650 μπορούν να δώσουν για 10 ώρες 150Lm.
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 18/05/2022 στις 10:04.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Δεν νομίζω ότι εννοούσε 1000lm συνεχώς για 8 ώρες...
    Αυτό είναι το μέγιστο ενός ερασιτεχνικου φακού για λίγα λεπτά, έτσι κι αλλοιως θα σου κατεβάσει την ένταση ο ίδιος ο φακός λόγω υπερθέρμανσης.
    Επαγγελματικά εργαλεία μπορούν να αντέξουν αρκεί να αντέχει και η τσέπη σου!

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Σαν παράδειγμα βάζω το διάγραμμα του φακού κεφαλής Fenix HL60R, με μπαταρία 2600mAh. Είναι ένας καλός φακός μπαταρίας 18650.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fenix.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	32,6 KB 
ID:	435898

    Τον έχω αγοράσει και τον έχω μετρήσει με μπαταρία 3100mAh (μετρημένη).
    Με επιλογή πάντα στην μέγιστη σκάλα Turbo οι χρόνοι είναι:
    1:20 ~950Lm μέχρι να πέσει στα ~400Lm με κάποιες ενδιάμεσες διακοπές για να κρυώσει
    0:30 ~400Lm μέχρι να πέσει στα ~150Lm
    0:15 ~150Lm μέχρι να πέσει στα ~50Lm
    0:15 ~50Lm μέχρι να πέσει στα ~5Lm
    4:00 ~5Lm μέχρι η τάση της μπαταρίας να πέσει στα 2,8V.
    Συνεχίζει μερικές ώρες ακόμη με λιγότερα από 5Lm αν ή μπαταρία δεν έχει κόφτη.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι χρόνοι που δίνουν όλοι κατασκευαστές είναι μέχρι ο φακός να πέσει μέχρι ένα ποσοστό.
    Δλδ όταν σου λέει 400 λιούμενς για 4 ώρες εννοεί οτι στις 3 ώρες και 50 λεπτά θα δίνει 20 λιούμενς. Χωρίς να ξέρεις για πόσο θα κρατάει τα 400 σταθερά και πόσα θα δίνει όταν αρχίσει να πέφτει.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι περισσότεροι φακοί κεφαλής πάσχουν σε δυο σημεία.

    Όσοι έχουν ανταλλάξιμες μπαταρίες, συνήθως πάσχουν στο πορτάκι της μπαταρίας. Συμβαίνει και στις καλύτερες μάρκες. Σε όλες τις γνωστές αλλά ακόμα και στους princeton tec.
    Θέλει προσοχή το είδος της θήκης που θα έχει για τις μπαταρίες.

    Οι περισσότεροι αδειάζουν τις μπαταρίες τους αν τις αφήσεις μέσα. Είναι θέμα λειτουργίας και όχι καποιου προβλήματος. Οι ηλεκτρονικοί διακόπτες πρέπει να είναι έτοιμοι να δώσουν εντολή όταν πατηθούν. Και αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες μάρκες (και ναι, ακομα και στους princeton tec).
    Οι μηχανικοί διακόπτες δε έχουν τέτοια θέματα όπως δεν το αντιμετωπίζουν στον ίδιο βαθμό όλοι οι φακοί (ακομα και μέσα στην ίδια μάρκα).
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 01:52
  2. Κόστος αλλαγής φλάτζας κεφαλής
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 15:24
  3. Help για Φλάτζας Κεφαλής!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2006, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF