Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ηλεκτρικα μηχανακια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2022
    Μηνύματα
    2

    Ηλεκτρικα μηχανακια

    Καλησπερα !! Πολλες ερωτησεις βρε παιδια οσοι εχετε και οσοι ξερετε ν μ απαντησετε καποιες...
    Καταρχας τι προσεχεις??δλδ αν εχουν ιδια βατ μταταρια,τελικη κτλ ειναι ολα ιδια?η εχουμε και εδω διαφορες τυπου κινεζικο και ιαπωνεζικο?
    2η.Εχω ακουσει οτι κλεβοντε ευκολα!!οκ ειδα οτι βγενει η μταταρια την περνεισ σπιτι,κατα τα αλλα ειναι πολυ ελαφρυ ξερω γω και φωρτωνετε?η για τη μπαταρια λενε,δλδ οταν πας καπου πρπει να το βλεπεισ συνεχως?
    3η Μου κανει εντυωσει που βλεπω αγγελιες που πωλουντε ειναι ενος ετουσ και απο 2000 ο αλλοσ το δινει 800ε?τι μπορει να επαθε το ηλεκτρικο??
    4η τι να προσεξω σε περιπτωση που παω ν αγορασω τελικα?
    Και γενικα αξιζει ας πουμε να παρεις ενα(οχι φυσικα για βολτες κτλ)αλλα να πηγενοερχεσε στο χωριο στη θαλασσα με 50χλμ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μαν δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, περισσότερο παρακολουθώ διάφορα γκρουπακια με συζητήσεις. Αυτό που έχω καταλάβει τόσο καιρό είναι ότι τα ηλεκτρικά οχήματα γενικώς, αποτελούν "εξειδικευμένα" προϊόντα τα οποία ΥΠΌ ΣΥΝΘΉΚΕΣ μπορεί να εξυπηρετήσουν καλύτερα από αντίστοιχα θερμικά κ να συμφέρουν.
    Το υπό συνθήκες είναι πολύ σημαντικό γιατί χρειάζεται να θέσεις προτεραιότητες κ ιεράρχηση αναγκών.
    Είναι ξεκάθαρο ότι ως εξειδικευμένα προϊόντα ΔΕΝ τα κάνουν όλα πολύ καλά κ να συμφέρουν.
    Οπότε τα βάζεις κάτω
    Κόστος κτήσης, κόστος χρήσης, χρήση αυτή καθεαυτή, τρόπος φόρτισης, αυτονομία κλπ
    Κ το βασικότερο, εάν την ανάγκη που θέλεις να καλύψεις, στην εξυπηρετεί ήδη κάποιο όχημα.
    Αν έχεις δηλαδή τρόπο να πηγαινοέρχεσαι στο χωριό στην θάλασσα, ένα ηλεκτρικό δεν θα προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.
    Επίσης, τα Κινέζο ηλεκτρικά κ τα χαρχαλα της πλάκας που κυκλοφορούν ΔΕΝ μπορούν να πάνε με 50χλμ / ώρα ταχύτητα. Μαξ 25 πιάνουν,σου βγάζουν την πίστη στο δρόμο κ είναι επικίνδυνα κ για σένα κ για τους υπόλοιπους οδηγούς.

    Μονή συμβουλή, ηλεκτρικό κ φθηνό δεν παίζει. Άμα θέλεις να μπεις στο χορό, μάζεψε κ πάρε ένα καινούριο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2022
    Μηνύματα
    2
    Κοιτα εγω παντως οσο το ψαξα ειδα οτι και καποια επιδοτουντε ενα -20%(το κρητιριο δε το καταλαβα)..Οσο για μεταχειρισμενα εχεις δικιο οχι για τα χλμ αλλα σημενει οτι εχουν θεμα με τη μπαταρια που ειναι πανω κατω η μιση αξια τους...Ειδα οτι στα περισοτερα διαλεγεις εσυ μπαταρια βατ/ταχητητα,αυτονομια και οσο"βαζεις"τοσο μεγαλονει και η τιμη..δλδ με κατω απο 2000 περνεις ενα ως 45χλμ γα να πηγενει 80 θες 3και τουλαχιστον..Και πεζει ρολο και ο τυποσ μπαταριας αλλα και το αν εχει μια η δυο,και αν βγενει(σε μερικα δε βγενει)..Μακαρι να βρεθει εδω καποιος που εχει η που ασχολητε να μας πει αν αξιζει η καλυτερα στη βενζινα ακομα γιατι στα χαρτια καλα τα γραφουνε αλλα αν κρινω και απο παρουσιασεις σε κινεζικα βενζινοκινητα αλλα κ.α στη πραγματικοτητα διαφερουν πολυ..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Προσωπικά, το μόνο ηλεκτρικό που συγκρίνεται με βενζινοκίνητο είναι η ηλεκτρική vespa (οκ και η ηλεκτρική BMW).
    Αφενός την φτιάχνει εργοστάσιο που γνωρίζει να φτιάχνει δίτροχα, θα υπάρχουν ανταλλακτικά και υποστήριξη και δίκτυο και μπαταρία όταν έρθει η ώρα της.
    Αν είχα δυνατότητα φόρτισης ενδεχομένως να εξέταζα εάν συμφέρει οικονομικά η αγορά του για πήγαινε έλα στη δουλειά.
    Βέβαια με τα ίδια λεφτά αγοράζεις σκούτερ να κάνεις το γύρο του κόσμου 2 φορές, χωρίς άγχος για φορτίσεις, χωρίς να περιμένεις να γεμίσει η μπαταρία και να το πουλήσεις σε 2 χρόνια χωρίς να χάσεις τα μισά λεφτά σου.
    Αλλά οκ είμαι μπάρμπας in , cool , σύγχρονος με οικολογική συνείδηση και θα ταίριαζε στο profil μου.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Εγώ καβάλησα ένα σκουτεράκι με σκοπό την άμεση αγορά του και το πήγα σε μια ανηφόρα και απογοητεύτηκα.
    Παρ´ολο που είχε καλή μπαταρία και τελική 45-50χλμ στην ευθεία, απλά μετά από 20λεπτα δοκιμής/τεστ,το ξέχασα τελείως.
    Δεν κάνουν για 100κιλα βάρος,μέχρι 60-70 κιλά, όχι δικάβαλο και πολύ κοντινές αποστάσεις...
    Είναι ένα κακό παιχνίδι (προσωπική μου άποψη).
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

Παρόμοια θέματα

  1. Κόντρες θανάτου με μηχανάκια …
    από whiteran στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:34
  2. Ηλεκτρικά διαγράμματα Africa 93+
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 14:14
  3. Μηχανάκια από χαρτί
    από stratospr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 14:17
  4. Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 10:03
  5. Ευρωπαικα ΜηΧανακια......
    από Spazz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 23:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF