Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Κάτσε Ισπανία!!!
    Για εσας που λέτε να κατσω Ισπανία...

    Μετά από 12 χρόνια στο εξωτερικό και σε μια μεγάλη πόλη σαν την Βαρκελώνη. Με πολυ καλο μισθο και για τα στάνταρ Ισπανίας, μερικες φορές ένα ρισταρτ ειναι ποιο σημαντικό από όλα τα λεφτα του κόσμου.

    Την μηχανη σκέφτομαι να την πουλήσω κιολας αλλα ξερω τι ωραία μπορώ να περάσω μαζι της στο νησι μου την Κρήτη.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Παλιότερα (αρκετά παιλιότερα) για επαναπατρισμό των Ελλήνων υπήρχε κάποια απαλλαγή στους δασμούς για τα οχήματα. Την πιο έγκυρη πληροφόρηση θα τη πάρεις από εκτελωνιστές. Επίσης υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν το σύνολο των διαδικασίων, μεταφορά, εκτελωνισμό, πινακίδες κτλ. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα και λένε πως αν δε ξέρεις να τρέξεις τις διαδικασίες μόνος σου έρχεται αρκετά οικονομικά.



    Θα συμφωνήσω, αυτή η χώρα πάει μόνο προς το χειρότερο πάντα συγκρινόμενη με τις λοιπές χώρες. Αυτή τη στιγμή και όλη η Ευρώπη είναι χάλι αλλά καλύτερα μείνε μακριά από τη πρωταθλήτρια του είδους. Αυτή είναι μια προσωπική γνώμη, πολύ γενικευμένη φυσικά.
    Την μηχανή αν θα την φέρω Ελλάδα θα την οδηγησω εγώ από Βαρκελώνη εως Κρήτη.

    Το κόστος θα ειναι κάποιο αλλα μαζι με αυτό θα παρω και μια ωραία εμπειρία του ταξιδιού.

    Μιας και εχω χρόνο φυσικα να το κάνω αυτό.

  3. #18
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Γιατί να μην τον καλύψει;
    Γιατί μετά τους 6 μήνες στην χώρα, θα είναι παράνομη η κυκλοφορία του οχήματος? ...λέω εγώ τώρα...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Για το ελληνικό κράτος, όχι για την ασφαλιστική της Ισπανίας.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spanakis Προβολή μηνύματος
    Για εσας που λέτε να κατσω Ισπανία...

    Μετά από 12 χρόνια στο εξωτερικό και σε μια μεγάλη πόλη σαν την Βαρκελώνη. Με πολυ καλο μισθο και για τα στάνταρ Ισπανίας, μερικες φορές ένα ρισταρτ ειναι ποιο σημαντικό από όλα τα λεφτα του κόσμου.

    Την μηχανη σκέφτομαι να την πουλήσω κιολας αλλα ξερω τι ωραία μπορώ να περάσω μαζι της στο νησι μου την Κρήτη.
    Το είπα χαριτολογώντας αφού διάβασα όλα όσα πρέπει να κάνεις για να εκτελωνισεις την μηχανή. Δεν θα έλεγα σε κανέναν τι να κάνει και τι όχι!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Το είπα χαριτολογώντας αφού διάβασα όλα όσα πρέπει να κάνεις για να εκτελωνισεις την μηχανή. Δεν θα έλεγα σε κανέναν τι να κάνει και τι όχι!
    Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση φίλε.

    Περιμένω επιβεβαίωση πληροφοριών αλλά νομιζω το να την κατεβασω θα ειναι το ίδιο αν την πουλησω εδω και θελω να πληρωσω νέα στην Ελλάδα. Δυστυχώς βλέπω και η τιμές Ελλάδα ειναι τσουχτερές.

    Εφόσον μπήκα στα βαθιά, λεω να κολυμπήσω.

    Σας ευχαριστώ και σίγουρα αν γινει το ταξίδι απο Βαρκελώνη για Κρήτη, θα το ποσταρω εδώ.

  7. #22
    Ψάξε το με Πρεσβεία και τελωνείο, φίλε.
    Απαλλάσσεται από κάθε δασμό και φόρο...

    Εγχειρίδιο για τις Απαλλαγές Τελωνειακού Χαρακτήρα κατά τη Μεταφορά Συνήθους Κατοικίας στην Ελλάδα
    Think faster than you ride

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Κι εγω είμαι της αποψης αφού πρόκειται για καινουργια μηχανή καλύτερα να τη φέρεις. Η χασούρα που θα έχεις από την πώληση και την αγορά νέας θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το κόστος εκτελωνισμού.




    Και κάτι ακόμα....
    Παιδιά μην του λέτε να καθίσει Ισπανία. Η επιστροφή είναι απόφαση ζωής που μόνο ο ίδιος παίρνει με βάση τις αναγκες του και όχι με το τι λεει ο καθένας.
    Όσο καλοπροαίρετα κι αν το λέτε δεν είναι το ίδιο καλό για τον ίδιο. Κι εγω μετά από 11 χρόνια στο εξωτερικό ψάχνω τροπο να γυρίσω με βάση καποιες μίνιμουν προυποθέσεις που έχω θέσει παρόλο που δεν είναι και η ιδανική χρονική στιγμή. Από την άλλη ποτέ δεν θα είναι. Όμως τώρα είμαι πιο έτοιμος από ποτέ.
    Κι εγώ το έχω ακούσει το "κατσε εκει που είσαι" αλλά κανείς δεν αντιλαμβάνεται (ουτε κι εγω το ειχα αντιληφθει) πόσο σκατά είναι η ψυχολογία μου και η προσωπική μου ζωη γενικότερα τον τελευταίο χρόνο. Και μάλιστα όχι σε χωρα σαν την Ισπανία που ο καιρός και οι ρυθμοί ειναι αρκετά κοντά στα ελληνικά δεδομένα.

    Καλή επάνοδο φίλε σπανάκη και με το καλό να φέρεις το μοτοσακό σου με ασφάλεια και να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    μοτοτζοτζε, προφανώς και δεν αποφασίζουμε "εμείς" για το φίλο.
    Όσοι λένε κάτσε εκεί που είσαι είναι επειδή νιώθουν την παρανοια που επικρατεί εδώ.
    Δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να έχεις και σου εύχομαι να τα λύσεις, αλλά να ξέρεις ότι τείνουμε να εξειδανικεύουμε το "μακρια" μας.
    Ειδικά οι expats.
    Προφανώς, δεν είσαι δέντρο.αν δεν σου αρέσει όπου είσαι, μπορείς να αλλάξεις τοποθεσία.
    Η Ελλάδα όμως είναι εδώ και πολλά χρόνια ένα πολύ τοξικό κράτος που όχι μόνο δεν δρα βοηθητικά προς τους πολίτες του, αλλά πολλές φορές (για να μην πω τις πλείστες) τους εχθρεύεται ανοιχτά!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παντου υπάρχουν υπέρ και κατά. Και το tradeoff είναι κατι παραπάνω από υπολογίσιμο.
    Έχω γνωρίσει ανθρώπους που εφυγαν και ορκιστηκαν να μην επιστρέψουν ποτε. Ανθρώπους που έφυγαν και γύρισαν αμέσως. Ανθρώπους που γύρισαν μετά από καποιο χρονικό διαστημα που έκριναν ότι πήραν ότι χρειάζονταν. Και ανθρώπους που όσο και αν η ελληνική παράνοια τους έκανε τη ζωή κόλαση, ήταν αποφασισμένοι να μείνουν σε αυτή την κόλαση.

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν την ίδια παράνοια ζούσαν. Είναι λογικό να εξιδανικευουμε το "μακρυά" μας, είναι λάθος να το κάνουμε με δεδομένα που αγνοούμε. Γιατί ο καθένας έχει τη δική του οπτική που συνήθως οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν.
    Και το "μακρυά" ισχύει και προς τις δυο κατευθύνσεις, έτσι; Γιατί όσο "μακρυά" ειναι για μένα η Ελλάδα αλλο τόσο "μακρυα" είναι και η Γερμανία για σένα.
    Για την ιστορία ξέρω ισπανό που μετακόμισε εδώ και κάποια χρόνια Αθήνα και δεν θέλει να γυρίσει Ισπανία. Ζει σε άλλη παράνοια; Μπορεί.
    Επίσης κανένας απ'όσους ξερω που επέστρεψαν δεν το μετάνοιωσε.

    Γενικά το "μεινε εκει που είσαι" και τα συναφή είναι μεγάλες κουβέντες που έχω πάψει από καιρό να λέω. Όπως και το "φυγε έξω". Αντίθετα προσπαθώ να το αντιληφθώ από τη δική του σκοπιά. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υποδείξω τα υπέρ και τα κατά. Και η παράνοια της Ελλάδας έχει πολλά υπέρ που μπορούν να υπερσκελίσουν τα όποια κατά. Ο φίλος προφανώς τα ζύγισε όλα και πήρε την απόφαση του. Το λιγότερο που έχουμε να κανουμε είναι να τη σεβαστουμε.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κι εγω είμαι της αποψης αφού πρόκειται για καινουργια μηχανή καλύτερα να τη φέρεις. Η χασούρα που θα έχεις από την πώληση και την αγορά νέας θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το κόστος εκτελωνισμού.




    Και κάτι ακόμα....
    Παιδιά μην του λέτε να καθίσει Ισπανία. Η επιστροφή είναι απόφαση ζωής που μόνο ο ίδιος παίρνει με βάση τις αναγκες του και όχι με το τι λεει ο καθένας.
    Όσο καλοπροαίρετα κι αν το λέτε δεν είναι το ίδιο καλό για τον ίδιο. Κι εγω μετά από 11 χρόνια στο εξωτερικό ψάχνω τροπο να γυρίσω με βάση καποιες μίνιμουν προυποθέσεις που έχω θέσει παρόλο που δεν είναι και η ιδανική χρονική στιγμή. Από την άλλη ποτέ δεν θα είναι. Όμως τώρα είμαι πιο έτοιμος από ποτέ.
    Κι εγώ το έχω ακούσει το "κατσε εκει που είσαι" αλλά κανείς δεν αντιλαμβάνεται (ουτε κι εγω το ειχα αντιληφθει) πόσο σκατά είναι η ψυχολογία μου και η προσωπική μου ζωη γενικότερα τον τελευταίο χρόνο. Και μάλιστα όχι σε χωρα σαν την Ισπανία που ο καιρός και οι ρυθμοί ειναι αρκετά κοντά στα ελληνικά δεδομένα.

    Καλή επάνοδο φίλε σπανάκη και με το καλό να φέρεις το μοτοσακό σου με ασφάλεια και να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όσο πιο ανώδυνα γίνεται!
    Τα ειπες ολα Jojo.Προσυπογραφω καθε λεξη.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    622
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν την ίδια παράνοια ζούσαν. Είναι λογικό να εξιδανικευουμε το "μακρυά" μας, είναι λάθος να το κάνουμε με δεδομένα που αγνοούμε. Γιατί ο καθένας έχει τη δική του οπτική που συνήθως οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν.
    Και το "μακρυά" ισχύει και προς τις δυο κατευθύνσεις, έτσι; Γιατί όσο "μακρυά" ειναι για μένα η Ελλάδα αλλο τόσο "μακρυα" είναι και η Γερμανία για σένα.
    Για την ιστορία ξέρω ισπανό που μετακόμισε εδώ και κάποια χρόνια Αθήνα και δεν θέλει να γυρίσει Ισπανία. Ζει σε άλλη παράνοια; Μπορεί.
    Επίσης κανένας απ'όσους ξερω που επέστρεψαν δεν το μετάνοιωσε.
    Ετσι ακριβως! Εχω φιλο στην Γερμανια που δουλευει δυο δουλειες για να μπορει να ερχεται στην Ελλαδα ολη του την αδεια. Εκει δεν παει πουθενα!

    Επισης εμεις που λεμε "κατσε εξω" δεν εχουμε ζησει εξω να δουμε ποσο ωραια ειναι, αυτοι ομως εχουν φιλους εδω, οικογενειες, μιλανε, μαθαινουν πως παει.

    Εχω μερικους πελατες ξενους οι οποιοι δεν αλλαζουν την ΕΛλαδα με τιποτα. Ζουν εδω τον μισο χρονο, δουλευοντας απο αποσταση και προσπαθουν να το κανουν ολο το χρονο. ΟΚ θα πει καποιος κι εμενα θα μου αρεσε αν ειχα τον μισθο του εξωτερικου εδω, αλλα με την καθημερινοτητα που τοσο μας φθειρει τι κανουμε; Αυτοι οι μαθημενοι διαφορετικα δεν ενοχλουνται τοσο ωστε να μην θελουν να ζησουν εδω. Μηπως κατι λεει αυτο;

    Αλλωστε ο φιλος δεν θα ερθει να κανει το Κολιατσου- Παγκρατι καθε μερα. Στην Κρητη θα παει να ζησει
    Τελευταία τροποποίηση από PaNick67; 24/05/2022 στις 09:01.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ρε τι λέτε τώρα, ο μισθός 710 ευρώ, τέλη-ασφάλιση-εισόδημα-ενφια 800. Και δεν έχουμε βάλει ακόμα έμμεσους φόρους.

    Ενας νέος άνθρωπος, χωρίς περιουσία από τους γονείς, με 710 μισθό, τι σπίτι θα αγοράσει ή νοικιάσει, τι αυτοκίνητο θα πάρει, τι φιλενάδα θα βρει, τι οικογένεια θα κάνει.

    Τι ξένοι που ζούνε στην Ελλάδα λέτε, χαίρω πολύ, με 5000 ευρώ σύνταξη ο Εγγλέζος κι ο Γερμανός, έρχεται Ελλάδα και πληρώνει ελληνικό ενοίκιο 500 ευρώ αντί για 2500 που θα έδινε στην Αγγλία-Γερμανία και είναι ωραίος, με αυτό το παράδειγμα βγάζετε συμπέρασμα εσείς;

    Φίλος, εκτός κι αν τον έχεις τον τρόπο σου οικονομικά, κάτσε Ισπανία, αλλιώς θα ζήσεις την μιζέρια της ζωής σου εδώ. Θα ζεις διπλα σε υπέροχες παραλίες, καταπληκτικά σπίτια, θεαματικά τοπία ΚΑΙ θα μετράς τα ψιλά που πήρες παγωτό από το περίπτερο αυτήν την εβδομάδα και θα έχεις τύψεις που κάνεις έξοδο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Καλημέρα φίλε, τυχαίνει να είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν. Εφόσον το θέλεις κάνε το!!! Έτσι και αλλιώς την πίσω πόρτα την έχεις πάντα ανοιχτή.

    Όσο για το μηχανάκι έχεις δικαίωμα να απαλλαγείς από όλα τα έξοδα εφόσον πληρείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις μετοικεσίας.
    Πρέπει να λείπεις πάνω από δύο χρόνια και πάνω από 185 μέρες για το κάθε έτος, επίσης να είχες μεταφέρει εκεί τη φορολογική σου κατοικία.
    Κλείσε ένα ραντεβού, έστω και τηλεφωνικά, με το προξενείο της περιοχής σου.

    Καλή επιστροφή!!!!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε, τυχαίνει να είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν. Εφόσον το θέλεις κάνε το!!! Έτσι και αλλιώς την πίσω πόρτα την έχεις πάντα ανοιχτή.

    Όσο για το μηχανάκι έχεις δικαίωμα να απαλλαγείς από όλα τα έξοδα εφόσον πληρείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις μετοικεσίας.
    Πρέπει να λείπεις πάνω από δύο χρόνια και πάνω από 185 μέρες για το κάθε έτος, επίσης να είχες μεταφέρει εκεί τη φορολογική σου κατοικία.
    Κλείσε ένα ραντεβού, έστω και τηλεφωνικά, με το προξενείο της περιοχής σου.

    Καλή επιστροφή!!!!!
    Μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρεις αν ισχύει και για παραπάνω από ένα οχήματα;
    Εγώ πχ έχω και αυτοκίνητο και μηχανη. Μπορώ να απαλλαγώ από τα έξοδα και για τα 2 οχήματα;

    Παρεπιμπτόντως νομίζω υπάρχει και ένας περιορισμός σε όποιον εκμεταλλευεται το παραπάνω όφελος, δεν πρέπει να πουλήσει το όχημα στα επόμενα 5 χρόνια, αλλιώς πρέπει να πληρώσει το κόστος (δεν θυμάμαι αν ειναι ολοκληρο ή μερος αυτου) για να γίνει η μεταβίβαση. Είναι σημαντική λεπτομέρεια και καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί αν και πότε μπορεί να πουλήσει το όχημα αν το επιθυμησει.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 08:47
  2. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:34
  3. Να τη φας και να τσουζει!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 22:40
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF