Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ρε τι λέτε τώρα, ο μισθός 710 ευρώ, τέλη-ασφάλιση-εισόδημα-ενφια 800. Και δεν έχουμε βάλει ακόμα έμμεσους φόρους.

    Ενας νέος άνθρωπος, χωρίς περιουσία από τους γονείς, με 710 μισθό, τι σπίτι θα αγοράσει ή νοικιάσει, τι αυτοκίνητο θα πάρει, τι φιλενάδα θα βρει, τι οικογένεια θα κάνει.

    Τι ξένοι που ζούνε στην Ελλάδα λέτε, χαίρω πολύ, με 5000 ευρώ σύνταξη ο Εγγλέζος κι ο Γερμανός, έρχεται Ελλάδα και πληρώνει ελληνικό ενοίκιο 500 ευρώ αντί για 2500 που θα έδινε στην Αγγλία-Γερμανία και είναι ωραίος, με αυτό το παράδειγμα βγάζετε συμπέρασμα εσείς;

    Φίλος, εκτός κι αν τον έχεις τον τρόπο σου οικονομικά, κάτσε Ισπανία, αλλιώς θα ζήσεις την μιζέρια της ζωής σου εδώ. Θα ζεις διπλα σε υπέροχες παραλίες, καταπληκτικά σπίτια, θεαματικά τοπία ΚΑΙ θα μετράς τα ψιλά που πήρες παγωτό από το περίπτερο αυτήν την εβδομάδα και θα έχεις τύψεις που κάνεις έξοδο.
    Αυτό ακριβώς.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Δεν γυριζει καποιος για 710€ ρε παιδες. Μιλαμε για ανθρωπους με γνωσεις, σπουδες, προυπηρεσια αρκετη οχι για ανειδικευτους.

    Ο ανθρωπος ειναι 12 χρονια εξω.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Στην Ελλάδα, δυστυχώς αυτά δεν αμοίβονται...

    Ακόμα και αν ακολουθήσεις καριέρα ελεύθερου επαγγελματία θα σε γονατίσει η φορολογία.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Για να ειμαι εντος θεματος. Γυρισα απο Γερμανια (τρια χρονια τα τελευταια εκει και 11 χρονια συνολο εκτος Ελλαδας) τον Ιανουαριο και εκτελωνισα αυτοκινητο και μοτο. Εκανα τα παντα με εκτελωνιστη για να αποφυγω την διαδικασια και το τρεξιμο μονος μου. Ωστοσο Δες αυτο που ειπε ο bladerunner. Εγω εκτελωνισα για αλλους λογους.

    Καθε μερα μετανιωνω την επιστροφη. Καθε μερα. Επεστρεψα καταρχην Αθηνα (ενω δεν ειμαι απο εδω και δεν ειχα ζησει ποτε στην Αθηνα πριν). Η δουλεια μου ειναι καλη οσον αφορα το περιβαλλον εργασιας και τις σχεσεις με τους συναδελφους, αλλα απο την στιγμη που θα βγω εκτος δουλειας, τιποτε δεν βγαζει νοημα. Ειναι αυτο που λεει ο γαυρος. Η τοξικοτητα γυρω σου, απο την απλη συνυπαρξη και μετακινηση στους δρομους, μεχρι και πιο συνθετα πραγματα ειναι αε απελπιστικο επιπεδο.

    Εχω βαλει deadlines πριν παρω ξανα τελικες αποφασεις. Το καλοκαιρι βοηθαει να ξεχαστεις λιγο αλλα δεν ξερω αν αυτο αρκει και για ποσο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρεις αν ισχύει και για παραπάνω από ένα οχήματα;
    Εγώ πχ έχω και αυτοκίνητο και μηχανη. Μπορώ να απαλλαγώ από τα έξοδα και για τα 2 οχήματα;

    Παρεπιμπτόντως νομίζω υπάρχει και ένας περιορισμός σε όποιον εκμεταλλευεται το παραπάνω όφελος, δεν πρέπει να πουλήσει το όχημα στα επόμενα 5 χρόνια, αλλιώς πρέπει να πληρώσει το κόστος (δεν θυμάμαι αν ειναι ολοκληρο ή μερος αυτου) για να γίνει η μεταβίβαση. Είναι σημαντική λεπτομέρεια και καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί αν και πότε μπορεί να πουλήσει το όχημα αν το επιθυμησει.
    Ενα οχημα νομιζω. Αλλα ναι καλυερα να μιλησει με τις επισημες αρχες οπως ειπε και ο blade.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Νίκο Παππά, πιάνομαι από την κουβέντα σου χωρίς όμως να απευθύνομαι μόνο σε σένα.
    Κάνετε ένα λάθος οι "απέναντι γνώμη" και προδικαζετε πως όσοι λέμε μείνει εκεί που είσαι, δεν έχουμε γνωρίσει τη ζωή εκτός συνόρων.
    Και γενικά προδικαζετε αλλά και τσουβαλιαζετε.
    Δε θέλω να το κάνω αντιπαράθεση,ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός. Τέτοιες κομβικές για τη ζωή κάποιου αποφάσεις, αλίμονο αν δεν είναι σεβαστές.
    Δεν νομίζω πως χρειάζεται να μνημονεύσουμε ο καθείς τα παραδείγματα που έχει από τη ζωή και τον κύκλο του, για να συμφωνήσουμε πως τα προσόντα στην Ελλάδα δεν αμοίβονται και πως γενικά η φασουλα πάει κατά διαόλου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Γύρνα πίσω αφού το θες,δεν μας πέφτει λόγος και κρατά τις ισπανικές πινακίδες εφ όσον έχεις και ΑΦΜ ισπανικό,και είσαι και μόνιμος κάτοικος Ισπανίας.Κανεις ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου.Εδω στο κέντρο της Αθήνας που ζω βλέπω κάθε μέρα δεκαδες αυτοκίνητα με πινακίδες βαλκανικών χωρών πρώην ανατολικού μπλοκ σε κατασταση από απόλυτα χρεπια,έως υπερλουξ "νταβατζιδικα" τζιπ με μαύρα τζαμια,και ΔΕΝ ασχολείται κανείς μαζί τους.Ποσω μάλλον εσύ που είσαι και μόνιμος κάτοικος Ισπανίας.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Αν τελικά αποφασίσεις να επιστρέψεις, ψάξε καλά τις διαδικασίες ταξινόμησης καθότι υπάρχουν άπειρα παραθυράκια (καταλαβαίνεις γιατί είναι ανοιχτά) και πολλοί "αδικημένοι" ψάχνουν για τίμια "θύματα¨να βγάλουν εύκολο χαρτζιλίκι... Ρώτα πολλούς. Και μην περιμένεις μετά να βρεις άκρη στο δικαστήριο, στην Ελλάδα είμαστε

    Συμφωνώ με τα παδιά που τον προτρέπουν να το ξανασκεφτεί - δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά και οι ευκαιρίες ίσως δεν ξανάρθουν. Ίσως θα ήταν καλύτερο, προτού επιστρέψει Ελλάδα ο φίλος να εξετάσει και τις επιλογές που έχει σε άλλες χώρες - αν τελικά δεν τον χωράει η χώρα που βρίσκεται. Έτσι θα αποφύγει και τη μιζέρα, τοξικότητα, αβέβαιο μέλλον Ελλάδας και θα κρατήσει τη γλιτώσει την "ταξινόμηση - τιμωρία" από τη μαύρη τρύπα του ελληνικού δημοσίου.

    Φαντάζομαι φίλε spanakis ότι θα έχεις πάρει μυρωδιά για την οικον. κατάσταση Ελλάδας, την ανεργία, τον κρατισμό που έχει δημιουργήσει ολιγοπώλιο (μέτρα ποσες τράπεζες, ή πόσες αλυσίδες σουπερμαρκετ εχει η Ελλάδα, ή πόσες εταιρίες για κάυσιμα), τον πληθωρισμό χωρίς παραγωγικότητα να τον αντιμετωπίσει και να αντιλαμβάνεσαι πώς λύνονται αυτά συνήθως , πού πάει το πράγμα... Είναι χειρότερα απ΄οτι ήταν πριν 8 χρόνια... Ακόμα και να μην σε επηρεάζουν όλα αυτά αμεσα, η ζωή των υπολοίπων επηρεάζεται αρνητικά και κατά συνέπεια και η δική σου - δεν θα ζεις σε σπηλιά φαντάζομαι . Και εδώ να σημειώσουμε ότι υπάρχουν και ομοφότερες χώρες από Ελλάδα με παραλίες, βουνά, και ήλιο και κουλτούρα "χαλαρή" αλλά χωρίς τα προβλήματά της Ελλάδας. Π.χ. η Πορτογαλία έχει καλύτερες παραλίες, φαγήτο, ρυθμούς απο Ελλάδα, περισσότερες επιλογές από Ελλάδα, ελπίδες για καλύτερο μέλλον και ελάχιστες διαδικασίες ταξινόμησης για να πας με τη μηχανή σου.

    Καλή τύχη με την αναζήτηση.

  9. #39
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda?
    Ride(s) the wind of change...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda?
    κάτσε, πρέπει να αναλυθεί και το ΕΣΥ της κάθε χώρας για να αποφασίσουμε
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Έλα μωρέ, μοτο.γρ αφου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda?
    moto.gr φίλε δίνουμε πρωτίστως συμβουλές ζωής.

  13. #43
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παιδιά αφήστε τον άνθρωπο, προφανώς για να επέλεξε να γυρίσει έχει ελέγξει αυτά που τον αφορούν και για τον ίδιο είναι καλύτερα.

    Πάντως αν είναι να γίνονται συγκρίσεις καλό να γίνονται όμοια, δεν θα συγκριθεί ο 710 μισθός εδώ με τον μεγάλο του έξω αλλά με το βασικό του έξω και δεν είναι απαραίτητα καλύτερα, πχ ο βασικός του ανειδίκευτου στο Λουξεμβούργο είναι πάνω από 2.000 για δες ζεις με 2000 μόνο στο Λουξεμβούργο; Στην πόλη μέσα θες από χιλιάρικο και πάνω για να νοικιάσεις… δωμάτιο. Παραέξω θες γύρω στα 700. Προχθές έτυχε να δω αγγελία για «διαμέρισμα» 30 τετραγωνικών στα 1350.
    Επίσης σύνταξη στα 5000 σημαίνει χοντρικά τελικό μισθό μετα 35 χρόνια γυρω στα 8000 δεν είναι ακριβώς ότι πας έξω και παίρνεις 8000 με το καλημέρα. Οι περισσότεροι δεν τα παίρνουν ποτέ

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Στην ελλάδα λογω της βαριάς φορολογιας ο κατωτερος απο τον ανώτερο δεν διαφέρουν και υπερβολικά.
    Σαν υπαλληλος ο χειροτερος θα ειναι κοντά στα 600 ευρω και ο καλυτερος βαριά βαριά τα 1800 με 2000 ευρώ
    Για τους ελευθερους επαγγελματιες στην πληθώρα των περιπτώσεων ειναι καπου στη μέση
    Αυτοι που φευγουν κυριως ειναι γιατί νιώθουν οτι αξίζουν πολλά περισσοότερα απο όσα παιρνουν εδώ.
    Τα περι ανειδίκευτου στο εξωτερικό εχουν εκκλείψει δεν ζούμε πριν 40 χρόνια και η χώρα της ευκαρίας δεν υπάρχει πλέον.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Φίλτατε rainmike επίτρεψε μου, πάντα φιλικά, να διαφωνήσω. Ευκαιρίες υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού. Ικανότητα, δύναμη, θάρρος και αυτογνωσία δεν υπάρχουν. Όσο για γνώσεις και ειδικότητα, ναι βοηθούν, αλλά μόνο ως ένα σημείο. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε πολλές περιπτώσεις ίσως και να δρουν αρνητικά όταν νομίζεις ότι αυτά και μόνο σε κάνουν άξιο.
    Όσο για το NC, προσωπικά θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο. Ο μπελάς με τα τελωνεία είναι ασύλληπτος. Τον έχω περάσει και μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Εκτός και αν βρεις κάποιον και στα κάνει όλα με μιά αμοιβή, συνήθως γύρω στα 2-3 κατοστάρικα.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 08:47
  2. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:34
  3. Να τη φας και να τσουζει!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 22:40
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF