Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε rainmike επίτρεψε μου, πάντα φιλικά, να διαφωνήσω. Ευκαιρίες υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού. Ικανότητα, δύναμη, θάρρος και αυτογνωσία δεν υπάρχουν. Όσο για γνώσεις και ειδικότητα, ναι βοηθούν, αλλά μόνο ως ένα σημείο. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε πολλές περιπτώσεις ίσως και να δρουν αρνητικά όταν νομίζεις ότι αυτά και μόνο σε κάνουν άξιο.
    Όσο για το NC, προσωπικά θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο. Ο μπελάς με τα τελωνεία είναι ασύλληπτος. Τον έχω περάσει και μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Εκτός και αν βρεις κάποιον και στα κάνει όλα με μιά αμοιβή, συνήθως γύρω στα 2-3 κατοστάρικα.
    Οταν γραφω κάτι γενικευοντας μια κατασταση δεν ειναι δυνατον να αναφερομαι με απολυτο τροπο στους λογους για τους οποιους ξενιτευεται καποιος.
    Δεν ειπα οτι καποιοι ανειδικευτοι δεν μπορουν να πετύχουν αλλα αυτοι ειναι ελάχιστοι πλεον.
    Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και παίζει να ζει καποιος τα καλύτερα του χρόνια σε χειρότερες συνθήκες απο οτι θα ζούσε εδώ.
    Στην συντριπτική πλειοψηφια οι ανθρωποι που φευγουν θεωρουν οτι στο εξωτερικο θα αμοιβονται καλυτερα για αυτα που προσφέρουν και αποφασίζουν να φύγουν αφού εχουν βρει κάτι.
    Και κανεις δεν ειπε οτι αξιοι ανθρωποι ειναι αυτοι που ειδικευονται σε κατι ,αλλα θα έλεγα ότι είναι εξισου άξιοι.

  2. #47
    Σου εχω στηλει π.μ

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Ο καθαρός κατώτατος μισθός στην Ελλάδα είναι 611€. Εγώ δεν θα πω στον φίλο ούτε να γυρίσει ούτε να μην γυρίσει.

    Με 611€ εάν έχεις μάθει να ζεις έτσι θα ζήσεις. Το κάνω με επιτυχία τα τελευταία 8 χρόνια.
    ΑΛΛΑ
    Μόνος μου εμένα σε ημιυπόγεια γκαρσονιέρα 25τμ μαγείρευα 4φορες την εβδομάδα μακαρόνια και έβγαινα βόλτα κάθε Παρασκευή. Και τότε η βενζίνη έκανε 1.60 όχι 2.25 οπότε πήγαινα και περισσότερες βόλτες με τη μοτο.
    Για έξτρα γούστα 2η δουλειά οπωσδήποτε. Για να μην αναφέρω για όταν παντρευτώ και κάνω παιδιά.
    Από εκεί και πέρα ελπίζω να έχει κάνει καλή καβατζα ο φίλος γτ ξέρω και πολλούς που όπως επιστρέφουν ξανά φεύγουν.

  4. #49
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αλανια ολοι δεν ειναι το ιδιο. Και σιγουρα δε μιλαμε για ανειδίκευτους. Που οπου και να ζησουν η ζωη θα ειναι πιο δυσκολη.
    Η ψαροκωστενα εχει χαλια υποδομες και κουλτούρα συγκριτικά με τις δυτικες χωρες, αλλα απο λιγο ως πολυ καλυτερα σε σχεση με τις βαλκανικές.

    Ενω ολη η γη κινείται πολιτικοοικονομικα στον ιδιο αξονα παγκοσμιοποίησης..

    Αν εχεις καλη δουλεια και διαθέτει mobility ανα Ευρώπη (ή ανα κόσμο) τοτε ζεις και ελλαδα καλα.

    Το θετικο του εξωτερικού ειναι επειδη εισαι εισαγόμενος, δε πολυ μπαινεις στα κοινά της κοινωνίας, οποτε οσο λιγότερα γνωριζεις τοσο πιο καλη ψυχικη υγεια θα εχεις.
    Ενω αν εισαι ντόπιος στην ελλαδα και να μη θες, θα ακουσεις μαντάτα που θα σε μαυρίζουν την ψυχη.

    Ομοίως και οι κοινωτικοι που έχουν ερθει μόνιμα στην ελλαδα. Δεν ασχολουνται και ζουν ήσυχα

  5. #50
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μακάρι να έρθεις με την Χόντα ,μοναδική ευκαιρία για μια ταξιδάρα θα έλεγα !
    Με το καλό όπως και να έχει !
    porca miseria.

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα παιδιά. Δεν περίμενα να γίνει τέτοια συζήτηση αλλά κακό δεν κάνει αν είναι καλοπροαίρετα.

    Εκτελωνηστής με ενημέρωσε ότι για την δική μου περίπτωση και με πιστοποίηση μετοίκησης, εκτελωνισμος θα ειναι 250€ μονο για την χαρτουρα. Μετα φυσικά θέλει ΚΤΕΟ, και ταξινόμηση.

    Επίσης το ταξίδι απο Βαρκελώνη εως Κρήτη θέλει 200€ βενζίνη και θα έχει και ενα κόστος το ταξίδι. Τα έβαλα κάτω και τελικά για να μην κανω την χαρτουρα και με την τιμή που θα πουλήσω την μηχανη που βρήκα εδω, θα την πουλησω ενός χρόνου και μάλλον θα την αγοράσω νέα στην Ελλάδα. Αν κατσω καιρο φυσικα...

    Ποτε δεν ξέρεις αν μου την βαρεσει να γυρίσω εξω.

    ΥΓ. Οταν θα κατσω στον υπολογιστή θα γραψω σε όλους.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Πολλα μηνυματα και πολλες γνωμες. Σας ευχαριστω παιδια αλλα μαλλον πως το ταξιδι δεν θα το κανω διοτι εχουν αλλα πραγματα προτεραιότητα. Να πως ομως οτι πριν λιγες εβδομαδες πηγα απο Βαρκελωνη εως Ολλανδια μεσω Γαλλιας και ηταν πολυ ωραια. Οταν θα εχω νεα απο το Χοντα, θα σας ενημερωσω =)

  8. #53
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Ρε ξεκολλατε λιγο, μια απλη ερωτηση εκτελωνισμου εκανε ο ανθρωπΑς και ολοι πεσατε να του κανετε κουμαντο τι να κανει.
    Ελα ο ενας, κατσε εκει ο αλλος, κΣανασκεψου το τριτος.....
    Αφηστε το παληκαρι να κανει ΟΤΙ θελει και ΟΤΙ γουσταρει, αντε
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Φιλε, μην ερθεις, αν θες ακουσε με
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  9. #54
    αγαπητέ εάν διάβασες το ποστ μου τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. οπότε μην σκας είναι εύκολα τα πράγματα.
    τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς το...
    πρέπει να βρεις έναν εκτελωνιστή . θα πρέπει να στείλεις τα στοιχεία σου με τον αριθμό πινακίδας
    θα σου πει ακριβώς τι.
    γιατί τώρα πρέπει να έχει δηλωθεί η ημέρα που θα μπει η μηχανή και από που θα μπει με πλοίο από Ιταλία η από σύνορα επάνω. και να κάνει την ηλεκτρονική εισαγωγή.
    θα σου στείλει ένα νούμερο αυτός.
    με το που θα μπεις στα σύνορα είτε πάτρα με το πλοίο πας στο τελωνείο και δείχνεις την άδεια σου και τους λες τον αριθμό που σου έστειλε ο εκτελωνιστής.
    σου δίνουν ένα χαρτί και σε 5 λεπτά έφυγες.
    μετά το πας στον εκτελωνιστή με ότι σου ζητήσει του δίνεις και αμοιβή 100 ευρώ και κάνει όλο το τρέξιμο
    δώστα μην το σκεφτείς τώρα πια....
    μόλις τελειώσει, για να πάρεις πινακίδες δώστα σε διεκπεραιωτή. Γιατί τώρα αρχίζουν τα χοντρά ζόρια εάν πας μόνος που θα φας μέρες και χρήμα τζάμπα και θα σου σπάσουν τα νεύρα
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    αγαπητέ εάν διάβασες το ποστ μου τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. οπότε μην σκας είναι εύκολα τα πράγματα.
    τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς το...
    πρέπει να βρεις έναν εκτελωνιστή . θα πρέπει να στείλεις τα στοιχεία σου με τον αριθμό πινακίδας
    θα σου πει ακριβώς τι.
    γιατί τώρα πρέπει να έχει δηλωθεί η ημέρα που θα μπει η μηχανή και από που θα μπει με πλοίο από Ιταλία η από σύνορα επάνω. και να κάνει την ηλεκτρονική εισαγωγή.
    θα σου στείλει ένα νούμερο αυτός.
    με το που θα μπεις στα σύνορα είτε πάτρα με το πλοίο πας στο τελωνείο και δείχνεις την άδεια σου και τους λες τον αριθμό που σου έστειλε ο εκτελωνιστής.
    σου δίνουν ένα χαρτί και σε 5 λεπτά έφυγες.
    μετά το πας στον εκτελωνιστή με ότι σου ζητήσει του δίνεις και αμοιβή 100 ευρώ και κάνει όλο το τρέξιμο
    δώστα μην το σκεφτείς τώρα πια....
    μόλις τελειώσει, για να πάρεις πινακίδες δώστα σε διεκπεραιωτή. Γιατί τώρα αρχίζουν τα χοντρά ζόρια εάν πας μόνος που θα φας μέρες και χρήμα τζάμπα και θα σου σπάσουν τα νεύρα
    Σε ευχαριστω φιλε Γιαγια Αρκουδα αλλα τελικα την πουλησα την μηχανη σε καποιον εδω στην Ισπανια με μια χασουρα αλλαδεν πειραζει γιατι κερδιζω σε χρονο και την διαφορα αν θελω να την αγορασω νεα στην Ελλαδα. Το οποιο δεν ξερω. Θα παω στην Ελλαδα να δω και πως νιωθω και το θεμα θα δειξει. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spanakis Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω φιλε Γιαγια Αρκουδα αλλα τελικα την πουλησα την μηχανη σε καποιον εδω στην Ισπανια με μια χασουρα αλλαδεν πειραζει γιατι κερδιζω σε χρονο και την διαφορα αν θελω να την αγορασω νεα στην Ελλαδα. Το οποιο δεν ξερω. Θα παω στην Ελλαδα να δω και πως νιωθω και το θεμα θα δειξει. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
    Ωραια τοτε ανοιξε ενα νεο thread.
    Πως φέρνω τα λεφτά απο την πώληση.
    Ελλάδα είσαι αφού

  12. #57
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ωραια τοτε ανοιξε ενα νεο thread.
    Πως φέρνω τα λεφτά απο την πώληση.
    Ελλάδα είσαι αφού

    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2012
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι να φέρω ένα BMW R1200 ADVENTURE απο Αγγλία.Σκέφτομαι να παώ με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικός.Χρειάζεται να κάνω ασφάλεια με την αγγλική πινακίδα ή δίνουν προσωρινές για να μπορώ να ταξιδέψω Ευρώπη για την επιστροφή?

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ρωτάω εδώ μιας και είναι το πιο πρόσφατο...

    Αφου εκδοθεί ΔΑΟ είναι εφικτό να ακυρωθεί; Πχ να φυγει το όχημα ξανά στο εξωτερικό.
    Προϋποθεσεις/συνέπειες;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 09:47
  2. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 11:34
  3. Να τη φας και να τσουζει!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 23:40
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 16:21
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF