Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10

    Exclamation Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου

    Καλησπερα παιδια,

    Ζω εδω και 8 χρονια στην Ισπανια και λεω να γυρισω Ελλαδα μονιμα. Σκεφτομαι να κατεβασω και την Honda NC750X 2021 DCT μαζι μου.
    Την μηχανη την αγορασα καινουργια εγω και ειναι στο ονομα μου. Οποτε δεν ειναι αγορα και ειμαι μονικος κατοικος εξωτερικου εδω και 12 χρονια.

    Ξερεις κανεις τι παιζει με τα παραπανω στοιχεια?

    Ευχαριστω εκ τον προτερων.

    Μιχαλης

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μην γυρίσεις στην Ελλάδα. Η καλύτερη συμβουλή που θα διαβάσεις εδώ.

    Κατά τα άλλα, έχει μια γραφειοκρατική διαδικασία, να εκτελωνιστεί Ελλάδα, να παραδοθεί η Ισπανική άδεια-πινακίδα και να εκδοθεί Ελληνική άδεια-πινακίδα. Δεν είναι κάτι, αν το αποφασίσεις, θα τα βρεις.

    Απλά μην γυρίσεις Ελλάδα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ για το advice.

    Οταν λες εκτελωνηστει, σημαίνει πολλά εξοδα? Διοτι οταν έφερα την μηχανή μου απο Ολλανδία στην Ισπανία, μονο αδεια πινακιδα εκανα και όλα καλα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Στην Ελλάδα, η ΜΟΝΙΜΗ εισαγωγή οχήματος, θέλει εκτελωνισμό και πληρωμή δασμών, φόρων και τελών. Την διαδικασία την έχει γράψει πολύ ωραία και συγκροτημένα προ δεκαετίας ο ''ταξιδευτής'' εδώ, διάβασε και υπολόγισε πόσο θα σου κοστίσει, έχει και παράδειγμα υπολογισμού.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Σε ευχαριστώ και παλι αλλά δεν κάνω κάποια αγορα εγώ. Θα παρω ένα τηλεφώνημα σε κατι γνωστούς να μαθω και εγώ.

    Σε ευχαριστώ

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Κανονικά οποιοδήποτε προϊόν εισάγεται στην χώρα από άλλη χώρα της ΕΕ, δεν υπόκειται σε εκτελωνισμό και δασμούς.

    Εκτός αν θέλεις να εισάγεις όχημα στην Ελλάδα. Πρέπει να περάσει διαδικασία εκτελωνισμού είτε είναι καινούργιο είτε μεταχειρισμένο. Αυτό που αλλάζει είναι ο δασμός που θα πληρώσεις.

    Πρακτικά, κρατά την πινακίδα της Ισπανίας. Παράνομο μεν, αλλά κανένας δεν μπορεί να σε ελέγξει.

    Θεωρητικά πρέπει το όχημα να είναι στην χώρα που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας τουλάχιστον 6 μήνες ανά έτος, αλλά πρακτικά κανένας δεν μπορεί να το ελέγξει.

  7. #7
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Η ασφάλειά του θα τον καλύψει κανονικά αν γίνει καμία στραβή μετά το εξάμηνο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Γιατί να μην τον καλύψει;

  9. #9
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spanakis Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια,

    Ζω εδω και 8 χρονια στην Ισπανια και λεω να γυρισω Ελλαδα μονιμα. Σκεφτομαι να κατεβασω και την Honda NC750X 2021 DCT μαζι μου.
    Την μηχανη την αγορασα καινουργια εγω και ειναι στο ονομα μου. Οποτε δεν ειναι αγορα και ειμαι μονικος κατοικος εξωτερικου εδω και 12 χρονια.

    Ξερεις κανεις τι παιζει με τα παραπανω στοιχεια?

    Ευχαριστω εκ τον προτερων.

    Μιχαλης
    Παλιότερα (αρκετά παιλιότερα) για επαναπατρισμό των Ελλήνων υπήρχε κάποια απαλλαγή στους δασμούς για τα οχήματα. Την πιο έγκυρη πληροφόρηση θα τη πάρεις από εκτελωνιστές. Επίσης υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν το σύνολο των διαδικασίων, μεταφορά, εκτελωνισμό, πινακίδες κτλ. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα και λένε πως αν δε ξέρεις να τρέξεις τις διαδικασίες μόνος σου έρχεται αρκετά οικονομικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μην γυρίσεις στην Ελλάδα. Η καλύτερη συμβουλή που θα διαβάσεις εδώ.

    Απλά μην γυρίσεις Ελλάδα.
    Θα συμφωνήσω, αυτή η χώρα πάει μόνο προς το χειρότερο πάντα συγκρινόμενη με τις λοιπές χώρες. Αυτή τη στιγμή και όλη η Ευρώπη είναι χάλι αλλά καλύτερα μείνε μακριά από τη πρωταθλήτρια του είδους. Αυτή είναι μια προσωπική γνώμη, πολύ γενικευμένη φυσικά.

  10. #10
    εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
    Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
    Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
    Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
    Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
    Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
    Τι έκανα εγώ,
    Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
    2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
    Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
    Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
    Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
    Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
    Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
    Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
    Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
    Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
    Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
    Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
    Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
    Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
    Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
    Υπουργείο συγκοινωνιών.
    Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
    Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
    Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
    Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
    Έτοιμοι
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  11. #11
    Καλούς δρόμους να έχουμε
    ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
    φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
    το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    Καλούς δρόμους να έχουμε
    ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
    φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
    το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.
    Respect απο μένα για όλο αυτό που εγραψες

  13. #13
    ρε παιδιά, μια αφελής απορία.
    τη μηχανή την αγόρασε το παλικάρι καινούργια, που σημαίνει ότι μέσα στην τιμή πλήρωσε φόρους, δασμούς κλπ , στην Ισπανία.
    για την ίδια μοτό θα ξαναπληρώσει φόρους, δασμούς κλπ στην Ελλάδα;;;; δλδ για την ίδια μηχανή θα έχει πληρώσει 2-πλάσιους "φόρους".
    τον συμφέρει να το κάνει αυτό;
    MM#93

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
    Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
    Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
    Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
    Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
    Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
    Τι έκανα εγώ,
    Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
    2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
    Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
    Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
    Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
    Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
    Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
    Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
    Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
    Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
    Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
    Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
    Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
    Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
    Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
    Υπουργείο συγκοινωνιών.
    Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
    Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
    Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
    Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
    Έτοιμοι
    Κάτσε Ισπανία!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2022
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Απο οτι εχω διαβασει εγω σαν κατοικος Ισπανίας και γυρίζοντας πισω θελω μονο την μετοικησεια και δεν πρεπει να πληρωσω εξτρα. Απλα ειναι η χαρτουρα εδω με το προξενείο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 08:47
  2. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 10:34
  3. Να τη φας και να τσουζει!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 22:40
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF