Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Tallybanιες Θεωριες..!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744

    Tallybanιες Θεωριες..!!

    100% συνθετικά λάδια που έχουν φτιαχτεί σωστά κάνουν για οποιοδήποτε μηχανάκι(στο σωστό ιξώδες φυσικά).
    Όμως ανάμεσα σε ένα ορυκτέλαιο μάπα και σε ένα 100% συνθετικό μάπα (υπάρχουν πολλά...) προτιμάς το ορυκτέλαιο,και όχι μόνο γιατί είναι φθηνότερο..


    (*)Under your own risk..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 18/04/2022 στις 14:23.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    100% συνθετικά λάδια που έχουν φτιαχτεί σωστά κάνουν για οποιοδήποτε μηχανάκι(στο σωστό ιξώδες φυσικά).
    Δεν ισχύει αυτό που εγραψες.
    Αν βαλω συνθετικά στο BMW R26 μου ας πουμε που κανoνικά θελει ορυκτέλαιο monograde θα γινει σοβαρη ζημια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Αν βάλεις SAE50 ή SAE60 (αν βρεις) τίποτα απολύτως δε θα πάθει.(με επιφύλαξη για τις τσιμουχες,αν έχει ακόμα της ..μάνας του)

    (*)Under your own risk..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 18/04/2022 στις 14:24.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αν βάλεις SAE50 ή SAE60 (αν βρεις) τίποτα απολύτως δε θα πάθει.(με επιφύλαξη για τις τσιμουχες,αν έχει ακόμα της ..μάνας του)
    Αναρωτιέμαι γιατι το συνεχίζεις κι επιμένεις αφου δεν το κατεχεις το θεμα?
    Προφανώς δεν γνωρίζεις κάν τι εστί slinger.
    Θα σου πω περιληπτικά οτι αυτα τα μηχανακια δεν εχουν φιλτρο λαδιού αλλά ενα δίσκο πανω στον στρόφαλο που κατακρατεί τις βρωμιές με φυγοκέντριση και δεν πρέπει με τιποτα να δουλέψει με λάδι το οποίο έχει απορρυπαντικές ιδιότητες γιατι θα τα ξανασκορπίσει όλα στο μοτέρ.
    Ολα τα full synthetic εχουν τετοιες ιδιότητες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Συγγνώμη αλλά έχεις μπερδευτεί.
    Αν φοβάσαι τόσο πολύ ψάξε να βρεις 100% συνθετικό χωρίς απορρυπαντικά πρόσθετα.
    Τίποτα απολύτως δε θα πάθει το μοτέρ.


    (*)Under MY own risk..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 18/04/2022 στις 14:24.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά έχεις μπερδευτεί.
    Αν φοβάσαι τόσο πολύ ψάξε να βρεις 100% συνθετικό χωρίς απορρυπαντικά πρόσθετα.
    Τίποτα απολύτως δε θα πάθει το μοτέρ.
    Eχω μπερδευτεί και φοβάμαι?
    Δεν νομιζω.
    Στα παλιά BMW μου χρησιμοποιώ εδω και πάνω απο 20 χρόνια κατάλληλα ορυκτέλαια όπως ορίζουν και τα manual τους και δεν έχω προβλήματα, αντιθέτως εσυ θέλεις να μας πεις οτι δεν τρεχει τιποτα αν βάλεις συνθετικό σε μηχανακι που δεν πρέπει.
    Και θα το ξαναπω.
    Τα συνθετικά λάδια δεν κανουν για όλα τα μηχανακια όπως εγραψες , τελεια και παύλα.
    Προς ενημέρωσή σου υπαρχουν εταιρείες που φτιαχνουν ακόμα monograde ορυκτέλαια Νοn detergent κλπ ειδικά για τέτοιες μοτο. Για καποιες μεταγενέστερες υπαρχουν και τα Low Detergent.
    Καταλογος Silcolene
    https://www.silkolene.com/images/new...Oils-Flyer.pdf
    Και παραδειγμα λαδιου καταλληλου για τετοιες μοτο.
    https://www.mdracingproducts.co.uk/s...ml#description


    Εσυ κανε οτι θέλεις στο μηχανακι σου απλά μην γραφεις οτι ναναι και μπερδεψεις και κανεναν αλλον.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Καραεπιμενω.
    Ακόμα και 100% συνθετικά στο-καταλληλο-ιξωδες άμα βάλεις τίποτα απολύτως δε θα πάθει.


    Δεν έχω ιδέα τι λέω αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά μου να το λέω..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 19/04/2022 στις 13:35.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Goldman μου,Χρυ-σέ -μου-άθ-ρω-πε,σε θερμοευχαριστω που μετατρέπεις τα σχόλια μου με κόκκινα γράμματα.
    Θα το έκανα εγώ για να το βλέπουν στο μέλλον οι νεότεροι,με γλύτωσες από το κόπο.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα είσαι προτεινόμενος για το ετήσιο έπαθλο του μοτό.gr,ένα επίχρυσο δυναμοκλειδο (καλιμπραρισμενο σε γνωστό κατάστημα)

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744

    Tallybanιες Θεωριες..!!

    Για μεγάλο δικυλινδρο με πραγματικά σκληρή χρήση (=υψηλή θερμοκρασία λιπαντικου+υψηλά φορτία στα κουζινετα)15/50 είναι μονόδρομος, ακόμα και 20/50 πλήρως συνθετικό είναι ΟΚ (άμα βρεις)..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 23/05/2022 στις 14:19.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Για μεγάλο δικυλινδρο με πραγματικά σκληρή χρήση (=υψηλή θερμοκρασία λιπαντικου+υψηλά φορτία στα κουζινετα)15/50 είναι μονόδρομος, ακόμα και 20/50 πλήρως συνθετικό είναι ΟΚ (άμα βρεις)
    Προσοχη!!
    Μην πιστεύετε οτι γραφουν μερικοί μερικοί γιατι μπορεί να την πατήσετε άσχημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
    ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Δεν καταλαβα τίποτα από αυτό που έγραψες...

    Μπορείς να τεκμηριώσεις το προηγούμενο post σου λιγο;

    Τι σχέση έχει η τυχούσα υψηλή θερμοκρασία λιπαντικού + τα υψηλά φορτία στα κουζινέτα, με το ιξώδες του λαδιού τη χαμηλή θερμοκρασία; το 50αρι λάδι είτε είναι 10w-50 είτε 15w-50 είτε 20w-50, είναι 50αρι λάδι στις ψηλές θερμοκρασίες.

    Ακόμα, οι κατασκευαστές προτείνουν ιξώδες, ανάλογα με τις ανοχές των διαφόρων μερών του κινητήρα (μεταξύ αλλων).
    Όταν οι ανοχές είναι πολύ μικρές, τότε χρειάζεται λεπτότερο λάδι και αντίστροφα.
    Απο που βγαίνει το συμπέρασμα ότι όλοι οι μεγαλοι δικύλινδροι χρειάζονται το ίδιο ιξώδες;

    Και τέλος, τι σχέση έχουν οι αγώνες αντοχης και το αν μια εταιρία συμμετείχε ή οχι, με το τι λάδι πρέπει να βάλει ο φίλος στο μηχανάκι του;

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
    ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.
    η Δρουγουτι,εχει σχεση με την περιοχη Δρουγουτι??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
    ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.
    Βγάζει το Δρουγουτι μηχανάκια;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
    ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.
    Το οποίο σημαίνει ότι τα δικύλινδρα έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε λίπανση ή ότι φταίγανε τα λάδια της εποχής?
    ή ότι αν βάλεις σε εκείνα τα μοτέρ σημερινά λάδια θα φτάσεις στην πίστα έστω και σαν θεατής?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλοσοφικές Θεωρίες
    από veagle στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 05:32
  2. Θεωρίες...
    από latris mixanis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF