Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Ανταλλαγή 300 με 125 . Γνώμες

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αν και προφανως ισχυει το θεμα με τις αναρτησεις που λεει ο Βασιλης (οπως σημαντικο ρολο παζουν και οι μικρες ροδες των περισσοτερων σκουτερ), για μενα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι με τη θεση των ποδιων. Στο σκουτερ τα ποδια βρισκονται μπροστα απο τον κορμο και οχι απο κατω οπως σε μιια μηχανη ή ενα παπι. Ετσι οταν πεσεις σε μια λακουβα ολη η πιεση πεφτει στη μεση καθως δεν υπαρχουν απο κατω τα ποδια να απορροφησουν ενα μερος της δυναμης. Το ιδιο προβλημα υπαρχει και σε μηχανες τυπου cruiser που τα ποδια ειναι μπροστα.

    Παντως κι εμενα μου φαινεται λαθος λογος ακυρωσης του παπιου το θεμα της μεσης. Καλυτερα απο σκουτερ θα εισαι με το παπι απο αυτην την αποψη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    ισχυει, παιδιά το χειροτερο θεμα σε ΟΛΑ τα συμβατικα σκουτερ (δεν πιανονται tmax κλτ) ειναι οι αναρτήσεις

    ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα με το παπι...

    στα σκουτερ ειδικα ο πισω που καθεται πανω στις αναρτησεις σε οποιδηποτε λακουβακι ή κακοτεχνια του δρομου εχει μεγαλο θέμα...
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Νομίζω ότι τα γυμνά επειδή γέρνεις μπροστά είναι χειρότερα . Δεν ξέρω , υπόθεση κάνω .

    Αν άλλαζα αμορτισέρ πίσω , δεν θα βελτιωνόταν η κατάσταση ;
    Αν έκανα την σέλα πιο μαλακή ;;;;

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Για το θέμα αμορτισέρ και αλλαγή σε μικρού κυβισμού μηχανή άνοιξα νέο θέμα !

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τα γυμνά επειδή γέρνεις μπροστά είναι χειρότερα . Δεν ξέρω , υπόθεση κάνω .

    Αν άλλαζα αμορτισέρ πίσω , δεν θα βελτιωνόταν η κατάσταση ;
    Αν έκανα την σέλα πιο μαλακή ;;;;


    Σίγουρα όλα θα βοηθήσουν!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τα γυμνά επειδή γέρνεις μπροστά είναι χειρότερα . Δεν ξέρω , υπόθεση κάνω .

    Αν άλλαζα αμορτισέρ πίσω , δεν θα βελτιωνόταν η κατάσταση ;
    Αν έκανα την σέλα πιο μαλακή ;;;;
    Τα σκουτερ εχουν σχεδιαστικο θεμα με τα πισω αμορτισερ. Εδραζονται στο τελος του ψαλιδιου που φερει και τον κινητηρα. Ο,τι και αν κανεις θα κοπανανε περισσοτερο απο μιας μοτοσυκλετας, ειδικα αν εχει μονο αμορτισερ πισω.

    Σελα και αλλες αναρτησεις βαζεις σε ολες τις μοτο επισης.

    Η θεση οδηγησης, τα ποδια κατω να πατανε τα μαρσπιε, το σωμα με λιγη κλιση εμπρος να περναει ενα μερος του βαρους στα χερια, δινουν την δυνατοτητα να περνας πιο ανετα απο λακουβες χωρις να φορτιζεις τον κοκκυγα. Αν δε σφιξεις λιγο τα ποδια σαν να πας να σηκωθεις, δεν θα καταλαβεις καν την λακουβα.

    Ομως.

    Τα σκουτερ εχουν συγκεκριμενα πλεονεκτηματα, χωροι, δεν βρεχεσαι απο τον δρομο, ειναι αυτοματα, που αν τα θες δεν θα τα βρεις σε μοτο αντιστοιχων κυβικων / αξιας.

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τα γυμνά επειδή γέρνεις μπροστά είναι χειρότερα . Δεν ξέρω , υπόθεση κάνω .

    Αν άλλαζα αμορτισέρ πίσω , δεν θα βελτιωνόταν η κατάσταση ;
    Αν έκανα την σέλα πιο μαλακή ;;;;
    Γέρνεις ελαφρώς μπροστά, δεν είναι σκυφτή θέση.
    Κατά γενική ομολογία, είναι μακράν η καλύτερη θέση καθώς αποφορτίζει την μέση....
    Η εντελώς όρθια η ελαφρώς ξαπλωτή (cruiser Moto) επιβαρύνουν υπέρμετρα την μέση διότι η στήριξη του σώματος (και τα κοπανήματα) πάει όλη εκεί.
    Για αμορτισέρ και σέλα στα είπαν πιο πάνω, δεν υπάρχει γιατρειά λόγω σχεδιασμού....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ανταλλαγη μοτο με αυτοκινητο?
    από NICK-Z-DAGREEK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF