Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ανταλλαγή 300 με 125 . Γνώμες

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Ανταλλαγή 300 με 125 . Γνώμες

    Έχω sym citycom 300 του 17 . Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σκούτερ αν και το πήρα μεταχειρισμένο. Μια λάμπα μόνο έχει κάνει.

    Σκέφτομαι να το αλλάξω με άλλο σκούτερ (forza 125 ή xmax 125 ) και να πληρώσω κάποια έξτρα λίγα χρήματα.
    οι λόγοι είναι οι εξής :

    -Για έναν περίεργο λόγο το κράνος μου δεν χωράει κάτω από την σέλα , ενώ στα άλλα δύο χωράει .( Έχω όμως βαλιτσακι αν το χρειαστώ)
    - θεωρώ ότι τα 125 θα είναι σημαντικά πιο οικονομικά σε καύσιμο και έξοδα συντήρησης από το 300 .

    Κάνω 80 χιλιόμετρα την ημέρα πήγαινε- έλα στην δουλειά και όλα είναι μέσα στην πόλη (Αθήνα) εκτός από 5 που είναι στον Κηφισό.

    Οπότε σκέφτομαι αν όντως έχει ικανοποιητική διάφορα σε καύσιμο και έξοδα συντήρησης το ένα σκούτερ από το άλλο ώστε αυτά τα χρήματα που θα έδινα σε αυτά , να τα δίνω στο άλλο σκούτερ και να έχω ένα "καλύτερο" σκούτερ.

    Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά κυβικά μιας και πάνω από 80 -90 δεν πηγαίνω ποτέ ειδικά με σκούτερ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Σε καύσιμο θα έχεις διάφορα. Από vision σε xtown έχω 1.8-2 λίτρα διαφορά στα 100 χιλιόμετρα. Σε σέρβις όχι κάτι ιδιαίτερο.

    Την διαφορά που θα δώσεις γιατί φαντάζομαι θα πας σε καινούργιο, σε πόσο χρόνο θα την κάνεις απόσβεση. Αυτό να δεις.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Διαφορά στο καύσιμο έχει, όχι τέτοια όμως που να δικαιολογεί την υποβάθμιση σε κυβικά. Άσε που θα κάνεις καιρό να αποσβέσεις την διαφορά που θα δώσεις.
    Πριν 2 χρόνια έδωσα τον Πήγασο, αναγκαστικά, για οικονομία και πήρα παπί. Τέτοια διαφορά, είναι όντως ουσιαστική.
    Για το σέρβις, δε, καμία στην ουσία.
    Με το 125 θα σιχτιρίσεις άμα βρεθείς σε καμιά ανηφορίτσα, σε καμιά καλή βόλτα που θα θες να κάνεις.
    Είναι ένας από τους 2 λόγους που έδωσα το παπί και πήρα ξανά μηχανή... Ο 2ος λόγος και πιο σημαντικός, η ενεργητική ασφάλεια.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Διαφορά στο καύσιμο έχει, όχι τέτοια όμως που να δικαιολογεί την υποβάθμιση σε κυβικά. Άσε που θα κάνεις καιρό να αποσβέσεις την διαφορά που θα δώσεις.
    Πριν 2 χρόνια έδωσα τον Πήγασο, αναγκαστικά, για οικονομία και πήρα παπί. Τέτοια διαφορά, είναι όντως ουσιαστική.
    Για το σέρβις, δε, καμία στην ουσία.
    Με το 125 θα σιχτιρίσεις άμα βρεθείς σε καμιά ανηφορίτσα, σε καμιά καλή βόλτα που θα θες να κάνεις.
    Είναι ένας από τους 2 λόγους που έδωσα το παπί και πήρα ξανά μηχανή... Ο 2ος λόγος και πιο σημαντικός, η ενεργητική ασφάλεια.
    ναι αλλά το vf125 σε σχέση με τα προαναφερόμενα έχουν διαφορά σε ισχύ απο 20% εώς 50%





    Κάνε την αλλαγή και δες εσύ μονο θα γνωρίζεις τι θα ταιριάζει σε εσένα ή στις ανάγκες σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    (εχω citycom)

    σιγουρα με την αλλαγή θα πέσεις σε κατανάλωση αλλα μην περιμένεις καποια διαφορά στις συντηρήσεις...τα σκουτερ κάνουν λάδια, καμια βαλβολινη, τακάκια και το ξεσκί έρχεται καθε χ χιλιάδες χιλιόμετρα με τον ιμάντα και τα παρελκόμενα του...

    από αυτά που ξέρω αποκλείεται η χοντα και η γιαμάπα να ειναι φθηνότερη στον τομέα εργατικά και ανταλλακτικά από τα συνεργεία που φτιάχνουν τα sym.

    Με τα παραπάνω κατά νού θεωρώ ότι θα είσαι μια η άλλη και ίσως να σου πάει και παραπάνω το μαλλί μακροπρόθεσμα, άσε που αργά ή γρήγορα τα λίγα κυβικά θα σε ξενερώσουν, είτε με δεύτερο άτομο επάνω είτε όταν θα χρειαστείς έστω μια στο τόσο λίγο παραπάνω δύναμη την οποία όπως ξέρεις διαθέτει το city (ταξιδεύω κοντινές εκδρομές 200+χλμ με 120-130 ανετότατα στην μεσαία λωρίδα της εθνικής χωρίς κανένα πρόβλημα)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Δεν κοίταζα για καινούργιο γιατί όντως η απόσβεση δεν ξέρω πότε θα γινόταν.

    Έλεγα για μεταχειρισμένο. ειδικά αν γινόταν να δώσω το δικό μου , να πάρω ίσως το forza και να δώσω κάποια λίγα έξτρα χρήματα, τα οποία θα έκανε απόσβεση από το καύσιμο ( εφόσον τα σέρβις δεν είναι πιο ακριβά) σε 2 με 3 χρόνια το πολύ.

    Έχουν τόση μεγάλη διαφορά στην ανηφόρα και στο δεύτερο άτομο ; Ρωτάω γιατί στο citycom όχι μόνο δεν μου έλειψε κάτι αλλά δεν το έχω πάει στα όρια του και ποτέ, για αυτό έλεγα μήπως με ικανοποιούσαν και λιγότερα κυβικά .

    Η διαφορά στην κατανάλωση καυσίμου στο ποσό είναι , ειδικά μέσα στην πόλη.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος

    Έχουν τόση μεγάλη διαφορά στην ανηφόρα και στο δεύτερο άτομο ; Ρωτάω γιατί στο citycom όχι μόνο δεν μου έλειψε κάτι αλλά δεν το έχω πάει στα όρια του και ποτέ, για αυτό έλεγα μήπως με ικανοποιούσαν και λιγότερα κυβικά .
    ΠΟΛΥ μεγάλη, σε διαβεβαιώνω..... γιαυτό άλλωστε το ανέφερα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Νοίκιασε ένα για καμία βδομάδα να σου λυθεί η απορία αν σου επαρκούν τα κυβικά.

    Απ τη μια η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι και τεράστια, απ την άλλη κάνεις πολλά χιλιόμετρα τη μέρα οπότε και το ένα-ενάμιση λίτρο στα εκατό είναι λεφτά. Εξαρτάται απ τη διαδρομή και χρήση που κάνεις πάντως. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει πέρα από εσένα.

  9. #9
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    πάντως αν 1ο κριτήριο είναι η οικονομία, και σκέφτεσαι να "κατέβεις", εγώ θα έλεγα σκέψου και κάνα παπί

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Υπαρχει ο κίνδυνος με τα 125 λόγω χαμηλότερης ισχύος να πιέζεις περισσότερο και τελικά να ανεβαίνει η κατανάλωση. Απο την άλλη τα συχνά σταματα-ξεκίνα δεν ευνοουν τα πολλά κυβικά.

    Τα χλμ που κάνεις είναι όντως πολλά αλλά θα έλεγα να εξετάσεις και τις ταχύτητες που κινείσαι. Αν οι ταχύτητες είναι γενικά χαμηλές (πχ πολλά φανάρια, πηγμένος δρόμος) τότε φαντάζομαι θα δεις διαφορά στην κατανάλωση.
    Αν για αρκετά χλμ κινεισαι με πάνω από 60-70χαω τότε η διαφορά θα είναι αμελητέα.

    Όλα είναι σχετικά και κανείς δεν μπορει να πει με σιγουριά τι θα προκύψει. Τα 300αρια είναι πλεον αρκετά οικονομικα.

    Η πιο "ασφαλής" λύση είναι να πας μεν σε 125 αλλα να μην δώσεις έξτρα χρήματα, αν είναι δυνατόν να παρεις το 125 όσο έδωσες το 300αρι. Αν δεν σε καλύψει το 125 μπορείς μέσα στο εξάμηνο να το δώσεις στα ίδια (σχεδόν) λεφτά και να επιστρέψεις στην κατηγορία των 250-300κε.
    Πιθανόν να έχεις μια χασουρα από τη διαδικασία, ειδικά στην αλλαγή από 125 πισω στα 300, αλλά θα έχεις σχηματίσει άποψη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    πάντως αν 1ο κριτήριο είναι η οικονομία, και σκέφτεσαι να "κατέβεις", εγώ θα έλεγα σκέψου και κάνα παπί
    Για το παπι συμφωνώ κι εγώ. Δεν υπάρχει πιο οικονομικό όχημα, μετά πάς σε ποδήλατο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το παπί δεν το σκέφτομαι σε καμία περίπτωση γιατί έχω θέμα με την μέση μου .
    Τις μηχανές ακόμη και χαμηλού κυβισμού, τις ζηλεύω λόγω αναρτήσεων κυρίως και μετά οδηγικής συμπεριφοράς

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το παπί δεν το σκέφτομαι σε καμία περίπτωση γιατί έχω θέμα με την μέση μου .
    Τις μηχανές ακόμη και χαμηλού κυβισμού, τις ζηλεύω λόγω αναρτήσεων κυρίως και μετά οδηγικής συμπεριφοράς

    Δεν το πολυ κατάλαβα αυτό. Τι ακριβώς συμβαίνει με τη μέση σου που με το παπί έχεις πρόβλημα ενώ με το σκούτερ όχι?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Είχα χειρουργηθεί στην μέση παλιά .
    Το παπί έχει πολύ χάλια θέση , δεν κάθομαι καθόλου άνετα γιατί είμαι 1,85
    Και νομίζω έχει χειρότερα αμορτισέρ από το σκούτερ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Είχα χειρουργηθεί στην μέση παλιά .
    Το παπί έχει πολύ χάλια θέση , δεν κάθομαι καθόλου άνετα γιατί είμαι 1,85
    Και νομίζω έχει χειρότερα αμορτισέρ από το σκούτερ

    Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει για αυτό το λέω. Τα σκούτερ πίσω έχουν χάλια αναρτήσεις και πάντα κοπανάνε περισσότερο. Όλα βελτιώνονται αλλά το πρόβλημα της κατανομής βάρους στο σκούτερ παραμένει καθώς έχει το μοτερ πίσω. Αν βέβαια έχεις οδηγήσει παπί και σου φάνηκε χάλια η θέση δεν το συζητάμε. Πάντως έστω και αν δεν το καταλαβαίνεις έχεις την ίδια καταπόνηση. Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν καλύτερη μια θέση γυμνής μοτοσυκλέτας με το βάρος σου να πέφτει λίγο μπροστά και στα χέρια και όχι η όρθια θέση που έχουν τα σκούτερ και τα on off. Δεν ξέρω όμως στα μικρά κυβικά τι παίζει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανταλλαγη μοτο με αυτοκινητο?
    από NICK-Z-DAGREEK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF