Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 117

Θέμα: Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Απολύτως σωστός .
    Τα έχω στο μυαλό μου
    επίσης κοιτάζω και το cbf 125 μιας και κινουμε εντός πόλης και έχω ακούσει καλά λόγια ...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Αν εχεις προβλημα στη μεση πρεπει να ρωτησεις τον ορθοπεδικο ποια σταση πρεπει να αποφύγεις. Οι μηχανες με ορθια θεση ισως να σου κανουν λιγοτερο κακο αλλα παλι κακο.

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

    Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

    Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.
    Αναρτήσεις είναι ίδιες, είναι λίγο πιο βαρύ λόγω πλαστικών και επειδή είναι ογκώδες, δυσκολεύει κάπως τις μανούβρες μέσα στην κίνηση.... Εσύ ξέρεις τι ανάγκες έχεις, σταθμίζεις και πράττεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
    Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
    Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..
    Κλίση 20 μοιρών περίπου είναι.. δεν την λες ούτε σκυφτή ούτε όρθια....
    Σε μένα τουλάχιστον είναι ταμάμ για την μέση.
    Το ds , από όσο είδα, έχει όρθια θέση, λογικό, λόγω προσανατολισμού της μηχανής.
    Ακόμα όμως και στο ac αν θες πιο όρθια θέση, έρχεται εύκολα με αποστάτες στα Καβαλέτα. (Δεν το προτείνω)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κλίση 20 μοιρών περίπου είναι.. δεν την λες ούτε σκυφτή ούτε όρθια....
    Σε μένα τουλάχιστον είναι ταμάμ για την μέση.
    Το ds , από όσο είδα, έχει όρθια θέση, λογικό, λόγω προσανατολισμού της μηχανής.
    Ακόμα όμως και στο ac αν θες πιο όρθια θέση, έρχεται εύκολα με αποστάτες στα Καβαλέτα. (Δεν το προτείνω)
    Φίλε μου τι ύψος έχεις και κιλά ; Ρώτα. Για να δω αν βολεύει και μένα , να έχω μια εικόνα .
    Ώρα τώρα κοιτάζω τα ac, acx ,ds ,rally. Βέβαια τα 2 πρώτα είναι πιο εύκολο να τα αποκτήσω με το να δώσω στο κατάστημα το σκούτερ μου...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Εχουμε παρομοιο υψος κι ιδιο βαρος, κι εχω ενα σκουτερ 250ρι με ορθια θεση οδηγησης. Ειχα και africa twin για 11 χρονια και δεν ειχαν επαφη καμια φυσικα. Οταν ομως οδηγησα ενα ΜΤ-07 κουμπωσα απιστευτα πανω του.

    Επισης δοκιμασα τα ac / ds της Voge και μου αρεσε περισσοτερο το πρωτο.

    Σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να τα δοκιμασεις κι εσυ. Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις με εμενα η καποιον αλλο

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να καθίσω εγώ επάνω τους . Απλά ρωτάω την γνώμη σας για να έχω μια εικόνα και μετά να την συγκρίνω - ταιριάξω με την δική μου .
    Γιατί ήσουν καλύτερα με το ac από ότι με το ds ?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να καθίσω εγώ επάνω τους . Απλά ρωτάω την γνώμη σας για να έχω μια εικόνα και μετά να την συγκρίνω - ταιριάξω με την δική μου .
    Γιατί ήσουν καλύτερα με το ac από ότι με το ds ?
    Γιατι ειναι τεραστιο για τα κυβικα του εχει ιδιες διαστασεις με το 500, ενω το ac ηταν μαζεμενο. Αν λοιπον θες μηχανη πολης και γυρω γυρω χωρις απαιτησεις ταξιδιου, φορτωματος, συνεπιβατη για αποσταση, γιατι να παρεις τον ογκο;

    Επισης ΠΡΕΠΕΙ να οδηγησεις αυτα που σου αρεσουν και να καταληξεις. Οχι μονο στατικη δοκιμη.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Μηχανή πόλης θέλω.

    Ταξίδι θεωρώ τα 200 χιλιόμετρα πχ και αν κάνω μια φορά το 5 μηνο . Αλλιώς πόλη και γύρω γύρω από αυτή.
    Κάθε μέρα το χρησιμοποιώ μόνος , συνεπιβάτη βάζω πολύ σπάνια για κανένα καφέ .

    Σαν οδηγική συμπεριφορά, αναρτήσεις και περιφερειακά είναι ίδια τα δύο αυτά voge ?

    Ναι ναι και οδήγηση

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
    Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..
    Για να διευκρινιστεί καλυτερα
    Υπάρχουν 2 θεματα.
    Τα onoff με μακριές αναρτησεις οπως το crf250l που αναφέρθηκε ειναι πιο ενδοτικό εχει καλύτερη αποσβεση στις αναρτήσεις με οτι συνεπάγεται για τις λακκούβες.
    Ομως αν κάνεις πορεια η γωνια 90 μοιρων με ορθια σταση σωματος η πιεση του αερα στπ θωρακα επιβαρύνει σημεια πισω στην μέση.

    Σε αντίθεση με το παραπάνω η ελαφρώς γωνια μπροστά (σε τιμονατο παντα στριτ μοντελο) αποφορτιζει την μεση στέλνοντας περισσότερη πιεση στους καρπούς.
    Και οταν εισαι σε πορεία η πιεση εξισορροπείται με ιδανική πιεση σε μεση / καρπούς.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Δεν το ήξερα αυτό .

    Δηλαδή τύπου crf250l είναι μανούλα για μέσα στην πόλη με τους χάλια δρόμους αλλά σε πορεία όχι . Πορεία δεν εννοούμε 40 λεπτά δρόμο, σωστά;

    On off με normal αναρτήσεις και άνεμο θώρακα λογικά είναι κάτι ενδιάμεσο και για πορεία και για λακούβες

    Και τα naked με άλλη φιλοσοφία επίσης όπως τα naked , ίσως και λίγο καλύτερα λόγω κλίσης της μέσης .

    Σίγουρα όμως όλα είναι καλύτερα από scooter...

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    1.81 ύψος, με το voge acx βολεύομαι μια χαρά. Δεν με έχει κουράσει σε μακρινές βόλτες. Η μόνη διαφορά με το ac οι ζάντες ουσιαστικά. Κάνε τους ένα test drive.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Δεν το ήξερα αυτό .

    Δηλαδή τύπου crf250l είναι μανούλα για μέσα στην πόλη με τους χάλια δρόμους αλλά σε πορεία όχι . Πορεία δεν εννοούμε 40 λεπτά δρόμο, σωστά;

    On off με normal αναρτήσεις και άνεμο θώρακα λογικά είναι κάτι ενδιάμεσο και για πορεία και για λακούβες

    Και τα naked με άλλη φιλοσοφία επίσης όπως τα naked , ίσως και λίγο καλύτερα λόγω κλίσης της μέσης .

    Σίγουρα όμως όλα είναι καλύτερα από scooter...
    Μιλάμε τωρα για ανθρώπους που έχουν καποιου ειδους ευαισθησία στην μεση, σε ολους τους αλλους αν βολεύονται ακομη δε σε "s" θέση σωματος γίνεται αδιαφορο.

    Τα σκούτερ ειναι πισωβαρα, ομως αυτο που μεγεθύνει το θεμα ειναι το αναρτωμενο βαρος και οχι το καθαρο βαρος.


    Ομως επειδη ειμαι τις άποψης φτιαξτο μη το αλλαξεις
    Gel σελα, αναρτήσεις, 4bar χαμηλότερες πιέσεις στα λαστιχα, θα φερουν μια επαρκής συμπεριφορά στις λακκούβες. Και φυσικα προσεκτικοτερη οδήγηση, διαλεγεις δρομο
    Δε θα εχεις θεμα.
    Ενω η ποιότητα των αναρτήσεων μοτοσυκλετων 250-300 δεν ειναι κατι τρελο στην ανεση

    Απο μηχανες προσθεσε και το kawasaki versys300 μεταχειρισμένο

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

    Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

    Δυστυχώς δεν μπορώ να δω για μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω το μπάτζετ. Αν άλλαζα όχημα , θα γινόταν μόνο με το να δώσω το δικό μου ( που έχω συνηθίσει ότι είναι αυτόματο ) και τα υπόλοιπα σε δόσεις...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από vespa 200 δίχρονη, σε μηχανή... λίγη βοήθεια;
    από Svan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 18:21
  2. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 13:30
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  4. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 23:38
  5. Οι 300 Του Λεωνίδα σε ταινία;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF