Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 117

Θέμα: Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    1.81 ύψος, με το voge acx βολεύομαι μια χαρά. Δεν με έχει κουράσει σε μακρινές βόλτες. Η μόνη διαφορά με το ac οι ζάντες ουσιαστικά. Κάνε τους ένα test drive.
    Και η σέλα και η ουρά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και η σέλα και η ουρά....
    Τι διαφορές έχουν σε σέλα και ουρά;

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορές έχουν σε σέλα και ουρά;
    Στο acx η σέλα είναι. μονοκόματη και έχει ουρά, στο ac είναι 2 κομμάτια ξεχωριστά η σέλα και δεν έχει... Ουρά

    Όπου ούρα εννοούμε τον λασπωτήρα/στήριγμα πίσω φώτων και πινακίδας....
    Μπες στο site της voge, δες τα μηχανάκια και θα καταλάβεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος

    Όπου ούρα εννοούμε
    ούρα μηνών Καμπαρί??
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ούρα μηνών Καμπαρί??
    Κορέκτορας ομιλεί...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

    Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

    Δυστυχώς δεν μπορώ να δω για μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω το μπάτζετ. Αν άλλαζα όχημα , θα γινόταν μόνο με το να δώσω το δικό μου ( που έχω συνηθίσει ότι είναι αυτόματο ) και τα υπόλοιπα σε δόσεις...
    Για σελα δες ΜοτοΚ στον Νεο Κοσμο και για αναρτησεις K-shock στους Αμπελοκηπους.

    Οτι θα γινει καλυτερο θα γινει, ποσο καλυτερο δεν ξερω. Τα αμορτισερ κοστιζουν περιπου 200€, η σελα γυρω στα 150. Αλλα το δομικο προβλημα της υλοποιησης οπως και η ορθια θεση με τα γονατα σε 90 μοιρες, δεν αλλαζει. Δυστυχως σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να δοκιμασεις για να δεις αν βελτιωθηκε αρκετα η οχι.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κορέκτορας ομιλεί...
    Κορεντοκτορας
    Αλλος ειναι τετοιος..εγω χαβαλε κανω, τι ιδια και χειρότερα γράφω

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Πριν κάνεις οτιδήποτε βάλε στα λάστιχα σου πίεση 24 (psi και ΟΧΙ bar - όπως είπε μια ψυχή προηγουμένως) . ΑΝ καταλάβεις διαφορά , ΤΌΤΕ σκέψου για τα επόμενα βήματα που σου προτείνουν .

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lzkl Προβολή μηνύματος
    Πριν κάνεις οτιδήποτε βάλε στα λάστιχα σου πίεση 24 (psi και ΟΧΙ bar - όπως είπε μια ψυχή προηγουμένως) . ΑΝ καταλάβεις διαφορά , ΤΌΤΕ σκέψου για τα επόμενα βήματα που σου προτείνουν .
    Τα λάστιχα τα άλλαξα χθες . Παίζει να έχω κάνει 2 χιλιόμετρα μόνο .
    Και πριν με ενοχλούσε και τώρα .

    Βέβαια θα τα βάλω σε 24 psi και θα δω αν έχει διαφορά.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

    Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

    ..
    Ψαξε το Σάκηsel στον Κεραμικό... Εμένα στο δικό μου citycom αυτός μου έφτιαξε τη σέλα στο κομμάτι που κάθεται ο οδηγός.. Πήγα και του είπα θέλω να νιώσω μεγαλύτερη άνεση και να μην με κοπανάει αν γίνεται στη μέση.. Σε σχέση με τη μαμά κατάσταση είδα διαφορά.. Και με λίγα χρήματα, όχι τα εξωφρενικά που ζητάνε κάτι πολυδιαφημισμενοι του χώρου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ψαξε το Σάκηsel στον Κεραμικό... Εμένα στο δικό μου citycom αυτός μου έφτιαξε τη σέλα στο κομμάτι που κάθεται ο οδηγός.. Πήγα και του είπα θέλω να νιώσω μεγαλύτερη άνεση και να μην με κοπανάει αν γίνεται στη μέση.. Σε σχέση με τη μαμά κατάσταση είδα διαφορά.. Και με λίγα χρήματα, όχι τα εξωφρενικά που ζητάνε κάτι πολυδιαφημισμενοι του χώρου.
    Τι υλικό βάζω ο κύριος αυτός; Βάζει τζελ πχ ή την κάνει μόνο ανατομική;;;;;

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2013
    Μηνύματα
    35
    Όπως προείπαν και οι φίλοι νωρίτερα , όλα τα σκούτερ με παραδοσιακή διάταξη με το μοτέρ πίσω κοπανάνε , κανένα δεν φτάνει την άνεση από οποιοδήποτε on off.
    Ειδικά αν έχει monoshock ανάρτηση πίσω με μοχλικο η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.
    Και εγώ νομίζω ένα 250cc/300cc με επαρκείς αναρτήσεις είναι ότι καλύτερο για το κέντρο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Τι υλικό βάζω ο κύριος αυτός; Βάζει τζελ πχ ή την κάνει μόνο ανατομική;;;;;
    Ότι του πεις βάζει. Σου προτείνει ποια ειναι η ενδεδειγμένη λύση για το θέμα που έχεις και εσύ αποφασίζεις...σε εμένα δεν έβαλε τζελ γιατί δεν το ήθελα. Είχα τζελ σέλες παλιότερα και επειδή προκαλούν περαιτέρω ζέστη το καλοκαίρι τις αποφεύγω.

    στην δικη μου σέλα λοιπόν έσκαψε το μαμά υλικό και τοποθέτησε νέο πολύ πιο άνετο χωρίς να χαλάσει το σχήμα της. Πλέον κάθισα σε πολυ ανετο θρόνο (οπως πρέπει να ειναι τα σκούτερ) και μεγάλο μέρος των γκαπα γκουπα των αναρτήσεων έσβησε. Σημαντικό: εδω και δυο χρόνια δεν εχει αλλοιωθεί καθόλου η σελα ως προς το σχημα και την άνεση.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Επανέρχομαι λοιπόν.

    Ύστερα από συζήτηση με τον φυσικοθεραπευτή μου ο οποίος είχε παλαιότερα μηχανάκι , έχουν αρκετοί φίλοι του και δυστυχώς πολλοί πελάτες του ( κάποιοι δεν ξανά ανεβαίνουν σε μηχανή μετά από ότι τους έχει συμβεί! ) Μου είπε ότι τα σκούτερ είναι άψογα και φουλ εξυπηρετικά για έναν υγιή άνθρωπο και για νορμάλ αποστάσεις. ( Παρόμοια πράγματα μου είπε και ο γιατρός μου ) .
    Για άνθρωπο σαν εμένα με πρόβλημα στην μέση η μηχανή ακόμη και μικρού κυβισμού είναι μονόδρομος.

    Έτσι λοιπόν βγήκα βόλτα στις αντιπροσωπείες για να δω μηχανάκια που σηκώνει η τσέπη μου αλλά και που μου αρέσουν .

    1. Βάζω πρώτα από όλα το honda 125 cbf που δεν θα το πάρω γιατί έχει ταμπούρο και είναι χωρίς abs και τελευταίο ότι θέλει 4 φορές αλλαγή ταχύτητας για να περάσεις ανάμεσα σε αυτοκίνητα μποτιλιαρισμενα.

    2. Daytona zontes g 155 έφαγε x μιας και ο πωλητής μου είπε ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής τρόπος για μπαγαζιερα.

    3. Δεν ρώτησα καν για το voge 300 ac γιατί θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο θα ισχύει λόγω παρόμοιας κατασκευής.

    4. Voge 300 rally. Άνετο φουλ , φοβερές αναρτήσεις , δύσκολο ανέβα κατέβα λόγω ύψους , τακούνια στις Ρόδες με τα συν και τα πλην , ενιαία μικρή σέλα . Ίσως για έναν μόνο του που θα μπαίνει και σε χωράφι να είναι τέλειο

    5. Voge 300 ds μου άρεσε πολύ . Όλα πιο νορμάλ, πιο street όμως με χάλασαν τα ογκώδη κάγκελα .

    6. Sym NH-T 300 . Πιο πολύ πάει προς το rally με πιο νορμάλ σέλα αλλά του λείπει Ζελατίνα .

    7. Μεταχειρισμένο ktm 250 adventure.


    Από αυτά.....
    θα διάλεγα sym επειδή ξέρω τον κινητήρα και είναι περισσότερα χρόνια η μάρκα στο προσκήνιο.

    Θα διάλεγα voge 300 ds επειδή μου φάνηκε πιο μηχανή , θεωρώ ότι είναι εταιρεία που θα πρωταγωνιστήσει ειδικά αυτούς τους δύσκολα οικονομικής καιρούς και κρύβεται από πίσω βαριά εταιρεία

    Θα διάλεγα rally καθαρά και μόνο λόγω αμορτισέρ αν και δεν θεωρώ ότι το ds έχει κακά αμορτισέρ.

    Ο πωλητής μου είπε αφού του περιέγραψα τι θέλω και γιατί ότι το ds είναι πιο κοντά στα θέλω μου συν ότι η οδήγηση ds με σκούτερ είναι η μέρα με την νύχτα σε θέμα άνεσης στον δρόμο κτλ .

    Εσείς τι λέτε ανάμεσα σε μεταχειρισμένο ktm ( θεωρώ ότι πάντα οι πρώτοι ιδιοκτήτες ktm , τα πίνουν λίγο το αίμα )
    Και καινούργιο

    Και έπειτα αν πείτε καινούργιο γιατί voge ( συν μοντέλο ) ή sym NH-T 300 ?

    Τεστ drive έκανα για πολύ λίγο τα voge μιας και έχω ξε συνηθίσει τις ταχύτητες και το φοβόμουν , μη δικό μου μηχανάκι. Σίγουρα έχει τρελή διαφορά από σκούτερ

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εγώ έχω το voge 300 ac με μπαγκαζιέρα! Πώς σου ήρθε ότι δεν...; Αν μπεις στο νήμα voge 300 (loncin) θα βρεις φωτό που έχω βάλει....το έχω από τον Φεβρουάριο, άνετο, φουλ εξυπηρετικό!

    Ορίστε και η φωτό για να μην ψάχνεις...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220625_093133.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	436600
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 25/06/2022 στις 09:32.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από vespa 200 δίχρονη, σε μηχανή... λίγη βοήθεια;
    από Svan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 19:21
  2. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 14:30
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 12:05
  4. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 00:38
  5. Οι 300 Του Λεωνίδα σε ταινία;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 19:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF