Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 117

Θέμα: Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Νομίζω το 500 ds ή το cf moto 650 είναι υπερβολικά μεγάλα για μέσα στην πόλη , ειδικά στο θέμα συντήρησης και κατανάλωσης .έτσι δεν είναι ;

  2. #62
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το 500 ds ή το cf moto 650 είναι υπερβολικά μεγάλα για μέσα στην πόλη , ειδικά στο θέμα συντήρησης και κατανάλωσης .έτσι δεν είναι ;
    Υπερβολικα οχι,ειδικα για τον σωματοτυπο μας,ομως ειναι μεγαλυτερα,βαρυτερα,περισσοτερο βενζινοβορα (40% παραπανω το 500ds 50% το cfmoto 650)αλλα απ την αλλη το βογκ εχει 18 αλογα παραπανω και το cf moto 35, με οτι αυτο συνεπαγεται για ταξιδι,κλπ. There is no replacement for displacement ,που λενε και οι ''φιλοι'' μας οι Αμερικλανοι.(δεν υπαρχει αντικατάστατο,για τα κυβικά).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικα οχι,ειδικα για τον σωματοτυπο μας,ομως ειναι μεγαλυτερα,βαρυτερα,περισσοτερο βενζινοβορα (40% παραπανω το 500ds 50% το cfmoto 650)αλλα απ την αλλη το βογκ εχει 18 αλογα παραπανω και το cf moto 35, με οτι αυτο συνεπαγεται για ταξιδι,κλπ. There is no replacement for displacement ,που λενε και οι ''φιλοι'' μας οι Αμερικλανοι.(δεν υπαρχει αντικατάστατο,για τα κυβικά).
    Δηλαδή αντί για γύρω στα 3 , καίει γύρω στα 4 ανά 100 για την βενζίνη.

    Εγώ το 300 και 500 τα βλέπω σχεδόν ίδια . Νομίζω ότι τα κάγκελα του 500 είναι πιο βολικά. Μακάρι να αλλάζουν και στο 300 με ευκολία για να μην έχουν όγκο.

    Εγώ το θέμα για εντός πόλης και το πολύ πολύ εντός Αττικής. Σπάνια κάνω ταξιδακια αν και πιστεύω ότι άνετα πάει με 120 σταθερά.

    Ψάχνω άνεση στην μετακίνηση, οικονομία , κόστος κτήσης κτλ κτλ ...

    Στα σέρβις τι διαφορές έχουν πχ ;;;

    Αν βάλει κάποιος αυτά τα 2000 ευρώ παραπάνω τι θα κερδίσει ;;;;;
    Στις αναρτήσεις, στα φρένα , στην άνεση , στα λάστιχα ( αν πχ θέλουν 200 ευρώ για άμεση αλλαγή στο 300 ds ) .

    Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.

  4. #64
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Δηλαδή αντί για γύρω στα 3 , καίει γύρω στα 4 ανά 100 για την βενζίνη.
    3 δεν καιει ,καιει 3,5 σε πραγματικες συνθηκες και μεσα στην πολη μπορει να παει και παραπανω,οποτε υπολογιζεις αναλογα για τα μεγαλυτερα.
    Εγώ το 300 και 500 τα βλέπω σχεδόν ίδια . Νομίζω ότι τα κάγκελα του 500 είναι πιο βολικά. Μακάρι να αλλάζουν και στο 300 με ευκολία για να μην έχουν όγκο.
    ιδια δεν ειναι το 500 ειναι μεγαλυτερο βαρυτερο και δυνατοτερο αισθητα.
    Εγώ το θέμα για εντός πόλης και το πολύ πολύ εντός Αττικής. Σπάνια κάνω ταξιδακια αν και πιστεύω ότι άνετα πάει με 120 σταθερά.
    τοτε για σενα το 300 ειναι μονοδρομος.
    Ψάχνω άνεση στην μετακίνηση, οικονομία , κόστος κτήσης κτλ κτλ ...
    τοτε 300αρι
    Στα σέρβις τι διαφορές έχουν πχ ;;;
    το ενα μονοκυλινδρο το αλλο δικυλινδρο,το ενα το μισο λαδι,το ενα 1 ζευγος τακακια το αλλο 2 ζευγη,κλπ.Οσο μεγαλυτερο τοσο ακριβωτερο.
    Αν βάλει κάποιος αυτά τα 2000 ευρώ παραπάνω τι θα κερδίσει ;;;;;
    Στην περιπτωση σου συμφωνα μ αυτα που ορισες εξ αρχης,μονο διαρροη στην τσεπη σου θα εχεις.
    Στις αναρτήσεις, στα φρένα , στην άνεση , στα λάστιχα ( αν πχ θέλουν 200 ευρώ για άμεση αλλαγή στο 300 ds ) .
    ΔΕΝ θελουν αλλαγη μια χαρα ειναι
    Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.
    και γω ηθελα να συνευρεθω με την belluci αλλα τζιφος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Χαχαχα όλοι θα θέλαμε την Bellucci Χαχα

    Άρα και στο 300 ds να υπολογίζω 3,5 με 4 περίπου ενώ το 500 ds 4,5+ κατάλαβα.

    Η εισαγωγική εταιρεία όπως λέτε είναι αξιόπιστη.
    Η ίδια εταιρεία που τα φτιάχνει θα είναι ;
    Ή θα βγει σαν τα zontes που ανά 6 μήνες αναβαθμίζει το μηχανάκι πχ .
    Μπορεί να κλείσει μεθαύριο και να ψαχνομαστε;

  6. #66
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα όλοι θα θέλαμε την Bellucci Χαχα

    Άρα και στο 300 ds να υπολογίζω 3,5 με 4 περίπου ενώ το 500 ds 4,5+ κατάλαβα.

    Η εισαγωγική εταιρεία όπως λέτε είναι αξιόπιστη.
    Η ίδια εταιρεία που τα φτιάχνει θα είναι ;
    Η loncin που τα φτιαχνει ειναι μεσα στις 5 μεγαλυτερες κινεζικες εταιριες μοτο,και φτιαχνει και τους μικρους κινητηρες της bmw (800 κυβικων) Ή θα βγει σαν τα zontes που ανά 6 μήνες αναβαθμίζει το μηχανάκι πχ .
    Μπορεί να κλείσει μεθαύριο και να ψαχνομαστε;
    Η BMW μπορει να κλεισει (τωρα και με το κλεισιμο της στροφιγγας αεριου απο τον πουτιν)
    η loncin OXI.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Χαχαχα σωστό και αυτό χαχαχα

    Μακάρι να βγουν αξιόπιστα. Ειδικά στον κινητήρα γιατί στα υπόλοιπα βρίσκεις να βάλεις , εξάλλου φοράει από γνωστές μάρκες περιφερειακά.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το ds 300 πάντως που το είδα από κοντά χάνει σε διάφορα σημεία τεχνολογίας σε σχέση με το zontes 310 t2

  9. #69
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το ds 300 πάντως που το είδα από κοντά χάνει σε διάφορα σημεία τεχνολογίας σε σχέση με το zontes 310 t2
    σε τιποτα δεν χανει,μην σε εντυπωσιαζουν τα κουμπακια που ανοιγουν σελλες,και ταπες βενζινης,γιατι αυτα χαλανε,και μετα τρεχεις και δεν φτανεις,ασε που ο γκοργκολης ο αντιπροσωπος κανει συχνα το παγωνι.Η voge(loncin)και σαν μητρικη εταιρια και σαν αντιπροσωπια στην Ελλαδα ειναι σαφως καλυτερη.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #70
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το έχω δει αυτό το βίντεο. Κατάλαβα !!!

  12. #72
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το έχω δει αυτό το βίντεο. Κατάλαβα !!!
    ετσι μπραβο,μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #73
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος

    Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.
    Ηρθε η ώρα να αλλάξεις το ονειρό σου σε Voge 500ds. Εισαι χιλια διακόσια κάτω, με καλυτερο εξοπλισμο (δες το βίντεο - πληρωμένο ή μη δεν ξέρω) και για τον επόμενο μήνα το τριβάλιτσο αλουμινίου στα 100 ευρω.

    Voge500dsx vs Honda CB500x

    Και η προσφορά

    Σχετικά με την κατανάλωση, το 500ds το εχω δει να καιει 5-5,5 το ανώτερο σε ταξιδι με 130 σταθερα και 3 βαλίτσες φορτωμένες. Σε μικτό και πόλη ειναι λιγότερο. Μια καλή προσέγγιση ειναι το 3,5.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Αν καίει σε πόλη 3,5 πως γίνεται η εταιρεία να λέει 4+ μέσο όρο και τότε πόσο καεί το 300 ;;;

    Δεν είναι μόνο τα 1200 κάτω που είναι αρκετά λεφτά , είναι και τα λεφτά που χρειάζεται για να την αποκτησηεις σε σχέση με την 300. Είναι τα έξοδα συντήρησης κυρίως , μετά ασφάλεια, τέλη σε σύγκριση με το 300
    Τελευταία τροποποίηση από Sachry; 27/06/2022 στις 10:47.

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Δεν μιλουσα για το 300αρι αλλα για το Voge vs Honda.

    Οι μετρήσεις ειναι δικές μου. Δεν ειμαι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει, αλλα με εμπιστευομαι αρκετα. Αν βάλεις βέβαια το 3,5 και το 5,5 καπου στο 4+ θα καταλήξεις. Το 300αρι καιει ακομα λιγότερο.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από vespa 200 δίχρονη, σε μηχανή... λίγη βοήθεια;
    από Svan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 18:21
  2. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 13:30
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  4. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 23:38
  5. Οι 300 Του Λεωνίδα σε ταινία;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF