Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 117

Θέμα: Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc

    Ο λόγος που σκέφτομαι την μεταπήδηση σε μηχανή είναι λόγω της καλύτερης αίσθησης όταν περνάς από λακούβες .

    Οδηγώ στο κέντρο της Αθήνας αλλά το σκούτερ με ενοχλεί στην μέση ( είχα παλαιότερα χειρουργηθεί στην μέση ) .

    Αξίζει να πουλήσω το σκούτερ και να δω για μικρού κυβισμού μηχανή ή να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ για να δω βελτίωση και να είμαι άνετος με την ευκολία που προσφέρει το σκούτερ. Έχω sym citycom.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Αν έχεις θέμα με την μέση η μηχανή είναι μονόδρομος ,και ειδικά η ον -οφ,όχι δρόμου σπορτ κλπ για να έχει μακρύτερες πίσω αναρτήσεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Έχει δηλαδή τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις ε ; Έχω ανέβει σε v Strom ως συνοδηγός και νόμιζα ότι ήμουν σε χαλί επάνω ... βέβαια αυτό είναι κανονική μεγάλη μηχανή.

    Βέβαια με το σκούτερ που έχω συν λίγα χρήματα ίσως σε δόσεις δεν εχω πολλές επιλογές για να κοιτάξω. Άρα να κοιτάξω για μικρό on off ή naked που δεν μου αρέσει όμως .

    Αν άλλαζα την σέλα με πιο μαλακή ίσως και αμορτισέρ για να μην χάσω τα πλεονεκτήματα του σκούτερ;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Νομίζω ότι για να δείς διαφορά στην ποιότητα της ανάρτησης πρέπει να επενδύσεις σοβαρά
    και όταν μιλάμε για διαδρομή αναρτήσεων σκάρτα 10 εκ στους δρόμους της Αθήνας δεν νομίζω να πετύχεις τίποτα.
    Από την άλλη η μέση με τα χρόνια γίνεται όλο και χειρότερα, οπότε στη θέση σου μάλλον θα έβαζα στην άκρη τα λεφτά για τις αναρτήσεις και θα πήγαινα για on-off (εδώ που τα λέμε για crf300 θα πήγαινα)

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Έχει δηλαδή τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις ε ; Έχω ανέβει σε v Strom ως συνοδηγός και νόμιζα ότι ήμουν σε χαλί επάνω ... βέβαια αυτό είναι κανονική μεγάλη μηχανή.

    Βέβαια με το σκούτερ που έχω συν λίγα χρήματα ίσως σε δόσεις δεν εχω πολλές επιλογές για να κοιτάξω. Άρα να κοιτάξω για μικρό on off ή naked που δεν μου αρέσει όμως .

    Αν άλλαζα την σέλα με πιο μαλακή ίσως και αμορτισέρ για να μην χάσω τα πλεονεκτήματα του σκούτερ;
    Ότι και να κάνεις, το σκούτερ παραμένει σκούτερ.... Πάρε μηχανή. Είχα οδηγήσει σκούτερ, είχα παπιά (3 παρακαλώ...) Κανένα δεν φτάνει την άνεση της μηχανής. Ένα 300αρι γυμνό είναι ότι πρέπει για την χρήση που θες. Μακριά από σπορ μηχανές!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το honda crf300 θα ήταν πολύ καλό αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ μου με τίποτα, ούτε με δόσεις .

    Λόγω χρημάτων θα μπορούσα να δώσω το δικό μου και να πάρω :
    1Daytona '22 G-155 ABS
    2.CFmoto 250NK '22 ABS
    3 Sym NH-T '22 200
    4 CFmoto 300NK
    5.Voge 300DS '21 Euro-4 ή Euro 5
    Δεν βάζω το sym nht 300 γιατί είναι 900 ευρώ πιο ακριβό και δίνει μόνο 5 άλογα παραπάνω. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή τα λεφτά του .

    Τα έβαλα με αύξουσα σειρά τιμής .
    Σίγουρα όσο πιο φθηνό , τόσο πιο εύκολα θα έκανα την κίνηση .

    Να σημειώσω ότι είμαι 186 cm , γύρω στα ~90 κιλά. Θα ήθελα να μπορώ να βάλω μια μπαγαζιερα πίσω για να αφήνω κράνος κτλ
    Συνήθως κυκλοφορώ μόνος , σπάνια βάζω την γυναίκα και για μικρές αποστάσεις .δεν πάω εκδρομές με 2 άτομα ποτέ! Ούτε τρέχω . Συνήθως γύρω στα 80 Χλμ/ ώρα.

    Με νοιάζει η άνεση , η αξιοπιστία, ΤΑ ΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΑΠΌ ΛΑΚΟΎΒΕΣ, η συντήρηση , κατανάλωση καυσίμου
    Δεν με νοιάζει η μάρκα αρκεί να τα έχει αυτά . Αν με ένοιαζε η μάρκα θα πήγαινα σε honda αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ.

    Αξίζει κάτι από αυτά που ανέφερα ως επιλογές;

    Παλαιότερα οδήγησα το Yamaha mt 03 αλλά μου φάνηκαν σκληρές κι αναρτήσεις και με κούρασε η στάση σώματος νομίζω . Ίσως ήταν πολύ σκυφτό για μένα. Ίσως αυτό ήταν για πίστα και όχι για δρόμο σαν στήσιμο.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    316
    Δεν χάνεις τίποτα να το δεις. https://voge.gr/bike/300rally/

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το είδα . Πολύ όμορφο αλλά για μένα ξεφεύγει για την τιμή που θέλω.
    Εγώ θέλω αν κάνω την αλλαγή , να δώσω το σκούτερ μου και να μην δώσω τίποτα ή να βάλω λίγες δόσεις αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που έθεσα πιο πάνω ....

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Πήγαινε στις αντιπροσωπείες και ζητα τεστ ραιντ
    Οποιος αντιπρόσωπος σε κερδισει χτυπα το

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Για όλα αυτά τα μηχανάκια;
    Θα φάω πολλούς μήνες αν περιμένω να βρω μηχανάκι ανάλογα με τον αντιπρόσωπο. Σε ευχαριστώ πάντως

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το honda crf300 θα ήταν πολύ καλό αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ μου με τίποτα, ούτε με δόσεις .

    Λόγω χρημάτων θα μπορούσα να δώσω το δικό μου και να πάρω :
    1Daytona '22 G-155 ABS
    2.CFmoto 250NK '22 ABS
    3 Sym NH-T '22 200
    4 CFmoto 300NK
    5.Voge 300DS '21 Euro-4 ή Euro 5
    Δεν βάζω το sym nht 300 γιατί είναι 900 ευρώ πιο ακριβό και δίνει μόνο 5 άλογα παραπάνω. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή τα λεφτά του .

    Τα έβαλα με αύξουσα σειρά τιμής .
    Σίγουρα όσο πιο φθηνό , τόσο πιο εύκολα θα έκανα την κίνηση .

    Να σημειώσω ότι είμαι 186 cm , γύρω στα ~90 κιλά. Θα ήθελα να μπορώ να βάλω μια μπαγαζιερα πίσω για να αφήνω κράνος κτλ
    Συνήθως κυκλοφορώ μόνος , σπάνια βάζω την γυναίκα και για μικρές αποστάσεις .δεν πάω εκδρομές με 2 άτομα ποτέ! Ούτε τρέχω . Συνήθως γύρω στα 80 Χλμ/ ώρα.

    Με νοιάζει η άνεση , η αξιοπιστία, ΤΑ ΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΑΠΌ ΛΑΚΟΎΒΕΣ, η συντήρηση , κατανάλωση καυσίμου
    Δεν με νοιάζει η μάρκα αρκεί να τα έχει αυτά . Αν με ένοιαζε η μάρκα θα πήγαινα σε honda αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ.

    Αξίζει κάτι από αυτά που ανέφερα ως επιλογές;

    Παλαιότερα οδήγησα το Yamaha mt 03 αλλά μου φάνηκαν σκληρές κι αναρτήσεις και με κούρασε η στάση σώματος νομίζω . Ίσως ήταν πολύ σκυφτό για μένα. Ίσως αυτό ήταν για πίστα και όχι για δρόμο σαν στήσιμο.

    επειδή ίδια χρήση κάνω κι εγώ, (οκ, δεν πάω με τόσο λίγα)
    Πήρα το voge 300 ac το οποίο με βόλεψε αφάνταστα τελικά. Το ds όμορφο μεν για άλλη χρήση δε. Στο κλεινόν αστυ κουράζει ο όγκος του. Ρίξε μια ματιά. Μεταχειρισμένο βέβαια μάλλον δύσκολα θα βρεθεί.
    Κούτα άλλωστε έχει 4 χιλιάδες ...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Δοκίμασε για τέστ Ράιντ τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν. Το cf moto 250 είναι μαζεμένο και όμορφο. Ως τα 35.000 χιλιόμετρα είμαι καλά μέχρι τώρα. Σίγουρα όμως τέστ Ράιντ καμία ώρα για να ελέγξεις την μέση σου. Εγώ έχω μικρό θέμα και δεν με ενοχλεί. Δεν είναι ούτε όρθια στάση τελείως ούτε σκυφτή όμως.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

    Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

    Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    622
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

    Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

    Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.
    Αν εισαι Αθηνα πηγαινε στην εισαγωγικη στην γεφυρα Βρυουλων στην Νεα Φιλαδελφεια ολο και καποιο μοντελο θα υπαρχει να οδηγησεις. Θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι δεν υπαρχει σχεση στην ανεση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Σε όλα αυτά βάλε σαν θεωρητική επιλογή και τα benneli τα 250.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από vespa 200 δίχρονη, σε μηχανή... λίγη βοήθεια;
    από Svan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 18:21
  2. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 13:30
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  4. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 23:38
  5. Οι 300 Του Λεωνίδα σε ταινία;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF