Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Cbf 125 2022

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thessalos Προβολή μηνύματος
    Ο Λαρισαίος (βλέπε παραπάνω), χτυπιέται και επιμένει (σε άλλα του βίντεο), ότι με 70χαω η πραγματική του κατανάλωση είναι 1,5lt/100km. Το θέμα είναι τι υποχωρήσεις είναι διατεθιμένος να κάνει ο καθένας προκειμενου να έχει το 1,5 lt... δηλαδή (για μένα) θυσιάζεις ομορφιά και θυσιάζεις μέση ταχύτητα για να πάρεις το επιθυμητό 1,5...
    Η ομορφια ειναι υποκειμενικη,και η ταχυτητα 70 χλμ/ωρα ειναι μια χαρα ταχυτητα επαρχιακου δικτυου για καποιον που παιρνει 125αρι να κανει την δουλεια του.Μην ξεχναμε και τα αγροτικα και τα τρακτερ,με συνηθως τσιπουρωμενους αγροτες ,καθως και τα αγριογουρουνα ειδικα τις απογευματο-βραδυνες ωρες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panoosss Προβολή μηνύματος
    Καταναλώσεις αυτής της τάξης μια χαρά τις πιάνει λόγω μειωμένων τριβών . Στα παπιά δύσκολα βλέπεις κατω απο 3λιτ/100 . Επρεπε να τα φτιάχνουν λιγο πιο ομορφα τα τυπου cbf σε στύλ νεορετρό ή cafe racer. Έχουν πολύ καλύτερο πλαίσιο ήδη.
    Μειωμένες τριβές γιατί? Και σε σχέση με τι? Ίδιο σύστημα με παπί έχει,αλυσίδα,2 αναρτήσεις πίσω, και σχεδόν σίγουρα μεγαλητερο βάρος από παπί..

    Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κύλινδρος δεν είναι εμπρός αλλά πάνω.

    Παπί με 3 λίτρα δυσκολα, Σκούτερ ίσως, ότι παπί είχα εκαιγε κοντά στα 2 λίτρα και μερικές φορές πολύ λιγότερο, κ δεν ήταν εργοστασιακά.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    ΚΑλοριζικο!!
    Στο youtube ο travelmoto πηρε το ιδιο με σενα και εχει ανεβασει αρκετα βιντεο...

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2013
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μειωμένες τριβές γιατί? Και σε σχέση με τι? Ίδιο σύστημα με παπί έχει,αλυσίδα,2 αναρτήσεις πίσω, και σχεδόν σίγουρα μεγαλητερο βάρος από παπί..

    Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κύλινδρος δεν είναι εμπρός αλλά πάνω.

    Παπί με 3 λίτρα δυσκολα, Σκούτερ ίσως, ότι παπί είχα εκαιγε κοντά στα 2 λίτρα και μερικές φορές πολύ λιγότερο, κ δεν ήταν εργοστασιακά.
    Το τελευταίο cbf έχει τεχνολογία ESP όπως το pcx τόσα χρόνια , χωρίς το start/stop.
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο στα specs βλέπω βελονοειδή ρουλεμάν στα κοκοράκια βαλβίδων, έκκεντρα τοποθετημένο κύλινδρο , ψύξη εμβόλου με μπεκ ψεκασμού λαδιού και ACG ( γεννήτρια/εκκίνησής).
    Όσο για το βάρος μην ξεχναμε ότι έχει και 11lit ντεπόζιτο, πλαίσιο μοτοσυκλέτας και σωστό μπροστινό με 2 τιμονοπλακες.
    Συν μια ταχύτητα επιπλέον από τα παπιά χωρίς συμπλέκτη, τα οποία αν τα πηγαίνεις από 80 μέχρι 100 καίνε 3lit με αναβάτη 80κιλων.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    24
    Το πρώτης γενιάς cbf 125 καίει σταθερά 2λιτρα σε μικτη χρήση /2.1 σπασμενο /1.8 σε συνθήκες κορονοιου, μετρημένο στην αντλια . Τα πιστεύω τα νούμερα του.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Καλοταξιδο,καλά χιλιόμετρα.
    Το είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε πήρα απάντηση.
    Στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά και στα ομοειδή άλλων εταιριών πόσο κάνει το δοχείο βενζίνης σαν ανταλλακτικό;
    Μηχανάκι είναι, μπορεί να πέσει από το Σταντ,να βουλιάξει το τεποζιτο,πόσο κάνει;

  7. #22
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Καλοταξιδο,καλά χιλιόμετρα.
    Το είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε πήρα απάντηση.
    Στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά και στα ομοειδή άλλων εταιριών πόσο κάνει το δοχείο βενζίνης σαν ανταλλακτικό;
    Μηχανάκι είναι, μπορεί να πέσει από το Σταντ,να βουλιάξει το τεποζιτο,πόσο κάνει;
    θα κάνει , Honda είναι . Και εγώ μετράω τέτοια πράγματα αλλά επειδή έχω κλειστό γκαράζ και γενικά δεν το παρατάω όπου βρω θεωρώ πως δύσκολα θα μου το ρίξουν . Φυσικά και μια σαβούρα πάντα έιναι στο πρόγραμμά . Και πάπι να έπαιρνα Honda αν έπεφτε τα πλαστικά πόσο θα τα πλήρωνα ;
    Επειδή βλέπω πολλοί ρωτάτε για την κατανάλωση , δυστυχώς επειδή είμαι εκτός Αθήνας με το παπάκι και το Honda στο γκαράζ δεν εχω ακόμα άποψη για την πραγματική κατανάλωση . Θα πρέπει να κάνω μια 300αρα ας πούμε και να δώ τι έκαψα σε πραγματικά λίτρα στην μάνικα . Μέχρι τέλη του μήνα θα εχω σαφή εικόνα .
    Τον Λαρισαίο τον έχω δει . Κάπως τσίρκο Μεντράνο . Το πήρε άσπρο αυτός . Αλλά κάναμε test ride το ίδιο στου Γκινοσάτη στο Μπραχάμι .
    Ευχαριστώ άπαντες για τις ευχές .
    Modenas Kriss 125

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Έριξα μια πρόχειρη ματιά.
    Τετρακόσιες εικοσι λίρες Αγγλίας κάνει...
    Τσάμπα πράμα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Το πηρα και εγω για εργατη για να ελαφρυνω λιγο το Vstrom απο χλμτρα γτ ετσι οπως πηγαινα ηθελα αλλαγη λαστιχα κάθε χρόνο και 2 σερβις την σεζόν (το χρησιμοποιω Μάρτιο με νοεμβρη) . Εγω που το παω 50-60 μαξ στο στρωσιμο και ειμαι 1.88/110κιλα μ γραφει το κοντερ avg 1.1λ/100. Ειναι απίστευτη κατανάλωση και απο ότι μ λενε αλλοι κατοχοι ισχυει με πολυ πολυ μικρές αποκλίσεις. Τωρα οσο αφορα το μηχανάκι η σελα του ειναι σκληρη μετα απο το μισαωρο ποναει ο ποπος. Την αναρτηση του την θεωρώ σκληρη βεβαια την συγκρίνω με το Vstrom που περναω οποιαδηποτε ανωμαλία του δρομου απο πανω και δεν νιωθω τπτ. Δεν μ αρεσουν τα συνδιασμενα φρενα π εχει θα προτιμούσα ανεξάρτητα φρένα καθως με το πατημα του πισω φρενου βυθιζεται αρκετα και το μπροστινό σύστημα. Γωνιες ποδιων εχει υπερβολικα ανετες για το υψος μου τις οποιες θα τις χαρακτηριζα και ανταξιες με σκουτερ. Απο βαρος είναι πραγματικα παπι το κανεις οτι θελεις. Σε κλειστα κομματια θεωρω ότι στρίβει καλα σε σημειο που πιστευω οτι σε κλειστο κατηφορικο κομματι το παταω ανετα το Vstrom.Για το γκαζι του δεν μπορω να εκφέρω αποψη ακομη καθώς ειμαι στο στρωσιμο και κανω πολυ στρωτες και χαλαρες επιταχυνσεις. Ουτε για δικαβαλο εχω άποψη ακομη καθως θα παρω μετα το στρωσιμο. Ενα αρνητικό του επισης ειναι οτι καποιες φορες δεν κουμπωνουν με την πρωτη προσπαθεια η 4η και η 5η αλλα αυτο μου ειπαν οι κάτοχοι οτι με την πρωτη αλλαγη λαδιων λυνεται. Αυτα οτι αλλο θελετε με ρωτατε. Αν μπορεσω θα βαλω και μια φωτογραφια να δειτε πως φαινεται με ενα μεγαλο τανκμπαγκ και μια τσαντουλα πλατης δεμένη στην πισω θεση.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220725_162724.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	437249

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον! Εαν είναι αλήθεια αυτά που διαβάζω τότε πάει περίπατο η ομορφιά! Όχι δηλαδή πως είναι τέρας το μηχανάκι! Εμένα μου αρέσει!
    Ναι θα το έπαιρνα άνετα! Απο καιρό πάντως μου έχει μπει στο μυαλό η κατηγορία! Cbf cbr ybr!

    Ποιο πάνω αναφέρθηκε για παπί με 3 λίτρα κατανάλωση! Αν είναι αλήθεια τότε το παπί έχει πρόβλημα! Τα παπιά παίζουν στα 2 2,5 και κατεβαίνουν και στο 1,8.Εκει γύρω!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον! Εαν είναι αλήθεια αυτά που διαβάζω τότε πάει περίπατο η ομορφιά! Όχι δηλαδή πως είναι τέρας το μηχανάκι! Εμένα μου αρέσει!
    Ναι θα το έπαιρνα άνετα! Απο καιρό πάντως μου έχει μπει στο μυαλό η κατηγορία! Cbf cbr ybr!

    Ποιο πάνω αναφέρθηκε για παπί με 3 λίτρα κατανάλωση! Αν είναι αλήθεια τότε το παπί έχει πρόβλημα! Τα παπιά παίζουν στα 2 2,5 και κατεβαίνουν και στο 1,8.Εκει γύρω!
    Αν σε ενδιαφερει η τρομερή οικονομια που εχει παρτο χθες . Καποια παπια μπορούν να το συναγωνιστουν σε αυτο και παλι όχι όλα. Με την τιμη που εχει για την εποχη που διανύουμε που ενα yamaha crypton s στοιχιζει 3100€ το cbf το θεωρω ασυμαγωνιστο με 3000€(μπορει να το βρεις και παρακατω απο μεγαλους αντιπροσώπους). Το ποιο σοβαρό μειον του ειναι η διασταση των ελαστικων που δεν βρισκεις ευκολα λαστιχα. Κατα τα αλλα τα υπολοιπα ειναι αντίστοιχα της τιμης και της κατηγορίας του.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Πραγματική κατανάλωση εντος πολης με πολυ κινηση και σβέλτα , στα 5000χλμ πλεον εχει γυρω στα 1.7 με 1.8 /100
    Το τριπ δειχνει 0.3 λιτρα λιγότερο.

    Τελική κοντέρ δείχνει 108.

    Σε πορεία πας με 80-90 (κοντερ) & με δικαβαλο άνετα.

    Και παλι ειναι φανταστικά. Πανω απο 2 δεν θα δειτε ποτέ
    Αυτονομία απο 550 εως 700 km (11λιτρα) ...

    Τα λαστιχα σε πιρελλι η μετζελερ παιζουν με σημερινές τιμες στα 130€

    Απο ανωμαλίες οδοστρώματος περνας σε συγκριση με τα αλλα μικρά αέρα. Στριψιμο κ οδικη συμπεριφορά ανωτερη απο αντιστοιχων κυβικα παπια η σκούτερ.

    Τα σερβις σε τιμές ειναι σαν σε παπί .


    2-3 μειονεκτήματα

    Στους τελευταιους ανεμους σε αρκετά μποφωρ κουναγε παρα πολυ . ( την πισω μπαγκαζιερα την πεταξα δεν την ξαναβαζω)

    Σελα θελει μια βελτιωση σε καποιον σελα να γινει πιο μαλακη

    Φρενα δεν εχει abs και σε δυναμη δεν ειναι χαλια αλλα απλως μέτρια
    Τελευταία τροποποίηση από Lord84; 01/08/2022 στις 22:54.

  14. #29
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220725_162724.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	437249
    Ωραιο το μαγνητικό . Βάλε βγάλε δεν γρατσουνάει το χρώμα ; Σκεφτόμουν για μόνιμο απο αυτά με τα λουριά αλλά δεν νομίζω να εχει βγει κάτι συγκεκριμένο για αυτό το μηχανάκι .
    Modenas Kriss 125

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ωραιο το μαγνητικό . Βάλε βγάλε δεν γρατσουνάει το χρώμα ; Σκεφτόμουν για μόνιμο απο αυτά με τα λουριά αλλά δεν νομίζω να εχει βγει κάτι συγκεκριμένο για αυτό το μηχανάκι .
    Μεχρι ωρας δεν εχω παρατηρησει κατι απλα θελει καθε φορα που τοποθετειται να ειναι καθαρο το τεποζιτο και να ελεγχεις και τους μαγνητες μην εχουν πιασει καποια βρωμια ή κατι μεταλλικο πανω τους. Εγω το βγαζω σπανια απο πανω και με εχει βολεψει αρκετα σε σημειο που ακομη δεν εχω βαλει μπαγκαζιερα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτογραφίες των CBF 125 - 250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 286
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 22:28
  2. Cbf 125...
    από domiemic65 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 01:33
  3. CBF-125: Γνώμες;
    από cbfaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 14:48
  4. CBF-250 vs CBF-125 2009
    από soul_giannis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 22:07
  5. Νέο CBF-125!
    από Σήφης στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 22:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF