Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Cbf 125 2022

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο με εμένα. Έχω ένα μοντέλο του 21 και παρατηρώ κάποιους μικρούς σε ένταση κραδασμούς όταν είναι στο τέλος τι και όταν ανοίγω το γκάζι στη νεκρά τρέμουν και οι καθρέπτες αλλά και όλο το πλαίσιο άνω του τιμονιού. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά ιδανικά δεν θέλω να υπάρχει. Επίσης κατεβαίνοντας έντονη κατηφόρα και χτυπώντας σε λακούβα προς το τέλος της που πατάω αναγκαστικά το μπροστινό φρένο πιο έντονα ακούω ένα θόρυβο. Δεν τα θεωρώ προβλήματα αυτά αλλά θα εκτιμούσα την γνώμη σας. Μήπως να το πάω στον μάστορα να το τσεκαρει;

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Φίλε μου ειδικός δεν είμαι αλλά όταν αντιλαμβάνεσαι ή ακούς κάτι που δεν υπήρχε πριν πιστεύω καλό είναι να ρωτάς το μηχανικό σου.

  3. #33
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Για το κραδασμούς και τον συντονισμό δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Κάτι λίγο να έχει ξεσφίξει και δεν θέλει πολύ . Για τον μεταλλικό ήχο που ακούς στις λακούβες , μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ειναι η μποστινή ανάρτηση που τερματίζει για πλάκα . Ειδικά αν κάνεις στάντσρ διαδρομή με στάνταρ λακούβες , θα το ακούς στάνταρ .
    Modenas Kriss 125

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Για το κραδασμούς και τον συντονισμό δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Κάτι λίγο να έχει ξεσφίξει και δεν θέλει πολύ . Για τον μεταλλικό ήχο που ακούς στις λακούβες , μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ειναι η μποστινή ανάρτηση που τερματίζει για πλάκα . Ειδικά αν κάνεις στάντσρ διαδρομή με στάνταρ λακούβες , θα το ακούς στάνταρ .
    Αν φοράει 10αρι λάδι εμπρός κάνε αλλαγή με 15αρι (προτιμώ τα Bell Ray)

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim1tris13 Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο με εμένα. Έχω ένα μοντέλο του 21 και παρατηρώ κάποιους μικρούς σε ένταση κραδασμούς όταν είναι στο τέλος τι και όταν ανοίγω το γκάζι στη νεκρά τρέμουν και οι καθρέπτες αλλά και όλο το πλαίσιο άνω του τιμονιού. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά ιδανικά δεν θέλω να υπάρχει. Επίσης κατεβαίνοντας έντονη κατηφόρα και χτυπώντας σε λακούβα προς το τέλος της που πατάω αναγκαστικά το μπροστινό φρένο πιο έντονα ακούω ένα θόρυβο. Δεν τα θεωρώ προβλήματα αυτά αλλά θα εκτιμούσα την γνώμη σας. Μήπως να το πάω στον μάστορα να το τσεκαρει;
    Πόσα χλμ έχει; Έχει γίνει έλεγχος στον λαιμό και στην ανάρτηση; Πήγαινε σε μια σοβαρή Honda να λύσουν και να δούνε.

  6. #36
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αν φοράει 10αρι λάδι εμπρός κάνε αλλαγή με 15αρι (προτιμώ τα Bell Ray)
    Ιδεα δεν έχω , ότι εχει απο το εργοστάσιο .
    Modenas Kriss 125

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ιδεα δεν έχω , ότι εχει απο το εργοστάσιο .
    Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς σε 30 λεπτά να αλλάξεις λάδια στο μπροστινό. Πάρε 15αρι Bell Ray, έναν μετρητή 500ml και τα ελάχιστα εργαλεία που θα χρειαστείς. Διπλό σταντ έχεις ήδη για να βγάλεις τα καλάμια. Είναι ότι πιο απλό αυτά τα πιρούνια.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Λοιπόν πήγα στο μηχανικό μου ο οποίος δεν είναι εξουσιοδοτημένος της Honda και μου λέει πως το τρίξιμο προέρχεται από τη βάση κινητού που έχω βάλει αλλά εγώ το αμφιβάλω γιατί δεν είναι μόνο αυτό αλλά γενικά νιώθω σε μεγάλες στροφές να μεταφέρονται κραδασμοί στο τιμόνι και στις χειρολαβές αλλά αυτοί δεν ακούγονται απλά τους νιώθω και το να έβγαζα τη βάση κινητού δεν θα το έφτιαχνε αυτό. Επιπλέον μου είπε πως μπορούμε να λύσουμε τις αναρτήσεις να αλλάξουμε ρουλεμάν γιατί έχει πολύ λίγα μικρομαγκωματα στο τιμόνι στη μέση θέση του και απλά να βάλουμε λάδι στις αναρτήσεις. Ωστόσο μου λέει την έχω πατήσει αρκετές φορές, με τη λογική ότι έβγαλε αναρτήσεις και ήταν όλα οκ, δλδ το έκανε τσάμπα όλο αυτό ας πούμε. Πείτε μου τη γνώμη σας παρακαλώ και αν χρειάζεται λέω κάποια άλλη πληροφορία

  9. #39
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Προφανώς και απο εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση . Πάντως αν σε ανακουφίζει και μένα στο τελίκιασμα μουγκρίζει και νομίζω πως εχει ένα παραπάνω τρέμουλο . Λογικό ειναι κατα μία έννοια , μονοκύλινδρο αεροψύκτο με μπόλικες ανοχές . Για πιο μοντέλο μιλάς ;
    Modenas Kriss 125

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    2021 μοντέλο με το esp

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτογραφίες των CBF 125 - 250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 286
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 21:28
  2. Cbf 125...
    από domiemic65 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:33
  3. CBF-125: Γνώμες;
    από cbfaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 13:48
  4. CBF-250 vs CBF-125 2009
    από soul_giannis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 21:07
  5. Νέο CBF-125!
    από Σήφης στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF