Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Συνεργείο για yamaha σε νίκαια-κορυδαλλό-κερατσίνι

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να αλλάξεις την προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ.Πήγα μίλησα στον πράβη και θα γίνει αύριο.Επισης μου είπε οτι ήταν χαμηλωμένες οι τιμονόπλακες πράγμα το οποίο το είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης(είμαι δεύτερο χέρι) και θα το ρυθμίσουμε και αυτό.Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα,θέλω να αλλάξω τα τακάκια.Εχετε να προτείνετε κάτι εκτός απο τα εργοστασιακά γτ δεν έχουν καλό φρενάρισμα.
    Η πίσω ανάρτηση έχει ελατήριο και αμορτισέρ. Το ελατήριο ρυθμίζεται ως προς την προφόρτιση, ενώ το εργοστασιακό αμορτισέρ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ρυθμίσεις. Στην περίπτωση που έχει αντικατασταθεί από καλύτερο αύταιρ μάρκαιτ, μπορεί να έχει ρυθμίσεις κι αυτό.

    Βάζοντας πιο σκληρά τακάκια θα χάσεις σε προοδευτικότητα, ενώ θα φθείρονται πιο γρήγορα οι δίσκοι. Θα έλεγα να ελεγχθεί το κύκλωμα των φρένων, διότι μπορεί να θέλει εξαέρωση ή αλλαγή υγρών (ανά δύο χρόνια συνιστά αλλαγή η Yamaha σε κάποια μοντέλα). Αν δεν έχεις καλή απόδοση έτσι, δοκίμασε και αλλαγή τακακιών, μήπως έχουν χαλάσει.

    Ποιο MT-03 έχεις; Το 650cc μονοκύλινδρο ή το 300cc δικύλινδρο; Σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις καμιά φοβερή συμπεριφορά φρένων και ανάρτησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η πίσω ανάρτηση έχει ελατήριο και αμορτισέρ. Το ελατήριο ρυθμίζεται ως προς την προφόρτιση, ενώ το εργοστασιακό αμορτισέρ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ρυθμίσεις. Στην περίπτωση που έχει αντικατασταθεί από καλύτερο αύταιρ μάρκαιτ, μπορεί να έχει ρυθμίσεις κι αυτό.

    Βάζοντας πιο σκληρά τακάκια θα χάσεις σε προοδευτικότητα, ενώ θα φθείρονται πιο γρήγορα οι δίσκοι. Θα έλεγα να ελεγχθεί το κύκλωμα των φρένων, διότι μπορεί να θέλει εξαέρωση ή αλλαγή υγρών (ανά δύο χρόνια συνιστά αλλαγή η Yamaha σε κάποια μοντέλα). Αν δεν έχεις καλή απόδοση έτσι, δοκίμασε και αλλαγή τακακιών, μήπως έχουν χαλάσει.

    Ποιο MT-03 έχεις; Το 650cc μονοκύλινδρο ή το 300cc δικύλινδρο; Σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις καμιά φοβερή συμπεριφορά φρένων και ανάρτησης.
    Οκ με το εργοστασιακό αμορτισέρ είναι.Οκ οπότε προτείνεις αλλαγή υγρών και μετά να δω για τακάκια.Το 300cc δικύλινδρο έχω

  3. #18
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Οκ με το εργοστασιακό αμορτισέρ είναι.Οκ οπότε προτείνεις αλλαγή υγρών και μετά να δω για τακάκια.Το 300cc δικύλινδρο έχω
    Προτείνω να το ελέγξει κάποιος καλός μηχανικός και να σου πει τι να κάνεις. Γενικά δεν συνιστώ να ξεφεύγεις από τις εργοστασιακές επιλογές, με εξαίρεση τα ελαστικά που τα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι συνήθως ό,τι καλύτερο, άντε και τις αναρτήσεις, αν θέλεις να ρίξεις χρήματα.

    Μην περιμένεις πάντως πολλά από το συγκεκριμένο μηχανάκι. Καλύτερα κράτα τα χρήματά σου, για να ανέβεις κατηγορία κάποια στιγμή, αφού βλέπεις ότι δεν σε καλύπτει σε διάφορους τομείς, παρά να προσπαθείς να το βελτιώσεις. Είναι ένα ωραίο μηχανάκι, οικονομικό στη χρήση, πιθανώς αξιόπιστο, πολύ καλό για χρήση στην πόλη και μικρά ταξίδια. Αν θέλεις κάτι παραπάνω σε επιδόσεις και είσαι διατεθειμένος να αυξήσεις σημαντικά το κόστος κτήσης και χρήσης, αλλά και να χάσεις την ευχρηστία μέσα στην πόλη, υπάρχουν άλλες μοτοσυκλέτες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 31/05/2022 στις 10:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Σε ότι αφορά τα τακάκια...
    Τα "γνήσια" της aprilia είχαν ένα 50αρι κόστος.
    Ο Δημήτρης μου έβαζε κάτι "no name" με 20 ευρώ και είχα απείρως καλύτερο φρενάρισμα!
    Οπότε μην δενετε και κόμπο τις εργοστασιακές επιλογές.
    Γι'αυτό υπάρχουν άπειρες επιλογές στην αγορά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Πήγα τελικά σήμερα,βάλαμε την προφόρτιση του πίσω ελατηρίου στο 6(έχει από 1-7 και ήταν στο 3)και ρύθμισε τα μπροστινά κανονικά όπως έρχεται από το εργοστάσιο.Καμία σχέση η μηχανή με πριν,την νιώθω πιο στιβαρή στο δρόμο.Μου είπαν οτι χαμηλώνεις τα μπροστινά για καλύτερο στρίψιμο-αεροδυναμική κλπ και μου έκανε εντύπωση,πως μπορεί να αλλάξει το στρίψιμο με το χαμήλωμα και όντως είδα σε μικρή βόλτα ότι στρίβει διαφορετικά τώρα αλλά περιμένω να δω σε μεγάλη βόλτα αν έχει διαφορά στο στρίψιμο.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Έκανα μεγάλη βόλτα,όντως με το χαμήλωμα της τιμονόπλακας που ήταν πριν,ένιωθα την μηχανή να πλαγιάζει πιο εύκολα ενώ τώρα στην εργοαστασιακή ρύθμιση νιώθω να θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να πλαγιάσει και να στρίψω.Προτείνετε να ξανα χαμηλώσω ή να συνηθίσω και να μάθω την μηχανή όπως είναι τώρα;

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Έκανα μεγάλη βόλτα,όντως με το χαμήλωμα της τιμονόπλακας που ήταν πριν,ένιωθα την μηχανή να πλαγιάζει πιο εύκολα ενώ τώρα στην εργοαστασιακή ρύθμιση νιώθω να θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να πλαγιάσει και να στρίψω.Προτείνετε να ξανα χαμηλώσω ή να συνηθίσω και να μάθω την μηχανή όπως είναι τώρα;
    Να την μαθεις οπως ειναι.
    Το χαμηλωμα εμπρός απο τιμονόπλακα κανονικά γίνεται μονο σε ειδικές περιπτώσεις οπως πχ για χρήση στην πίστα.
    Το κανουν ομως και για να φτανουν να πατανε κατω μερικοί χωρις ομως να το χαμηλωσουν και πίσω και καταληγουν με ενα μηχανακι οτι ναναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Να την μαθεις οπως ειναι.
    Το χαμηλωμα εμπρός απο τιμονόπλακα κανονικά γίνεται μονο σε ειδικές περιπτώσεις οπως πχ για χρήση στην πίστα.
    Το κανουν ομως και για να φτανουν να πατανε κατω μερικοί χωρις ομως να το χαμηλωσουν και πίσω και καταληγουν με ενα μηχανακι οτι ναναι.
    Για να μη πω ότι "καταλήγουν" σε κάποιες περιπτώσεις και "αλλού".

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2020, 15:51
  2. Μεταφορά μηχανής για επισκευή σε συνεργείο.
    από Noble06 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2019, 12:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF