Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Γνώμη για αγορά. Tracer 700 vs versys 650 .

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2022
    Μηνύματα
    4

    Lightbulb Γνώμη για αγορά. Tracer 700 vs versys 650 .

    Χαιρετώ, διαβάζω αρκετά χρόνια το Forum μιας και είμαι μηχανόβιος απο μικρή σχετικά ηλικία. Οπότε όπως και οι περισσότεροι όταν σκέφτονται να αγοράσουν μηχανή έχω και εγώ τα διλλήματα μου. Η υπόθεση εργασίας λοιπόν είναι η εξής, 28 ετών εγώ, προέρχομαι απο TDM 900, το οποίο πούλησα την περσυνή χρονιά, οπότε αφού έφυγε ένα παλιό πλέον μηχανάκι το οποίο δεν μπορούσε να προσαρμοστεί στις ανάγκες μου , έρχεται η στιγμή για κάτι καινούργιο. Αυτό προφανώς το καινούργιο θα είναι μια επιλογή All around , με την οποία θα μπορώ να κάνω βόλτες εκτός πόλης, θα μπορώ να το χρησιμοποιώ ενίοτε και μέσα στην πόλη για ψιλοπράγματα ( υπάρχει ήδη μικρό σκούτερ), από ταξίδια όχι κάτι το τρομερό μονοκάβαλο- δικάβαλο 400-500 χλμ μία- δύο φορές τον χρόνο. Είναι ένα ζήτημα το οποίο το ψάχνω εδώ και 2 μήνες περίπου, η αρχική σκέψη ήταν για CB500X αλλά ψιλό κατάλαβα χωρίς να το έχω οδηγήσει πως για πιο μακρινές αποστάσεις είναι λίγο ζόρικα τα 500 κυβικά και ειδικότερα αν θες να είσαι φορτωμένος δικάβαλο. Οπότε αυτομάτως ανέβηκα λίγο κατηγορία κυβικών και σκέφτομαι ανάμεσα στα tracer και Versys. Το οξύμωρο με το Versys είναι πως απο 2015 και μετά που κοιτάω η τιμή δεν μου φαίνεται και πολύ λογική και είναι και ελάχιστες οι αγγελίες από την άλλη τα tracer 1gen που ψάχνω δεν υπάρχουν σχεδόν καν σε αγγελία και ένα που είδα με μηχανικό ήταν για τα σκουπίδια, οπότε υπάρχει και μια δυσκολία ως προς την αναζήτησης τους. Το κασέ μου πολύ πολύ δύσκολα θα πάει πάνω απο 7κ. Οπότε ζητάω γνώμες απο άτομα που έχουν τα δύο αυτά μηχανάκια να καταλάβω λίγο τις διαφορές που υπάρχουν. Μιλάω προφανώς για μεταχειρισμένο και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση προφανώς να αναφερθεί.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Versys 650 του 15 κατοχος 4 χρόνια. Ούτε κιχ, αλλα το προσέχω...(λιγάκι). tracer στατικά μόνο το χω δει. Δεν ξέρω αν θα το ψηνα μεταξυ των δύο γιατί ήταν έρωτας απ την πρώτη ματιά (Αφού το tiger 660 πέρασαν 15 χρόνια που περιμέναμε να βγει...). Γι αυτά που περιγράφεις πως θες να κάνεις το Versys νομίζω ότι είναι στο στοιχείο του. Δεν ξέρω αν υστερεί σε σχέση με το tracer. Μικρές φαντάζομαι οι διαφορές μεταξυ των 2, πιο φρέσκος κινητήρας του tracer, πιο ποιοτικό σύνολο του versys. Δεν θα βάλεις και φωτιά στην ασφαλτο οπότε ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση και στα λεφτά σου.
    Το tiger 660 το προτείναμε; Α, μεταχειρισμένο ε; Μπα, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο (V-strom, NC700/750, Benelli TRK, CFMoto)
    done.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2022
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Versys 650 του 15 κατοχος 4 χρόνια. Ούτε κιχ, αλλα το προσέχω...(λιγάκι). tracer στατικά μόνο το χω δει. Δεν ξέρω αν θα το ψηνα μεταξυ των δύο γιατί ήταν έρωτας απ την πρώτη ματιά (Αφού το tiger 660 πέρασαν 15 χρόνια που περιμέναμε να βγει...). Γι αυτά που περιγράφεις πως θες να κάνεις το Versys νομίζω ότι είναι στο στοιχείο του. Δεν ξέρω αν υστερεί σε σχέση με το tracer. Μικρές φαντάζομαι οι διαφορές μεταξυ των 2, πιο φρέσκος κινητήρας του tracer, πιο ποιοτικό σύνολο του versys. Δεν θα βάλεις και φωτιά στην ασφαλτο οπότε ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση και στα λεφτά σου.
    Το tiger 660 το προτείναμε; Α, μεταχειρισμένο ε; Μπα, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο (V-strom, NC700/750, Benelli TRK, CFMoto)
    Η αλήθεια είναι πως το tiger 660 φαίνεται λίγο καλύτερο απο όλα τα υπόλοιπα στην κατηγορία του, ωστόσο τα λεφτά του είναι απαγορευτικά για εμένα αυτή την εποχή. Τώρα σχετικά με αυτά τα δύο συμφωνώ στο σχόλιο σου, ωστόσο ο μόνος λόγος που σκέφτομαι ακόμα το Tracer είναι η αξιοπιστία της Yamaha, τουλάχιστον από τα δύο προηγούμενα μηχανάκια που είχα.
    Σχετικά με τα υπόλοιπα που γράφεις ως επιλογή μόνο το V-strom είχα σκεφτεί αλλά και πάλι για την πόλη ακόμα και αν είναι μικρή η χρήση μου φαίνεται λίγο δυσκίνητο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tolistol Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι πως το tiger 660 φαίνεται λίγο καλύτερο απο όλα τα υπόλοιπα στην κατηγορία του, ωστόσο τα λεφτά του είναι απαγορευτικά για εμένα αυτή την εποχή. Τώρα σχετικά με αυτά τα δύο συμφωνώ στο σχόλιο σου, ωστόσο ο μόνος λόγος που σκέφτομαι ακόμα το Tracer είναι η αξιοπιστία της Yamaha, τουλάχιστον από τα δύο προηγούμενα μηχανάκια που είχα.
    Σχετικά με τα υπόλοιπα που γράφεις ως επιλογή μόνο το V-strom είχα σκεφτεί αλλά και πάλι για την πόλη ακόμα και αν είναι μικρή η χρήση μου φαίνεται λίγο δυσκίνητο.
    Εχω το Vstrom 650 του 21 το οποιο ειναι το ιδιο απο το 2017. Με μια προχειρη αναζητηση στο car βλεπω οτι μπορεις να βρεις στα λεφτα σου. Ειναι ποιο ευκολο μεσα στην πόλη απο το προηγούμενο που ειχε τεραστιο όγκο. Ειναι οικονομικο μεσα στην πολη και σε επαρχιακο δικτυο αλλα στην εθνικη εκτος του οτι δεν παει οταν ειναι φορτωμενο με τριβαλιτσο και δικαβαλο καιει και τον πατο του. Ενδεικτικά την παρασκευη που κατεβηκα απο επαρχια στην Αθήνα απο εθνικη δικαβαλος και τριβαλιτσος επειδη βιαζομουν πηγαινα 140 -150 και αρκετες φορες τελικη 174 σε ευθεια και 180 στην κατηφορα της χαλκιδας η καταναλωση μου εφτασε στα 8.5λ/100 ενω στον γυρισμο που πήγαινα χαλαρα μεχρι 110 απο επαρχιακούς δρομους εκαψε 4.9λ/100. Συνηθως οταν παω ηρεμα και απο επαρχιακους ειμαι στα 4.5-5λ/100. Οτι αλλο θέλεις με ρωτάς.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    186
    Έχω cb500x έχω κάνει πολλές εκδρομές 500αρες μονοήμερες, δικαβαλο τριβαλιτσο έχω κάνει μια φορά 300 χικιομετρα. Έχω κάνει φορτωμένο αλλά όχι τριβαλιτσο Αθήνα πηλιο το γυρνά είχε γίνει όλο εθνική το μηχανάκι είναι οκ. Σε ένα χρόνο εχω κάνει 28000 τα 10 πες είναι στην Αθήνα.Το κάνει αλλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Έχει κραδασμούς αλλά ανεκτοί έγω ταξιδεύω με 120-140 αν και τελευταία φορά με κούρασαν αλλά μετά το σέρβις έχω περισσότερους κραδασμούς πιθανών κάτι να μην τοποθέτησαν καλά. Εγώ δεν θέλω να χάσω τα καλά του cb όπως η οικονομία του η ευκολία του και το ωραίο ζύγισμα του. Αν το άλλαζα θα το έκανα ίσως για το nc manual αν μου αρέσει οδηγικά. Από αυτά τα 2 θα πήγαινα σε versys προσωπικά αν δεν έφτανα το τρεισερ τελευταιας Γενιάς. Αν δεν σε νοιάζει η οικονομία στην κατανάλωση μιας και δεν θα το χρησιμοποιείς κάθε μέρα όπως εγώ το στρομ θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Αλλά η κατανάλωση του μέσα στην πόλη με αποτρέπει. Δεν έχω οδηγήσει κανένα από αυτά που αναφέρεις η το στρομ η το nc απλά είπα την άποψη μου και ότι έχω διαβάσει.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2022
    Μηνύματα
    4
    Η αλήθεια είναι πως για το strom με αποτρέπει σαν ιδέα το γεγονός πως κάποιες φορές θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω και στην πόλη. Τα δύο που προανέφερα μου φαίνονται πιο μανιτζίβελα για μέσα στην πόλη, πιο άνετα, πιο μαζεμένα. Το χρηματικό και η κατανάλωση είναι ένα απο τα βασικά σημεία που θα με κάνουν να αποφασίσω και προφανώς αν θα βρω κάτι που να μου κάνει από μεταχειρισμένο και στα δύο αυτά μηχανάκια. Για το Cb πάντως από αυτά που ακούω και βλέπω χωρίς να έχω οδηγήσει είναι πως πρόκειται για εξαιρετική μηχανή, αλλά το βαριέσαι σχετικά σύντομα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    224
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Εχω το Vstrom 650 του 21 το οποιο ειναι το ιδιο απο το 2017. Με μια προχειρη αναζητηση στο car βλεπω οτι μπορεις να βρεις στα λεφτα σου. Ειναι ποιο ευκολο μεσα στην πόλη απο το προηγούμενο που ειχε τεραστιο όγκο. Ειναι οικονομικο μεσα στην πολη και σε επαρχιακο δικτυο αλλα στην εθνικη εκτος του οτι δεν παει οταν ειναι φορτωμενο με τριβαλιτσο και δικαβαλο καιει και τον πατο του. Ενδεικτικά την παρασκευη που κατεβηκα απο επαρχια στην Αθήνα απο εθνικη δικαβαλος και τριβαλιτσος επειδη βιαζομουν πηγαινα 140 -150 και αρκετες φορες τελικη 174 σε ευθεια και 180 στην κατηφορα της χαλκιδας η καταναλωση μου εφτασε στα 8.5λ/100 ενω στον γυρισμο που πήγαινα χαλαρα μεχρι 110 απο επαρχιακούς δρομους εκαψε 4.9λ/100. Συνηθως οταν παω ηρεμα και απο επαρχιακους ειμαι στα 4.5-5λ/100. Οτι αλλο θέλεις με ρωτάς.
    Εχουμε 2 ολοκληρες φοραδες παραπανω απο του 2017. Είναι 71 έναντι 69. Αν το τσιγκλισεις στον αυτοκινητοδρομο και εισαι και φορτωμενος διπλος-τριβαλιτσος η αληθεια ειναι οτι καίει. Τωρα σε επαρχιακο δρομο με 100Km/h πάιζω 4-4,5l/100KM χωρίς βαλίτσες (ανάλογα τις ανηφορες και τους ανεμους). Αθηνα-Χαλκιδα πηγαινοήρθα χθες διπλός χωρις πλαινές βαλίτσες με avg 5,2l/100KM με ταχύτητες 110-130 και κατι ανοιγματα στα 160-170. Πάντως για καθημερινη χρηση κέντρο-κεντρο Αθηνας δεν θα το επαιρνα από πολλες απόψεις, όγκου για παρκάρισμα , ευελιξια στην κίνηση, κατανάλωση. Για μια στο τοσο αντε θα την παλέψεις.

  8. #8
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Kαλησπέρα μαν,

    Πριν καταλήξω στο versys εκανα test ride τους ανταγωνιστές του. Το tracer (Μοντέλο του 17) μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά το στήσιμο που είχε και η επίδοση του κινητήρα. Είναι ενα μηχανάκι παιχνιδιάρικο και δεν έχει κάποια κακή φήμη για τον αν βγάζει προβλήματα. Στα θετικά επίσης το φαρδύ πίσω λάστιχο που σου δίνει την αίσθηση οτι μπορείς να μπεις σε κάθε στροφή με τα όσα...
    Στα αρνητικά το μέγεθος του...ειμαι 1,81 και 77κιλά και έμοιαζα σαν γίγαντας πάνω του. Ο χώρος της σέλας..ειναι αρκετά καλή για τον αναβάτη αλλα ο συνεπιβάτης ειναι σχεδόν κολλητά πανω σου..και σε ενα ταξίδι θα σας κουράσει και τους 2. Το μπροστινό του ειναι αρκετά μετριο και δεν παίρνει καμια ρύμθιση σε αντίθεση με το usd της showa που φοράει το kawa.
    Tα θετικά του Versys ειναι ότι το εχω 3μιση χρόνια και έχω κάνει ταξίδια μακρινά στο εξωτερικό απροβλημάτιστα. Το μεγάλο ντεπόζιτο 21 λίτρων σου δίνει μεγάλη άνεση στα ταξίδια σε συνδυασμό με την χαμηλή του κατανάλωση. Παρόλο που είναι ογκώδες για τα κυβικά του και έχει ψηλό τιμόνι μέσα στην κίνηση της πόλης δε θα σε ενοχλήσει καθόλου και το τιμόνι "κόβει" εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα.Στα ταξίδια έχω κάνει σερί 500χλμ δικάβαλος και δεν ένιωσα κούραση ποτέ εχει αρκετά καλή κάλυψη αέρα(με ψηλότερη ζελατίνα).
    Στα αρνητικά είναι η επίδοση του κινητήρα..παίζει να είναι και ο πιο ψόφιος της κατηγορίας ειδικά μετά τους euro4 αλλά αυτό θα σου λείψει μόνο σε μια βόλτα που θα θες να πας γρήγορα. Επίσης και ο ήχος του κινητήρα(ξέρω ειναι ασήμαντο) αλλα σε κάποιους θα τους άρεσε να ακούν το μοτέρ να τσιρίζει.. και τέλος στα μηχανάκια πρωτης γεννιάς (ειδικα η πρωτη) και δεύτερης γενιάς έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα με τις βαλβίδες που καρφώνουν και οι εταιρία μια ζωή σφύριζε αδιάφορα για μια ζημιά 3ων χιλιάδων ευρω. Στα της 3ης γενιάς ειναι ελάχιστες οι αναφορές..

    Για μένα κλείσε ενα test rides να δεις που κουμπώνεις καλύτερα σαν μηχανάκι και υπολόγισε και λίγο την συχνότητα των service που τουλάχιστον εκει η kawa δεν δαγκώνει τόσο..
    οτι άλλο θες ρώτα ελεύθερα
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2022
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Kαλησπέρα μαν,

    Πριν καταλήξω στο versys εκανα test ride τους ανταγωνιστές του. Το tracer (Μοντέλο του 17) μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά το στήσιμο που είχε και η επίδοση του κινητήρα. Είναι ενα μηχανάκι παιχνιδιάρικο και δεν έχει κάποια κακή φήμη για τον αν βγάζει προβλήματα. Στα θετικά επίσης το φαρδύ πίσω λάστιχο που σου δίνει την αίσθηση οτι μπορείς να μπεις σε κάθε στροφή με τα όσα...
    Στα αρνητικά το μέγεθος του...ειμαι 1,81 και 77κιλά και έμοιαζα σαν γίγαντας πάνω του. Ο χώρος της σέλας..ειναι αρκετά καλή για τον αναβάτη αλλα ο συνεπιβάτης ειναι σχεδόν κολλητά πανω σου..και σε ενα ταξίδι θα σας κουράσει και τους 2. Το μπροστινό του ειναι αρκετά μετριο και δεν παίρνει καμια ρύμθιση σε αντίθεση με το usd της showa που φοράει το kawa.
    Tα θετικά του Versys ειναι ότι το εχω 3μιση χρόνια και έχω κάνει ταξίδια μακρινά στο εξωτερικό απροβλημάτιστα. Το μεγάλο ντεπόζιτο 21 λίτρων σου δίνει μεγάλη άνεση στα ταξίδια σε συνδυασμό με την χαμηλή του κατανάλωση. Παρόλο που είναι ογκώδες για τα κυβικά του και έχει ψηλό τιμόνι μέσα στην κίνηση της πόλης δε θα σε ενοχλήσει καθόλου και το τιμόνι "κόβει" εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα.Στα ταξίδια έχω κάνει σερί 500χλμ δικάβαλος και δεν ένιωσα κούραση ποτέ εχει αρκετά καλή κάλυψη αέρα(με ψηλότερη ζελατίνα).
    Στα αρνητικά είναι η επίδοση του κινητήρα..παίζει να είναι και ο πιο ψόφιος της κατηγορίας ειδικά μετά τους euro4 αλλά αυτό θα σου λείψει μόνο σε μια βόλτα που θα θες να πας γρήγορα. Επίσης και ο ήχος του κινητήρα(ξέρω ειναι ασήμαντο) αλλα σε κάποιους θα τους άρεσε να ακούν το μοτέρ να τσιρίζει.. και τέλος στα μηχανάκια πρωτης γεννιάς (ειδικα η πρωτη) και δεύτερης γενιάς έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα με τις βαλβίδες που καρφώνουν και οι εταιρία μια ζωή σφύριζε αδιάφορα για μια ζημιά 3ων χιλιάδων ευρω. Στα της 3ης γενιάς ειναι ελάχιστες οι αναφορές..

    Για μένα κλείσε ενα test rides να δεις που κουμπώνεις καλύτερα σαν μηχανάκι και υπολόγισε και λίγο την συχνότητα των service που τουλάχιστον εκει η kawa δεν δαγκώνει τόσο..
    οτι άλλο θες ρώτα ελεύθερα

    Ευχαριστώ για τις λεπτομερείς πληροφορίες. Ήθελα να ρωτήσω σε αυτό που λες για την συντήρηση και τα Service, εννοείς οτι τα αναλώσιμα του tracer έχουν πιο γρήγορη φθορά?
    Τα οδήγησα και τα δύο αυτές τις ημέρες, και είχα τις αναμενόμενες εντυπώσεις, δηλαδή πως το tracer έχει περισσότερο γκάζι και στα χάμηλα μου φάνηκε πιο γεμάτο, ωστόσο κάτι δεν μ αρέσει στην κατασκευή του (1gen οδήγησα) απο την άλλη το versys μου φάνηκε πιο μέτριο στο γκάζι και στα ξεσπάσματά του ( οκ προέρχομαι από μηχανή με 900κυβικά) αλλά σαν πακέτο μηχανής μου φάνηκε πιο προσιτό.

  10. #10
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tolistol Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις λεπτομερείς πληροφορίες. Ήθελα να ρωτήσω σε αυτό που λες για την συντήρηση και τα Service, εννοείς οτι τα αναλώσιμα του tracer έχουν πιο γρήγορη φθορά?
    Τα οδήγησα και τα δύο αυτές τις ημέρες, και είχα τις αναμενόμενες εντυπώσεις, δηλαδή πως το tracer έχει περισσότερο γκάζι και στα χάμηλα μου φάνηκε πιο γεμάτο, ωστόσο κάτι δεν μ αρέσει στην κατασκευή του (1gen οδήγησα) απο την άλλη το versys μου φάνηκε πιο μέτριο στο γκάζι και στα ξεσπάσματά του ( οκ προέρχομαι από μηχανή με 900κυβικά) αλλά σαν πακέτο μηχανής μου φάνηκε πιο προσιτό.
    Έχουν ένα κλικ πιο ακριβό κόστος σαν αναλώσιμα και εργασία. Λογικό είναι το tracer να αποδίδει από χαμηλά αφού έχει σύστημα cross plane κινητήρα..το βερσυς είναι το κλασσικό 2κιλυνδρο σε σειρά που αποδίδει στις ψηλές στροφές..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Αν και yamahakias το tracer 700 ιδίως το πρώτης γενιάς δεν μου άρεσε ποιοτικά ούτε οδηγικα ήταν κάτι ιδιαίτερο. Το βερσυς απ όσο θυμάμαι ήταν λίγο καλύτερο σε ποιότητα. Βέβαια κανένα από τα δύο δεν κατασκευάζει Ιαπωνία όχι ότι σημαίνει κατι αυτό. Το kawasaki έχει ανάποδο πιρούνι μπροστά με κάποιες ρυθμίσεις. Θα έκλεινα προς kawasaki σε αυτή την περίπτωση

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.444
    το θέμα με την βαφή στα tracer αλλά και γενικότερα είναι να αποφύγεις τα Matt χρώματα. Τα Gloss είναι μια χαρά, κρατάνε αν δεν τα έχεις συνεχόμενα σε έκθεση στον ήλιο

    Τracer είναι 13κιλά ελαφρύτερο, καλυτερο μοτέρ σε όλα επιδόσεις ποιότητα λειτουργίας, αισθητικά συνολικά πιο ομοιογενες.
    Μείον, άσχημης σχεδιάσης οργανα και υπερβολικά λιτά που είναι για μοτό το πολύ μέχρι 250cc το πολύ, παρα τις διαδρομές 130/145 ειναι χαμηλό απο το έδαφος(130)

    Versys: Στα συν, πιο τουριστικό πακέτο, πιο ψηλό απο το έδαφος (170 για διελεύσεις σε παραλίες), πιο μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων(150/150), πολύ καλη ανεμοκάλυψη, πολύ καλό μπροστινό.
    Μείον, κοντο ψαλίδι (ανομοιογενες με το τουριστικό πακέτο που μετέφερε απο το versys1000), αφού δεν άλλαξαν το ψαλιδι κράτησαν το ίδιο παράκεντρο αμορτισερ παραγωγής 2007, ομοίως η σχεδίαση εξάτμισης με το χοντρό καζανάκι καταλύτη κάτω απο κέντρο που δε επιτρέπει (σε τουριστικό πακέτο) να βάλεις κεντρικό σταντ.


    Ισως ανάμεσα σε αυτά τα δύο να μπει και το tiger660, χάρη του τρικύλινδρου έχει ενδιαφέρον
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το θέμα με την βαφή στα tracer αλλά και γενικότερα είναι να αποφύγεις τα Matt χρώματα. Τα Gloss είναι μια χαρά, κρατάνε αν δεν τα έχεις συνεχόμενα σε έκθεση στον ήλιο
    Η βαφή στο MT07 ήταν χάλια και στον σκελετό.
    Απο το τιμόνι κάτω απο την γκαζιέρα, ο σωληνωτός σκελετός και το υποπλαίσιο είχαν πολλά σημάδια απο το 1ο έτος.
    Αλλά μιλάω για κανονική χρήση παντώς καιρού.

    Για παράδειγμα...
    Και το δικό μου είχε ξεκινήσει στο έτος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2041661106_Rustedhandlebar.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	436235
    https://fz07.org/thread/11632/rust-under-throttle-tube/
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    .... ομοίως η σχεδίαση εξάτμισης με το χοντρό καζανάκι καταλύτη κάτω απο κέντρο που δε επιτρέπει (σε τουριστικό πακέτο) να βάλεις κεντρικό σταντ.
    Αυτό δεν είναι απαραίτητα μειονεκτημα. Πχ ο αδερφός μου που έχει βερσυς το βρισκει βολικό, ειναι πιο στενή η μηχανη πίσω και διευκολύνεται ο συνεπιβάτης στο ανεβα-κατέβα χωρις να κινδυνευει να καει. Χώρια το χαμηλότερο κέντρο βάρους. Προσωπικά το θεωρώ κι εγώ πλεονέκτημα.

    Η ελλειψη σταντ γινεται μεν αισθητή αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και στις περισσότερες από αυτές, αν όχι σε όλες, λύνεται με τη χρήση ξεχωριστου σταντ των 20-30 ευρώ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Η βαφή στο MT07 ήταν χάλια και στον σκελετό.
    Απο το τιμόνι κάτω απο την γκαζιέρα, ο σωληνωτός σκελετός και το υποπλαίσιο είχαν πολλά σημάδια απο το 1ο έτος.
    Αλλά μιλάω για κανονική χρήση παντώς καιρού.

    Για παράδειγμα...
    Και το δικό μου είχε ξεκινήσει στο έτος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2041661106_Rustedhandlebar.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	436235
    https://fz07.org/thread/11632/rust-under-throttle-tube/
    Σε κελάρι για κρασιά τα παρκάρετε ρε παιδιά ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  2. Γνώμη για αγορά μετ/νου Κ5 (1000)
    από aiwnios στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 19:45
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 20:30
  4. Γνώμη για αγορά κρόνους απο Ebay
    από stratigos27 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 19:49
  5. Γνώμη για αγορά χωμάτινου
    από Trickster στο forum KTM
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 01:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF