Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Χτύπησε βαλβίδα supra 100cc

  1. #1
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994

    Χτύπησε βαλβίδα supra 100cc

    Λοιπόν πριν κάποιες μέρες, ρυθμίζω βαλβίδες στο supraκι του αδερφού μου. ( με φιλερ κανονικά).

    10 μέρες μετά (το περασμένο σαββατο), είχε βγει Αττική οδό και πήγε από την 12 ως την 8, βγήκε εθνική και κατέβηκε μέχρι Ίλιον και ανέβηκε μέχρι τη Πετρούπολη.
    Στο γυρισμό της ίδιας διαδρομής, τον άφησε στην Αττική οδό, λίγο πριν την έξοδο 12.

    Το παπί δούλευε τραχιά, δεν κράταγε ρελαντί και δεν ανέβαζε στροφες με τίποτα.
    Λύνω καρμπυρατέρ, όλα κομπλέ, κοιτάω βαλβίδες και είναι τέρμα σφιχτες, τόσο που μένουν λίγο ανοιχτές....
    Οι κόντρες στα κοκορακια σφιγμενες.
    Χρονισμός σωστός.
    Λέω έλα χριστέ και Παναγία, ξαναρυθμιζω βαλβίδες, και παίρνει μπροστά. Οι βαλβίδες ακούγονται λίγο, αλλά όχι κάτι τραγικό.

    Σήμερα λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει έμεινα.
    Τι κάνει ακριβώς, τον ρωτάω.
    Έκανα 5χλμ από το σπίτι, μου λέει, και έμεινα ακριβώς έξω από τη δουλειά. Πατάω μίζα και γυρνάει τρελά. Πατάω μανιβέλα και δεν εχει κόντρα. Να το φορτώσω με οδική και να το φέρω στη δουλειά σου;
    Ναι του λέω.

    Μου το φέρνει.
    0 συμπίεση. Λέω εκαψε βαλβίδα. Κοιτάω χρονισμό, σωστός.
    Λύνω κεφαλή, αλλάζω βαλβίδες, και βλέπω ότι είναι στεγανές. Τσεκάρω εκκεντροφορο φαίνεται κομπλε. Η καδενα είναι λίγο πιο λασκα από ότι ήταν τη προηγούμενη φορά που την είχα κοιτάξει, αλλά σε ανεκτά επίπεδα. Δεν έπαιζε να πηδηξει δόντι.

    Αλλάζω και φλατζα, δένω, ρυθμίζω βαλβίδες (πάλι με φιλερ), βάζω μπροστά, κάνω και βόλτα, όλα κομπλέ.
    Φεύγουμε από τη δουλειά μου, κάνουμε 3 -4 χιλιόμετρα και ξαναμενει.

    Πάω να δω τι εχει, κάνω 2 μανιβελιές και κάνει "τακ" και χάνω συμπίεση...

    Δεν το ξανά έλυσα σήμερα για να δω χρονισμό, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι κομπλε.

    Λέω μήπως είναι η τρόμπα του λαδιού και δεν ανεβάζει αρκετό λάδι πάνω, οπότε υπερθερμενεται.
    Έχετε καμία άλλη ιδέα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εξ αρχής τι πρόβλημα είχε και ρυθμίστηκαν οι βαλβίδες?
    Πάτα το 0

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Δεν είχε κάποιο πρόβλημα... Αλλάξαμε λάδια και ρυθμίσαμε τις βαλβίδες.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κατι κανεις μαστορα και σου "φευγει" ο αποσυμπιεστης της κεφαλης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με τι διάκενο ρυθμιστικάν; και πόσο είχε πριν ρυθμιστούν; Εγώ σε παπι μόνο αν βαρουσαν θα ρύθμιζα η αν είχε ακραία χρήση.

    Αφού δεν έχει συμπίεση ενώ έχεις δει ότι σίγουρα δεν πατιναρει για να μην χάνει την αντίσταση στην μανιβέλα, και η φλανζα καύσης είναι οκ. Τότε θα χάνει την συμπίεση από βαλβίδες.

    Ενοειται να μην έχει ραγισμένο πιστόνι,κεφαλή η να έχουν πρόβλημα τα ελατήρια πιστονιού η ξεσφιγμενο μπουζί.

    Άρα κάτι πάει λαθος με την ρύθμιση βαλβίδων,εκκεντροφόρο, ρύθμιση αυτών. Με βγαλμένη την κεφαλή γυρνά εκκεντροφόρο για να δεις ότι ανοίγουν,κλείνουν οκ οι βαλβίδες, μπορεί να θέλει δύναμη αυτό. Μετά ο χρονισμός. Φέρε το πιστονι στο άνω νεκρό σημείο( δεν είναι σίγουρος αν επηρεαζει αν βρίσκεται σε φάση μετά από συμπίεση-προς εξαγωγη η πριν εισαγωγή)
    Και μετά ρύθμιση με τα σημάδια στο βολάν και κεφαλής(φοροντας τα γνήσια βολάν και κεφαλή)

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Το διάκενο πρίν την πρώτη ρύθμιση ήταν μεγάλο. Δεν μέτρησα πόσο.
    βάσει το service manual (το οποίο κατέβασα σε Ινδονησιακά), το διάκενο πρέπει να είναι 0,05mm ± 0,02mm. Με φίλερ 0,05mm ρύθμισα.
    Για τη ρύθμιση, έχει σημάδι το βολάν, όπως και για τον χρονισμό.

    Να αναφέρω ακόμα, οτι αφού άλλαξα βαλβίδες και πήρε μπροστά το μηχανάκι, δεν ακουγόταν κάποιος θόρυβος που δεν έπρεπε να ακούγεται.

    Έχει αποσυμπιεστή το supra? δεν είδα κάτι στη κεφαλή όταν άλλαξα βαλβίδες. Είναι πολύ απλή κεφαλή.


    Οι δικές μου σκέψεις είναι οι εξής.
    Αφότου ρύθμισα βαλβίδες την 1η φορά, το παπί δούλεψε για 10 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που χτύπησε την βαλβίδα.
    Αφού άλλαξα βαλβίδες, δούλεψε μόνο για 3-4 χιλιόμετρα μέχρι που τη ξαναχτύπησε.
    Υποθέτω λοιπόν, οτι το πραγματικό πρόβλημα επιδεινώθηκε.

    Τώρα, ή ανεβάζει θερμοκρασία, τόσο που διαστέλλεται η βαλβίδα εξαγωγής και κάποια στιγμή σφηνώνει, οπότε την χτυπάει το πιστόνι, εξ ού και η σκέψη μου για την τρόμπα λαδιού, ή ο τεντωτήρας/καδένα την έχει ακούσει και σε ψηλές στροφές ο χρονισμός είναι στη πραγματικότητα ότι νάναι, ή η βαλβίδα εξαγωγής, δεν πατάει τέλεια στην έδρα, οπότε ανεβάζει θερμοκρασίες (δεν το θεωρώ τόσο πιθανό).
    Τέλος, σήμερα το πρωί που έκανα μπάνιο (και ώς γνωστόν εκείνη την ώρα κάνεις τις πιο σύνθετες σκέψεις), σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να έχει μαλακώσει το ελατήριο της εξαγωγής, οπότε σε ψηλές στροφές να μην προλαβαίνει να κλείσει τη βαλβίδα.

    Δεν έλυσα ακόμα για να δώ τι έχει γίνει αυτή τη φορά, αλλα είμαι 99% σίγουρος οτι είναι στραβή η βαλβίδα εξαγωγής. Αυτή τη φορά, τη συμπίεση την έχασε στα χέρια μου. στη 2η μανιβελιά. Δεν πρόλαβα καν να το ακούσω να δουλεύει.
    Το μπουζί σίγουρα είναι βιδωμένο. Ο κύλινδρος και η κεφαλή δεν έχουν ράγισμα. Η φλάτζα είναι καινούρια. Την έβαλα χθές μαζί με τις βαλβίδες.
    Δεν έχει σημασία η φάση για τη ρύθμιση των βαλβίδων. Σημασία έχει μόνο να είναι τελείως κλειστές και οι 2 βαλβίδες. το σημάδι στο βολάν, συτό σου δείχνει.


    Λογικά θα λύσω το Σάββατο. Άν έχει πηδήξει κάνα δόντι τότε είναι σίγουρα η καδένα/τεντωτήρας. Αν δεν έχει πηδήξει όμως, θα ψάχνω...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για παρόμοιο παπί ξέρω ότι τα διάκενα είναι 0,05 εισαγωγής και 0,07 με 0,08 εξαγωγής.. σε αλλά έχω δει 0,05 και οι 2,. η 0,07. Το +- 0,02 που λες σημαίνει ότι συστήνει και μέχρι 0.03 που μου φαίνεται πολύ λίγο. Αν έχεις και κάνα κινεζικό φιλέρ που δεν έχει ελενχτει με άλλο μέσο το πάχος του.....

    Το Τ στο βολάν πρέπει να είναι στο σημάδι αλλά και το πιστονι στην φάση της συμπίεσης νομίζω, Γιατί μπορεί να είναι το Τ στο σημάδι αλλά το μοτέρ να είναι σε φάση εξαγωγής. Αυτό ελενχτηκε;
    Επίσης υπάρχει και το F στο βολάν.
    Αφού πριν δούλευε καλά γιατί δεν το πάτε στα μεγάλα διάκενα που είχε πριν;

    Επίσης καινούριες βαλβίδες για να πατήσουν και να μην χάνουν πρέπει να τριφτουν οι έδρες στην κεφαλή με σμυριδαλοιφη.
    Και ρίχνεις υγρό να δεις ότι σφραγίζουν, αν όχι εξηγείται η απώλεια συμπιεσης

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Τέλος κάποια κρυφη πατέντα τύπου(άλλο βολάν,άλλος εκκεντροφόρος, κεφαλή,) που σε οδηγεί σε λάθος ρυθμισεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Οι δικές μου σκέψεις είναι οι εξής.
    Αφότου ρύθμισα βαλβίδες την 1η φορά, το παπί δούλεψε για 10 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που χτύπησε την βαλβίδα.
    Αφού άλλαξα βαλβίδες, δούλεψε μόνο για 3-4 χιλιόμετρα μέχρι που τη ξαναχτύπησε.
    Υποθέτω λοιπόν, οτι το πραγματικό πρόβλημα επιδεινώθηκε.
    Αν τις έτριψες τις βαλβίδες και το πάτημα στην έδρα είναι ομοιόμορφο και με προβλεπόμενο πλάτος δεν έχεις θέμα με υπερθέρμανση βαλβίδας.
    Σου δώσαν σίγουρα σωστές βαλβίδες ε?

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Το φιλερ είναι παλιό. Ούτε θυμάμαι από που το είχα πάρει... το έχω μετρήσει στο παρελθόν όμως με μικρόμετρο και ήταν κομπλε. Μάλιστα είχα μετρήσει διαφορά σημεία της επιφάνειας του και δεν είχε ιδιαίτερες αποκλίσεις.

    Το Τ στο βολάν είναι για το χρονισμό. Όπως είπες έχει και το F που είναι για τη ρύθμιση.
    Δεν εχει σημασία σε τι φάση είναι το πιστονι. Σημασία έχει τα αμύγδαλα του εκκεντροφοτρου να κοιτάνε κάτω, ώστε και τα 2 κοκορακια να είναι τελείως ελεύθερα.

    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έγινε (και τις 2 φορες).
    Έκανα έλεγχο στεγανοτητας στις βαλβίδες και ήταν κομπλε.
    Δεν έχω απώλεια συμπίεσης. Το μηχανάκι και τη πρώτη φορά, αλλά και μετά την αλλαγή των βαλβιδων, δούλευε καλά. Δεν είχα κανένα θέμα απόδοσης και ο ήχος του ήταν σωστός και με κρύο και με ζεστό μοτέρ αντίστοιχα.

    Μετά από αυτό, μόλις έκανε 3-4 χιλιόμετρα, η εξαγωγής δεν έκλεινε τελείως. Αυτό γίνεται συνήθως από θερμοκρασία. Φουσκώνει και σκαλώνει στα τοιχώματα. Σε αυτή τη φάση, έχει διαρροή συμπίεσης και το μοτέρ δεν δουλεύει καλά.
    Μερικά ανεβοκατεβασματα μετα, η βαλβίδα μένει τόσο ανοιχτή. Που τη βρίσκει το πιστονι στο ανέβασμα και τη στραβώνει.

    Το πρόβλημα δεν είναι γιατί δεν έχω συμπίεση.
    Το πρόβλημα είναι γιατί καίγονται οι βαλβίδες και στραβώνουν ή αν για κάποιο λόγο, στραβωνουν λίγο νωρίτερα και κάποια στιγμή στραβωνουν τόσο, που χάνει τελείως τη συμπίεση.

    Αν για παράδειγμα ο τεντωτηρας δεν δουλεύει σωστά, στις ψηλές στροφές ο χρονισμός πάει περίπατο και μπορεί να ακουμπήσει το πιστονι μια βαλβίδα. Άμα την ακουμπήσει, πάει, στράβωσε.

    Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο και ένα γερασμένο ελατήριο, μιας και σε αυτή τη περίπτωση, το πιστονι, ακόμα και να την ακουμπήσει τη βαλβίδα, αυτή από την άλλη πλευρά δεν έχει αντίσταση και απλά θα κλείσει.

    Το πρόβλημα λοιπόν, είναι γιατί χτυπάει τις βαλβίδες, ενώ είναι χρονισμένο και αυτές είναι ρυθμισμένες. Όχι γιατί δεν έχει συμπίεση τώρα.

    Με το 0.05 που τις ρυθμίζω, το αφήνω να περνάει αρκετά λασκα. Να το νοιώθω, αλλά όχι να σφίγγει αρκετά. Στη πραγματικότητα τις κάνω παραπάνω από 0.05.

    Και με μεγάλα διάκενα, πάλι το ίδιο θα κάνει, γιατί το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι κάπου αλλού, αλλά δεν ξέρω που.

    Είπα να ρωτήσω λοιπόν, μήπως κάποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα στο παρελθόν και είχε βρει τη λύση...

  11. #11
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν τις έτριψες τις βαλβίδες και το πάτημα στην έδρα είναι ομοιόμορφο και με προβλεπόμενο πλάτος δεν έχεις θέμα με υπερθέρμανση βαλβίδας.
    Σου δώσαν σίγουρα σωστές βαλβίδες ε?
    Τι να σου πω... ναι. Ιδανικό ολόιδιες με αυτες που είχε πάνω και στεγανωσαν μια χαρά μετά το τρίψιμο.
    Είσαι σίγουρος ότι ακόμα και να μην λίπαινεται η κεφαλή σωστά, δεν θα ανεβάσει θερμοκρασία η βαλβιδα, τόση ώστε να δημιουργήσει θέμα; αν ναι, τότε το πρόβλημα περιορίζεται στη καδενα και τον τεντωτηρα.

  12. #12
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Τέλος κάποια κρυφη πατέντα τύπου(άλλο βολάν,άλλος εκκεντροφόρος, κεφαλή,) που σε οδηγεί σε λάθος ρυθμισεις
    Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά το μηχανάκι δούλευε πριν σωστά. Δεν πείραξα τον χρονισμό καθόλου. Ήταν χρονισμένο.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά το μηχανάκι δούλευε πριν σωστά. Δεν πείραξα τον χρονισμό καθόλου. Ήταν χρονισμένο.
    Το βολάν κάθεται σωστά στο σημείο Τ ή έχει τάση να ολισθαίνει δεξιά ή αριστερά?
    Το σημάδι/κυκλάκι στο γρανάζι του εκκεντροφόρου κοιτάζει ακριβώς εμπρός όταν το βολάν είναι στο σημείο Τ?
    Κάποια λεπτομέρεια παίζει.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μήπως ο οδηγός της βαλβίδας είναι αρπαγμενος και φρακαρει το στέλεχος;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Το βολάν κάθεται σωστά στο σημείο Τ ή έχει τάση να ολισθαίνει δεξιά ή αριστερά?
    Το σημάδι/κυκλάκι στο γρανάζι του εκκεντροφόρου κοιτάζει ακριβώς εμπρός όταν το βολάν είναι στο σημείο Τ?
    Κάποια λεπτομέρεια παίζει.
    Στο Τ, κάθεται σωστά. Δεν τραβάει.
    Οχι δεν κοιτάζει ακριβώς μπροστά. Είναι ένα τσικ πάνω.
    Όμως αυτό το τσικ, είναι πολύ λίγο. 2 mm με το μάτι ξέρω γω.

    @teogtp
    Ο οδηγός της βαλβίδας δεν φάνηκε να έχει κάτι. Θα το ξανακοιτάξω όταν θα το λύσω, αλλά δούλευε καλά και δεν είχε κάποια φθορά που να μου κάνει εντύπωση.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Supra 100cc απο Ν.Σμύρνη
    από Talinos στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2016, 21:56
  2. honda astrea supra 100cc
    από MaiTak στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 20:01
  3. Gps se supra 100cc
    από cyan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2009, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF