Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 82

Θέμα: Voge 300 Rally

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω αυτο που ακουγεται να εχει να κανει με παραμόρφωση του μικροφώνου και οχι παραγόμενων μηχανικών θορύβων του κινητήρα

    https://youtu.be/fWRshsCPhkY
    Το μοτέρ δουλεύει μια χαρά, ίσα ίσα που είναι ροπάτο και αρκετά ζωντανό.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Κάποιος στα σχόλια του ζητά να αναφέρει τυχόν υψηλές θερμοκρασίες που έχουν παρατηρηθεί σε αυτό το μοτέρ και ο Μουρίκης επιβεβαιώνει. Έχει ''κάργα θερμοκρασία'' αναφέρει χαρακτηριστικά. Μικρό μονοκύλινδρο που δουλεύει με πολύ υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι και πολύ καλή ιδέα.

    Πάντως είναι πολύ όμορφο και σε σούπερ τιμή. Απο την άλλη, παίζει CRF250L στοκ με ένα χιλιάρικο πάνω...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κάποιος στα σχόλια του ζητά να αναφέρει τυχόν υψηλές θερμοκρασίες που έχουν παρατηρηθεί σε αυτό το μοτέρ και ο Μουρίκης επιβεβαιώνει. Έχει ''κάργα θερμοκρασία'' αναφέρει χαρακτηριστικά. Μικρό μονοκύλινδρο που δουλεύει με πολύ υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι και πολύ καλή ιδέα.

    Πάντως είναι πολύ όμορφο και σε σούπερ τιμή. Απο την άλλη, παίζει CRF250L στοκ με ένα χιλιάρικο πάνω...
    Ξέχνα το 250, το 300ρι είναι όλα τα λεφτά, πολύ καλό πραγματικά. Αξίζει να δώσεις τα παραπάνω λεφτά.

    Για το crf l 300 λέω.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κάποιος στα σχόλια του ζητά να αναφέρει τυχόν υψηλές θερμοκρασίες που έχουν παρατηρηθεί σε αυτό το μοτέρ και ο Μουρίκης επιβεβαιώνει. Έχει ''κάργα θερμοκρασία'' αναφέρει χαρακτηριστικά. Μικρό μονοκύλινδρο που δουλεύει με πολύ υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι και πολύ καλή ιδέα.

    Πάντως είναι πολύ όμορφο και σε σούπερ τιμή. Απο την άλλη, παίζει CRF250L στοκ με ένα χιλιάρικο πάνω...
    Έχει ψυγείο δεν έχει ανάγκη.
    Δεν έχει νόημα να παρεις ένα στοκ καταργημενο 250 γυμνό.
    Εδώ μιλάμε για ένα εξοπλισμένο 300 το οποίο είναι φτηνότερο 3000 ευρώ από το αντίστοιχο crf300 rally

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Έχει ψυγείο δεν έχει ανάγκη.
    Δεν έχει νόημα να παρεις ένα στοκ καταργημενο 250 γυμνό.
    Εδώ μιλάμε για ένα εξοπλισμένο 300 το οποίο είναι φτηνότερο 3000 ευρώ από το αντίστοιχο crf300 rally

    παιδιά, εδώ το ισοζύγιο μεταχειρισμένο japan vs voge, εννοείται οτι αν υπήρχε κουτα 250ρι θα ήταν πιο safe risk συνολικά.


    εγώ ξαναλέω εχω δει διάφορα βίντεο στο utube και έχω την υποψία των μηχανικών παραγόμενων θορύβων. Ας έρθουν και τα τεστ ραιντ των δημοσιογράφων και θα τα ακουσουμε καλυτερα πως δουλεύουν.
    Μέχρι τότε κρατήστε μικρό καλάθι
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ξέχνα το 250, το 300ρι είναι όλα τα λεφτά, πολύ καλό πραγματικά. Αξίζει να δώσεις τα παραπάνω λεφτά.

    Για το crf l 300 λέω.

    Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά το 250 με το 300?

    Άσχετο, κάπου είχα δει κάτι τρελοκομεία εντουράδες που ανέβηκαν στον Κίσσαβο. Ο ένας με CRF250L έμπειρος, ανέβηκε στην κορυφή. Επειδή έχω ανέβει με τα πόδια εκεί, αν δεν το έβλεπα στο Youtube δε θα το πίστευα!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Έχει ψυγείο δεν έχει ανάγκη.
    Δεν έχει νόημα να παρεις ένα στοκ καταργημενο 250 γυμνό.
    Εδώ μιλάμε για ένα εξοπλισμένο 300 το οποίο είναι φτηνότερο 3000 ευρώ από το αντίστοιχο crf300 rally

    Εφόσον έχει ψυγείο γιατί βράζει τότε? Δεν είναι τόσο απλό και ούτε αν ενδιαφέρεσαι αυτό το μοντέλο είναι κάτι το οποίο το περνάς στο ντούκου. Σίγουρα έχει φουλ εξοπλισμό σε σουπερ τιμή απλά προβληματίζομαι μήπως αυτό είναι το τυράκι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    κάτι λεει για euro5. makes sense.
    γενικα τα euro5 καταστρεφουν τις μοτοσυκλετες και εφοσον ειναι φθηνες, οι λυσεις με παραλληλο εγκέφαλο και εξατρμισεις και καταργησεις διαφορων μπινελικίων που βάζουν πανω για να περνανε τις προδιαγραφες στελνουν το κοστος στο θεο. γιαυτο δεν κοιταω τιποτα καινουργιο πλεον, ουτε καν σκουτερ. μακρια απο euro5 γενικα...

    η ελλαδα ειναι χωρα υψηλου κινδυνου με τις θερμοκρασιες. αν εχει θεμα καλο ειναι να το αποφυγετε. δυστυχως τις πολυ ζεστες μερες με νοτιά τα ψυγεια δεν μπορουν να κατεβασουν καθολου θερμοκρασια και δουλευεις μονιμα στο κοκκινο. καποιες μοτο αντεχουν, αυτο το κινεζικο αντεχει? χρυσος κανονας στα μονοκύλινδρα με μικρα ψυγεια ειναι να μην γκαζώνεις ποτε το μοτερ μετά απο στάση.

    σημερα ειδα ενα crf rally. απο το πλαι ειναι ωραιο, απο μπροστα ειναι δράμα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η ελλαδα ειναι χωρα υψηλου κινδυνου με τις θερμοκρασιες. αν εχει θεμα καλο ειναι να το αποφυγετε. δυστυχως τις πολυ ζεστες μερες με νοτιά τα ψυγεια δεν μπορουν να κατεβασουν καθολου θερμοκρασια και δουλευεις μονιμα στο κοκκινο. καποιες μοτο αντεχουν, αυτο το κινεζικο αντεχει? χρυσος κανονας στα μονοκύλινδρα με μικρα ψυγεια ειναι να μην γκαζώνεις ποτε το μοτερ μετά απο στάση.
    H επίτηδες από το εργοστάσιο υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας, επιτυγχάνεται συνήθως από τον θερμοστάτη ροής,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thermo.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	19,1 KB 
ID:	436404
    που είναι επίτηδες φτιαγμένος να ανοίγει την ροή σε υψηλή θερμοκρασία, π.χ. από τους 90 κελσίου και πάνω.

    Σε αυτήν την περίπτωση, αντικατάσταση του θερμοστάτη, με άλλον με χαμηλότερη θερμοκρασία ανοίγματος π.χ. στους 78 κελσίου ή αφαίρεση του θερμοστάτη ροής τους θερινούς μήνες, ακυρώνει τελείως την επίτηδες λειτουργία σε υψηλή θερμοκρασία. Με μικρό ή και καθόλου κόστος δλδ, μπορούμε εύκολα να αντιστρέψουμε την επιλογή του κατασκευαστή να λειτουργεί σε υψηλή θερμοκρασία τον κινητήρα του.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    H επίτηδες από το εργοστάσιο υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας, επιτυγχάνεται συνήθως από τον θερμοστάτη ροής,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thermo.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	19,1 KB 
ID:	436404
    που είναι επίτηδες φτιαγμένος να ανοίγει την ροή σε υψηλή θερμοκρασία, π.χ. από τους 90 κελσίου και πάνω.

    Σε αυτήν την περίπτωση, αντικατάσταση του θερμοστάτη, με άλλον με χαμηλότερη θερμοκρασία ανοίγματος π.χ. στους 78 κελσίου ή αφαίρεση του θερμοστάτη ροής τους θερινούς μήνες, ακυρώνει τελείως την επίτηδες λειτουργία σε υψηλή θερμοκρασία. Με μικρό ή και καθόλου κόστος δλδ, μπορούμε εύκολα να αντιστρέψουμε την επιλογή του κατασκευαστή να λειτουργεί σε υψηλή θερμοκρασία τον κινητήρα του.
    γιατι επιλέγει το εργοστάσιο κατι τέτοιο?

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Δεν έχει θέμα το μοτέρ, ανοίγει το βεντιλατερ στους 92 και σβήνει στους 88. Με ένα καλύτερο επώνυμο παραφλού, πιστεύω θα δουλεύει πιο καλά. Στο φινάλε μπορείτε να του κάνετε και τεστ drive. Αλήθεια, σε τι θερμοκρασίες δουλεύουν οι μοτό σας;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιατι επιλέγει το εργοστάσιο κατι τέτοιο?
    Γιατί σε υψηλές θερμοκρασίες, καίγονται πιο αποτελεσματικά μερικοί ρύποι, όπως το μονοξείδιο του άνθρακα και οι άκαυτοι υδρογονάνθρακες. Ή έτσι λένε όσοι έχω διαβάσει δλδ, δεν έχω τα μέσα να το επιβεβαιώσω μόνος μου. Στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες βέβαια, παράγεται περισσότερο οξείδιο του αζώτου, αλλά αυτό το θυσιάζουν για τα άλλα που είναι λιγότερα.

    Οπότε τελικά, με υψηλότερες θερμοκρασίες, ο κινητήρας περνάει καλύτερα προδιαγραφές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί σε υψηλές θερμοκρασίες, καίγονται πιο αποτελεσματικά μερικοί ρύποι, όπως το μονοξείδιο του άνθρακα και οι άκαυτοι υδρογονάνθρακες. Ή έτσι λένε όσοι έχω διαβάσει δλδ, δεν έχω τα μέσα να το επιβεβαιώσω μόνος μου. Στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες βέβαια, παράγεται περισσότερο οξείδιο του αζώτου, αλλά αυτό το θυσιάζουν για τα άλλα που είναι λιγότερα.

    Οπότε τελικά, με υψηλότερες θερμοκρασίες, ο κινητήρας περνάει καλύτερα προδιαγραφές.
    ναι ισχυει αλλα αυτο δεν το εχουν ολες οι μοτοσυκλετες. μηπως τελικα η θερμοκρασία λειτουργίας ειναι η ιδια σε ολες τις euro5 αλλα το voge δεν κανει καλη δουλεια στο να μην την στέλνει πανω σου?
    διαβαζω για 90-91 σε εθνικη στο λινκ παραπανω. μιλαμε προφανως για νερο. μηπως ειναι και μικρο ψυγειο?

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Οι θερμοκρασιες μεχρι στιγμης αναφερονται στο DS....και οχι στο RALLY !
    Oι 2 μοτοσυκλετες αν και εχουν ιδιο κινητηρα το μεγεθος στο ψυγειο διαφερει.
    Στο rally ειναι σχεδον το 2πλο θα ελεγα.
    Του βαζεις και febi g12 70-30 αραιωση...και τελος τα πολλα !

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Από λάθος άνοιξα νέο θέμα κ κατόπιν είδα ότι υπάρχει ήδη οπότε το μεταφέρω μόνος μου

    Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ όλο κ περισσότερους αναβάτες να ψάχνουν να πατήσουν χώμα οικονομικά.
    Εντούρο κ οικονομία είναι εντελώς ασυμβίβαστες έννοιες, ωστόσο η αίσθηση που έχω είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς (including my self) αναζητούμε περισσότερο την ιδέα κ όχι τόσο τις δυνατότητες.
    Θέλω να βγω στο χώμα, να πατήσω λάσπες ,να βολτάρω όμως, δε με νοιάζει το γκάζι, προτιμώ να μην ενοχλώ ή να προκαλώ. Δεν θέλω μηχανάκι που να κάνει σέρβις με τις ώρες, δε θέλω competition ready, δεν θέλω να ζητάει αναλώσιμα κάθε τόσο.

    Θέλω την έννοια του recreational enduro, αυτή την μπούρδα που λανσάρισε η yamaha για να ξεχωρίσει το πρώτο DT από τα καθαρόαιμα της εποχής κ έπεσε τόσο διάνα από τότε. Βόλτα ,επαφή με τη φύση, παιχνίδι, ξέσκασμα. Να λερωθώ λίγο κ να νομίζω ότι κάτι έκανα.

    Κ αυτό το μοτοσυκλετακι πρεσβεύει όλα αυτά.
    Προφανώς κ δεν είναι φτιαγμένο για σκληρή χρήση όπως είναι τα εντούρο.
    Προφανώς κ άμα πέσει θα σπάσει τα πλαστικά του.
    Προφανώς με 29 άλογα(κάτι παραπάνω από 20 στον τροχό θα είναι) δεν πρόκειται να μάθω σούζα ή να παντιλικιάζω ανελέητα στους δασικούς δρόμους.
    Ούτε κ το γραναζωμα του θα βοηθάει σε μονοπάτια μιας κ κατά βάση θα είναι στημένο για δρόμο.

    Λίγα τα 29 άλογα. Το XT600 πάντως στην τελευταία του έκδοση έβγαζε 33. Δεν μιλάμε για ροπή βέβαια...

    Μέχρι στιγμής οποίος ήθελε τα παραπάνω έψαχνε καθημερινά στο car, να πετύχει την "ευκαιρία" .
    Μηχανάκια που την εποχή που ήμουν πιτσιρικάς σνομπαραμε γιατί δεν ήταν 750(τα είχε πει ο Γιοκαρίνης από τότε "το εφταμιση γιαμαχα ζαχαρώνω")
    Τότε το χώμα ήταν για τους γραφικούς κι αν έπαιρνες οn off ή ψευδο on off , έπρεπε να πάρεις 600 κυβικά. Ακόμη κ τα 400αρια ήταν για όσους δεν μπορούσαν να πάρουν το ξακοσα. XR,KLR,TTR στα 250 κυβικά αγόρασαν οι πολύ συνειδητοποιημένοι κ όσοι ήξεραν τι μπορούσαν να κάνουν αυτά τα μηχανάκια αν είχες χέρια.

    Έκτοτε η κατηγορία έσβησε σταδιακά, κάτι πήγε να κάνει η Kawasaki με τα KLX250 , τα έφαγε τα euro. Εξαιρετικό το WR250, επίσης θύμα προδιαγραφών ρύπων κ της τιμής του. Honda crfl , παράλληλο σύμπαν με την έκδοση Rallye να θέλει 7.000€ .
    Η ΚΤΜ με το δυνατό 390(αλλά κ τις μικρότερες εκδόσεις του) δεν τόλμησε να βγάλει "χωμάτινο" κ να πάρει σκαλπ. Το μικρό adv δεν είναι για πολλά πολλά στο χώμα. Όπως κ το versys 300, ακριβό κ δρομίσιο όπως κ τα μεγάλα adv.

    Κ μόνο η δυνατότητα να βάλεις χωμάτινα τακουνατα ελαστικά στο voge , ένεκα 21-18 τροχών, απογειώνει τις δυνατότητες εκτός δρόμου! Πρόσφυση παντού κ άμα έχεις ιδέα από μεταφορά βάρους παίζει να μπει κ εύκολα μονοπάτια!
    Το μοτέρ απ' ότι διαβάζω έχει βγει αξιοπρεπές μέχρις στιγμής τουλάχιστον.
    Ψηλές αναρτήσεις έχει, ναι θα τερματίσουν άμα το κοπανας με φόρα, αλλά αν το πας σαν άνθρωπος θα περάσει από τα ζόρια.

    Όταν ζητάνε 2.000€ για μηχανάκια 22-23-24 ετών 250 κυβικών, τα οποία ναι τίμια ήταν στην εποχή τους κ έχουν χτίσει όνομα, όχι τυχαία.
    Αλλά η παρτούζα ιδιοκτητών που τα έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια κ οι αθάνατες ελληνικές πατέντες των μαστόρων, απλά ψάχνουν νέο θύμα ιδιοκτήτη.

    Τα 4650€ που ζητάει ο Κινέζος δεν μου φαίνονται εκτός πραγματικότητας. Κ μάλιστα ελληνικής πραγματικότητας. Όχι ότι μας τρέχουν από τα μπατζακια, αλλά για καινούργιο μηχανάκι για καθημερινότητα κ για ξεσκασμα στο βουνό μια Κυριακή νομίζω ότι είναι δυνατό value for money

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Ωραίο μηχανάκι (για ένα άτομο) αλλά άμα χαλάσει ή σου κλέψουν την οθόνη θα δουλεύει ή θα πρέπει να απευθυνθείς σε γκουρού οθονών;

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Voge
    Απαντήσεις: 603
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 12:55
  2. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  3. WRC - Rally Cyprus
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 11:59
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF