Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 82

Θέμα: Voge 300 Rally

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    δεν εχω να πω κατι για το μηχανακι αλλα μηπως η κατηγορια εσβησε γιατι δεν υπηρχε ζητηση;
    γιατι με κατι παραπανω παιρνεις διπλα κυβικα;
    κι εγω γουσταρα παντα 250αρι street αλλα οταν βγηκα να αγορασω πριν χρονια υπηρχε μονο cbf
    γιατι στη θεωρια μπορει το 250 να ειναι επαρκεστατο αλλα ο κοσμος αγοραζει με αλλα κριτηρια

  2. #32
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Το πήρε κανείς από εδώ μέσα να μας μεταφέρει εντυπώσεις?

    Ακόμα δεν υπάρχουν τεστ online, υπάρχουν πάρα πολλά σε διάφορες γλώσσες, μόνο αυτό με αγγλικά: https://youtu.be/W54FNA4RAWY

  3. #33

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος
    Το πήρε κανείς από εδώ μέσα να μας μεταφέρει εντυπώσεις?

    Ακόμα δεν υπάρχουν τεστ online, υπάρχουν πάρα πολλά σε διάφορες γλώσσες, μόνο αυτό με αγγλικά: https://youtu.be/W54FNA4RAWY
    το πηρα εγω σε τεστ! Απο το XR BAJA και το KLX που ειχα ειναι μακραν καλυτερο και ψηλοτερο.
    Πολυ καλη θεση οδηγησης και η γωνια στο τιμονι βοηθαει για πιο κλειστα κομματια στο βουνο.
    ΕΚΠΛΗΞΗ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΜΠΡΟς ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ !
    Η εξατμιση κανει ωραιο θορυβο ...θυμιζει after...και κανει και σκασιματα

  5. #35

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει γνώμες?? Είδα στην έκθεση μοτοσικλέτας ένα ράλλυ με μπλέ άσπρο χρώμα και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Δυστυχώς δεν το έδιναν για τέστ ντραιβ οπότε θα πάω κάποια στιγμή στη Φιλαδέλφια να το κάνω. Είναι επιεικως τέλειο εξωτερικα.

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Φιλος που το αγόρασε Θεσ/νικη το μόνο που δεν του άρεσε
    είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Υπάρχουν πλέον πολλά review και video κατόχων στο YouTube. Όχι όλα στα αγγλικά, οπότε βοηθάει αν κάποιος ξέρει Ισπανικά/Πορτογαλικά/Ιταλικά μια που έχει πουλήσει πολύ σε χώρες όπου τα μιλάνε. Ειδικά Νότια Αμερική και αυτό και το 300 DS πουλάνε σαν ζεστά croissant!

    Η δική μου εμπειρία:

    1. φοβερές αναρτήσεις για την τιμή, ειδικά αν το συγκρίνεις με το κατά 3000 euro ακριβότερο Honda CRF 300 Rally που συμπεριφέρεται σαν παιχνίδι μπροστά του
    2. ωραίος κινητήρας, οικονομικός και δυνατός αλλά με πιο τακτικά service από τον Honda
    3. καλή κάλυψη από αέρα παρά τα 2m μου. Και στα πόδια και στον κορμό
    4. αν το είχα θα έκανα 2 κλικ πιο μακριά την τελική μετάδοση. Είναι tuned περισσότερο για χώμα παρά για άσφαλτο με αποτέλεσμα να δουλεύει ψηλά μετά τα 100χλμ/ω
    5. το μοναδικό μειονέκτημα για μένα το όργανο που επέλεξαν να βάλουν, που θα το αλλάξουν σίγουρα στην επόμενη έκδοση. Θα ήθελα κάτι με περισσότερες πληροφορίες, πάλι LCD. Ούτε TFT ούτε τίποτα ευαίσθητο
    6. άντε να βάλω και τα δίχρωμα στεφάνια που δεν είναι my cup of tea!

    Αν σκεφτείς πως με την τιμή του Honda έπειτα από αλλαγή rear shock και cartridge στο πιρούνι παίρνεις 2 από αυτό, που άντε να θέλει ένα πιο μικρό γρανάζι πίσω, εγώ θα το σκεφτώ σοβαρά όταν έρθει η ώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 04/04/2023 στις 20:59.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Λοιπόν πήγα για test στην αντιπροσωπεία. Διέκρινα τα εξής
    Θετικά
    1) καλές αναρτήσεις
    2) Όμορφο εμφανισιακά
    3) το τιμόνι κόβει αρκετά στο στρίψιμο
    Αρνητικά
    1) κοντές οι σχέσεις στο γρανάζι
    2) πάνω από 95 χιλιόμετρα την ώρα έχει κραδασμούς
    3) μικρή τελική για 300 κυβικά.Δεν το πήγα πάνω από 100 χιλιόμετρα αν και δεν νομίζω να είχε πολύ ακόμη μέχρι να τερματίσει.
    4) η σέλα μου φάνηκε κάπως σκληρή

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Αντιγράφω απάντησή μου από άλλο θέμα για να έχετε μια γενική εικόνα:

    "Να προσθέσω στις προτάσεις του Στέφανου το Voge 300 Rally. Ένα σύγχρονο καλοφτιαγμένο ψευδοεντούρο με τιμή απόκτησης τα 4.650€.
    Το έχω στην κατοχή μου από το Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα έχω γράψει 6700 απολαυστικά χιλιόμετρα. Οι βελτιώσεις που έχω κάνει είναι ένα ζευγάρι λάστιχα Pirelli MT21 και άπλωμα στη μετάδοση με -3 δόντια στο πίσω γρανάζι γιατί από το εργοστάσιο έρχεται με υπερβολικά κοτνή μετάδοση.
    Το χρησιμοποιώ καθημερινά, για μετάβαση στη δουλειά μου και μεταφορές των παιδιών στα εξωσχολικά τους (δεν είνα απαγορευτικό για απλή μεταφορά δεύτερου ατόμου). Τα Σαββατοκύριακα αλωνίζω στα βουνά. Το μηχανάκι, μετά το γρανάζωμα, μπορεί να ταξιδέψει άνετα και ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς με 110-120 πραγματικά χιλιόμετρα για να σε πάει κυριολεκτικά παντού. Τον Οκτώβρη ταξίδεψα 200 χιλιόμετρα Αθήνα-Παύλιανη, έκανα σε 2 ημέρες 400χλμ χώμα και επέστρεψα Πειραιά για να πάρω το καράβι για Κρήτη. Στο χώμα έχει χάσει λίγο την σπιρτάδα του εξατιτίας του απλώματος της μετάδοσης αλλά μπορεί να ακολουθήσει ικανοποιητικά ρυθμούς γρήγορης βόλτας λόγω πολύ καλών αναρτήσεων και χαμηλού βάρους. Φρένα ικανοποιητικά. Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνει ΑΒS που απενεργοποιείται πίσω, ζελατίνα προστασίας από τον αέρα που είναι αρκετά αποτελεσμάτική, χούφτες, προστασία κινητήρα και σχάρα. Κατανάλωση 4l/100. Ζημιές-δυσλειτουργίες μέχρι σήμερα καμία."

    Οτιδήποτε θέλετε ρωτάτε.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πλέον πολλά review και video κατόχων στο YouTube. Όχι όλα στα αγγλικά, οπότε βοηθάει αν κάποιος ξέρει Ισπανικά/Πορτογαλικά/Ιταλικά μια που έχει πουλήσει πολύ σε χώρες όπου τα μιλάνε. Ειδικά Νότια Αμερική και αυτό και το 300 DS πουλάνε σαν ζεστά croissant!

    Η δική μου εμπειρία:

    2. ωραίος κινητήρας, οικονομικός και δυνατός αλλά με πιο τακτικά service από τον Honda
    Όσον αφορά τα διαστήματα σέρβις το ελληνικό service manual αναφέρει αλλαγή λαδιών-φίλτρου κάθε 4000χλμ. Ψάχνοντας λίγο τα service manual άλλων χωρών που εισάγεται (Ισπανία, Ιταλια, UK), όλα αναφέρουν αλλάγή λαδιών κάθε 5000χλμ. Οπότε υποθέτω μετά το πέρας της εγγύησης είναι σχετικά ασφαλές να αλλάζεις λάδια και λίγο αργότερα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Είδα διαφήμιση στα Ελληνικά όπου το όνομα της εταιρείας προφέρεται Βόουζ, με το ζήτα παχύ / βαρύ, οπότε τελικά ούτε Βοτζ, ούτε Βογκ, ούτε Marie Claire.

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά τα διαστήματα σέρβις το ελληνικό service manual αναφέρει αλλαγή λαδιών-φίλτρου κάθε 4000χλμ. Ψάχνοντας λίγο τα service manual άλλων χωρών που εισάγεται (Ισπανία, Ιταλια, UK), όλα αναφέρουν αλλάγή λαδιών κάθε 5000χλμ. Οπότε υποθέτω μετά το πέρας της εγγύησης είναι σχετικά ασφαλές να αλλάζεις λάδια και λίγο αργότερα.
    Αυτό που με κάνει να απορώ δεν είναι τόσο οι διαφορές στα διαστήματα του λαδιού μεταξύ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ χωρών (που δεν θα έπρεπε να υπάρχει και πάλι) αλλά οι διαφορές στον έλεγχο βαλβίδων που Ελλάδα λένε κάθε 12000χλμ ενώ Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία κάθε 5000χλμ ....!
    Είναι μια σημαντική διαφορά και δεν ξέρω ποιον να πιστέψω ούτε γιατί υπάρχει!

    Γενικά είναι το μοναδικό ψεγάδι που έχω βρει στα Voge ως τώρα. Αυτή η διαφορετική κατανομή στα service intervals σε κοντινές χώρες όμοιων συνθηκών.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Είδα διαφήμιση στα Ελληνικά όπου το όνομα της εταιρείας προφέρεται Βόουζ, με το ζήτα παχύ / βαρύ, οπότε τελικά ούτε Βοτζ, ούτε Βογκ, ούτε Marie Claire.
    Η μαμά εταιρεία στην Ευρωπαϊκή καμπάνια της καλείται Βοουτζ πάντως, και αυτούς πιστεύω περισσότερο

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Αντιγράφω απάντησή μου από άλλο θέμα για να έχετε μια γενική εικόνα:

    "Να προσθέσω στις προτάσεις του Στέφανου το Voge 300 Rally. Ένα σύγχρονο καλοφτιαγμένο ψευδοεντούρο με τιμή απόκτησης τα 4.650€.
    Το έχω στην κατοχή μου από το Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα έχω γράψει 6700 απολαυστικά χιλιόμετρα. Οι βελτιώσεις που έχω κάνει είναι ένα ζευγάρι λάστιχα Pirelli MT21 και άπλωμα στη μετάδοση με -3 δόντια στο πίσω γρανάζι γιατί από το εργοστάσιο έρχεται με υπερβολικά κοτνή μετάδοση.
    Το χρησιμοποιώ καθημερινά, για μετάβαση στη δουλειά μου και μεταφορές των παιδιών στα εξωσχολικά τους (δεν είνα απαγορευτικό για απλή μεταφορά δεύτερου ατόμου). Τα Σαββατοκύριακα αλωνίζω στα βουνά. Το μηχανάκι, μετά το γρανάζωμα, μπορεί να ταξιδέψει άνετα και ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς με 110-120 πραγματικά χιλιόμετρα για να σε πάει κυριολεκτικά παντού. Τον Οκτώβρη ταξίδεψα 200 χιλιόμετρα Αθήνα-Παύλιανη, έκανα σε 2 ημέρες 400χλμ χώμα και επέστρεψα Πειραιά για να πάρω το καράβι για Κρήτη. Στο χώμα έχει χάσει λίγο την σπιρτάδα του εξατιτίας του απλώματος της μετάδοσης αλλά μπορεί να ακολουθήσει ικανοποιητικά ρυθμούς γρήγορης βόλτας λόγω πολύ καλών αναρτήσεων και χαμηλού βάρους. Φρένα ικανοποιητικά. Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνει ΑΒS που απενεργοποιείται πίσω, ζελατίνα προστασίας από τον αέρα που είναι αρκετά αποτελεσμάτική, χούφτες, προστασία κινητήρα και σχάρα. Κατανάλωση 4l/100. Ζημιές-δυσλειτουργίες μέχρι σήμερα καμία."

    Οτιδήποτε θέλετε ρωτάτε.
    Πώς είναι με τα MT21 στην άσφαλτο;
    Επιτέλους κάποιος που έκανε την μείωση του πίσω γραναζιού! Με πόσες στροφές κάθεται στα 100χλμ/ω τώρα;

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Voge
    Απαντήσεις: 600
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2024, 20:33
  2. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2021, 00:24
  3. WRC - Rally Cyprus
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:59
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF