Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 82

Θέμα: Voge 300 Rally

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Η μαμά εταιρεία στην Ευρωπαϊκή καμπάνια της καλείται Βοουτζ πάντως, και αυτούς πιστεύω περισσότερο
    Δεκτό, η διαφήμιση που είδα εγώ έπαιξε στην Cosmote TV ανάμεσα σε μεταδόσεις MotoGP και "έστησα αυτί" επίτηδες, δε μπορεί λέω, θα πρέπει να πει και το όνομα, και το είπε Βόουζζζ αργά και αισθησιακά

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με κάνει να απορώ δεν είναι τόσο οι διαφορές στα διαστήματα του λαδιού μεταξύ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ χωρών (που δεν θα έπρεπε να υπάρχει και πάλι) αλλά οι διαφορές στον έλεγχο βαλβίδων που Ελλάδα λένε κάθε 12000χλμ ενώ Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία κάθε 5000χλμ ....!
    Είναι μια σημαντική διαφορά και δεν ξέρω ποιον να πιστέψω ούτε γιατί υπάρχει!

    Γενικά είναι το μοναδικό ψεγάδι που έχω βρει στα Voge ως τώρα. Αυτή η διαφορετική κατανομή στα service intervals σε κοντινές χώρες όμοιων συνθηκών.
    Όντως, υπάρχουν αρκετές διαφορές στις εργασίες σερβις ανάμεσα στις χώρες. Στην Ισπανία πχ αναφαίρεται αλλαγή φίλτρου βενζίνης σε κάθε σέρβις. Όσον αφορά τον έλεγχο βαλβίδων, ρώτησα το μηχανικό και μου είπε ότι είναι υπερβολή ο έλεγχος κάθε 5000χλμ. Όπως και να 'χει, έχω φτάσει τις 8000χλμ και πάω για σέρβις, οπότε έχω συνεννοηθεί με το μηχανικό να κατεβάσουμε τεπόζιτο για να σφήξουμε τις βίδες της πάνω βάσης μοτέρ οπότε θα κάνουμε έναν έλεγχο βαλβίδων και θα ενημερώσω εάν βρούμε αποκλείσεις.

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Πώς είναι με τα MT21 στην άσφαλτο;
    Επιτέλους κάποιος που έκανε την μείωση του πίσω γραναζιού! Με πόσες στροφές κάθεται στα 100χλμ/ω τώρα;
    Τα Pirelly συμπεριφέρονται αρκετά καλά στην άσφαλτο, δεν είναι πολύ θορυβώδη και στη στεγνή άσφαλτο κρατάνε. Το πίσω, μετά από 7000χλμ, κρατάει ακόμα λίγο τακούνι για 1500-2000χλμ αν και έχει τετραγωνίσει αρκετά και το καταλαβαίνεις πλέον στις στροφές. Το μπροστά βγάζει σίγουρα 12-15κ. Στην ουσία πάς 1 μπροστά 2 πίσω.

    Μετά το άπλωμα της μετάδοσης τα 100klm/h τα έχει στις 7000-7200 στροφές με κόκκινο στις 11000.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Αντιγράφω απάντησή μου από άλλο θέμα για να έχετε μια γενική εικόνα:

    "Να προσθέσω στις προτάσεις του Στέφανου το Voge 300 Rally. Ένα σύγχρονο καλοφτιαγμένο ψευδοεντούρο με τιμή απόκτησης τα 4.650€.
    Το έχω στην κατοχή μου από το Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα έχω γράψει 6700 απολαυστικά χιλιόμετρα. Οι βελτιώσεις που έχω κάνει είναι ένα ζευγάρι λάστιχα Pirelli MT21 και άπλωμα στη μετάδοση με -3 δόντια στο πίσω γρανάζι γιατί από το εργοστάσιο έρχεται με υπερβολικά κοτνή μετάδοση.
    Το χρησιμοποιώ καθημερινά, για μετάβαση στη δουλειά μου και μεταφορές των παιδιών στα εξωσχολικά τους (δεν είνα απαγορευτικό για απλή μεταφορά δεύτερου ατόμου). Τα Σαββατοκύριακα αλωνίζω στα βουνά. Το μηχανάκι, μετά το γρανάζωμα, μπορεί να ταξιδέψει άνετα και ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς με 110-120 πραγματικά χιλιόμετρα για να σε πάει κυριολεκτικά παντού. Τον Οκτώβρη ταξίδεψα 200 χιλιόμετρα Αθήνα-Παύλιανη, έκανα σε 2 ημέρες 400χλμ χώμα και επέστρεψα Πειραιά για να πάρω το καράβι για Κρήτη. Στο χώμα έχει χάσει λίγο την σπιρτάδα του εξατιτίας του απλώματος της μετάδοσης αλλά μπορεί να ακολουθήσει ικανοποιητικά ρυθμούς γρήγορης βόλτας λόγω πολύ καλών αναρτήσεων και χαμηλού βάρους. Φρένα ικανοποιητικά. Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνει ΑΒS που απενεργοποιείται πίσω, ζελατίνα προστασίας από τον αέρα που είναι αρκετά αποτελεσμάτική, χούφτες, προστασία κινητήρα και σχάρα. Κατανάλωση 4l/100. Ζημιές-δυσλειτουργίες μέχρι σήμερα καμία."

    Οτιδήποτε θέλετε ρωτάτε.
    Άμα υπάρχει λύση καλό είναι αυτό. Δηλαδή μεγαλύτερη τελική. Πάντως αισθάνεσαι άρχοντας πάνω στη μοτοσικλέτα, είναι ψιλή.

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Άμα υπάρχει λύση καλό είναι αυτό. Δηλαδή μεγαλύτερη τελική. Πάντως αισθάνεσαι άρχοντας πάνω στη μοτοσικλέτα, είναι ψιλή.
    Μια που το ανέφερες, άλλο ένα περίεργο στην Ευρώπη. Υπάρχουν διαφορές στα επίσημα specs τόσο για το ύψος σέλας όσο και για την διαδρομή των αναρτήσεων και κατ'επέκταση απόσταση από το έδαφος.
    Αλλού λένε 870mm σέλα, αλλού 910mm, αλλού 850mm. Και αντίστοιχα απόσταση από έδαφος, 24cm, 31cm, 22cm.

    @geagelak, αν έχεις κουράγιο και ξέρεις πως να τα μετρήσεις please do it. Διαφορετικά την επόμενη φορά θα έχω μεζούρα μαζί μου στην MotoTrend

  6. #51

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μια που το ανέφερες, άλλο ένα περίεργο στην Ευρώπη. Υπάρχουν διαφορές στα επίσημα specs τόσο για το ύψος σέλας όσο και για την διαδρομή των αναρτήσεων και κατ'επέκταση απόσταση από το έδαφος.
    Αλλού λένε 870mm σέλα, αλλού 910mm, αλλού 850mm. Και αντίστοιχα απόσταση από έδαφος, 24cm, 31cm, 22cm.

    @geagelak, αν έχεις κουράγιο και ξέρεις πως να τα μετρήσεις please do it. Διαφορετικά την επόμενη φορά θα έχω μεζούρα μαζί μου στην MotoTrend
    850 σίγουρα δεν είναι, είναι αρκετά ψηλότερη. Εγώ νομίζω είναι 910 γιατί είναι αρκετά κοντά σε ύψος με το 690 που έχω οδηγήσει. Λόγω αρκετού στατικού sag εγώ με ύψος 175 πατάω και τα δύο πόδια στις μύτες όμως, λόγω χαμηλού βάρους, δεν με έχει προβληματίσει καθόλου το ύψος της. Θα το μετρήσω με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    300αρι μονοκύλινδρο έχει κόκκινο στις 11000;;;

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    300αρι μονοκύλινδρο έχει κόκκινο στις 11000;;;
    Γιατί σου φαίνεται παράξενο?

    10500rpm/min ξεκινά για την ακρίβεια σε όλα τα παρακάτω: Voge 300 Rally, Kawasaki KLX 300, Honda CRF300 (L & Rally).
    Δεν θυμάμαι πόσο ξεκινά αυτό του Benelli 250, αλλά θυμάμαι πως και αυτό ήταν πολύ ψηλά.

    Ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει peak power από 8000-9500 περίπου, οπότε λογικό το 10500 redline.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 08/04/2023 στις 17:04.

  10. #55
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Στο 300ds το κόκκινο είναι λίγο πριν τις 9000rpm.

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Έχεις δίκιο. Ίσως θυμάμαι κάποιο παλιότερο κοντέρ τους. Από ότι φαίνεται οι τρέχουσες εκδόσεις έχουν άλλο tuning από το Rally. Το διορθώνω.

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    850 σίγουρα δεν είναι, είναι αρκετά ψηλότερη. Εγώ νομίζω είναι 910 γιατί είναι αρκετά κοντά σε ύψος με το 690 που έχω οδηγήσει. Λόγω αρκετού στατικού sag εγώ με ύψος 175 πατάω και τα δύο πόδια στις μύτες όμως, λόγω χαμηλού βάρους, δεν με έχει προβληματίσει καθόλου το ύψος της. Θα το μετρήσω με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω.
    Σαν αίσθηση μου φαίνεται αρκετά χαμηλότερο και πολύ κοντά στο CRF το απλό.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σαν αίσθηση μου φαίνεται αρκετά χαμηλότερο και πολύ κοντά στο CRF το απλό.
    Μετρημένο με μεζούρα:
    Ύψος σέλας: 91cm
    Απόσταση από έδαφος:31cm

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Μετρημένο με μεζούρα:
    Ύψος σέλας: 91cm
    Απόσταση από έδαφος:31cm
    Πολλά ευχαριστώ!!!

    Τερατάκι όντως, που φυσικά πάλι πατάω με λυγισμένα γόνατα. Αλλά πολύ καλύτερα από τα δυο Honda.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    300αρι μονοκύλινδρο έχει κόκκινο στις 11000;;;
    Έχεις δίκιο, sorry θυμόμουν λάθος. Κόκκινα ξεκινάνε στις 10000 και όχι 11000 που έγραψα.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Voge
    Απαντήσεις: 603
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 12:55
  2. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  3. WRC - Rally Cyprus
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 11:59
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF