Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 88

Θέμα: Για αθηνα..honda 500x η sh350i?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Καλά δεν αλλάζεις τακάκια σε κάθε σέρβις. Αυτή τη στιγμή έχω 21k km και είναι ακόμα μια χαρά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σορρυ ρε παιδια το κοστος των αναλωσιμων δεν παιζει ρολο στην επιλογη; δηλαδη αν εχεις 17 χιλιαρικα για την νεα αφρικα
    δεν προβληματιζει οτι η μπαταρια της αλλαγη παει στο 700σαρι;ευχαριστω παντως για την απαντηση, 120 ευρω στο συνολο δεν ειναι λιγα, στο βαρα μου κοστιζουν 150 ευρω και ειναι ενας απο τους λογους που θελω να κατεβω κατηγορια...

    Μην τρελαθούμε κιόλας... ποιο 700αρι για μπαταρια στο Αφρικα? Για το 1000αρι είδα το πολύ 140 ευρώ Yuasa και 50-60 οι φθηνές. Ίδιο μοτέρ είναι και αυτό με ηλεκτρονικά.


    Αν σου φαίνονται πολλά τα 120 ευρω για τα τακάκια μπορείς να βαζεις αφτερμαρκετ στα μισα λεφτά ή και λιγότερο. Αν σου φαίνονται και πάλι πολλά πάρε το παλιό CB που έχει μια δισκόπλακα εμπρός.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σορρυ ρε παιδια το κοστος των αναλωσιμων δεν παιζει ρολο στην επιλογη; δηλαδη αν εχεις 17 χιλιαρικα για την νεα αφρικα
    δεν προβληματιζει οτι η μπαταρια της αλλαγη παει στο 700σαρι;ευχαριστω παντως για την απαντηση, 120 ευρω στο συνολο δεν ειναι λιγα, στο βαρα μου κοστιζουν 150 ευρω και ειναι ενας απο τους λογους που θελω να κατεβω κατηγορια...
    Οχι το κόστος των αναλωσίμων δεν παίζει ρόλο στην επιλογή.
    Δεν θα αγοράσεις nissin τακάκια από αντιπροσωπία Honda και υπάρχουν δεκάδες μάρκες εκτός της nissin να διαλέξεις φτηνότερα ή ακριβότερα ανάλογα τα γούστα σου.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Έχω το πρώτο CB500X του 2013-14 με 56.000χλμ και τακάκι μπροστά δεν έχω αλλάξει, πίσω δύο φορές, αλυσίδα (όχι και γρανάζι) μία φορά. Λάδια και φίλτρο ανα 6000χλμ πότε μόνος πότε στην αντιπροσωπεία. Είναι αστείο το κόστος.
    Live to ride, ride to live

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Σε ευχαριστω πολυτιμες, για μενα, οι πληροφοριες που εδωσες οσο για το φιλο που αμφισβητει περι μπαταριας του νεου αφρικα ας παεθ να ρωτησει στην αντιπροσωπια της χοντα γιατι εκει ρωτησα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Πραγματικα δεν καταλαβα ποτε αυτην την ρημαδα την νοοτροπια.. Θελω να παρω απο τα πανω ραφια (τιμολογιακα) αλλα μετα σε σερβις, αναλωσιμα, κτλ θελω να κοστιζει οσο απο τα καλαθια σε τελευταιας διαλογης κινεζικο, γιατι στο κατω κατω εκει το φτιαχνουν, και εμενα που ειμαι στο μεροκαματο βρηκαν να τα παρουν, και δεν δικαιολογειται η υπεραξια κτλ κτλ ..

    Δεν ξερω (η μαλλον δεν θελω να ασχοληθω να μαθω με λεπτομερειες) με τι κερδος δουλευουν οσοι σε/μας "γδερνουν", η νομιζουμε οτι μας γδερνουν και μας πουλανε οτι να ναι στην Ελλαδα. Σιγουρα εχει εμπορους/συνεργεια που υπερτιμολογουν. Απο την αλλη, ειμαστε σημαντικα φθηνοτεροι γενικα απο τις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες, που απο την ωρα που θα μπεις στο μαγαζι, το ωρομισθιο τρεχει και πληρωνεται αδρα. Εκει θα πληρωσεις και ανταλλακτικο και εργατοωρα και equipment depreciation και τα κερατα σου, σχεδον σε ολα τα συνεργεια εξουσιοδοτημενα η μη. Επισης παιζει να μην ασχοληθουν καν με το "μαστορα, μου κανει κατι κουνηματα οταν του σκασω δυο κατεβασματα απανωτα, θα το κανεις μια γυρα στο τετραγωνο να το δεις?" . Ραντεβουδακι (μερες/βδομαδες μετα) και 50αρικο για την γνωματευση.

    Στο δια ταυτα, αν και το ειπαν ηδη αρκετοι. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Θελεις την θεωρητικη αξιοπιστια του ιαπωνα, το παιρνεις και μετα ζωη να εχουν οι after market λυσεις που ειναι αντιστοιχες/καλυτερες των "μαμα", η alixpress.. ο καθενας οπως το αντιλαμβανεται..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω πολυτιμες, για μενα, οι πληροφοριες που εδωσες οσο για το φιλο που αμφισβητει περι μπαταριας του νεου αφρικα ας παεθ να ρωτησει στην αντιπροσωπια της χοντα γιατι εκει ρωτησα..
    Κάτσε βρε φίλε, δηλαδή η μπαταρία όντως κάνει 700 ευρώ;

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω πολυτιμες, για μενα, οι πληροφοριες που εδωσες οσο για το φιλο που αμφισβητει περι μπαταριας του νεου αφρικα ας παεθ να ρωτησει στην αντιπροσωπια της χοντα γιατι εκει ρωτησα..
    Δεν αμφιβάλει κανείς ότι η Ηonda χρεώνει την μπαταρία 700, και είμαι σίγουρος ότι χασκογελάγανε όταν σου είπαν την τιμή, όπως είμαι και σίγουρος ότι δεν την έχει αγοράσει κανένας.

  9. #69
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    καθίστε ρε παλικάρια
    δε καταλαβαίνω γιατί αυτή η μόνιμη ενόχληση για τον τιμοκατάλογο της χοντα??
    η honda δε συγκαταλέγεται στις κορυφαίες εταιρείες μαζί με bmw triumph ducati harley? με κορυφαία διαχρονικά μοντέλα?
    Αν κοιτάς μοντέλο που κοστίζει 20k + δεν είναι λογικό να πλΕρώνεις μερος και για το κόστος r&d, καινοτομίας και εξέλιξης?

    Δηλαδή αν βάλουμε δίπλα στο crf1100 τα 1250gs & tiger1200 σε ενα συνολικό κόστους ανταλλακτικών και αναλωσίμων, η honda θα ήταν ακριβότερη??

    Όπως έχει γίνει ο χαρτης της αγοράς με την έλευση πολλών κινέζικων μοτοσυκλετών, μη μπερδεύετε την honda, είναι άλλο επίπεδο. Αν "δεν φτάνεις", πήγαινε μέχρι εκεί που φτάνουν τα μανίκια σου που λέγαν οι παλιοί

    Αν θέλετε να το παμε, γιατι να κοστίζουν στις καπιταλιστικές κοινωνίες τόσο τα καταναλωτικά προίόντα, να το συζητήσουμε αλλά είναι άλλη ιστορία / κουβέντα...
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Έχω το πρώτο CB500X του 2013-14 με 56.000χλμ και τακάκι μπροστά δεν έχω αλλάξει, πίσω δύο φορές, αλυσίδα (όχι και γρανάζι) μία φορά. Λάδια και φίλτρο ανα 6000χλμ πότε μόνος πότε στην αντιπροσωπεία. Είναι αστείο το κόστος.






    Δεν πρέπει να το έχω ακούσει ξανά αυτό! Πίσω έχεις αλλάξει? Πατάς περισσότερο πίσω απο ότι μπροστά? Ακόμα και για φουλ ήπια χρήση είναι εντυπωσιακό το πόσο έχουν κρατήσει!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Κάτσε βρε φίλε, δηλαδή η μπαταρία όντως κάνει 700 ευρώ;
    Ειναι λιθιου και ναι τοσο παει μου ειπαν με κατι παρελκομενα της μπαταριας παει 1000αρικο, μιλαμε για το αφρικα το 1100 οχι το παλιο...δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πριν αγορασει κατι δεν πρεπει να ρωταει για τα αναλωσιμα του, το αν ειναι ακριβα η οχι το κρινει ο αγοραστης και αποφασιζει...εδω υπαρχουν ανθρωποι που αποφασιζουν αγορα μοτο με το κοστος του σηματος.. παντως ειναι εντυπωσιακο αν οντως τα τακακια του 500χ φθειρονται τοσο αργα, στο βαρα μου μπροστινα φρενα αλλαζω καθε 12.000 χλμ περιπου και αυτο γιατι κινουμαι αθηνα...με βοηθατε με τα σχολια σας να συμπληρωνω το παζλ της επιλογης, στο αμεσο μελλον θα παω και για τεστ ντραιβ στον γκινοσατη και βλεπουμε..παντω το sh350 0-100 τα εχει σε 9,2 δευτερολεπτα ενω το 500χ σε 6....
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ειναι λιθιου και ναι τοσο παει μου ειπαν με κατι παρελκομενα της μπαταριας παει 1000αρικο, μιλαμε για το αφρικα το 1100 οχι το παλιο...δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πριν αγορασει κατι δεν πρεπει να ρωταει για τα αναλωσιμα του, το αν ειναι ακριβα η οχι το κρινει ο αγοραστης και αποφασιζει...εδω υπαρχουν ανθρωποι που αποφασιζουν αγορα μοτο με το κοστος του σηματος.. παντως ειναι εντυπωσιακο αν οντως τα τακακια του 500χ φθειρονται τοσο αργα, στο βαρα μου μπροστινα φρενα αλλαζω καθε 12.000 χλμ περιπου και αυτο γιατι κινουμαι αθηνα...με βοηθατε με τα σχολια σας να συμπληρωνω το παζλ της επιλογης, στο αμεσο μελλον θα παω και για τεστ ντραιβ στον γκινοσατη και βλεπουμε..παντω το sh350 0-100 τα εχει σε 9,2 δευτερολεπτα ενω το 500χ σε 6....
    H ολοιδια με αυτη που φορα το Αφρικα 1100 κανει 630€

    https://www.africa-twin-shop.com/en/...0-mkk-d02.html


    Εχει ομως και με 170
    https://www.africa-twin-shop.com/en/...y-lifepo4.html

    Παντα οταν βγαινει νεοι μοντελο τα αναλωσιμα ειναι φωτια, στην πορεια βγαινουν απο αλλους κατασκευαστες, αλλωστε η Honda δεν φτιαχνει ουτε μπαταριες, ουτε φιλτρα, ουτε λαστιχα.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Καλο ομως ειναι να το γνωριζουμε...δεν πας και αγοραζεις μια μηχανη μονο και μονο επειδη εχεις τα χρηματα...το ψαχνεις..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος




    Δεν πρέπει να το έχω ακούσει ξανά αυτό! Πίσω έχεις αλλάξει? Πατάς περισσότερο πίσω απο ότι μπροστά? Ακόμα και για φουλ ήπια χρήση είναι εντυπωσιακό το πόσο έχουν κρατήσει!
    Ναι Βασίλη έτσι είναι.Μπροστά δεν έχω αλλάξει. Βέβαια το παρακολουθώ αλλά και ο μάστορης στην αντιπροσωπεία της Κορίνθου που το πήγα μου είπε ότι δεν θέλει ακόμα άλλαγμα! Τα πίσω τα έχω αλλάξει δύο φορές και πάω για τρίτη. Δεν μπορώ να πω ότι το πηγαίνω φουλ ήπια, μάλλον φουλ νορμάλ το πάω. Χρησιμοποιώ και το πίσω και το μπροστά. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Απλά δεν έχουν φαγωθεί.
    Live to ride, ride to live

  15. #75
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Καλο ομως ειναι να το γνωριζουμε...δεν πας και αγοραζεις μια μηχανη μονο και μονο επειδη εχεις τα χρηματα...το ψαχνεις..
    αν ο ενδιαφερόμενος ασχολείται με το αντικείμενο τουλάχιστο 10-15 χρόνια, έχει αλλάξει 5-6 μηχανάκια, έχει διαβάσει κάποια πολλά περιοδικά ειδικού τύπου και αν συνεχίζει ακόμη να ενημερώνεται... στο μυαλό του θα πρέπει να έχουν χαρτογραφηθεί κόστη απο κάθε μπραντ με ανάλυση με αιτιολόγηση και εξήγηση συγκριτικά με αλλα μοντέλα...
    Να συζητήσουμε ότι θες και να το πάμε παραπάνω αλλά όχι τα αυτονόητα. Και να πέφτουμε απο τα σύννεφα κιόλας..
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόταση για υποκατηγορία Honda NX 650 Dominator
    από Uriah Heep στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2009, 22:39
  2. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF