Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Husqvarna 630 SM ερωτηση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2022
    Μηνύματα
    0

    Husqvarna 630 SM ερωτηση

    καλησπερα στα παιδια .. προσφατα μου εχει κατσει ενα ωραιο παιχνιδι στα χερια μου του 2011 μοντελο και μολις 4000 χιλιομετρα αληθινα, η μηχανη ειναι καινουργια και απιστευτα ομορφο ... το προβλημα μου ειναι τα ελαστικα θελουν αλλαγη και το συγκεκριμενο φοραει πισω 150 60 17 σε 4,25 ζαντα .. η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να βαλω 160 60 17 εχει λιγο χωρο δεξια και αριστερα απο το ψαλιδι και την αλυσιδα .. ο λογος που θελω να το κανω ειναι γιατι μου φαινετε μικρο το λαστιχο και νομιζω θα πατησει καλυτερα και στα πλαγιασματα ... ευχαριστω

  2. #2
    Γεια σου.
    Ενα πιο φαρδυ ελαστικο απο αυτο που φοραει ο κατασκευαστης , δεν θα σε κανει να στριβεις καλυτερα.
    Αν ηταν ετσι , θα το ειχε φορεσει ο κατασκευαστης εξ αρχης .
    Αν το βαλεις , εκτος του οτι θα καις παραπανω , θα ξεκινησεις να βλεπεις και τα πρωτα προβληματα στη βουτια της στροφης .Στριβει δηλ δυσκολοτερα αφου θα αλλαξεις και τη γεωμετρια .

    Γενικοτερα η επιλογη διαστασης ελαστικου απο εναν κατασκευαστη ακομα και σε αυτοκινητα ειναι αποτελεσμα που εχει βγει απο δουλεια καμποσων τεχνικων που ασχοληθηκαν και παιρνωντας υπ οψην πολλες παραμετρους κατεληξαν σε εναν σηγκεκρημενο τυπο .
    Αν αλλαξεις κατι απο ολα αυτα , αλλαζεις το ολο συνολο .
    Πολλες φορες μπορει να ειναι και επικυνδυνο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    μικρη αλλαγη. συνηθως το κάνουν για σουζες και γιατι θα αντέξει λιγα χλμ παραπανω οταν καις το μηχανακι σε καθε φαναρι με παντηλικια. δεν στριβει καλυτερα παντως. αν θες να στριβεις καλυτερα βαζεις καλυτερο λάστιχο πιο κοντα σε πραγματικο sm.

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Ότι είπαν οι από πάνω, μείνε στην εργοστασιακή διάσταση (αν είναι η 150/60/17) και θα είσαι μια χαρά.Το λάστιχο είναι αρκούντως φαρδύ για μεγάλες κλίσεις και σταθερότητα.
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2022
    Μηνύματα
    0
    ευχαριστω παιδια θα μεινω στην εργοστασιακη διασταση ... να ειστε καλα ολοι και προσοχη !!!
    \

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2022
    Μηνύματα
    0
    και κατι ακομα αν εχετε εμπειρια με τα ελαστικα ειμαι αναμεσα στα pirelli diablo rosso 3 .. Dunlop Sportsmart.. Bridgestone Battlax RS10 .. και τα Continental ContiAttack SM evo... ολα ειναι 66Η οπως λεει ο κατασκευαστης... η χρηση θα ειναι σε στεγνο δεν το βγαζω σε βροχη ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    για πολη η για πολεμικες βολτες? κανενα απο τα παραπανω δεν ειναι για πολη με εξαιρεση το sm evo που μπορει να την παλεψει.

    απο το πιο φιλικο για πολη προς το πιο πολεμικο λαστιχο θα εβαζα
    mt-60rs, tkc-70, dunlop mutand, scorpion trail 2, trailsmart, sm evo

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2022
    Μηνύματα
    0
    για πολεμο το θελουμε ,σε νησι ειμαι δρομοι χωριου , τα Continental ContiAttack evo μου εκανα το μεγαλυτερο κλικ , ξερω δεν θα αντεξουν πολυ , τα εχεις δοκιμασει ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrix Προβολή μηνύματος
    για πολεμο το θελουμε ,σε νησι ειμαι δρομοι χωριου , τα Continental ContiAttack evo μου εκανα το μεγαλυτερο κλικ , ξερω δεν θα αντεξουν πολυ , τα εχεις δοκιμασει ?
    οχι, μονο τα trailsmart εχω δοκιμασει και τα michelin SM που ειναι μονο πιστας. γενικα αυτα δεν αντεχουν πολυ αλλα το 630 δεν ειναι και οπλο να τα τρωει γρηγορα εκτος αν τα καις. φοβαμαι οτι τα evo θα θέλουν ζεσταμα για να κρατανε. δεν ξερω ομως, καλύτερα να ρωτησεις καποιον που εχει τωρα sm και εχει δοκιμασει μερικα. εγω δεν εχω sm εδω και πολλα χρονια.
    το trailsmart τωρα που το ξανασκεφτομαι επειδη εχει γρηγορη κορωνα ισως κουναει στα πολλα χλμ. ειναι δυσκολο πλεον να βρεις λαστιχα για σμ γιατι δεν υπαρχουν πλεον σμ και δεν υπαρχουν και πολιτικα λαστιχα. αφου τα λεει σμ η κοντι παρε αυτα. μαλλον ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα υποψιαζομαι οτι θα ειναι ακριβα. σαν εναλακτικη εφοσον ειναι ακριβα δες και τα 2ct που λενε οτι ζεσταινονται γρηγορα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    Αν παιζει καποιο ρολο και σε βοηθησω καπως
    οταν πηρα το 610 sm του εβαλα sportsmart(δεν θυμαμαι αν ηταν το 2)
    ε δεν δουλεψαν ποτε σωστα στους δρομους με ανυπαρκτη
    προσφυση που εχουμε στη Σαλονικα

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Θα έλεγα να ακούσεις τη γνώμη του Βασίλη του Ογδοντατέσσαρου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει η επιλογή motard ελαστικού τύπου Pirelli MT60 RS.Εξαιρετικά ακόμη και απο κρύα μέσα στην πόλη,δοκιμασμένα.

    Επίσης πολύ καλό και οικονομικό αυτό που βάζω μπροστα.Bridgestone AX41s.Πολύ μαλακό και απο τα πρώτα μέτρα νιώθεις άριστο πάτημα.
    Για τη χρήση που θέλεις σε χωριό-νησί, φαντάζομαι ότι σε νοιάζει να ζεσταίνονται γρήγορα ώστε να αποδίδουν καλά χωρίς να πρέπει να κάνεις πολλά χιλιόμετρα κάθε φορά για να ζεσταθούν και να έχουν πρόσφυση σε κανένα τσιμεντοκατσικόδρομο. Πρακτικά υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει η κατηγορία Road Knobbly.

    Τα αγωνιστικού τύπου λάστιχα δεν αποδίδουν καλά κρύα, οπότε χρειάζονται χιλιόμετρα και πίεση για να σου παρέχουν καλή πρόσφυση. Πρέπει είτε να δεις λάστιχα που αποδίδουν καλά κρύα, είτε κάποια που να ζεσταίνονται γρήγορα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2022
    Μηνύματα
    0
    ok καταλαβα τι εννοεις ευχαριστω , μια λεπτομερια τα Mutant τα βγαζει μονο 66w δηλαδη μεχρι 270 χιλιομετρα max speed.. o κατασκεαυστης του 630 λεει 66h μεχριχ 210 maxspeed.. τα mutant μηπως ειναι για μεγαλυτερη μηχανη πιο βαρια ?? θα εχω θεμα αν τα βαλω?

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Είναι ναι αλλά αν βγάζει νούμερα για εσένα συζήτησε το με κάποιον επαγγελματία στα λάστιχα.
    Μοιάζει κάπως πολύ για το νησί. Πως και δεν βάζεις κάποια μαλακά (58W?) τώρα που είναι καινούριο, να το δεις με τα δικά του;
    Νομίζω θα βγάλουν χρόνο ή κάτι λιγότερο.

  14. #14
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Mt60 RS που έβαλε σε παράθεση ο νεοσσός έχουν πολύ καλή πρόσφυση από νωρίς και είναι πολύ καλά στο βρεγμένο. Κάποτε τα χρησιμοποιούσαν σε αγώνες supermoto σαν βρόχινα ελαστικά, μειονέκτημα τους η γρήγορη φθορά
    Bridgestone Ax41s (που γράφει πάλι ο billy84) έχω μπροστινό και είναι επίσης πολύ καλό, ακόμα και σε πίστα δεν με έχει προδώσει. Σε βρεγμένο δεν το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα.
    Σίγουρα υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά δεν έχω άποψη.
    RIDE MORE TALK LESS

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Ότι και να βάλεις, η μόνη λύση για να το ζεστάνεις πρακτικά σε νησί είναι να το αφήσεις στον ήλιο. Η άσφαλτος είναι παντού άθλια, δεν υπάρχει ίχνος πρόσφυσης, ακόμα και 125 υπό συνθήκες κάνει πατινάζ, για οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν το συζητώ.

    Ο δείκτης ταχύτητας δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα ή όχι θα ζεσταθεί ένα λάστιχο.

    Προτείνω ανεπιφύλακτα ,Rosso II ή III ή S21, δοκιμασμένα και πολύ καλά για all around χρήση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm duke 690,husqvarna 610 sm η bmw 650 xmoto????
    από Giannis_77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 11:32
  2. XTX 660 '08 vs Husqvarna 610 SM '04
    από Ventus στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2008, 15:02
  3. Husqvarna 125cc sm!!!
    από tRElOs_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 02:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF