Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Σκούζει και πονεί το φρένο

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Σκούζει και πονεί το φρένο

    Καλησπέρα . Εχω ένα θέμα με το μπροστινό για το οποίο έχω μια ψιλουποψία και ήθελα . Κάποιες γνώμες .
    Πρόσφατα στο παπί που εχω για πώληση έκανα βαλβίδες και αλλάξα και τακάκια εμπρός . Ποιος αλλάζει τακάκια σε παπί για πούλημα ; Αυτός που το καβαλάει μέχρι να πουληθεί .
    Δεν έχω κάνει 150 km και ακούω απο μποστά κάτι τσακ τσουκ σαν να βαράει μέταλλο σε μέταλλό . Σαν να σφαλιάρίζει η δισκόπλακα τα τακάκια και με τη σειρά τους αυτά την τιμονοπλάκα . Ακούγεται πιο έντονα αφού πατηθεί το φρένο καθώς η δισκόπλακα επαναφέρει τα έμβολα . Προφανώς η δισκόπλακα εχει δει και καλύτερες μέρες . Ολόισια δεν ειναι σίγουρα αλλά ούτε και χτυπημένη .

    Φαίνεται ότι το τσακ τσουκ ερχεται απο τα τακάκια και με το χέρι γυρίζοντας τον τροχό απλά πολύ λιγότερο . Στις φωτό η πιο σκοτεινή είναι οπως την είχα βγάλει για αγγελία πριν αλλάξω τακάκια . Οι επόμενες δύο με τα μπλέ τακάκια ειναι όπως είναι τώρα . Εχώ την εντύπωση οτι σαν να εχει παραφάει την περιοχή που πατάει σε σχέση με το πως ήταν πριν την αλλαγή . Να είναι θέμα να πατήσουν τα τακάκια ή παίζει να εχουν μπει λάθος τακάκια ; Βλέπω ειναι EBC . Εγώ ζήτησα κάτι καλό αλλά ίσως ο μάστορας έβαλε ότι είχε στο συρτάρι . Ρουλέμαν δεν είναι , ελεγξα τον τροχό και δεν παίζει . Αλλώστε το μπροστινό είχε αλλαχτεί πριν 3-4 χιλιάδες χλμ . Ο τρόχος με σπρώξιμο παίρνει κανα δυο στροφές και σταματάει . Ακούγεται το χρου χρου της τριβής . Απλά εν κινήση ακούγεται σαν τα τάκακία να σφαλιαρίζουν την δαγκάνα . Με κράνος και την εξάτμιση δεν πολυγίνεται αντιληπτό . Στην κατηφόρα όμως με σβηστό το μοτέρ ακούγεται χαρακτηριστικά .

    Το μηχανάκι βρίσκεται Μύκονο και έχει βρεθεί αγοραστής .Μάστορες ντόπιοι εδώ δεν υπάρχουν . Να το ξεκουβαλήσω Αθήνα για να μου πει ο μάστορας να το ξαναδούμε σε 500 χλμ και να με ξεφορτωθεί δεν γουστάρω . Να το πουλήσω όμως έτσι και πάλι δεν είναι ωραίο . Ίσως πω του ενδιαφερόμενου να ασχοληθεί αυτός και να το κόψω ενα 50αρικο και ας βγάλει αυτός άκρη τι δεν πάει καλά . Τι 750 τι 700 . Το καράβι πήγαινε έλα μόνο θέλει 60 .

    Πριν την αλλαγή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220225_123906 (800 x 600).jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	436409

    Μετά την αλλαγή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220612_193701 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	436410

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220612_193642 (800 x 600).jpg 
Προβολές:	370 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	436411
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Η μια βίδα στήριξης της δαγκάνας, λείπει και στην ''μετά την αλλαγή'' κατάσταση;

    BTW αυτούς τους αστείους aftermarket δίσκους, δεν ξέρω τι σας πιάνει και πάτε και τους βάζετε.

    Στις ''μετά'' φωτογραφίες, το βλέπεις κι εσύ, ότι δεν έχει πατήσει ακόμα σε όλον τον δίσκο το τακάκι ε;

    Γλύστρες δαγκάνας, καθαρίστηκαν και γρασσώθηκαν όταν έγινε η αλλαγή; Μπας και είναι τπτ κολλημένες; Το έμβολο, το πάτησες να βγει λιγο πιο έξω, να το καθαρίσεις από την βρωμιά, πριν το βάλεις μέσα για τα καινούρια τακάκια;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η μια βίδα στήριξης της δαγκάνας, λείπει και στην ''μετά την αλλαγή'' κατάσταση;

    BTW αυτούς τους αστείους aftermarket δίσκους, δεν ξέρω τι σας πιάνει και πάτε και τους βάζετε.

    Στις ''μετά'' φωτογραφίες, το βλέπεις κι εσύ, ότι δεν έχει πατήσει ακόμα σε όλον τον δίσκο το τακάκι ε;

    Γλύστρες δαγκάνας, καθαρίστηκαν και γρασσώθηκαν όταν έγινε η αλλαγή; Μπας και είναι τπτ κολλημένες; Το έμβολο, το πάτησες να βγει λιγο πιο έξω, να το καθαρίσεις από την βρωμιά, πριν το βάλεις μέσα για τα καινούρια τακάκια;
    Η πάνω βίδα που λείπει ειχε ένα σιδεράκι που κράταγε το σωληνάκι . Καμιά σχέση . Οι δύο αλλες κρατάνε τον αποστάτη που κρατάει την δαγκάνα . Η γνήσια είχα ενα μικρό ατύχημα και στράβωσε . Οπότε τότε έβαλα γνήσια Braking ιταλική και όχι κινεζιά . Για καλύτερα . ΚΑι πριν την αλλαγή είχε λίογο διαφορά φάγωμα η πλάκα στην εξωτερική μεριά . Φαίνεται λίγο πιο έντονα τώρα αλλά ισως έιναι η φωτό . Σέρβις στην δαγκάνα δεν έκανα . Ο μάστορας τακάκια μου άλλαξε . Δεν νομίζω εκτος απο σπρεί να ασχολήθηκε παραπάνω . Ούτως ή αλλως δεν είχα πρόβλημα πριν τα νέα τακάκια . Η βάσικη μου απορία είναι μήπως αυτά τα EBC ειναι εντελώς σκουπίδι . Γιατί δεν είναι ότι ακούω τριβή αλλά σαν να κοπανάει τενεκές .
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Κτ μου λέει οτι δεν έχεις απόλυτα δίκιο για τη βίδα που λείπει. Τουλάχιστον απο τη φωτο δείχνει ότι είναι για να κρατάει την δαγκανα. Και αν όντως είναι έτσι τοτε μετα το λύσιμο και το δέσιμο κοπαναει η δαγκανα. Ξανατσεκαρε το.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Βγάλε τον δίσκο και έλεγξε τον σε τζάμι. Έτσι όπως τα λες ακούγεται σαν να στράβωσες την επιφάνεια πέδησης.

    Κατα την εφαρμογή του φρένου οι δίσκοι έχουν την τάση να γέρνουν προς τα μέσα την κορυφή τους.
    Έχουμε τεχνολογίες γι' αυτό που συνήθως δεν εξοπλίζουν τόσο μικρές μοτό γιατί η κατασκευή τους υπερκαλύπτει τις δυνάμεις αυτές
    και το εφέ αυτό είναι σπάνιο και διαχειρίσιμο.

    Όταν είναι καινούριο

    Στα τελειώματα του δεύτερου δίσκου, εργαζόμενο σε νησί, χωρίς μηχανικό, είναι λογικό η όποια στρέβλωση του μπροστινού
    να έχει αυξηθεί. Αν υπολογίσεις και την εμφανή ποιοτητάρα του δίσκου..

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Κόψε ένα 50 και δωστο αφού του το πεις. Αν δε θέλεις πρέπει να καθαρίσεις έμβολα και να καθαρίσεις γρασσαρεις γλυστρες.
    Πάντα έτσι πρέπει να γίνεται σε κάθε αλλαγή τακάκια αλλά δε το κάνει κανενας

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ξεκάθαρα πρέπει να μπει η δεύτερη βίδα στήριξης της δαγκάνας(πιάνεται σε μια, σε καμία δαγκάνα δε γίνεται αυτό) .και απορώ πως το αφήνει έτσι να φύγει το μηχανάκι το μαστόρριιιιιι....

    αφού το φτιάξεις αυτό, αν συνεχίσει, πας σε λύσιμο πιστονάκι δαγκάνας και καθαρισμό.

    Μπορεί να μην είναι to the point (όπως μπορεί και να ναι), όμως πρέπει να κάνεις το 1, 2, για να πας παρακάτω
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δίκιο έχει για τις βίδες, είναι ο αποστάτης που ξεγελάει. Πιάνει με δύο βίδες κάτω, και κάνει ''λαιμό'' και ανεβαίνει πάνω για την δαγκάνα, οπότε φαίνεται σαν να μην έχει μια βίδα. Την έχει, απλά είναι πολύ παρακάτω.

    Αμα δείτε την άλλη φωτό, θα δείτε ότι τα σπειρώματα ΔΥΟ βιδών, δένουν στο πηρούνι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Σωστα εβαλε αποστατη για την αφτερ δισκοπλακα.

    Anritsu, πιασε με το χερι την δαγκανα κουνα την δυνατα περα δωθε. Αν εχει τζογο ειναι ο μεταλλικος θόρυβος που ακους.
    Αν δεν ειναι κατι απο ρουλεμαν, πιρουνι, ανοιξε την δαγκανα για καθαρισμό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Η πάνω βίδα που λείπει ειχε ένα σιδεράκι που κράταγε το σωληνάκι . Καμιά σχέση . Οι δύο αλλες κρατάνε τον αποστάτη που κρατάει την δαγκάνα . Η γνήσια είχα ενα μικρό ατύχημα και στράβωσε . Οπότε τότε έβαλα γνήσια Braking ιταλική και όχι κινεζιά . Για καλύτερα . ΚΑι πριν την αλλαγή είχε λίογο διαφορά φάγωμα η πλάκα στην εξωτερική μεριά . Φαίνεται λίγο πιο έντονα τώρα αλλά ισως έιναι η φωτό . Σέρβις στην δαγκάνα δεν έκανα . Ο μάστορας τακάκια μου άλλαξε . Δεν νομίζω εκτος απο σπρεί να ασχολήθηκε παραπάνω . Ούτως ή αλλως δεν είχα πρόβλημα πριν τα νέα τακάκια . Η βάσικη μου απορία είναι μήπως αυτά τα EBC ειναι εντελώς σκουπίδι . Γιατί δεν είναι ότι ακούω τριβή αλλά σαν να κοπανάει τενεκές .
    Τα ebc δεν είναι κακά, τώρα βέβαια η κάθε εταιρεία βγάζει πολλές πάστες για όλες τις δουλειές οπότε δεν μπορείς να ξέρεις αν οφείλεται σε λάθος πάστα.
    Να τσεκάρεις το πάχος της δισκόπλακας μήπως έχει φθορά γιατί φαντάζομαι είναι λεπτότερη από την εργοστασιακή και με μικρότερο περιθώριο φθοράς, κάπου το γράφει πάνω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το ''κουφό'' είναι που είναι ΜΠΛΕ τα τακάκια.

    Η EBC που είναι εξαιρετική εταιρία για τακάκια, βγάζει ΧΡΩΜΑΤΑ στα αυτοκινητάδικα τακάκια της. Η μπλε σειρά είναι για τρακντειζ, η κόκκινη η σπορ δρόμου, η κίτρινη η εντελώς αγωνιστική κ.ο.κ. Μπορεί να είναι κ αλλιώς η σειρά με τα χρώματα, τέλος πάντων, έχει κατηγορίες ανάλογα το χρώμα.

    Τα τακάκια για μοτοσυκλέτες ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ, δεν τα βγάζει με χρώματα. Ο κατάλογος που έχω, δεν δείχνει χρώματα.

    Πως γίνεται και εσύ έχεις μοτοσυκλετάδικο τακάκι EBC και είναι μπλε αυτοκινητάδικο, απορία το έχω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Καθόλου κουφό δεν είναι στη σειρά για τις μοτοσυκλέτες ούτε για αυτοκίνητα, αλλά για σκούτερ.
    Ξεκάθαρα πράγματα τα σκούτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες.
    Δεν φαίνονται άσχημα σε προδιαγραφές https://ebcbrakes.com/products/scooter-brake-pads/
    Από την άλλη στο site της ebc αναφέρεται ότι:

    as the SFA range contains carbon which lays down a micro thin surface layer that actually prevents corrosion on the rotor surface.
    Μήπως τελικά αυτό το λεπτό στρώμα κατάλοιπων που αφήνει το τακάκι δεν δουλεύει με την δισκόπλακά σου?
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 17/06/2022 στις 19:30.

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Εγώ πάντως που φοράω ήδη τρίτο σετ τακάκια sfac της συγκεκριμένης στο παπι μου, θόρυβο δεν έχω. Ακόμα και με βρώμικες δαγκάνες.
    Αν δεν οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση (βίδες μείον κλπ), εγώ θα εστιαζα στην δισκοπλακα. Αν είναι στα τελευταία της, ο συνδυασμός με καρμπον τακάκια ίσως να μη δουλευει στρωτα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    as the SFA range contains carbon which lays down a micro thin surface layer that actually prevents corrosion on the rotor surface.
    Μήπως τελικά αυτό το λεπτό στρώμα κατάλοιπων που αφήνει το τακάκι δεν δουλεύει με την δισκόπλακά σου?
    Αγόρινα κάνε ένα κόπο και διάβασε.... κάτι τσακ τσούκ λέει ο άνθρωπος, δεν έχει πατήσει το τακάκι και βρίσκουν οι γωνίες του στις εγκοπές του φθαρμένου δίσκου
    Καθάρισμά εμβολάκια γιατί κολλάνε από την βρώμα και γρασάκι στις γλύστρες γιατί δεν ανοίγει η δαγκάνα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καθόλου κουφό δεν είναι στη σειρά για τις μοτοσυκλέτες ούτε για αυτοκίνητα, αλλά για σκούτερ.
    Ξεκάθαρα πράγματα τα σκούτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες.
    Τι είπες τώρα. Δεν είχα ιδέα ότι έχει άλλο κώδικα για τα σκουτεροτακάκια. Οσο ζω μαθαίνω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ειδαμε Και Σημερα Το Ξημερωμα
    από bmour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 11:06
  2. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 11:06
  3. Μιας και δεν το'βαλε κανενας...
    από SaraMaritis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 09:38
  4. Και ΜΟΝΟ το γεγονος....
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 22:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF