Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Συμβουλές

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Αν εχει πανω απο 32 βαθμούς παρε το αμαξι και πατε αλλη φορα με μηχανη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Και πάμε στο πιο σημαντικό, γιατί είπες θέλεις να πας με την γυναίκα σου.

    Οι γυναίκες είναι μυστήρια πλάσματα. Κατά κανόνα, έχουν μηδαμινές αντοχές σε οτιδήποτε, μισό βαθμό πάνω και σκάνε από την ζέστη, μισό βαθμό κάτω και τουρτουρίζουν από το κρύο, κατουριούνται όλη την ώρα, κουράζονται, πονάνε, βαριούνται, πεινάνε, διψάνε, θέλουν από την φύση τους να μιλάνε και να νοιώθουν σε επαφή με άλλους ανθρώπους κοινωνικά ενώ κάνουν πολύ πιο πολύπλοκη την διοικητική μέριμνα του ταξιδιού.

    Οπότε φαντάσου πως ενδεχομένως να νοιώθει, δύο ώρες στον δρόμο, απομονωμένη στην πίσω σέλα, καλοκαιριάτικα κλεισμένη μέσα σε μπουφαν και κράνος, χωρίς καμία σχεδόν επικοινωνία, πεινασμένη, στερημένη από τις συνήθειές της και την ρουτίνα της.

    Επιπλέον άλλες φορές από σεβασμό-ντροπή-φόβο, άλλες φορές από...άλλα αίτια, ΔΕΝ ΛΕΝΕ ευκρινώς και αμφιμονοσήμαντα τι έχουν και τι θέλουν, και πρέπει εσύ να τα μαντεύεις και να μεριμνείς. Δεν ξέρω τι από αυτά ισχύουν στην δική σου περίπτωση γιατί άνθρωπος από άνθρωπο διαφέρει, αλλά λάβε υπόψιν την όποια ιδιαιτερότητα και πάρε τα κατάλληλα μέτρα, για να μην γίνει το ταξίδι...δυσαρέσκεια, γκρίνια και μάχη.
    Post για σεμινάριο
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν εχει πανω απο 32 βαθμούς παρε το αμαξι και πατε αλλη φορα με μηχανη.
    Τη Διαδρομή παλιά επίδαυρος -Σαμπατική-Ελαία , έχω ονειρευτεί να την κάνω με μηχανή , από τότε που με φαντάστηκα πάνω σε μηχανή.
    Επομένως , αν δεν πάω με μηχανή το συγκεκριμένο ταξίδι θα αναβληθεί για Φθινόπωρο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #19
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Σχετικά με τα εργαλεία.
    Θα πάρω γεμάτο πορτοφόλι και πολλά κιλά υπομονής αν κάτι στραβώσει. Είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω να επιδιορθώνω τίποτα .
    Οδική έχω από την ασφάλεια .
    Όσον αφορά το πόστ περί γυναικών θα πω ένα μεγάλο Respect.
    Είναι όσα νιώθουμε αλλά δεν μπήκαμε στον κόπο να γράψουμε.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #20
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εργαλεία μέχρι να φτάνεις σε κάποιο βάθος της μοτοσυκλέτας πάρε. Και κάποια αναλώσιμα+ανταλλακτικά. Να μπορείς να αλλάξεις ένα μπουζί, να μπορείς να αλλάξεις μια μανέτα, να λαδώσεις+τεντώσεις αλυσίδα, να ενώσεις ένα καλώδιο που κόπηκε, να μπαλώσεις ένα σωληνάκι που τρύπησε, να δεσεις με δεματικό ένα πλαστικό που ξεκόλλησε. Ολα αυτά, βεβαίως, ΑΝ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

    Οδική βοήθεια να έχεις, για την περίπτωση βλάβης BLR.

    Καλοκαιρινο μπουφάν, στα είπαν ήδη. Για να μην σου κάψει ο ήλιος το δέρμα στα χέρια αν έχεις τρυφερό...χέρι, και ένα καλοκαιρινό γάντι, δεν είναι άσχημη ιδέα.

    Νερά και ότι άλλο σου είπανε, το βρίσκω τελείως περιττό, εως και επιζήμιο -δεν θες να δουλεύει και πολύ το πεπτικό σύστημα όσο ταξιδεύεις, θες να μπει σε φάση ελάχιστης λειτουργίας-. Δεν πας στην Σαχάρα, να την διασχίσεις στην μέγιστη διάμετρο. Οπου και να είσαι, ένα νερό, κάτι φαρμακευτικό ή οτι άλλο χρειαστεί, το πολύ σε 20' το βρίσκεις.

    Και πάμε στο πιο σημαντικό, γιατί είπες θέλεις να πας με την γυναίκα σου.

    Οι γυναίκες είναι μυστήρια πλάσματα. Κατά κανόνα, έχουν μηδαμινές αντοχές σε οτιδήποτε, μισό βαθμό πάνω και σκάνε από την ζέστη, μισό βαθμό κάτω και τουρτουρίζουν από το κρύο, κατουριούνται όλη την ώρα, κουράζονται, πονάνε, βαριούνται, πεινάνε, διψάνε, θέλουν από την φύση τους να μιλάνε και να νοιώθουν σε επαφή με άλλους ανθρώπους κοινωνικά ενώ κάνουν πολύ πιο πολύπλοκη την διοικητική μέριμνα του ταξιδιού.

    Οπότε φαντάσου πως ενδεχομένως να νοιώθει, δύο ώρες στον δρόμο, απομονωμένη στην πίσω σέλα, καλοκαιριάτικα κλεισμένη μέσα σε μπουφαν και κράνος, χωρίς καμία σχεδόν επικοινωνία, πεινασμένη, στερημένη από τις συνήθειές της και την ρουτίνα της.

    Επιπλέον άλλες φορές από σεβασμό-ντροπή-φόβο, άλλες φορές από...άλλα αίτια, ΔΕΝ ΛΕΝΕ ευκρινώς και αμφιμονοσήμαντα τι έχουν και τι θέλουν, και πρέπει εσύ να τα μαντεύεις και να μεριμνείς. Δεν ξέρω τι από αυτά ισχύουν στην δική σου περίπτωση γιατί άνθρωπος από άνθρωπο διαφέρει, αλλά λάβε υπόψιν την όποια ιδιαιτερότητα και πάρε τα κατάλληλα μέτρα, για να μην γίνει το ταξίδι...δυσαρέσκεια, γκρίνια και μάχη.
    Θυμιστε μου παρακαλώ να σας γνωρίσω κάποια στιγμή μια γυναίκα που πέρυσι το καλοκαίρι πάνω στο tdm με μαύρο δερμάτινο πολιτικό μπουφάν, τζιν και χειμωνιάτικες μποτες ύστερα από 3 ώρες διαδρομής δεν διψασε, πεινασε, βαρέθηκε, ήθελε τσίσα ή τσιγαρο(καπνίζει πολύ), πιάστηκε, γκρινιαξε για το οτιδήποτε!
    Δεν είναι όλα τα θηλυκά ίδια!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Θυμιστε μου παρακαλώ να σας γνωρίσω κάποια στιγμή μια γυναίκα που πέρυσι το καλοκαίρι πάνω στο tdm με μαύρο δερμάτινο πολιτικό μπουφάν, τζιν και χειμωνιάτικες μποτες ύστερα από 3 ώρες διαδρομής δεν διψασε, πεινασε, βαρέθηκε, ήθελε τσίσα ή τσιγαρο(καπνίζει πολύ), πιάστηκε, γκρινιαξε για το οτιδήποτε!
    Δεν είναι όλα τα θηλυκά ίδια!
    Εσύ εμπίπτεις στην τελευταία παράγραφο

    Επιπλέον άλλες φορές από σεβασμό-ντροπή-φόβο, άλλες φορές από...άλλα αίτια, ΔΕΝ ΛΕΝΕ ευκρινώς και αμφιμονοσήμαντα τι έχουν και τι θέλουν, και πρέπει εσύ να τα μαντεύεις και να μεριμνείς. Δεν ξέρω τι από αυτά ισχύουν στην δική σου περίπτωση γιατί άνθρωπος από άνθρωπο διαφέρει, αλλά λάβε υπόψιν την όποια ιδιαιτερότητα και πάρε τα κατάλληλα μέτρα, για να μην γίνει το ταξίδι...δυσαρέσκεια, γκρίνια και μάχη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Θυμιστε μου παρακαλώ να σας γνωρίσω κάποια στιγμή μια γυναίκα που πέρυσι το καλοκαίρι πάνω στο tdm με μαύρο δερμάτινο πολιτικό μπουφάν, τζιν και χειμωνιάτικες μποτες ύστερα από 3 ώρες διαδρομής δεν διψασε, πεινασε, βαρέθηκε, ήθελε τσίσα ή τσιγαρο(καπνίζει πολύ), πιάστηκε, γκρινιαξε για το οτιδήποτε!
    Δεν είναι όλα τα θηλυκά ίδια!
    Ρε φίλε για αληθινό θηλυκό λέμε όχι για πλαστική κούκλα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Θυμιστε μου παρακαλώ να σας γνωρίσω κάποια στιγμή μια γυναίκα που πέρυσι το καλοκαίρι πάνω στο tdm με μαύρο δερμάτινο πολιτικό μπουφάν, τζιν και χειμωνιάτικες μποτες ύστερα από 3 ώρες διαδρομής δεν διψασε, πεινασε, βαρέθηκε, ήθελε τσίσα ή τσιγαρο(καπνίζει πολύ), πιάστηκε, γκρινιαξε για το οτιδήποτε!
    Δεν είναι όλα τα θηλυκά ίδια!
    Α, εσυ εχεις την δευτερη!

    Ελεγε ενας φιλος οτι σαν την δικια μου γυναικα, τοσο ανεκτικη, ευπροσαρμοστη, στωικη και δεκτικη σε βασανα ( αφου εμπελεξε με εμενα καλα να παθει ) δεν πρεπει να υπαρχουν πανω απο 3. Οποτε ψαχνουμε την τριτη τωρα

    Εχουμε κανει 26 μερες ταξιδι με την μηχανη και τα ρουχα της χωρεσαν σε μια μπαγκαζιερα παρακαλω και ειχε και 7 μερες Παρισι το προγραμμα! Μιλαμε για ηρωισμο τωρα!

    Αλλα ειναι μηχανοβια στην ψυχη. Τωρα που εμεινα χωρις μηχανη μου ειπε, "στο επομενο να χωραω κι εγω ανετα οπως στην Αφρικα και παρε ο,τι θες!"

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    ει


    Οπότε φαντάσου πως ενδεχομένως να νοιώθει, δύο ώρες στον δρόμο, απομονωμένη στην πίσω σέλα, καλοκαιριάτικα κλεισμένη μέσα σε μπουφαν και κράνος, χωρίς καμία σχεδόν επικοινωνία, πεινασμένη, στερημένη από τις συνήθειές της και την ρουτίνα της.


  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Στους ελέγχους, πρόσθεσε μια μέτρηση του συστήματος φόρτισης της μπαταρίας σου.

    Οι περισσότερες μοτοσυκλέτες έχουν μια συλλογή με βασικά εργαλεία. Πάρε μια μονωτική και ένα πακέτο μικρά tie wraps, μπουζί έξτρα και δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι παραπάνω.

    Ακόμα και αν όπως λες δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, ακόμα και η οδική υπό προϋποθέσεις μπορεί να σε βοηθήσει.

    Νερό δροσερό, κατά προτίμηση σε κάποιο δοχείο με μόνωση για να διατηρηθεί δροσερό. Μην πάρεις μπουκάλι από την κατάψυξη (παγόβουνο), δεν θα έχει λιώσει όταν θα θέλεις να πιείς.

    Καλό δρόμο και καλά να περάσετε!

  11. #26
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    αρχικα καλο σας ταξιδι, καλες διακοπες και να προσεχετε...μετα το πλανητερο προς Λαμπεια ειναι οι καταρρακτες της Νεμούτας
    https://www.google.com/maps/search/%.../data=!3m1!4b1
    πανεμορφο μερος θα σας εκπλήξει...οπλισου με υπομονη..μαθαινω οτι γενικα η Μανη και ειδικα ο Γερολιμένας εχουν γινει λιγο Γαλλικη ριβιέρα στις τιμες
    ..without engineers, science is just philosophy..

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    αρχικα καλο σας ταξιδι, καλες διακοπες και να προσεχετε...μετα το πλανητερο προς Λαμπεια ειναι οι καταρρακτες της Νεμούτας
    https://www.google.com/maps/search/%.../data=!3m1!4b1
    πανεμορφο μερος θα σας εκπλήξει...οπλισου με υπομονη..μαθαινω οτι γενικα η Μανη και ειδικα ο Γερολιμένας εχουν γινει λιγο Γαλλικη ριβιέρα στις τιμες
    Κάτι παρατηρώ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Με ενα σετακι ενδοεπικοινωνιας λύνεται και το προβλημα της μοναξιας στην πίσω σέλα.

    Μπορεί να γεννήσει όμως άλλα προβλήματα!

    Για μένα δεν χρειάζεται να πας σε ακριβές λύσεις, μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο μέχρι 150 ευρώ (το ζευγάρι).

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 16:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 14:11
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 11:11
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 12:37
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF