Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: ψάχνω ότι πιο μαλακό για οδήγηση μέσα στην πόλη

  1. #16
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    πάντως... όσοι είσαστε κοντά στα 60 ..και έχετε αρκετά χρόνια πάνω στα τιμόνια, δεν σας έχει ενοχλήσει καθόλου η μέση;
    πως το αντιμετωπίζετε;
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Και εγώ θεωρώ οτι τα σκυφτά είναι καλύτερα για την μέση, το βάρος δεν πέφτει τόσο στα χέρια όσο στους κοιλιακούς.
    Το επόμενο βήμα φυσικά είναι ενδυνάμωση όλα θέλουν γυμναστική και φτιάχνουν να ξέρεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δύσκολη εξίσωση διότι εξαρτάται από τη ζημιά που έχει ο καθένας.

    Για αρχή, σίγουρα ζώνη.

    Γυμναστική - κυρίως μονόζυγο.

    Μηχανάκι σίγουρα με κάθετη το πολύ ή καλύτερα λίγο σκυφτή θέση οδήγησης.

    Καλά τα μεσαία οn/off αλλά για να μην έχει βάρος το μηχανάκι και να είναι τρομερά μαλακό στις αναρτήσεις του, ίσως ένα crf 250/350

    Σε κάθε περίπτωση μία δοκιμή για κάθε επίδοξη επιλογή.

    Συζήτηση με τον γιατρό μας για όλα τα παραπάνω.


    Προσωπικά επειδή έχω θέμα με αυχένα, μέση τώρα κάνω τις καθιερωμένες ετήσιες συνεδρίες μου στη φυσιοθεραπεύτρια και έτσι βγάζω κούτσα κούτσα τη χρονιά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φίλε ειμαι μικρότερος σου, αλλά εχω χρόνιο πρόβλημα στη μέση απο τα 30 μου..(τώρα είμαι 45 στα 46) τα ίδια είχε και ο πατέρας μου μια ζωή και μάλλον την κονόμησα την...κληρονομιά.

    λοιπόν οπως είπαν οι απο πάνω καθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός και καθε προβλημα μεσης δεν ειναι κοινο για ολους...

    κατά την ταπεινή μου άποψη οταν προκύψει σοβαρό ζήτημα μέσης οι γενικοί κανόνες για εμάς τους μοτοσυκλετιστές ειναι οι εξής:

    1) άκου προσεκτικά τι λενε οι γιατροί και οι επιστήμονες του χωρου γενικώς (φυσιοθεραπευτές, χειροπράκτες κτλ).

    2) ΜΑΚΡΙΑ από σκούτερ

    3) γυμναστική, γυμναστική, γυμναστική (περπάτημα, ελαφριά βάρη, κολύμπι, οτι μπορείς σε νορμάλ εντάσεις πάντα 3-4 φόρες τη βδομάδα)

    4) αν υπάρχουν περιττά κιλά, ξεκίνα προσπάθεια για...ρίξιμο.

    προσωπικά ακολουθώντας τα παραπανω εχω καταφέρει να καβαλάω ακόμα, να κανω ταξιδια και παράλληλα να βολτάρω με το κατσίκι μου και στα χώματα που ειναι η μόνιμη αγάπη μου!

    τα τελευταια χρόνια παραβίασα το νο2 και το πλήρωσα με επιστροφη των ενοχλησεων στην μεση μου το χειμώνα που μας πέρασε...σκοπεύω να το διορθώσω σύντομα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όπως τα λέει, συνδυάζει πολλά. Χρειάζεται να δεις το σύνολο αυτών που συμβαίνουν και να προσπαθήσεις όσο μπορείς για όλα.
    Φέτος έμαθα να ζώ με διαρκείς πόνους, σταθεροί στο 60-70% χωρίς καμία διαφορά απο μέρα σε μέρα ή μετά από ΣΚ..
    Λέω πάει χάλασα. Κάποια στιγμή μου έκοψε να με δει μασέρ.
    Είχαν κουραστεί τόσο οι μύες των ποδιών και της πλάτης που δημιουργούσαν πρόβλημα. Εστίασε εκεί και ο πόνος έφευγε για 3-4 μέρες.
    Τώρα που κάθομαι δύο εβδομάδες και κάνω αερόβια άσκηση έχει περάσει σε μεγάλο ποσοστό.

    Οι καθημερινές διατάσεις είναι απαραίτητες για όλο το σώμα. Καταλαβαίνω πως στην ελλάδα μπαίνει δύσκολα σαν αξία κάποια μορφή γυμναστικής
    και ως εκ τούτου μοιάζει δύσκολο να εντάξεις 30' την ημέρα στο πρόγραμμα σου, πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι ρεαλιστικά αξία για να μείνουμε υγιείς
    και λειτουργικοί.

    Για εμένα πάρε την γνώμη ορθοπεδικού και οστεοπαθητικού και βάλε το σύνολο των προτάσεων τους στην καθημερινότητα σου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις πάει Βουλγαρία και Αλβανία, ε;
    Εκεί να δεις χωράφια
    Βρε έχω πάει.. απλά αναφέρομαι σε χώρες... Όχι σε μπαχαλα όπως αυτά που αναφέρεις, αλλά και το δικό μας μαζί.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Καλησπερα.
    Φιλος που ειχε (εχει) ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στη μεση,ειχε XT.
    Τελικα πηρε ,μετα απο πολυ ψαξιμο ΒΣΤΡΟΜ.
    Κατι θα ειδε σε αυτο το μηχανακι και το προτιμησε.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    ..καθημερινές διατάσεις..

    +++
    Αυτές έχουν σώσει τη δικιά μου και είχα θέμα. Πλέον την προλαβαίνω με την πρώτη υποψία ότι πάει να με πιάσει. Με διατάσεις.
    Αλλά έχω βρει πώς πιάνεται και ξέρω πώς να την ξεκλειδώσω.
    safety doesn't happen by accident

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Εγώ πάντως, που έχω θέμα με τη μέση μου (σπονδυλολίσθηση), με όρθια μηχανάκια μετά απο κάποιες μέρες με πιάνει η μέση μου, όσο καλές αναρτήσεις και να έχουν.
    Όσο πιο σκυφτό τόσο καλύτερα, ανεξάρτητα απο το πόσο σκληρές είναι οι αναρτήσεις τους.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    transalp είχα μαζί με το χορνετ και το έδωσα πριν ένα χρόνο, του 2005 το 650
    πολύ ευχάριστο μηχανάκι και άνετο. Να φανταστείτε ότι πάνω απο 80 δεν ήθελα να το τρέξω γιατί μου χάλαγε την ηρεμία...
    μιλάμε για χαλάρωση και ξεκούραση, πίστευα ότι θα γλυτώσω απο τις μετακινήσεις μέσα στην κόλαση της αθήνας αλλά να που άλλαξαν τα πράγματα πάλι..
    ο ντόκτορ (νευροχειρούργος είναι για την σπονδυλική στήλη) μου έβγαλε μετά τις εξετάσεις ότι συμπιέζεται ένα νεύρο στην σπονδυλική στήλη και μπορεί να έχω πρόβλημα στην ευστάθεια,
    δηλ θέλω ζυγοστάθμιση.. αστα να πάνε
    δεν ξέρω ρε σεις

    είναι πολλά τα χρόνια τώρα πια πάνω σε μηχανή , αλλά δεν είμαι σε θέση να την αφήσω
    και ψάχνω κάτι που να με βοηθήσει να συνεχίσω
    πάντως για τα σκούτερ δεν το ήξερα ότι είναι άβολα για τη μέση.
    το σίγουρο είναι ότι θα διώξω το χορνετ και ψάχνω το επόμενο,
    τώρα μάλλον για το βεστρομ το σκέφτομαι
    απλά δεν ξέρω για σφήνες αν θα βολέψει
    ήμουνα ανάμεσα στο βε στρομ και το βερσυσ

    υγ
    ενα fmχ ή χτχ είναι άνετο για μέση; γιατί για σφήνες είναι άψογο

    Γεια χαρά! Σου είπε συμπιέζεται ένα νεύρο. Το ερώτημα που πρέπει να του κάνεις είναι σε ποιά στάση συμπιέζεται? Γιατί αν με το γυμνό που είσαι ελαφρώς σκυφτός και κάπως μοιράζεται το βάρος υπάρχει θέμα τότε με ένα on off και όρθια θέση οδήγησης τα πράγματα θα είναι χειρότερα κατά τη γνώμη μου. Βασικά πρέπει να διευκρινιστεί αν το νεύρο συμπίεζεται απο λακκούβες-κοπανήματα ή απλώς μετά απο κάποια ώρα οδήγησης. Ίσως αυτός θα γνωρίζει καλύτερα τη μοτοσυκλέτα που σου ταιριάζει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Μέτα από πρόσφατη βαριά κοίλη στους κάτω συνδέσμους (05-Ι1) θα πω λίγο πολύ ότι είπαν οι προηγούμενοι. ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ καθημερινά και γυμναστική επίσης με ασκησιολόγιο που θα σου δώσει ο ορθοπεδικός και ο φυσιοθεραπευτής. Πρέπει να δεις σε ποια στάση ακριβώς σε ενοχλεί. Εμένα ευτυχώς η ελαφριά σκυφτή θέση μου ταιριάζει για τον τραυματισμό μου ενώ η όρθια με χτυπάει απευθείας με αποτέλεσμα να μουδιάζει το αριστερό πόδι άμεσα. cb500x, v-strom φίλων που δοκίμασα δεν με βόλεψαν καθόλου ενώ το δικό μου τουονάκι μου είναι ανετότατο. Επίσης διατάσεις και ενδυνάμωση καθημέρινα.
    go big or go home!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Εγώ μπορώ να σου πω για το F650 GS. Σκέψου ένα τραμπολίνο. Μετά ένα σουμιέ (όχι ελατήριο, σουμιέ. Αν είσαι 60άρης καταλαβαίνεις). Βάλε το σουμιέ πάνω στο τραμπολίνο και έχεις τις αναρτήσεις του GS. Πάρα πολύ μαλακό θεωρώ. Σε αβυσσαλέες λακούβες και ολύμπια σαμαράκια σηκώνομαι και στα μαρσπιέ και νιώθω και παγκόσμιος. Δεν θα ξύνεις γόνατο αλλά στην πόλη είναι παπί. Έχει κι ένα ABS (παλιό, αλλά έστω αυτό), θερμαινόμενα γκριπ και για να κάψει πάνω από 4,5 πρέπει να είσαι στην εθνική τελικιασμένος.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    πάντως... όσοι είσαστε κοντά στα 60 ..και έχετε αρκετά χρόνια πάνω στα τιμόνια, δεν σας έχει ενοχλήσει καθόλου η μέση;
    πως το αντιμετωπίζετε;
    Βρες εναν καλο χειροπρακτικο να σε στρωνει.θα πηγαινεις καθε διμηνο για συντηρηση και θα εισαι πολυ καλα!εγω ετσι το εχω λυσει!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Βρε έχω πάει.. απλά αναφέρομαι σε χώρες... Όχι σε μπαχαλα όπως αυτά που αναφέρεις, αλλά και το δικό μας μαζί.
    Βρε ξέρω, τρολιά ήταν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    το σκέφτομαι πολύ το βεστρομ
    και λέω να δοκιμάσω την τύχη μου
    να προσέχετε τις κακώσεις , όλα τα κουσούρια στο τέλος βγαίνουν
    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μηχανή ή σκούτερ κυρίως για μέσα στην πόλη .1,86 cm . 90 κιλα
    από Sachry στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2020, 09:06
  2. Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2018, 15:52
  3. Παπί για μεσα στην πόλη
    από Federer_) στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2014, 22:41
  4. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 22:34
  5. Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων
    από VANDA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF