Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Ταξιδιωτικές συμβουλές

  1. #16
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για την β.ευβοια το κομμάτι που είναι το ομορφότερο κατεμε είναι αγιόκαμπος αγ.γεώργιος, κερασιά μαντούδι, δε ξέρω πως είναι απο συνθήκες με τις περσινές καταστροφές

    χρονικά είναι σιδερόκολη εφόσον έχεις χρόνο και μπορείς κάντο μονο απο επαρχιακή το κατέβασμα
    για το ανέβασμα απο ναύπακτο εννοείται, θα ήταν καλό να προσθέσεις μια διανυκτέρευση παραπάνω(αν μπορείς) και να διασχίσεις ζαγοροχώρια παπιγκο, νεστόριο, νυμφαίο, αρνισα έδεσσα, σαλονικα.
    Μη δίνεις φράγκο για διόδια έχει επαρχιακά δρομάρες για δίκυκλο και χωρίς κίνηση αλλά πάντα με την δέουσα προσοχή

    επίσης πρέπει να βρεις τρόπο να παίρνεις ευκολα οπτικοκοακουστιοκό υλικό να θυμάσαι το τουρ για τα επόμενα χρόνια, τα γραπτά μένουν
    Ευχαριστώ για τα μέρη που προτείνεις στην Β. Εύβοια και μάλλον θα μπουν στο πρόγραμμα επισκέψεων. Για τα "ζαγοροχώρια παπιγκο, νεστόριο, νυμφαίο, αρνισα έδεσσα" που προτείνεις σκέφτομαι να αφιερώσω μια ξεχωριστή εκδρομή (αν και τα έχω κάνει με αυτοκίνητο στο παρελθόν).

    Τώρα όσον αφορά το οπτικοακουστικό υλικό που λες αγόρασα μια ταπεινή action cam (+ το κινητό) και ελπίζω να καταφέρω να την χρησιμοποιήσω σωστά.

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος

    Τώρα όσον αφορά το οπτικοακουστικό υλικό που λες αγόρασα μια ταπεινή action cam (+ το κινητό) και ελπίζω να καταφέρω να την χρησιμοποιήσω σωστά.
    Πανω σ'αυτό που λές και για όσους ενδιαφέρονται τις εντυπώσεις και τι τελικά διαπίστωσα
    και εγώ ταξίδια (ειδικά τα χρόνια της "αθωότητας") ενα σωρό, φωτογραφικές κομπακτ ή φωτογραφίες μέσω κινητών...αποτέλεσμα αυτό που βιώνεις δεν απεικονίζεται και δεν αποδίδεται απο αυτό που αισθάνεσαι στην στάση που έκανες για φωτό. gopro επίσης low budget με ανάλογα αποτελέσματα

    κατέληξα για να απεικονιστεί το αποτέλεσμα το κοπιάσματος στάση απο την ροή του ταξιδιού για φωτό αυτή πρέπει να είναι επίπεδου dslr, που κουβαλάει ενα οπτικό μέσο (φακό) που δεν μπορεί να συγκριθεί με καμιά τοπ ακριβή compact
    Για action cam τον καλύτερο φακό που μπορεί να ενσωματωθεί συνδυαστικά με τις εφαρμογές που υποστηρίζονται για να το φέρεις έστω ψηφιακά/επεξεργασμένα πιο κοντά στο πραγματικό

    συνεπώς μιλάμε για ένα κόστος απο 500ευρώ που ξεκινάνε οι dslr με ενα αρχικά φακό για περισσότερες χρήσεις, και την ναυαρχίδα της gopro(500ε) ή αντίστοιχου βεληνεκούς action cam αλλά με καλές εφαρμογές για επεξεργασία

    Εδώ σε σχέση με το αποτέλεσμα δεν υπάρχει vfm είναι ακριβώς οτι δίνεις παίρνεις, και η ερώτηση που βάζει ο καθεενας πως θέλει να θυμάται τα ταξίδια του..

    Ο ομιλών είμαι ακόμη με κάμερες 10-15 χρόνων, αλλά πρέπει να αρχίζω να τα βάζω στο πρόγραμμα μου σιγά-σιγά
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.093
    Νομίζω το κόστος του εξοπλισμού είναι το λιγότερο. Το δύσκολο ειναι ο χρόνος και η διάθεση ολο αυτό το υλικό να το μοντάρεις για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα.

    Ένα ταξίδι μου στην ασία ήταν η αφορμή να πάρω gopro. Έβγαλα εκατοντάδες φωτογραφίες και με την κάμερα και με το κινητό. Ποτέ όμως δεν βρηκα τη διάθεση να φτιάξω κάτι καλό και τώρα είναι ολα σκορπια στο cloud.

  4. #19
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πανω σ'αυτό που λές και για όσους ενδιαφέρονται τις εντυπώσεις και τι τελικά διαπίστωσα
    και εγώ ταξίδια (ειδικά τα χρόνια της "αθωότητας") ενα σωρό, φωτογραφικές κομπακτ ή φωτογραφίες μέσω κινητών...αποτέλεσμα αυτό που βιώνεις δεν απεικονίζεται και δεν αποδίδεται απο αυτό που αισθάνεσαι στην στάση που έκανες για φωτό. gopro επίσης low budget με ανάλογα αποτελέσματα

    κατέληξα για να απεικονιστεί το αποτέλεσμα το κοπιάσματος στάση απο την ροή του ταξιδιού για φωτό αυτή πρέπει να είναι επίπεδου dslr, που κουβαλάει ενα οπτικό μέσο (φακό) που δεν μπορεί να συγκριθεί με καμιά τοπ ακριβή compact
    Για action cam τον καλύτερο φακό που μπορεί να ενσωματωθεί συνδυαστικά με τις εφαρμογές που υποστηρίζονται για να το φέρεις έστω ψηφιακά/επεξεργασμένα πιο κοντά στο πραγματικό

    συνεπώς μιλάμε για ένα κόστος απο 500ευρώ που ξεκινάνε οι dslr με ενα αρχικά φακό για περισσότερες χρήσεις, και την ναυαρχίδα της gopro(500ε) ή αντίστοιχου βεληνεκούς action cam αλλά με καλές εφαρμογές για επεξεργασία

    Εδώ σε σχέση με το αποτέλεσμα δεν υπάρχει vfm είναι ακριβώς οτι δίνεις παίρνεις, και η ερώτηση που βάζει ο καθεενας πως θέλει να θυμάται τα ταξίδια του..

    Ο ομιλών είμαι ακόμη με κάμερες 10-15 χρόνων, αλλά πρέπει να αρχίζω να τα βάζω στο πρόγραμμα μου σιγά-σιγά
    Εδώ και χρόνια παλεύω να καταφέρω να μαζέψω τα χρήματα για μια entry level DSLR αλλά τζίφος. Θες η οικονομική κρίση, θες οι προτεραιότητες της οικογενειακής ζωής... Αναπολώ τις στιγμές μου στην εφηβεία μου να γυρνώ εκδρομές με μια Zenith του πατέρα μου!

    Σήμερα όμως θα πορευθώ με αυτά που έχω...

  5. #20
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    245
    Χθες δοκίμασα να βάλω τα σαμάρια αφού τα γέμισα με 3-4 κιλά το καθένα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220625_154019.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	436608

    Έκανα καμιά 20ριά χιλιόμετρα σε εθνική και άλλα 10 εντός πόλεως χωρίς να αποφεύγω τις λακκούβες. Νομίζω πήγε καλά.

    Καμιά συμβουλή;

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Χθες δοκίμασα να βάλω τα σαμάρια αφού τα γέμισα με 3-4 κιλά το καθένα.

    Έκανα καμιά 20ριά χιλιόμετρα σε εθνική και άλλα 10 εντός πόλεως χωρίς να αποφεύγω τις λακκούβες. Νομίζω πήγε καλά.

    Καμιά συμβουλή;
    Ξερω δε προλαβαίνεις, αλλα θα ηταν καλο να προσαρμοστούν πλαινα λαμακια για να μπορουν τα εσωτερικα των σαμαριων να σταματανε πανω τους. Για να κάθονται σωστα ορθια, αλλα και αισθητικα συγκριτικά με την κλιση που πήραν τωρα προς το εσωτερικό του τροχου.

  7. #22
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ξερω δε προλαβαίνεις, αλλα θα ηταν καλο να προσαρμοστούν πλαινα λαμακια για να μπορουν τα εσωτερικα των σαμαριων να σταματανε πανω τους. Για να κάθονται σωστα ορθια, αλλα και αισθητικα συγκριτικά με την κλιση που πήραν τωρα προς το εσωτερικό του τροχου.
    Τι εννοείς ακριβώς;

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς ακριβώς;
    το δε προλαβαίνεις, φαντάζομαι επειδή αύριο ξεκινάς, μεθαύριο είναι το live.
    αν δεν έπιασες αυτό που περιέγραψα εννοούσα τις βάσεις σαμαριών, είναι όπως τα παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31019730_0_n.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	15,2 KB 
ID:	436612
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l500_-_.jpg 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	436613
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	givi_saddlebags_racks_yamaha_t_max_530_17_motoraid_eu-750x750.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	436614

    Για την επόμενη φορά
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το δε προλαβαίνεις, φαντάζομαι επειδή αύριο ξεκινάς, μεθαύριο είναι το live.
    αν δεν έπιασες αυτό που περιέγραψα εννοούσα τις βάσεις σαμαριών, είναι όπως τα παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31019730_0_n.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	15,2 KB 
ID:	436612
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l500_-_.jpg 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	436613
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	givi_saddlebags_racks_yamaha_t_max_530_17_motoraid_eu-750x750.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	436614

    Για την επόμενη φορά
    Σωστός!

    Η αλήθεια είναι ότι έψαξα αλλά δεν βρήκα για το δικό μου όχημα. Στο μαγαζί που πήρα τα σαμάρια μου είπανε ότι για σκούτερ δεν είναι τόσο απαραίτητα όπως στις υπόλοιπες μοτο.

    Ευκαιρία να βελτιωθώ στα επόμενα μου ταξίδια!

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    λίγο να το έχεις δεν είναι τίποτα, πχ μετράς ενα μικρό τετράγωνο ανα πλαινό όπως αυτό της φωτό αγοράζεις απο το εμπόριο μια μεταλλική ράβδο στο μήκος που έχει υπολογίσει, πας σε μηχανουργείο και δίνεις το πατρον σου να στο στρατζάρει για να το κάνει τετράγωνο (ή ότι άλλο έχεις υπολογίσει), σου κολλάει και δύο λαμακια που έχεις επίσης υπολογίσει που θα πιάνουν σε δύο σταθερά σημεία όπως χερούλια / ψαλιδι, το πατάς και μια βαφή και είσαι κουκλος
    το ποσο εργοστασιακό θα το κάνεις εξαρτάτε απο την έμπνευση σου και απο το μεράκι του πατροναρίσματος που θα δώσεις στο μηχανουργείο
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Χθες δοκίμασα να βάλω τα σαμάρια αφού τα γέμισα με 3-4 κιλά το καθένα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220625_154019.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	436608

    Έκανα καμιά 20ριά χιλιόμετρα σε εθνική και άλλα 10 εντός πόλεως χωρίς να αποφεύγω τις λακκούβες. Νομίζω πήγε καλά.

    Καμιά συμβουλή;
    Θα έλεγα να βάλεις στα πλαϊνά πλαστικά της μηχανής ένα αυτοκόλλητο σαν αυτό για να μη σου κάνει γρατζουνιές.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    Δεν θα ηταν καλύτερα ενας μεγαλος σάκος δεμένος πισω στη σελα με χταποδακι και να ακουμπάς και την πλάτη σου στις βαρετές ευθείες;

    λέω εγώ τώρα...(εκτος κι αν εχεις και συνεπιβατη σορι δεν εχω διαβασει απο την αρχή)

    τα σαμάρια τα βλέπω λιγο περίεργα ετσι χωρίς βάση εφάπτονται στα αμορτισέρ και ειναι κοντα στον τροχό, επισης σε πλαγιάσματα δεν θα ανοίγουν την γωνία τους προς τα έξω δίνοντας ταρακούνημα στην ουρά;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    816
    Ίσως έπρεπε να τα σφίξεις λίγο παραπανω εκεί στη σέλα. Πάντως κ εγώ χωρίς καγκελα τα έχω και ποτε δεν είχα θέμα. Περναω κ ενα καλαμάρι απο την κάτω μεριά για να μην ανοίξουν σαν φτερά σε καμια στροφη και είναι οκ. Βέβαια θέλει λίγο προσοχή κατα την τοποθέτηση αλλα μόλις το συνηθίσεις γίνεται σχεδόν αυτόματα. Και έχω κανει μεγαλο ταξίδι έτσι με συνεπιβάτη.

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Περναω κ ενα καλαμάρι απο την κάτω μεριά
    Τα χταποδια τα κρατας για το ουζακι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τα χταποδια τα κρατας για το ουζακι..??
    Στον βορα δεν υπαρχουν ουζα, μονο τσιπρα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 16:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 14:11
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 11:11
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 12:37
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF