Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Μπούκωμα - κοφταρει

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13

    Μπούκωμα - κοφταρει

    Θα ήθελα βοήθεια με το Town 85cc 51mm . Λοιπόν το τελευταίο διάστημα όταν δηλαδή 6-7 μήνες όταν Ανοίγω το γκάζι και πάω στα 70 χιλιόμετρα (κοντέρισια) Η βελόνα κοφταρει εκεί και όταν πάω να επιταχύνω αρχίζει να κοφταρει το μηχανάκι δεν με αφήνει πάνω από 70 ενώ είμαι μεσαίες στροφές και να κάνει σκασίματα από το καρμπ στην αρχή είχα το μαμά του (T50) μετά άλλαξα σε (22) το οποίο δεν μου δούλευε Καλα και έπεσα στα (20) πάλι το ίδιο πρόβλημα μήπως ξέρετε τι συμβαίνει ;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Μήπως έχει κάποιον εργοστασιακο κόφτη στα 70km/h?
    Η κάτι ηλεκτρικό φταίει;
    Τέλος η πιθανότητα να ήταν και τα 3 καρμπυρατέρ λάθος ρυθμισμένα η βουλομενο φίλτρο βενζίνης,αερα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει κάποιον εργοστασιακο κόφτη στα 70km/h?
    Η κάτι ηλεκτρικό φταίει;
    Τέλος η πιθανότητα να ήταν και τα 3 καρμπυρατέρ λάθος ρυθμισμένα η βουλομενο φίλτρο βενζίνης,αερα
    Πρην από 2 μήνες κοφταρε στα 90 και τώρα κοφταρει στα 70 ο μάστορας μου άλλαξε πηνια γιατί είχαν καεί όλα αλλά δεν άλλαξε κατι
    Τελευταία τροποποίηση από NikolhsWestt; 24/06/2022 στις 23:49.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Με σκασιματα νομίζω ότι πέρα από το καρμπυρατέρ πρέπει να τσεκαρεις και για τυχόν σκισιματα σε σωληνάκια.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Με σκασιματα νομίζω ότι πέρα από το καρμπυρατέρ πρέπει να τσεκαρεις και για τυχόν σκισιματα σε σωληνάκια.
    Κοφταρει μόλις το κοντέρ φτάσει 75 δεν πιστεύω να είναι το καρμπ μήπως ηλεκτρονική έχει θεμα η πολλαπλασιαστής

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Αυτό ναι όντως είναι περίεργο. Βέβαια υπάρχει η περίπτωση να πήρε μέντα ο πολλαπλασιαστής από τα καμένα πηνία αλλά κ πάλι δεν δικαιολογείται να κοφταρει το μοτέρ (αλλά προβλήματα θα προκαλούσε). Η ηλεκτρονική πιο πιθανό να ευθύνεται για το κοφτιασμα (γενικώς έχω δει πρόβλημα της ηλεκτρονικής να δημιουργεί άκυρα προβλήματα), αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου.
    Αυτό που μπορώ να ξέρω είναι ότι πολλαπλασιαστής και πηνια δεν δημιουργούν κοφτιασμα σε συγκεκριμένες ταχύτητες. Οπότε αυτά δεν τα πειράζεις.
    Από εκεί και πέρα ή κοιτάς την τροφοδοσία σου (πράγμα που πάλι δεν θα το έκανε σε συγκεκριμένες ταχύτητες) ή τα ρεύματα σου σε ηλεκτρονική- εγκέφαλο (εάν έχει)- κόφτες (επίσης αν έχει)?
    Εάν είσαι σίγουρος για την τροφοδοσία καυσιμου-αερα ψάξου εκεί που σου λέω πιο πάνω.

    Άσχετο αλλά ο μάστορας τι λέει?

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Άσχετο αλλά ο μάστορας τι λέει?
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Αυτό ναι όντως είναι περίεργο. Βέβαια υπάρχει η περίπτωση να πήρε μέντα ο πολλαπλασιαστής από τα καμένα πηνία αλλά κ πάλι δεν δικαιολογείται να κοφταρει το μοτέρ (αλλά προβλήματα θα προκαλούσε). Η ηλεκτρονική πιο πιθανό να ευθύνεται για το κοφτιασμα (γενικώς έχω δει πρόβλημα της ηλεκτρονικής να δημιουργεί άκυρα προβλήματα), αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου.
    Αυτό που μπορώ να ξέρω είναι ότι πολλαπλασιαστής και πηνια δεν δημιουργούν κοφτιασμα σε συγκεκριμένες ταχύτητες. Οπότε αυτά δεν τα πειράζεις.
    Από εκεί και πέρα ή κοιτάς την τροφοδοσία σου (πράγμα που πάλι δεν θα το έκανε σε συγκεκριμένες ταχύτητες) ή τα ρεύματα σου σε ηλεκτρονική- εγκέφαλο (εάν έχει)- κόφτες (επίσης αν έχει)?
    Εάν είσαι σίγουρος για την τροφοδοσία καυσιμου-αερα ψάξου εκεί που σου λέω πιο πάνω.

    Άσχετο αλλά ο μάστορας τι λέει?
    Τελικά το μηχανάκι έχει κόφτη σε συγκεκριμένες στροφές δηλαδή και νεκρά να έχω και μαρσάρω για παράδειγμα κοφταρει σε μεγάλες στροφες

  9. #9
    Και πριν από 2 μήνες γιατί κόφταρε στα 90 και τώρα κοφτάρει στα 70; Άλλαξες γρανάζια;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Γιατι το μηχανακι εχει γινει βρακολαστιχο και πιανει λιγοτερα χιλιομετρα στις ιδιες στροφες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γιατι το μηχανακι εχει γινει βρακολαστιχο και πιανει λιγοτερα χιλιομετρα στις ιδιες στροφες..
    Καλησπερα άλλαξα ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστή ακομα το ίδιο θεμα τώρα κατέβηκε στα 70

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μπας και άλλαξες κάτι στο φιλτροκούτι, έβγαλες κανά πλαστικό από το κουστούμι;

    Το ίδιο όριο 70 έχει και όταν πας και όταν έρχεσαι, ασχέτως ανέμου;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikolhsWestt Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα άλλαξα ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστή ακομα το ίδιο θεμα τώρα κατέβηκε στα 70
    Ίσως παραδίδει πνεύμα το μηχανάκι και κοιτάς σε λάθος κατεύθυνση.
    Επίσης μην αλλάζεις πράγματα πριν εντοπίσεις το πρόβλημα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2022
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπας και άλλαξες κάτι στο φιλτροκούτι, έβγαλες κανά πλαστικό από το κουστούμι;

    Το ίδιο όριο 70 έχει και όταν πας και όταν έρχεσαι, ασχέτως ανέμου;
    Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το καρμπυρατέρ πάντως δεν έχει θεμα γιατί στα χαμηλά πει ρολόι και στα ψηλά το κάνει αυτό αύριο που θα είναι κρύο θα δω βαλβίδες

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikolhsWestt Προβολή μηνύματος
    Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το καρμπυρατέρ πάντως δεν έχει θεμα γιατί στα χαμηλά πει ρολόι και στα ψηλά το κάνει αυτό αύριο που θα είναι κρύο θα δω βαλβίδες
    Μαστορα, αν οντως θες να σε βοηθήσει κάποιος, απάντα ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ. Απαντώντας άλλα από αυτό που σε ρωτάνε, δεν πρόκειται να βοηθηθείς σε κάτι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2011, 02:13
  2. Vespa ET4 μπούκωμα
    από klainmaingr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2009, 05:59
  3. μπουκωμα
    από sloumos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF