Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Voge 300 Rallye, τίμιο on-off με 4.650€ (ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    Voge 300 Rallye, τίμιο on-off με 4.650€ (ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ)

    https://voge.gr/bike/300rally/

    Δεν γράφω στο νήμα του voge 300(loncin) γιατί θεωρώ ότι ξεχωρίζει από τα λοιπά δρόμου κ τύπου adv 300αρια.
    Βέβαια είναι στην κρίση των διαχειριστών εάν θα μείνει ως έχει ή θα συγχωνευθεί με το παραπάνω νήμα.

    Επιτέλους λοιπόν μια τίμια, για εμένα πάντα, πρόταση από την Κίνα, μιας κ οι Ιάπωνες κοστίζουν σχεδόν τα διπλάσια σε αντίστοιχες προτάσεις.

    Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ όλο κ περισσότερους αναβάτες να ψάχνουν λύση για να πατήσουν χώμα οικονομικά.
    Εντούρο κ οικονομία είναι εντελώς ασυμβίβαστες έννοιες, ωστόσο η αίσθηση που έχω είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς (including my self) αναζητούμε περισσότερο την ιδέα κ όχι τόσο τις δυνατότητες.
    Θέλω να βγω στο χώμα, να πατήσω λάσπες ,να βολτάρω όμως, δε με νοιάζει το γκάζι, προτιμώ να μην ενοχλώ ή να προκαλώ. Δεν θέλω μηχανάκι που να κάνει σέρβις με τις ώρες, δε θέλω competition ready, δεν θέλω να ζητάει αναλώσιμα κάθε τόσο.

    Θέλω την έννοια του recreational enduro, αυτή την μπούρδα που λανσάρισε η yamaha για να ξεχωρίσει το πρώτο DT από τα καθαρόαιμα της εποχής κ έπεσε τόσο διάνα από τότε. Βόλτα ,επαφή με τη φύση, παιχνίδι, ξέσκασμα. Να λερωθώ λίγο κ να νομίζω ότι κάτι έκανα.

    Κ αυτό το μοτοσυκλετακι πρεσβεύει όλα αυτά.
    Προφανώς κ δεν είναι φτιαγμένο για σκληρή χρήση όπως είναι τα εντούρο.
    Προφανώς κ άμα πέσει θα σπάσει τα πλαστικά του.
    Προφανώς με 29 άλογα(κάτι παραπάνω από 20 στον τροχό θα είναι) δεν πρόκειται να μάθω σούζα ή να παντιλικιάζω ανελέητα στους δασικούς δρόμους.
    Ούτε κ το γραναζωμα του θα βοηθάει σε μονοπάτια μιας κ κατά βάση θα είναι στημένο για δρόμο.

    Λίγα τα 29 άλογα. Το XT600 πάντως στην τελευταία του έκδοση έβγαζε 33. Δεν μιλάμε για ροπή βέβαια...

    Μέχρι στιγμής οποίος ήθελε τα παραπάνω έψαχνε καθημερινά στο car, να πετύχει την "ευκαιρία" .
    Μηχανάκια που την εποχή που ήμουν πιτσιρικάς σνομπαραμε γιατί δεν ήταν 750(τα είχε πει ο Γιοκαρίνης από τότε "το εφταμιση γιαμαχα ζαχαρώνω")
    Τότε το χώμα ήταν για τους γραφικούς κι αν έπαιρνες οn off ή ψευδο on off , έπρεπε να πάρεις 600 κυβικά. Ακόμη κ τα 400αρια ήταν για όσους δεν μπορούσαν να πάρουν το ξακοσα. XR,KLR,TTR στα 250 κυβικά αγόρασαν οι πολύ συνειδητοποιημένοι κ όσοι ήξεραν τι μπορούσαν να κάνουν αυτά τα μηχανάκια αν είχες χέρια.

    Έκτοτε η κατηγορία έσβησε σταδιακά, κάτι πήγε να κάνει η Kawasaki με τα KLX250 , τα έφαγε τα euro. Εξαιρετικό το WR250, επίσης θύμα προδιαγραφών ρύπων κ της τιμής του. Honda crfl , παράλληλο σύμπαν με την έκδοση Rallye να θέλει 7.000€ .
    Η ΚΤΜ με το δυνατό 390(αλλά κ τις μικρότερες εκδόσεις του) δεν τόλμησε να βγάλει "χωμάτινο" κ να πάρει σκαλπ. Το μικρό adv δεν είναι για πολλά πολλά στο χώμα. Όπως κ το versys 300, ακριβό κ δρομίσιο όπως κ τα μεγάλα adv.

    Κ μόνο η δυνατότητα να βάλεις χωμάτινα τακουνατα ελαστικά στο voge , ένεκα 21-18 τροχών, απογειώνει τις δυνατότητες εκτός δρόμου! Πρόσφυση παντού κ άμα έχεις ιδέα από μεταφορά βάρους παίζει να μπει κ εύκολα μονοπάτια!
    Το μοτέρ απ' ότι διαβάζω έχει βγει αξιοπρεπές μέχρις στιγμής τουλάχιστον.
    Ψηλές αναρτήσεις έχει, ναι θα τερματίσουν άμα το κοπανας με φόρα, αλλά αν το πας σαν άνθρωπος θα περάσει από τα ζόρια.

    Όταν ζητάνε 2.000€ για μηχανάκια 22-23-24 ετών 250 κυβικών, τα οποία ναι τίμια ήταν στην εποχή τους κ έχουν χτίσει όνομα, όχι τυχαία.
    Αλλά η παρτούζα ιδιοκτητών που τα έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια κ οι αθάνατες ελληνικές πατέντες των μαστόρων, απλά ψάχνουν νέο θύμα ιδιοκτήτη.

    Τα 4650€ που ζητάει ο Κινέζος δεν μου φαίνονται εκτός πραγματικότητας. Κ μάλιστα ελληνικής πραγματικότητας. Όχι ότι μας τρέχουν από τα μπατζακια, αλλά για καινούργιο μηχανάκι για καθημερινότητα κ για ξεσκασμα στο βουνό μια Κυριακή νομίζω ότι είναι δυνατό value for money!

    Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις σκέψεις μου, ένιωσα έναν ενθουσιασμό όμως όταν το είδα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παρακαλώ κάποιος διαχειριστής να σβήσει το νήμα, το μετέφερα σε ήδη υπάρχον. Ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστικα για on-off (xt660r & traslalp 650)
    από darkman74 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2010, 02:24
  2. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 17:34
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF