Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μίνι βελτιώσουλα;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19

    Μίνι βελτιώσουλα;

    Καλησπέρα παιδιά τα φώτα σας.

    Λοιπόν εζω ένα sport city 125cc. Επειδή δεν παίζει να πάω κάτι άλλο σκέφτομαι να δώσω κάποια χρήματα για να το κάνω πιο ασφαλές και άνετο.

    Αρχικά τα αμορτισέρ του είναι άθλια.οκ δεν περιμένω πολλά απλά μια άνεση παραπάνω. Τι μπορω να κάνω ; Πως θα δω τι ταιργιαζει;διαδρομές κτλ;

    Φρένα…βρίσκω δισκοπλακες πχ malossi αλλά δεν ξέρω θα χει διαφορά;πίσω έχει ταμπούρο όποτε δεν γινεται κάτι άλλο.

    Φίλτρο αέρα…δοκίμασα ένα φίλτρο τύπου Χοανης για πλάκα …και πήρε ροπή το μηχανάκι έχει απόκριση …που το χρειάζομαι ειδικά όταν Εχω ανηφόρα με διπλό άτομο. Ωστόσο όμως η χοάνη δεν είναι και ότι καλύτερο σε βροχές σκόνες κτλ…όποτε τι άλλο μπορω να κάνω;

    Τέλος….ιμάντα και μπίλιες αλλάζω κάθε 12.000χλμ….εάν βάλω ιμάντα τύπου malossi που λέει είναι από κεβλαρ αντοχής κτλ…θα βγάλει παραπάνω χιλιόμετρα από τα 12000 του μαμά ιμάντα; Το ίδιο σκέφτομαι και για τις μπίλιες .

    Εξατμιση εάν αλλάξω θα δώσει κάτι η μπα;

    Σας ευχαριστω παιδιά οποίος έχει όρεξη ας πει μια γνώμη θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Καλησπέρα, τζάμπα λεφτά όλα όσα αναφέρεις με μόνη επιφύλαξη τον ιμάντα και τις μπίλιες καθώς δεν γνωρίζω.
    Όλα τα άλλα, απλά πεταμένα λεφτά.
    Η μάζεψε για να πάρεις κάτι καλύτερο κάποια στιγμή η κάνε τα σουβλάκια, ας πούμε. Πάντως όχι όσα αναφέρεις...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Τα παραπάνω θα δώσουν σε επιδόσεις λιγότερα από αυτά που περιμένεις. Δεν αξίζει. Αν βαρέθηκες την ιπποδύναμη του, μαζευε λεφτα, πουλα το και μετα παρε ενα μεγαλύτερο. Πρεπει να χωσεις χρήμα για να δεις πραγματική αυξηση επιδόσεων που μετά όμως αυτό θα έχει impact στην κατανάλωση.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cycleman Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά τα φώτα σας.

    Λοιπόν εζω ένα sport city 125cc. Επειδή δεν παίζει να πάω κάτι άλλο σκέφτομαι να δώσω κάποια χρήματα για να το κάνω πιο ασφαλές και άνετο.

    Αρχικά τα αμορτισέρ του είναι άθλια.οκ δεν περιμένω πολλά απλά μια άνεση παραπάνω. Τι μπορω να κάνω ; Πως θα δω τι ταιργιαζει;διαδρομές κτλ;

    Φρένα…βρίσκω δισκοπλακες πχ malossi αλλά δεν ξέρω θα χει διαφορά;πίσω έχει ταμπούρο όποτε δεν γινεται κάτι άλλο.

    Φίλτρο αέρα…δοκίμασα ένα φίλτρο τύπου Χοανης για πλάκα …και πήρε ροπή το μηχανάκι έχει απόκριση …που το χρειάζομαι ειδικά όταν Εχω ανηφόρα με διπλό άτομο. Ωστόσο όμως η χοάνη δεν είναι και ότι καλύτερο σε βροχές σκόνες κτλ…όποτε τι άλλο μπορω να κάνω;

    Τέλος….ιμάντα και μπίλιες αλλάζω κάθε 12.000χλμ….εάν βάλω ιμάντα τύπου malossi που λέει είναι από κεβλαρ αντοχής κτλ…θα βγάλει παραπάνω χιλιόμετρα από τα 12000 του μαμά ιμάντα; Το ίδιο σκέφτομαι και για τις μπίλιες .

    Εξατμιση εάν αλλάξω θα δώσει κάτι η μπα;

    Σας ευχαριστω παιδιά οποίος έχει όρεξη ας πει μια γνώμη θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
    Στα είπαν ήδη, κάτσε να στα πω και με νούμερα.

    Ας πούμε για παράδειγμα, ότι τώρα το μοτό σου αποδίδει 12 ίππους. Ας δεχτούμε και ότι κάνεις όλα αυτά που λες, και του δίνει ένα σούπερ αισιόδοξο 20% επάνω (που στην πραγματικότητα παίζει όχι απλά να μην ισχύει αλλά να χάσεις κιόλας). Εχεις πάει στους 14.4 ίππους. Εχεις δώσει τόσα λεφτά και έχεις κερδίσει 2.4 ίππους.

    Ενα 250cc αντίστοιχο μοτό θα είχε 22-27 ίππους και δεν το πιάνεις με αυτά που θα κάνεις στο 125 σε κάθε περίπτωση.

    Τι λες, έχει λογική η ''μινι βελτίωση'';

    Μάζεψε λεφτά, μην τα πετάς σε άσκοπα πράγματα που στην καλύτερη περίπτωση κάνουν πολύ μικρή βελτίωση, δώστο και πάρε κάτι πιο μεγάλο όπως ένα 250cc ή και παραπάνω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Ξερεις υποθετω οτι η σχεση κιλων ανα ιππο μπορει να βελτιωθει και απο τον αναβατη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Η μόνη βελτίωση που βλέπω είναι στα οικονομικά του μάστορα
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αν έχουν κλασει τα αμορτισέρ άντε πες τα αλλάζεις.
    Τον ιμάντα μπορείς να δοκιμάσεις κάτι πιο "ανθεκτικό" άμα το υπόσχεται ο κατασκευαστής, όταν έρθει η ώρα της αλλαγής. Και αν η διαφορά στα λεφτά είναι τέτοια που να αξιζει μια δοκιμή.

    Μέχρι εκεί όμως, τπτ άλλο.

    Αν σε παίρνει ηλικιακά (και οικονομικά) πάρε κάτι μεγαλύτερο, πχ 250.
    Εκτός αν έχεις λεφτά για πέταμα και θες να το βελτιώσεις για το γούστο.

Παρόμοια θέματα

  1. Μίνι βόλτα στο Πήλιο
    από Tsakalaki στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2006, 16:11
  2. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 21:32
  3. Μινι εκδρομη στην Αττικη!!!
    από J.R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2006, 10:26
  4. Η βελτιωσούλα τελείωσε και μετρήθηκε
    από EarthDog στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 01:39
  5. Μινι ταξιδιωτικο (ημιημερησια)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 16:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF