Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Βάζετε την πίεση που προτείνει το manual ?

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Δεν συνιστάται μεγαλύτερη πίεση, εκτός αν πρόκειται για οριακά φορτωμένη μοτοσυκλέτα ή/και υψηλές ταχύτητες. Πράγματι, ο Χούντρας προτείνει πίεση μέχρι 2 psi μικρότερη για χρήση στην Ελλάδα.

    Από λαστιχάδες έχω ακούσει κι έχω δει διάφορα. Μέχρι να θέλουν να μου βάλουν διάσταση ελαστικών μεγαλύτερη από εκείνη του κατασκευαστή, επειδή δεν έβρισκαν άμεσα διαθέσιμη αυτή που ζητούσα, ενώ ακόμα και στην πίεση να βάζουν 20% μεγαλύτερη και να απορούν όταν τους δείχνω το ταμπελάκι του κατασκευαστή που αναφέρει τις πιέσεις.

    Η αίσθηση αλλάζει πολύ, όσο αυξάνει η πίεση. Γίνεται πολύ πιο ελαφρύ το τιμόνι, ενώ μειώνεται και η κατανάλωση. Όμως φθείρεται το ελαστικό ανομοιόμορφα, αφού πατάει περισσότερο στο κέντρο του και μειώνεται η ενεργητική ασφάλεια. Τόσο λόγω της αλλαγής γεωμετρίας του ελαστικού, όσο και λόγω της μειωμένης ικανότητας να ζεσταθεί γρήγορα και ομοιόμορφα. Επιπλέον, μειώνεται η ελαστικότητά του και η δυνατότητα να απορροφάει κραδασμούς και τοπικές πιέσεις με τον τρόπο που έχει σχεδιαστεί, οπότε αυξάνεται η πιθανότητα φθοράς στο ίδιο το λάστιχο, αλλά και σε άλλα μέρη του οχήματος, αφού το κάνουμε πιο άκαμπτο από τις προδιαγραφές του. Συνεπώς αποφεύγουμε υψηλότερες πιέσεις από τις συνιστώμενες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Οποτε παμε στα 26 - 33 για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο . Δεν λεω θα ηθελα να κρατησει παραπανω το λαστιχο και να εχει καλυτερη κυληση για οικονομια καυσιμου αλλα τι να το κανω αμα γλιστραει πιο ευκολα και χανω σε φρεναρισμα...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Να εκμεταλλευτώ το νήμα και να κάνω μια ερώτηση. Το integra λέει 36-42 στο manual. Δεδομένου του ότι το 90% των χιλιομέτρων μου γίνεται σε μετακινήσεις των 20 χλμ (20' διαδρομή από και προς τη δουλειά/σχολή) τι πίεση θα βάζατε; 2 κάτω και στα δύο; Ακόμα λιγότερο;

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Αυτό που λέει το μανιουαλ. Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα και όχι ο κάθε συμφουριτης που δεν έχει φτιάξει ούτε πύργο στην αμμο

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2016
    Μηνύματα
    9
    Σε αυτο φορουμ γνωριζουμε τα παντα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Τι είναι ο συμφουρίτης;

    1-Ο λασπάς στις οικοδομές, που ανακατεύει το χαρμάνι, σε κάποια περίεργη γλώσσα χώρας της πρώην CCCP. Λογικά βάζει πολύ άμμο για αυτό και δεν χτίζεται ο πύργος.
    2-Ο εχων ΚΑΙ Honda Four>φορ>φουρίτης ο οδηγός>συνφουρίτης αυτός που έχει φορ και κάτι ακόμα>συμφουρίτης η παραφθορά.
    3-Παραφθορά στα νεοελληνικοαλβανικά του Συμφορίτη, αυτού που φέρνει δλδ την συμφορά όπου πάει, αντίστοιχη του σινεμπλόκ για το σάιλεντ μπλοκ, ή της Μερέντας για τον Μυρρινούντα.

    Ψηφίστε κ κερδίστε ένα ξεφούσκωμα ελαστικού από τα 96 psi γιατί τόσο λέει το μπουαγιόν λάστιχο της κούρσας στο πλάι, στα 48+ΦΠΑ
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 02/07/2022 στις 22:34.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    741
    Καλή πατρίδα σύμφουροι.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να εκμεταλλευτώ το νήμα και να κάνω μια ερώτηση. Το integra λέει 36-42 στο manual. Δεδομένου του ότι το 90% των χιλιομέτρων μου γίνεται σε μετακινήσεις των 20 χλμ (20' διαδρομή από και προς τη δουλειά/σχολή) τι πίεση θα βάζατε; 2 κάτω και στα δύο; Ακόμα λιγότερο;
    Και για το cbf1000 τοσο συνιστά η honda και οποιο μεσαιο με τετοιες διαστασεις, το 42 ειδικα σαν νουμερο ειναι υπερβολικό.
    Συγκρινόμενη με στις ιδιες διαστασεις μεσαιας κατηγοριας η yamaha βαζει 33/36.

    Τουτέστιν 34 / 38 θα ηταν μια χαρα all the way (μονο με εξτρα φορτιο διπλος θα πήγαινα στο 36/42)

  9. #24
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    όταν έρχεσαι από στριτ μηχανάκι και βλέπεις στο crf rally 22 psi (εμπρός πίσω) εκτός αν έχεις συνεπιβάτη 25 psi το πίσω κάπως σου φαίνεται

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Παιζει ρολο το λαστιχο, το μοτο που καβαλας κ τι σοι χρηση θες να κανεις.
    Αλλο μετακινηση στην πολη, αλλο να πας μια πολεμικη βολτα κ αλλο να ταξιδεψεις εθνικη η επαρχιακο.
    Εγω 36-40/42 εχω βαλει στο gsxr μονο οταν εχω κανει ταξιδια δικαβαλος κ φορτωμενος απο εθνικη κ με ταχυτητες 170-180 μεση ωριαια για να μην το φιτιλιασω το πισω.
    Σε γρηγορες βολτες (ποιες? πλεον ) στα 211 που χρησιμοποιω τα τελευταια χρονια εβαζα 32-35/36 αλλα κ 32-32 (εως κ 30-30) απλα επρεπε να ζεσταθει για να αποφυγεις χαζογλιστρηματα.

    Στο σκουτερ λεει 32-36 κ βαζω συνηθως 30-32/33 γιατι πεφτει κ πολυ κυνηγι.

    ΓΙα το integra συμφωνω στο 34-38 σε νορμαλ καταστασεις. Βεβαια το βλεπεις κ στην καθημερινοτητα σου κ προσαρμοζεις αναλογως.
    (Συν οτι καθε ελαστικο εχει αλλη συμπεριφορα)
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τάδε έφη Χούντρας.
    Χούντρας εφη επισης οτι το Serow ειναι και μαμω τα μηχανακια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Χούντρας εφη επισης οτι το Serow ειναι και μαμω τα μηχανακια..
    Γιατι δεν ειναι...?
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να εκμεταλλευτώ το νήμα και να κάνω μια ερώτηση. Το integra λέει 36-42 στο manual. Δεδομένου του ότι το 90% των χιλιομέτρων μου γίνεται σε μετακινήσεις των 20 χλμ (20' διαδρομή από και προς τη δουλειά/σχολή) τι πίεση θα βάζατε; 2 κάτω και στα δύο; Ακόμα λιγότερο;

    εγώ θα έβαζα 33-34 μπροστά και 40 πίσω. Αν νιωθεις οτι δεν πολυ-πατάει καλά κατέβασε και άλλο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Την ώρα που εδώ θα "διαδηλώνουμε" για το άρθρο 16...
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2007, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF