Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Βάζετε την πίεση που προτείνει το manual ?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273

    Βάζετε την πίεση που προτείνει το manual ?

    Άλλαξα λάστιχα και για άλλη μια φορά έβαλα τα pirelli angel city στο cbfακι . Όταν τσεκαρα την πίεση είδα ότι είχε βάλει 29 μπροστά και 34 πίσω . Η Honda δίνει 25 μπροστά και 32 πίσω .
    Στα 25-32 το μηχανάκι δεν είναι τόσο ευκίνητο αλλά .. άμα ζεσταθεί το μπροστινό πετάει άγκυρα στο φρεναρισμα . Στα 29 και 34 που είχε βάλει , μειώνεται αρκετά η κατανάλωση και το τιμόνι κόβει πολύ πιο εύκολα .Η απόδοση στο φρενάρισμα είναι χειρότερη αλλά αποδεκτή .
    Φαντάζομαι με υψηλότερη πίεση βγάζει και παραπάνω χλμ το λάστιχο .
    Οπότε τι κάνουμε ; Εσείς τι πίεση βάζετε ;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Εγώ βάζω ότι συνιστά ο κατασκευαστής του ελαστικού...
    Το manual της μοτό αναφέρεται, προφανώς, στα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σίγουρα δεν είναι όλες οι μοτοσυκλέτες ίδιες ,το ίδιο και τα ελαστικά αλλά εγώ βρήκα τις πιέσεις που έδινε
    η Yamaha πριν αρκετά χρόνια στο εγχειρίδιο να με βολεύουν .Με περισσότερο αέρα ένιωθα πως δεν πατάει
    σωστά.
    25 με 29 δεν την λες και μικρή διαφορά πάντως.
    porca miseria.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Ότι λέει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας εξασφαλίζει σε γενικές γραμμές τη σωστή συμπεριφορά στο δρόμο.
    Υπάρχει βέβαια και το βάρος του αναβάτη οπότε μικροδιαφορές πρός τα πάνω ή κάτω ειδικά σε ελαφριές μοτο δικαιολογούνται.
    Αλλά όχι σε επίπεδο να παρατηρείς διαφορά στο φρενάρισμα η να μην στρίβει το μηχανάκι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Λίγο χαμηλότερη πίεση (2-3 psi) δικαιολογείται στην Ελλάδα λόγω κακής ασφάλτου. Τάδε έφη Χούντρας.

    Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η χρήση, το μηχανάκι κτλ. Στο δικό σου πχ θα έβαζα μαμά στο πίσω (δεν πρόκειται να σπινιάρει ποτέ) και -2 μπροστά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Έψαξα να δω τι προτεινόμενες πίεσεις δίνει η pirelli για το συγκεκριμένο ελαστικό (80-100-17 μπροστά 100-90-17 πισω αλλά παπαλα. Εγώ γενικότερα έβαζα 25-26 μπροστά και 32 πίσω απλά μου έκανε θετική εντύπωση ότι η κύλιση ήταν καλύτερη με τις πιέσεις που έβαλε ο λαστιχας . Όσο για το φρενάρισμα μπορεί να λέω και μπαρουφες μιας και τόσα χρόνια έχω μάθει με άλλη πίεση μπροστά οπότε με 29 μπροστά που έβαλε μου φαινόταν ότι θα φύγει το μπροστινό και δεν το πίεζα άλλο .
    75 κιλά είμαι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο υψηλή πίεση οπότε πάμε πίσω στις εργοστασιακές πιέσεις .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Κι εγώ τις τιμές του κατασκευαστή ακολουθω. Γενικά ξεκινάς με αυτές και απο εκεί πειραματίζεσαι να δεις τι ταιριάζει σε εσένα ή/και στα ελαστικά. Κάποια λειτουργούν καλύτερα με χαμηλότερες κάποια με υψηλότερες.

  8. #8
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ....έφη Χούντρας..

    τι Εφη ρε? Θαναση τον λενε τον ανθρωπο
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  9. #9
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Και η Pirelli τις μαμά πιέσεις προτείνει:

    https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/...ct/angel-city#

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2022-07-02-10-37-22.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	36,2 KB 
ID:	436741

    Υπόψη ότι το 2.25 bar, το λες και 33psi.

    Γενικά, αν δεν μιλάμε για πολύ βαρύτερο αναβάτη από τον μέσο όρο, δικαβαλο ή πολυ φορτωμένη μηχανή για ταξιδι, καλύτερα να αποφεύγουμε υψηλότερες πιέσεις από του κατασκευαστή.

    Για τις συνθήκες της Ελλάδας και ειδικά το καλοκαίρι που έχει ζέστη, το να βάζεις -2, -3 psi, είναι θεμιτό.

  10. #10
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Τώρα που το ξαναβλέπω, δεν είναι ξεκάθαρο αν η Pirelli προτείνει πιέσεις ή αν έχει λάβει υπόψη της τις προτεινομενες από τον κατασκευαστή, αλλά το αποτέλεσμα είναι τα ίδιο.

    Επίσης, άλλο το -3psi από το 25 και άλλο από το 42...

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Οι διαφορές που λές μπορεί να είναι από λάθος - συνήθεια - παιγμένο μετρητή κ.λπ. μπορεί και λόγο εμπειρίας του βουλκανιζατερ σου.
    Ρώτησε τους αν προτείνουν τις πιέσεις που βλέπεις για εσένα ή αν προτιμούν άλλες τώρα που πατήθηκαν κ.λπ.

    Δεν κάνεις λάθος, με λίγο παραπάνω πίεση τα φρένα μοιάζουν πολύ πιο δυνατά και είναι πολύ δυσκολότερο να γλιστρήσει
    το λάστιχο στο φρενάρισμα.
    Αντίστοιχα όμως είναι πιο άκαμπτα και θα φανεί αν πιεστούν σε στροφή. (πολύ πιθανά να συμβαίνει δυσκολότερα στο cbf που είναι μικρούλι).
    Οι μετρητές σε βενζιναδικα μπορεί να χάνουν. Έχε έναν τσέπης δικό σου και κάνε μετρήσεις με κρύα λάστιχα.
    Επίσης μην το αφήνεις στον Ήλιο τώρα που είναι δυνατός και τα λάστιχα καινούρια.

    Και πάλι, ρώτησε στο κατάστημα. Αν έχουν λόγους για το σύνολο με εσένα μαζί, να τα δεις έτσι και αποφασίζεις.
    Αν σου πουν βάζω λίγο παραπάνω στα καινούρια, ρώτησε που να τα διατηρείς.

    Είναι η δουλειά τους και είναι εύκολη, λίγο σοβαρό μαγαζί να 'ναι αξίζει τον κόπο να ακούσεις την εμπειρία τους.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    τι Εφη ρε? Θαναση τον λενε τον ανθρωπο
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Είσαι βλάκας, μου έφυγε ο καφές

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    τι Εφη ρε? Θαναση τον λενε τον ανθρωπο
    Όχι Ζαρατούστρα?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Σωστά ότι παρατήρησες, όσο περισσότερο φουσκώνεις τόσο μικρότερη επιφάνεια πατάει στον δρόμο και τόσο ποιο σκληρό γίνεται το λάστιχο.
    Επίσης παραμόρφωνεται ποιο λιγο και πλησιάζει τον τέλειο κύκλο κατά την λειτουργεια

    Αυτό σημαίνει ότι θα σπινιαρει ευκολότερα και θα γρηστραει ευκολότερα στα φρένα, επίσης θα κοπαναει παραπάνω σε ανωμαλίες η θα νιώθεις πετραδάκια που πριν δεν ένιωθες, επίσης μικρότερη κατανάλωση και λιγότερη φθορά στο λάστιχο ( μέχρι ένα σημείο,νομίζω υπερβολικη πίεση ίσως φθείρει πολύ το κέντρο αλλά όχι σίγουρος)

    Αν έχεις λιγότερη πίεση τότε πατάει περισσότερο πέλμα κάτω και έχεις καλητερη πρόσφυση,ακόμα λόγο περισσότερης παραμόρφωσης το λάστιχο ζεσταίνεται παραπάνω, πάλι καλητερη προσφυση , αλλά έχεις μεγαλύτερη φθορά λάστιχου και λόγο πατήματος, θερμοτητας και συνεχης μεγάλης παραμόρφωσης, η κατανάλωση αυξάνεται αφού ένα ποσοστό ενέργειας μετατρέπεται σε θερμότητα στα λάστιχα,. Και απορροφάει κραδασμούς αφού μπορεί και λυγίζει όταν περνάει από ανωμαλίες.

    Παραδείγματα για αυτά μπορείς να δεις: στα dragster που τρέχουν σχεδόν μηδενική πίεση και κατά την εκκίνηση τα πίσω λάστιχα ζαρωνουν-παραμορφωνονται σε μεγάλο βαθμό, και στις τελικές που αυξάνουν πολύ την διάμετρο τους λόγο φυγόκεντρου(το ίδιο φαίνεται και στα μικρά τηλεκατευθυνόμενα αν τα γκαζωσεις με τροχους στον αερα,η διάμετρος λάστιχου διπλασιάζεται)
    Λυγίζοντας ένα σύρμα πολλές φορές γρήγορα αυτό ζεσταίνεται στο σημείο λυγισματος,το ίδιο κάνει και το ξεφουσκωτο λάστιχο,μετά δες φόρμουλα 1 που μαλακές γομες αντέχουν πολύ ποιο λιγο αλλά έχουν καλητερη προσφηση(λίγο διαφορετικό από πιέσεις αυτό αλλά ίδια λογική) .
    Τέλος στα off road jeep όταν πάνε να περάσουν από άμμο ξεφουσκώνουν αρκετά τα λάστιχα αλλιως κολλάνε,. Αυτό αυξάνει την παραμόρφωση και το πέλμα που πατάει κάτω και δεν κολλάνε.
    Επίσης ο γιος του jumpo όταν τράκαρε είχε χειμερινά λάστιχα,δλδ σχεδιασμένα για χιόνια πάγο,να ζεσταίνονται πολύ εύκολα αλλά όριο μέχρι τα 80-100km/h και λόγο μεγάλων θερμοκρασιων γιατί πήγε καλοκαίρι με 250 έσκασαν λόγο φθοράς (λιωσανε) και μπαμ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την ώρα που εδώ θα "διαδηλώνουμε" για το άρθρο 16...
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2007, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF