Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: ΠΑΝΤΑ ΚΡΆΝΟΣ και όσο περισσότερο εξοπλισμό μπορείτε

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    ΠΑΝΤΑ ΚΡΆΝΟΣ και όσο περισσότερο εξοπλισμό μπορείτε

    Όπως λέει και ο τίτλος . Πάντα Κάρανος . Πάντα όμως . Ότι έξτρα μπορείτε να φοράτε ακόμη καλύτερα. Κράνος ακόμη και για να κάνετε τον γύρο του τετραγώνου.

    Είχα ατύχημα με ούτε 5 χιλιόμετρα. Δεν με είδε το φορτηγό και κατέληξα στο νοσοκομείο με θεματακι στο πόδι ( μάλλον απλό ) , θεματακι στην μέση ( μάλλον απλό ) και ένα καρούμπαλο στο κεφάλι ενώ φορούσαν ΚΡΑΝΟΣ και γάντια .

    Το ατύχημα έγινε σχεδόν σταματημένος.

    Σας παρακαλάω πάντα κράνος και ότι άλλο έξτρα μπορείτε α αγοράσετε και να το φοράτε.

    Σκεφτείτε ότι έχω καρουμπαλακι στο κεφάλι με σχεδόν 0 χιλιόμετρα και κράνος . Αν δεν φορούσα, δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί ....

    ΠΑΝΤΑ ΚΡΆΝΟΣ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αφου δεν επαθες τιποτα σοβαρο τα σιδερα γινονται. Κριμα παντως ρε φιλε, με καινουριο μηχανακι. Ο φορτηγατζης αφησε στοιχεια;

    Οσο για το κρανος, you are preaching to the choir που λενε κι οι αγγλοι. Εδω ειμαστε ολοι "φλωροι".

    Περαστικα και να επιστρεψεις γρηγορα στο στρωσιμο του εργαλειου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το μηχανάκι δεν έπαθε κάτι πέρα από σπάσιμο στο πατάκι δίπλα στις ταχύτητες και λίγο γδαρσιμο στα κάγκελα. . Δηλαδή δεν έπαθε τίποτα στην ουσία.

    Ευτυχώς που είναι από τους φλώρους και φοράω πάντα κράνος ( το λιγότερο)

    Ο φορτηγατζης έκανε ήδη δήλωση ότι φταίει και περαστικός μου έδωσε τα στοιχεία του σε περίπτωση που τον χρειαζομουν ως μάρτυρα

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι δεν έπαθε κάτι πέρα από σπάσιμο στο πατάκι δίπλα στις ταχύτητες και λίγο γδαρσιμο στα κάγκελα. . Δηλαδή δεν έπαθε τίποτα στην ουσία.

    Ευτυχώς που είναι από τους φλώρους και φοράω πάντα κράνος ( το λιγότερο)

    Ο φορτηγατζης έκανε ήδη δήλωση ότι φταίει και περαστικός μου έδωσε τα στοιχεία του σε περίπτωση που τον χρειαζομουν ως μάρτυρα
    Ότι να και να νιώθεις τώρα. Δήλωσε σωματική βλάβη.
    Δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει. Δεν θέλω να ακούγομαι πεσιμιστής. Απλά για να μην τρέχεις μετά και δεν καλύπτεσαι δήλωσε τραυματισμό.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ότι να και να νιώθεις τώρα. Δήλωσε σωματική βλάβη.
    Δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει. Δεν θέλω να ακούγομαι πεσιμιστής. Απλά για να μην τρέχεις μετά και δεν καλύπτεσαι δήλωσε τραυματισμό.
    Οτι λεει...

    Εξαλλου δεν θα σε πληρωσει απο την τσεπη του.
    Ας δωσουνε κ κατι οι ασφαλειες τζαμπα τα πληρωνουμε?
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι δεν έπαθε κάτι πέρα από σπάσιμο στο πατάκι δίπλα στις ταχύτητες και λίγο γδαρσιμο στα κάγκελα. . Δηλαδή δεν έπαθε τίποτα στην ουσία.

    Ευτυχώς που είναι από τους φλώρους και φοράω πάντα κράνος ( το λιγότερο)

    Ο φορτηγατζης έκανε ήδη δήλωση ότι φταίει και περαστικός μου έδωσε τα στοιχεία του σε περίπτωση που τον χρειαζομουν ως μάρτυρα
    Στείλε μου προσωπικό, αν έχεις διάθεση να σε κατατοπίσω.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #7
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ότι να και να νιώθεις τώρα. Δήλωσε σωματική βλάβη.
    Δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει. Δεν θέλω να ακούγομαι πεσιμιστής. Απλά για να μην τρέχεις μετά και δεν καλύπτεσαι δήλωσε τραυματισμό.
    να δηλωσει τραυματισμο για απλα θεματακια στο ποδι και τη μεση σε ατυχημα με σχεδον μηδενικη ταχυτητα?
    ποσο ηθικο ειναι αυτο? ας κατεβαζε τα ποδια να φρεναρει και να μην επεφτε..
    (προς αποφυγη παρεξηγησεων φιλε Sachry, ο CorpseAlive θα καταλαβει ακριβως τι εννοω με αυτο, σε εκεινον απευθυνομαι..)


    παμε σε σενα φιλε Sachry τωρα..
    σε νιωθω.. πριν περιπου εναμιση μηνα ειχα παρομοιο περιστατικο.. σε φαναρι περιμενα να στριψω και διπλα μου φορτηγο..
    ξεκιναμε, φρεναρω για να αφησω χωρο στο φορτηγο να κανει τη μανουβρα του, ελα ομως που μπλοκαρει ο τροχος, και δε προλαβαινω
    να κατεβασω ποδια.. επεσα μαζι με τη μηχανη ενα σωμα οπως ημουν.. δυο βδομαδες ειχα ενοχλησεις στη πλατη δεξια..

    θα ηθελα να σου πω, φιλικα παντα, οτι αυτο με το καρουμπαλο μου ακουγεται καπως περιεργο ενω φοραγες κρανος..
    κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να συμβει μονο αμα το κρανος ειναι λαθος νουμερο (πιο μεγαλο).. κοιταξε το λιγο..

    περαστικα, σιδερενιος και ποτε ξανα!! παντα ορθιος απο δω και περα..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Δήλωσα τραυματισμό γιατί τραυματίστηκα. Μεταφέρθηκα στο νοσοκομείο εννοείται. Δεν το έκανα για να τρέξω τον κύριο αυτόν ούτε την ασφαλιστική.

    Μικρή ταχύτητα ναι αλλά από ότι κατάλαβα μου χτύπησε το σώμα και το πόδι ένα επικαθημενο ( αυτό το μεγάλο φορτηγό που αφήνει την καρότσα όπου θέλει ) και μάλιστα φουλ φορτωμένο. Οπότε καταλαβαίνετε ότι η δύναμη που δέχτηκα ακόμη και με μικρή ταχύτητα δεν είναι ασήμαντη . ( Όχι τόσο στη πτώση αλλά στο χτύπημα από το φορτηγό) .

    ΠΑΝΤΑ ΚΡΆΝΟΣ ξανά λέω ( το λιγότερο)

    Δεν ξέρω πως να στείλω προσωπικού μήνυμα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Να είσαι καλά φιλαράκι! Ευτυχώς την έβγαλες φτηνά πού λένε! Περαστικά και αγύριστα!
    Ευχαριστούμε που τονίζεις για την ασφάλεια μας!
    Η αλήθεια είναι ότι το περίεργο είναι αυτό με το καρουμπαλο που σου είπε ποιό πάνω ο μικες!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά φιλαράκι! Ευτυχώς την έβγαλες φτηνά πού λένε! Περαστικά και αγύριστα!
    Ευχαριστούμε που τονίζεις για την ασφάλεια μας!
    Η αλήθεια είναι ότι το περίεργο είναι αυτό με το καρουμπαλο που σου είπε ποιό πάνω ο μικες!
    Σε ευχαριστώ πολύ.

    Οι γιατροί μου είπαν ότι ναι με χτύπησα με ελάχιστα χιλιόμετρα αλλά η δύναμη ήρθε κάθετα σχεδόν ( ακαριαία δηλαδή , δεν σύρθηκε το κεφάλι) , οπότε ακόμη και έτσι μπορεί να είχε συμβεί κάτι πολύ σοβαρό αν δεν φορούσα το κράνος.

    Το καρουμπαλακι υποχώρησε. Τι να σας πω . Δεν ξέρω και εγώ γιατί βγήκε .

    Με την μηχανή δεν ασχολούμαι ακόμη καθώς ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά της είναι σαν να προσπάθησα να ανεβώ και να έπεσε. Τόσο απλή.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Είχες ρήξη αιμοφόρων αγγείων, κάπως έτσι δημιουργείται καρούμπαλο.
    Θα ήταν ωραίο να μας πεις το συγκεκριμένο μοντέλο κράνους - μέγεθος που είχες και την περίμετρο
    του κεφαλιού σου στο μέτωπο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Sachry περαστικά και σιδερένιος!

    Καλά τα γράφουμε εδώ, αλλά τις 5 τελευταίες μέρες που παραγγέλνω συχνά στην Αθήνα, ούτε ένα ντελιβερα με κράνος δεν είδα.... Και δεν υπολογίζω όλους τους υπόλοιπους ακρανοβιτς που βλέπω συνέχεια στην πόλη.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Sachry περαστικά και σιδερένιος!

    Καλά τα γράφουμε εδώ, αλλά τις 5 τελευταίες μέρες που παραγγέλνω συχνά στην Αθήνα, ούτε ένα ντελιβερα με κράνος δεν είδα.... Και δεν υπολογίζω όλους τους υπόλοιπους ακρανοβιτς που βλέπω συνέχεια στην πόλη.
    Έλα κάτω να δεις τι γίνεται!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το κράνος είναι της shark . Γύρω στα 170 ευρώ το είχα πάρει . Μαύρο χρώμα .
    Δεν βρίσκω μέτρο ώστε να μετρήσω την περίμετρο από το κεφάλι μου.

    Τελικά δεν ήταν καρούμπαλο.
    Έτσι ένιωθα εγώ γιατί όταν άγγιζα το κεφάλι στο μέτωπο πονούσαν λίγο .

    Οι γιατροί μου είπαν πως λόγω χαμηλής ταχύτητας και κράνους δεν έπαθα κάτι , αν και δεν έδωσαν μεγάλη σημασία στο κεφάλι αλλά στο πόδι που πονούσα.

    Εμένα μου έχει μείνει μια πολύ μικρή ζαλαδα που έρχεται μέσα στην διάρκεια της ημέρας και παλιά ελάχιστες φορές νιώθω σαν μεθυσμένος, συν ελάχιστο πόνο στο μπροστινό της κεφαλής.

    Όταν τους τα είχα περιγράψει αυτά στους γιατρούς τις πρώτες ώρες μετά το τροχαίο μου είπαν, αφού με εξέτασαν κάνοντας μου διάφορες κινήσεις στο κεφάλι και δείχνοντας μου τα δάχτυλα τους , ότι για λίγες μέρες θα το έχω αυτό

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    @Sachry περαστικα και γρηγορη επανοδο στο μοτορι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ Hjc ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ Amr
    από chico82 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2009, 14:46
  2. ΑΣ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!
    από tilo_wolff στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 17:53
  3. ΑΣ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!
    από tilo_wolff στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 11:49
  4. ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ
    από efialtis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 15:18
  5. ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!!!!
    από evvou στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF