Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (εντός συνόρων)

  1. #1
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247

    Το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (εντός συνόρων)

    (Σε συνέχεια από εδώ)

    Τελικά το ταξίδι έγινε.

    Φόρτωσα τα μπαγάζια μου και κατά τις 9 το πρωί ξεκίνησα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP01.jpg 
Προβολές:	370 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	436837

    Μια στάση λίγο μετά την Κατερίνη για νεράκι και έπειτα μια στάση για καφεδάκι στη Λάρισα. Εκεί συνάντησα και ένα παλιό φίλο, συνάδελφο και πιο «σκληροπυρηνικό» μηχανόβιο (ZZR 1400!).

    Αφού τα είπαμε και δροσίστηκα συνέχισα για Γλύφα. Βαρετή η διαδρομή στην ΕΟ αλλά ενδιαφέρουσα λίγο πριν το λιμανάκι (σύντομο βιντεάκι εδώ). Για 5’ έχασα το φέρυ οπότε έμεινα για κανένα δίωρο σε παρακείμενη καφετέρια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP02.jpg 
Προβολές:	367 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	436838

    Το πέρασμα απέναντι στην Εύβοια διήρκησε 30’-40’ και από τον Αγιόκαμπο είπα να πάω μια βόλτα μέχρι τον Αγ. Γεώργιο. Ωραία στριφτερή διαδρομή όπου σε πολλά σημεία «ακουμπά» την θάλασσα. (σύντομο βιντεάκι εδώ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP03.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	436839

    Με τα πολλά κατέληξα σε ένα συμπαθητικό δωμάτιο στα Λουτρά Αιδηψού. Βραδινή βολτούλα στα παραλιακά μαγαζιά όπου τίμησα ένα από αυτά με μια περιποιημένη μακαρονάδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP04.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	36,4 KB 
ID:	436840

    Η διαδρομή την 1η ημέρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-07-08 at 19-45-36 Χάρτες Google.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	436841

  2. #2
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Την επομένη το πρωί αφού έκανα ένα μπανάκι στις 8 και έφαγα το πρωινό ξεκίνησα για την κάθοδο μου στην πρωτεύουσα.

    Αφού είχα χρόνο ήταν η ευκαιρία μου να δω επιτέλους και από κοντά τις ομορφιές της Β. Εύβοιας. Πράσινο, απότομες πλαγιές μέχρι την θάλασσα και φιδίσιοι δρόμοι. Και εκεί που όλα είναι υπέροχα αρχίζουν οι πρώτες άσχημες εικόνες…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP05.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	436842

    Σε πιάνει στεναχώρια με τόσα δέντρα καμένα και προσπαθείς να φανταστείς πως ήταν το μέρος πριν τις περσινές πυρκαγιές. Κάποια δέντρα εδώ και εκεί την γλυτώσανε και ελπίζω να δώσουν αυτά για να αναγεννηθεί το δάσος. Έτσι αποφασίζω να πάω μέχρι τους Καταρράκτες Δρυμώνα όπου και εκεί μια όαση ανάμεσα στην μαυρίλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP06.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	436843

    Μετά το Μαντούδι ευτυχώς η φύση πρασινίζει και ο δρόμος είναι φανταστικός (σύντομο βιντεάκι εδώ). Τώρα πια καταλαβαίνω γιατί όλοι οι μοτοσικλετιστές έχουν να λένε και προτιμάνε τις βόλτες σε αυτά τα μέρη. Απόλαυσα την διαδρομή και εγώ και κατέληξα για φαγητό στην Χαλκίδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP07.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	436844

    Από εκεί και κάτω η διαδρομή στην ΕΟ είναι σίγουρα γνωστή χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Τρέχουμε όμως τώρα για να προλάβουμε να είμαστε στο ΟΑΚΑ για την συναυλία των Muse. Εκεί όλα ήταν όπως έπρεπε για να κλείσει η ημέρα με μια εντυπωσιακή rock βραδιά.

    Εδώ μπορείτε να δείτε βίντεο από την συναυλία (δεν το τράβηξα εγώ)

    Η διαδρομή την 2η ημέρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-07-08 at 19-47-30 Χάρτες Google.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	436845
    Τελευταία τροποποίηση από Garfield; 08/07/2022 στις 23:55.

  3. #3
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Μετά από μια μέρα ανάπαυλα στην Αθήνα αποχαιρετώ την αδερφή μου και την φιλοξενία της και λέω να γυρίσω αλλά από μια άλλη διαδρομή. Παίρνω τον δρόμο για την γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου με σκοπό να φτάσω στο Ιόνιο. Ωραία η ΕΟ καθώς την βρίσκω λίγο πιο ενδιαφέρουσα σε σχέση με την Αθηνών-Θεσσαλονίκης. Ίσως βέβαια σε αυτό να έπαιξε ρόλο ότι ήταν η πρώτη φορά που την περνούσα. Προορισμός μου είναι να πάω στον Αστακό εκεί όπου πέρασα 3 χρόνια από την ζωή μου ως μαθητής δημοτικού και που είχα να πάω σχεδόν 40 χρόνια!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP08.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	436846

    Αφού έφαγα, ήπια καφεδάκι και ξανασυνάντησα μετά από τόσα χρόνια κάποιους καλούς φίλους ένιωσα ότι έκανα το τάμα που είχα υποσχεθεί στην μητέρα μου που «έφυγε» πριν 2 χρόνια και που πάντα έλεγε πόσο ωραία χρόνια πέρασε εκεί (παρά τις δυσκολίες) ως πρωτοδιορισμένη με δύο μικρά παιδιά.

    Από εκεί ανέβηκα για μια μικρή επίσκεψη στην Λευκάδα μέσω της διαδρομής Αστακός-Μύτικας-Πάλαιρος (σύντομο βιντεάκι εδώ). Η διαδρομή αυτή δικαίως θεωρείται μία από τις καλύτερες και την συστήνουν οι περισσότεροι ταξιδιώτες με δίτροχα. Μια γρήγορη στάση στο νησί και μετά λίγο πιο πάνω από την Πρέβεζα για να «στρατοπεδεύσουμε» για το βράδυ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP09.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	52,2 KB 
ID:	436847

    Η διαδρομή την 4η ημέρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-07-08 at 19-52-29 Χάρτες Google.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	436848
    Τελευταία τροποποίηση από Garfield; 08/07/2022 στις 23:56.

  4. #4
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Είναι πια η μέρα την επιστροφής. Ξύπνημα νωρίς και στις 7 το πρωί μια δροσερή βουτιά στην παραλία του Μονολιθίου. Παρότι ο ήλιος δεν έχει ανατείλει η θάλασσα είναι υπέροχη και καθόλου κρύα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRIP10.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	25,5 KB 
ID:	436849

    Μαζεύω σκηνή και λοιπά πράγματα και ξεκινώ για το ταξίδι επιστροφής. Είναι αρκετά νωρίς και σκέφτομαι ότι αφού έχω χρόνο η επιστροφή μου θα είναι από Καλαρρύτες και επιτέλους θα περάσω το περίφημο Πέρασμα του Μπάρου. Ξεκινώ και στην διαδρομή λέω να κάνω μια στάση στην Άρτα για πρωινό και καφεδάκι.

    Όμως όπως λένε ότι αρχίζει καλά δεν τελειώνει το ίδιο καθώς…







    το Aprilia μας εγκατέλειψε!

    Αρχικά όταν ξεκίνησα να φύγω από Άρτα ακούω κάποιον μεταλλικό ήχο από τον πίσω άξονα. Όσο προχωράω ο ήχος δυναμώνει και ακούγεται δυνατό κουδούνισμα. Λίγα μέτρα από την έδρα της οδικής βοήθειας (είχα ήδη μιλήσει μαζί τους) ακούγεται ένα κρακ και μπλοκάρει ο πίσω τροχός! Το όχημα στην οδική βοήθεια για επαναπατρισμό και εγώ μέσα στα νεύρα στο ΚΤΕΛ για επιστροφή στην βάση μου.

    Άδοξο τέλος το ταξίδι….

    Η διαδρομή την 5η ημέρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-07-08 at 19-53-40 Χάρτες Google.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	436850

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Πρόλαβες τουλάχιστον και απολαυσες το μεγαλυτερο κομμάτι της διαδρομής.

    Ρουλεμάν?

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πρόλαβες τουλάχιστον και απολαυσες το μεγαλυτερο κομμάτι της διαδρομής.

    Ρουλεμάν?
    Ναι, όντως ρουλεμάν. Με κόστος επισκευής 10€!

    Προσπάθησα να βρω συνεργείο στην Άρτα αλλά Σάββατο Ιουλίου τίποτα δεν ήταν ανοιχτό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δε πειράζει φίλε μου! Ηταν κι αυτο μια εμπειρία! Πέρασες καλά τουλάχιστον! Ωραία βόλτα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Πολύ ωραίο ταξιδιωτικό και το πήγες αρκετά σβέλτα! μη πτοείσαι ολοκλήρωσες περίπου τα 3/4 του αρχικού σχεδίου απόλαυσες το live και τις περισσότερες περιοχές που είχες στοχεύσει και το σημαντικότερο αφήνεις ανοιχτούς λογαριασμούς με το εναπομείναντα 1/4!!

    Μια ερώτηση, θέλω να κάνω τις διακοπές μου για λόγους ενίσχυσης των τοπικών επιχειρήσεων στη β.Ευβοια. Η πέτρα του σκανδάλου(γυναίκα) τσινάει οτι είναι ολα καμμένα και θα μαυρίσει η ψυχή της (και τα τιάυτα)..Ποια είναι η εικόνα σου απο το οδοιπορικό στην β.ευβοια όσων αφορά το παραπάνω?

    Και στα επόμενα
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Ναι, όντως ρουλεμάν. Με κόστος επισκευής 10€!

    Προσπάθησα να βρω συνεργείο στην Άρτα αλλά Σάββατο Ιουλίου τίποτα δεν ήταν ανοιχτό.
    Του χρονου ξανα! Αν γουσταρες στην διαδρομη κι αν περασες καλα θα κανεις πολλα πολλα ταξιδια ακομα! Οι αναποδιες ειναι μεσα στο παιχνιδι και τελικα αυτο που μας μενει απο τα ταξιδια ειναι τα απροοπτα, ειτε καλα ειτε οχι και τοσο.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Μπραβο, ωραιο ταξίδι!
    Κρίμα για την αναποδιά βέβαια αλλα ευτυχώς ηταν στο τέλος σχεδόν!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Με εξαίρεση το κομμάτι Αιτωλικό>Αστακός>Πάλαιρος που είναι από τα καλύτερα για οδήγηση, και σαν θέα και σαν καθεαυτό οδήγηση, πολλά από τα κομμάτια που έκανες Εθνική οδό, μπορούσες να κάνεις, άλλες, πολύ πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές.

    Για πρώτη εξόρμηση όμως, είναι φανταστικά έτσι κι αλλιώς, στο μέλλον θα βρεις και τις εναλλακτικές.

    Πάντα τέτοια , πλην του ρουλεμάν φυσικά.

    Endo με taxi, βλέπω το χάρτη της τελευταίας μέρας, πριν διαβάσω το κείμενο, και σκέφτομαι, ααααατσα, τράβηξε με αεροπλάνο-ελικόπτερο διάθημα και πήγε
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο ταξιδιωτικό και το πήγες αρκετά σβέλτα! μη πτοείσαι ολοκλήρωσες περίπου τα 3/4 του αρχικού σχεδίου απόλαυσες το live και τις περισσότερες περιοχές που είχες στοχεύσει και το σημαντικότερο αφήνεις ανοιχτούς λογαριασμούς με το εναπομείναντα 1/4!!

    Μια ερώτηση, θέλω να κάνω τις διακοπές μου για λόγους ενίσχυσης των τοπικών επιχειρήσεων στη β.Ευβοια. Η πέτρα του σκανδάλου(γυναίκα) τσινάει οτι είναι ολα καμμένα και θα μαυρίσει η ψυχή της (και τα τιάυτα)..Ποια είναι η εικόνα σου απο το οδοιπορικό στην β.ευβοια όσων αφορά το παραπάνω?

    Και στα επόμενα
    Το σίγουρο είναι ότι άφησα ανοιχτούς λογαριασμούς ειδικά για εκεί στα χωριά της Πίνδου.

    Όσον αφορά την Β. Εύβοια συμφωνώ μαζί σου. Πέρσι πριν τις πυρκαγιές σκόπευα και εγώ να πάω και πείσμωσα ακόμα περισσότερο και είπα ότι τώρα είναι που μας χρειάζεται αυτή η περιοχή. Αν δεν ήμουν φορτωμένος με την μηχανή θα ήθελα να πάω και από μόνος μου να φυτέψω 2-3 δεντράκια έτσι για αρχή. Σίγουρα υπάρχουν τοπία που σου μαυρίζουν την ψυχή αλλά υπάρχουν ακόμα πολλά μέρη που είναι καταπράσινα και με υπέροχες παραλίες. Δεν έχω αποκλείσει να πάμε και οικογενειακώς φέτος μετά τον δεκαπενταύγουστο.

  13. #13
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Με εξαίρεση το κομμάτι Αιτωλικό>Αστακός>Πάλαιρος που είναι από τα καλύτερα για οδήγηση, και σαν θέα και σαν καθεαυτό οδήγηση, πολλά από τα κομμάτια που έκανες Εθνική οδό, μπορούσες να κάνεις, άλλες, πολύ πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές.

    Για πρώτη εξόρμηση όμως, είναι φανταστικά έτσι κι αλλιώς, στο μέλλον θα βρεις και τις εναλλακτικές.

    Πάντα τέτοια , πλην του ρουλεμάν φυσικά.

    Endo με taxi, βλέπω το χάρτη της τελευταίας μέρας, πριν διαβάσω το κείμενο, και σκέφτομαι, ααααατσα, τράβηξε με αεροπλάνο-ελικόπτερο διάθημα και πήγε
    Αν είχε αεροδρόμιο η Άρτα μπορεί!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό το ταξιδιωτικό! Σούπερ βόλτα με άσχημο φινάλε αλλά πρόλαβες τουλάχιστον να δεις πολλά. Και φυσικά να μην ξεχνάμε και κάτι βασικό που ποτέ δεν εννοείται στους 2 τροχούς. Γύρισες όρθιος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Πολύ ωραίο το ταξίδι σου φίλε μου, τα απρόοπτα είναι και αυτά στο παιχνίδι αλλά τουλάχιστον ολοκλήρωσες το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.

    Μην πτοείσαι από την αναποδιά, κράτα τα θετικά και προχώρα στο επόμενο με αυτοπεποίθηση!

    Γενικά αφήνει πολύ γλυκιά αίσθηση η περιγραφή του ταξιδιού σου και είμαι σίγουρος ότι θα την ξαναεπιδιώξεις στο μέλλον

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon
    από kapetanios στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2017, 21:48
  2. το πρωτο μου "ταξιδι"
    από georgezzr600 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 21:26
  3. Το πρώτο μου μηχανάκι!
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2007, 20:23
  4. Το πρώτο μου κράνος!
    από carjunkie στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 22:28
  5. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF