Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Η μαχη των Scooter 125cc: Honda PCX 125 vs Yamaha N-Max??

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Στο κομμάτι ασφαλείας που μου είπες για την τσάντα που κουβαλάω μαζί θεωρείς ότι θα έχει κάποια διαφορά αν πάω σε forza 350? Πχ είναι καλύτερα να την δένω με ιμάντα στη θέση του συνεπιβάτη από το να την έχω πάνω μου?
    Οπως τα λεει παραπανω ο Nostradamus.

    Επισης με 70 στον Κηφισο και δεξια σημανει οτι θα εισαι "εμποδιο" σε ολες τις εξοδους- εισοδους του δρομου για τους γρηγορους. Κι αν κυκλοφορεις απογευμα - νυχτα ειναι αρκετα επικινδυνο.

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Εγώ στην θέση σου φίλε θα πήγαινα καρφί στο νέο Sym Joyride 300 16''. Παίρνεις κούτα εργαλείο πόλης, δυνατό με άνετους χώρους και ίσιο πάτωμα, με κάτω απο πέντε χιλάρικα. Τα 125 κυβικά είναι κατα την γνώμη μου λίγα για τους δρόμους που κινείσαι ενώ με ένα μεσαίων κυβικών σκούτερ θα τα διανύεις σαφώς ασφαλέστερα και πιο άνετα.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Μια χαρά θα σε καλύψει το pcx. Πολύ αξιόπιστο, το πιο οικονομικό σκούτερ σε κατανάλωση, ιμάντας κάθε 24.000 χλμ, μεταπώληση την άλλη μέρα, τελική στα 110.
    Ότι πρέπει για μετακίνηση εντός πόλης. Δε χρειάζεται να πας σε παραπάνω κυβικα

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    40 κιλα φορτιο, προφανως κανουν διαφορα οταν ειναι δεμενα στο οχημα και οχι πανω στον αναβατη για πολλους λογους (οχι μονο θεμα ασφαλειας αλλα και γενικοτερης συμεριφορας του οχηματος). Θα ειναι ας πουμε ακομη καλυτερα να ειναι στο "δαπεδο" (που δεν εχει κανενα απο αυτα που κοιτας αλλα anyway). Αναφερεις πολλα χιλιομετρα για να εχεις τοσο βαρυ εξοπλισμο πανω σου (γνωμη μου).

    Το forza 350 δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα αλλα δυο που αναφερεις.. Μα καμια.

    Θεωρω οτι θα εχεις πραγματικη διαφορα σε καυσιμο τουλαχιστον 1-1,5 λιτρο στα 100κμ σε πραγματικες συνθηκες μεταξυ ενος 125-150 με ενα μεσαιο σκουτερ στα 300-350 κυβικα.
    Όποτε για να καταλάβω είναι καλύτερα να το δένω πίσω στο σκούτερ από το να την κουβαλάω πάνω μου??
    Το καταλαβαίνω ότι δεν έχει καμία σχέση αλλά κοιτάω να βρω κάτι μεγαλύτερο αφού είναι μικρά τα 125, και μου αρέσει το 300 & 350 forza. Από ότι είδα 3-3,5 πάει κατανάλωση όχι τέρμα γκάζι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Οπως τα λεει παραπανω ο Nostradamus.

    Επισης με 70 στον Κηφισο και δεξια σημανει οτι θα εισαι "εμποδιο" σε ολες τις εξοδους- εισοδους του δρομου για τους γρηγορους. Κι αν κυκλοφορεις απογευμα - νυχτα ειναι αρκετα επικινδυνο.
    Με τι ταχύτητα πρέπει να κινούμε με ασφάλεια αφού θεωρείς λάθος το 70? Απόγευμα προς βράδυ πάω για δουλειά και ξημερώματα γυρνάω.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GoFigure Προβολή μηνύματος
    Εγώ στην θέση σου φίλε θα πήγαινα καρφί στο νέο Sym Joyride 300 16''. Παίρνεις κούτα εργαλείο πόλης, δυνατό με άνετους χώρους και ίσιο πάτωμα, με κάτω απο πέντε χιλάρικα. Τα 125 κυβικά είναι κατα την γνώμη μου λίγα για τους δρόμους που κινείσαι ενώ με ένα μεσαίων κυβικών σκούτερ θα τα διανύεις σαφώς ασφαλέστερα και πιο άνετα.
    Το έχω δει, αλλά είμαι κολλημένος στο να πάρω Honda η Yamaha. Δεν με ψήνει καθόλου να σκάσω κοντά 5κ για Sym.
    Βάζω 1κ ακόμα και παίρνω κούτα το forza 350 που μου αρέσει πολύ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος

    Με τι ταχύτητα πρέπει να κινούμε με ασφάλεια αφού θεωρείς λάθος το 70? Απόγευμα προς βράδυ πάω για δουλειά και ξημερώματα γυρνάω.
    Η ασφαλεστερη ταχυτητα ειναι αυτη της ροης του δρομου. Αν πας με οσα πανε ολοι θα προσπερνας ελαχιστους και θα σε προσπερνανε αντιστοιχα λιγοι, αρα λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις καποιον που θα κανει βλακεια σε σχεση με το να κινεισαι με 20 χαω λιγοτερα και μαλιστα ωρες που η κινηση ειναι μειωμενη και οι ταχυτητες αυξημενες.

    Ενα 125 δεν κανει για τετοιες συνθηκες. Ειχα για 14 χρονια 250ρι σκουτερ και ηταν κι αυτο οριακο καποιες φορες.

    Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αλλα αν γυρνας ξενυχτης με 2 ροδες μηπως ειναι ασφαλεστερο να το κανεις με 4; Εχω γνωστους που αν και μηχανοβιοι οταν δουλευουν νυχτα χρησιμοποιουν το αμαξι τους. Ετσι κι αλλιως εκεινες τις ωρες κινηση δεν εχει για να πεις οτι οι 2 ροδες προσφερουν ταχυτητα στην μετακινηση.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Η ασφαλεστερη ταχυτητα ειναι αυτη της ροης του δρομου. Αν πας με οσα πανε ολοι θα προσπερνας ελαχιστους και θα σε προσπερνανε αντιστοιχα λιγοι, αρα λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις καποιον που θα κανει βλακεια σε σχεση με το να κινεισαι με 20 χαω λιγοτερα και μαλιστα ωρες που η κινηση ειναι μειωμενη και οι ταχυτητες αυξημενες.

    Ενα 125 δεν κανει για τετοιες συνθηκες. Ειχα για 14 χρονια 250ρι σκουτερ και ηταν κι αυτο οριακο καποιες φορες.

    Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αλλα αν γυρνας ξενυχτης με 2 ροδες μηπως ειναι ασφαλεστερο να το κανεις με 4; Εχω γνωστους που αν και μηχανοβιοι οταν δουλευουν νυχτα χρησιμοποιουν το αμαξι τους. Ετσι κι αλλιως εκεινες τις ωρες κινηση δεν εχει για να πεις οτι οι 2 ροδες προσφερουν ταχυτητα στην μετακινηση.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς και έχει δίκιο!
    Όποτε με forza 300 η 350 είμαι κομπλέ έτσι;
    Το πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι όχι τόσο η κίνηση αλλά το πάρκινγκ στα μέρει που πάω.
    Αν είναι να πηγαίνω Γλυφάδα και Πειραιά με το αμάξι δεν έχει καν νόημα να πάρω μηχανή.
    Τελευταία τροποποίηση από DjMitsos; 11/07/2022 στις 12:33.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς και έχει δίκιο!
    Όποτε με forza 300 η 350 είμαι κομπλέ έτσι;
    Το πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι όχι τόσο η κίνηση αλλά το πάρκινγκ στα μέρει που πάω.
    Αν είναι να πηγαίνω Γλυφάδα και Πειραιά με το αμάξι δεν έχει καν νόημα να πάρω μηχανή.
    Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......
    Πραγματικά από την αρχική ερώτηση που έκανα αισθάνομαι σαν να προσπαθούν όλοι να μου πουν να μην πάρω μηχανή…

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά από την αρχική ερώτηση που έκανα αισθάνομαι σαν να προσπαθούν όλοι να μου πουν να μην πάρω μηχανή…
    Δεν προσπαθούμε ακριβώς αυτό....
    Σου λέμε ότι
    1) 125 κυβικά δεν θα κάνουν (σωστά τουλάχιστον) την δουλειά που θες.
    2) θες να πάρεις σώνει και καλά κάποιο ακριβό μηχανάκι και σου λέμε ότι δεν αξίζει το κόστος.
    3) σου πρότειναν κορεάτικα τα οποία και άριστα είναι και δεν κλέβονται τόσο όσο εκείνα που θες.
    Προσωπικά, να κουβαλάω 40 κιλά βάρος με μηχανή, να την αφήνω για αρκετές από ότι κατάλαβα, ώρες σε μέρη χμμμμ...
    Μπα θα πήγαινα με το αμάξι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν προσπαθούμε ακριβώς αυτό....
    Σου λέμε ότι
    1) 125 κυβικά δεν θα κάνουν (σωστά τουλάχιστον) την δουλειά που θες.
    2) θες να πάρεις σώνει και καλά κάποιο ακριβό μηχανάκι και σου λέμε ότι δεν αξίζει το κόστος.
    3) σου πρότειναν κορεάτικα τα οποία και άριστα είναι και δεν κλέβονται τόσο όσο εκείνα που θες.
    Προσωπικά, να κουβαλάω 40 κιλά βάρος με μηχανή, να την αφήνω για αρκετές από ότι κατάλαβα, ώρες σε μέρη χμμμμ...
    Μπα θα πήγαινα με το αμάξι...
    Θεωρείς ότι δεν αξίζει ένα forza 300 στα 4500€ αλλά είναι καλύτερα να πάρω με τα ίδια λεφτά κορεατικό; (Δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο από τα προηγούμενα μνμ)

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Πρέπει να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ώστε να καταλάβεις ότι η ευκολία χρήσης δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι εξ αιτίας των κλοπών.

    Όσο πιο καλή είναι η μοτοσυκλέτα και πιο εμπορική, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κλαπεί. Θα πρέπει να τη δένεις σε μέρος με κίνηση ή ιδανικά σε κλειστό προσωπικό χώρο. Αν δεν υπάρχει αυτός στα μέρη που θα εργάζεσαι μετά τα μεσάνυχτα, καλύτερα να το ξανασκεφτείς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Πρέπει να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ώστε να καταλάβεις ότι η ευκολία χρήσης δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι εξ αιτίας των κλοπών.

    Όσο πιο καλή είναι η μοτοσυκλέτα και πιο εμπορική, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κλαπεί. Θα πρέπει να τη δένεις σε μέρος με κίνηση, ιδανικά σε κλειστό προσωπικό χώρο. Αν δεν υπάρχει αυτός στα μέρη που θα εργάζεσαι μετά τα μεσάνυχτα, καλύτερα να το ξανασκεφτείς.
    Τα περισσότερα μαγαζιά που δουλεύω μπαρ οπότε μπορώ να παρκάρω απέξω και να το βλέπω κιόλας. Τώρα κανα Σάββατο σε κλαμπ πάω και με το αμάξι.
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει που λέει και ο φίλος από πάνω είναι γιατί να προτιμήσω κορεάτικο και όχι Χόντα, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Forza στα 4500 στην μεσαία κατηγορία δεν νομίζω ότι πουλάνε πουθενά.

    Στην θέση σου θα αγόραζα η το sym joyride 300, η το Kymco xtown 300ct. Και τα δύο με επίπεδο πάτωμα.

    Αν δεν ήθελα στην μεσαία κατηγορία, θα κοιτούσα και το sym jetx.

    Χόντα η γιαμαχα είναι τοπ στις κατηγορίες τους αλλά τα λεφτά που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολικά για scooter. Θα κάνεις τα ίδια με τα μισά χρήματα αν πας σε Κορεάτη. Αν πιάσουμε και τους Κινέζους μετά ανοίγει το παιχνίδι..

    Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το οικονομικό, τότε πάρε το BMW 400ct που είναι τέρμα ιδιαίτερο..

    (Γέρασα ρε πστ μου, και ξέρω απ' έξω τις μπανιέρες).

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Forza στα 4500 στην μεσαία κατηγορία δεν νομίζω ότι πουλάνε πουθενά.

    Στην θέση σου θα αγόραζα η το sym joyride 300, η το Kymco xtown 300ct. Και τα δύο με επίπεδο πάτωμα.

    Αν δεν ήθελα στην μεσαία κατηγορία, θα κοιτούσα και το sym jetx.

    Χόντα η γιαμαχα είναι τοπ στις κατηγορίες τους αλλά τα λεφτά που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολικά για scooter. Θα κάνεις τα ίδια με τα μισά χρήματα αν πας σε Κορεάτη. Αν πιάσουμε και τους Κινέζους μετά ανοίγει το παιχνίδι..

    Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το οικονομικό, τότε πάρε το BMW 400ct που είναι τέρμα ιδιαίτερο..

    (Γέρασα ρε πστ μου, και ξέρω απ' έξω τις μπανιέρες).
    Δεν μου αρέσουν καθόλου τα κορεάτικα..
    Παρόλα αυτά αν βρω με 4500€ δεν κλέβω Εκκλησία;;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Honda PCX 125/150
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2018, 22:17
  2. Ανταλλακτικά Honda PCX 125
    από dimperd7 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 12:10
  3. honda pcx 125 κανεις???
    από panjimnakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2012, 06:33
  4. Απορία σχετική με Honda PCX 125
    από sosna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF