Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: Η μαχη των Scooter 125cc: Honda PCX 125 vs Yamaha N-Max??

  1. #31
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Μια άλλη οπτική για σένα απο μενα, γιατι βλέπω ότι οι γνώμες που σου αφήνουν ίσως σε οδηγήσουν σε λάθος συμπέρασμα.
    Μιλάω για το "τα 125κε. δε θα σε καλύπτουν".
    Εγω γυρνάω το λεκανοπέδιο με παπάκι για τη δουλειά μου,ενα 135κ.εκ. κρυπτον.
    Αθροιστικά σε βάρος, εγω με τα εργαλεία μου, μπορεί να ζυγίζουμε περισσότερο απο σένα με την κονσόλα σου.
    Σε πληροφορώ ότι δεν μου έχει λείψει πουθενά το γκάζι.
    Υπόψιν ότι θα βγω καθημερινά ποταμι, παραλιακή,Συγγρού και λοιπές μεγάλες οδούς. Φτάνω απο Ελευσίνα μέχρι Σαρωνίδα.
    Εκτιμώ απιστευτα την ευελιξία και την οικονομία που μου παρέχει σε όλα, συντηρηση, αναλώσιμα και καύσιμο, ειδικά τωρα που τα καύσιμα πήγαν στο θεό.
    Δεν σου λέω πάρε παπάκι.
    Σου λέω οτι οι περισσότεροι νομίζουν ότι θες sony & ντε κυβικά για τετοιου είδους διαδρομές.
    Μεταξύ των δυο που έβαλες στον τίτλο, μάλλον στο χοντα θα πήγαινα.
    Κάτσε επανω τους να δεις πως κουμπώνεις.
    Τωρα τα υπόλοιπα περι κλοπων, ναι ειναι το αγχος ολων αλλά σε νυχτερινα μαγαζια δουλεύεις, πες στην υποδοχή να το εχουν στο νου τους.Δεν ειναι οτι το παρατας σε αλάνα και φευγεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Δεν μου αρέσουν καθόλου τα κορεάτικα..
    Παρόλα αυτά αν βρω με 4500€ δεν κλέβω Εκκλησία;;
    ΑΝ βρεις λέει...
    Μιλάμε πάντα για καινούργιο, έτσι; Απλά ΔΕΝ παίζει αυτό.
    Στα λεφτά που κάνει το 125 που κοιτάς, κάνει το 300αρι το κορεάτικο....
    Αυτό εννοούσα πριν.
    Στα συν του ότι δεν το βάζουν στο μάτι (όχι εύκολα, τουλάχιστον)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ΑΝ βρεις λέει...
    Μιλάμε πάντα για καινούργιο, έτσι; Απλά ΔΕΝ παίζει αυτό.
    Στα λεφτά που κάνει το 125 που κοιτάς, κάνει το 300αρι το κορεάτικο....
    Αυτό εννοούσα πριν.
    Στα συν του ότι δεν το βάζουν στο μάτι (όχι εύκολα, τουλάχιστον)
    Αδελφέ Forza 300 δεν βγαίνει καινούριο, για μεταχειρισμένο του 2019 λέω στα 4500€
    Γιαυτο σου γράφω δεν καταλαβαίνω γιατί «δεν αξίζει» σε σχέση με κορεατικό 300αρι κούτα…?

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μια άλλη οπτική για σένα απο μενα, γιατι βλέπω ότι οι γνώμες που σου αφήνουν ίσως σε οδηγήσουν σε λάθος συμπέρασμα.
    Μιλάω για το "τα 125κε. δε θα σε καλύπτουν".
    Εγω γυρνάω το λεκανοπέδιο με παπάκι για τη δουλειά μου,ενα 135κ.εκ. κρυπτον.
    Αθροιστικά σε βάρος, εγω με τα εργαλεία μου, μπορεί να ζυγίζουμε περισσότερο απο σένα με την κονσόλα σου.
    Σε πληροφορώ ότι δεν μου έχει λείψει πουθενά το γκάζι.
    Υπόψιν ότι θα βγω καθημερινά ποταμι, παραλιακή,Συγγρού και λοιπές μεγάλες οδούς. Φτάνω απο Ελευσίνα μέχρι Σαρωνίδα.
    Εκτιμώ απιστευτα την ευελιξία και την οικονομία που μου παρέχει σε όλα, συντηρηση, αναλώσιμα και καύσιμο, ειδικά τωρα που τα καύσιμα πήγαν στο θεό.
    Δεν σου λέω πάρε παπάκι.
    Σου λέω οτι οι περισσότεροι νομίζουν ότι θες sony & ντε κυβικά για τετοιου είδους διαδρομές.
    Μεταξύ των δυο που έβαλες στον τίτλο, μάλλον στο χοντα θα πήγαινα.
    Κάτσε επανω τους να δεις πως κουμπώνεις.
    Τωρα τα υπόλοιπα περι κλοπων, ναι ειναι το αγχος ολων αλλά σε νυχτερινα μαγαζια δουλεύεις, πες στην υποδοχή να το εχουν στο νου τους.Δεν ειναι οτι το παρατας σε αλάνα και φευγεις.
    Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις διαδρομές κάνω και εγώ, απλά πιο βράδυνες ώρες.
    Απλά το κόλλημα μου είναι να πάρω κάτι ποιοτικό, να γουστάρω να ανεβαίνω πάνω.
    Γιαυτο στην αρχική ερώτηση έβαλα και το θέμα, αξίζει να δώσω αντί για 3500 (pcx & nmax), 5100 και να πάρω ένα Forza 125 ή ένα Xmax 125 η όχι? Από την άλλη όπως έγραψα από πάνω στο φίλο, με 4500 παίρνω Forza 300 2019.

  5. #35
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Μια χαρά είναι το 125άρι το PCX.

    Πάει στο ποτάμι μια χαρά με 80 - 90+ για πάντα, μονοκάβαλο ή δικάβαλο και έχει τελική (κόφτη) 107 κοντερίσια.
    Κατανάλωση 2,1-2,3 λίτρα στα 100 χλμ, 8 λίτρα τεπόζιτο και άσπαστο.
    Μόνιμα τόχω με 47άρα μπαγκαζιέρα επάνω.

    Για μένα δεν αξίζει να δώσει κανείς παραπάνω λεφτά για μέσα στην Αθήνα.
    Άντε το πολύ να πας σε 150 κυβικά.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Αδελφέ Forza 300 δεν βγαίνει καινούριο, για μεταχειρισμένο του 2019 λέω στα 4500€
    Γιαυτο σου γράφω δεν καταλαβαίνω γιατί «δεν αξίζει» σε σχέση με κορεατικό 300αρι κούτα…?
    Το κούτα είναι... Κούτα, ξέρεις τι παίρνεις, με την εγγύηση κλπ.
    Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα για σκούτερ 3τίας κιόλας... Με 4 χιλιάρικα πήρα το voge 300 ac, το έχω 6 μήνες τώρα και το χαίρομαι στο έπακρο. Και δεν έχω και το άγχος αν θα το βρω στην θέση του το πρωί....
    Κάνε ότι σε φωτίσει ο Μέγας γιαραμπής
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Σε αυτο που λεει ο γαυρος δεν διαφωνω αφου και εγω θεωρω οτι τα περισσοτερα πλεον εως και 150cc εχουν κινητηρες που ειναι επαρκεστατοι για το μεγαλυτερο μερος των μετακινησεων που κανει ο μεσος χρηστης. Αυτο βεβαια θα προσθεσω εγω αν είναι οχημα κυριως "επαγγελματικο".

    Προσφατα εδωσα ενα 110 scooter για ενα 300αρι για εναν λογο και μονο. Για τους χωρους του και για την ευκολια με δευτερο ατομο. Κανω καθημερινα Αργυρουπολη - Μαρουσι και πισω οποτε για τις δυο ουσιαστικα αυτες διαδρομες, το 110 ηταν απιαστο ειδικα αν επελεγα να παω απο κεντρο. Επειδη ομως ουσιαστικα εχω καταργησει το αυτοκινητο, εκει που χανει το μικρο ειναι σε χωρους και μετακινησεις με δευτερο ατομο. Ειδικα τωρα καλοκαιρι παμε παντου με το σκουτερ, οποτε εκει μονο, κερδιζει το μεγαλυτερο κατα την γνωμη μου. στο versatility.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Γενικά αν αφήσουμε εκτός συζήτησης το οικονομικό της αγοράς τι θα προτείνατε;
    Ρωτάω γιατί σχολίασα στο βίντεο γνωστού YouTuber από Ελλάδα, και μου απάντησε μακρυά από Forza 125-300-350 και Xmax 125-300, όλα καίνε λάδια και θα πρέπει να τα κοιτάς πριν φύγεις… γνωρίζετε κάτι τέτοιο???

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Ειπωθηκε από αρκετούς ότι 5κ για 125κε είναι υπερβολικά χρήματα. Αν σου αρέσει όμως τόσο τότε τα ακουμπας και το παιρνεις.
    Εναλλακτικά προταθηκαν κάποια κορεατικά που θεωρούνται πιο vfm. Αλλά αφού δεν σου αρέσουν, αποκλείονται χωρίς δευτερη κουβέντα.

    Οπως σωστά είπες, το θέμα είναι να γουστάρεις να ανεβαινεις επάνω.

    Επίσης 125 vs 200/250 που αναλύθηκε είναι τελείως υποκειμενικό. Και με το ένα θα κάνεις τη δουλειά σου και με το άλλο, δεν χωρά καμία αμφιβολία.
    Καλό είναι να ξέρεις όμως μέχρι που μπορεί να φτάσει το καθένα και αν εισαι διατεθειμένος να κάνεις τον αντίστοιχο συμβιβασμό.

    Στα περι αξιοπιστίας δεν ξέρω να σου πω δυστηχώς, τσέκαρε την αξιοπιστία του συγκεκριμένου γιουτιουμπερ καταρχήν και δες γενικά στο νετ τι βλάβες βγαζουν συνήθως.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Honda PCX 125/150
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2018, 22:17
  2. Ανταλλακτικά Honda PCX 125
    από dimperd7 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 12:10
  3. honda pcx 125 κανεις???
    από panjimnakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2012, 06:33
  4. Απορία σχετική με Honda PCX 125
    από sosna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF