Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Η μαχη των Scooter 125cc: Honda PCX 125 vs Yamaha N-Max??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15

    Cool Η μαχη των Scooter 125cc: Honda PCX 125 vs Yamaha N-Max??

    Γεια σας,
    σκεπτόμενος τι καινούριο σκούτερ 2022 να αγοράσω και εχοντας πλέον εξαντλήσει ότι βίντεο υπάρχει στο Youtube & εχοντας διαβάσει ότι άρθρο υπάρχει ανάμεσα στα 2 τους θα ήθελα τις απόψεις σας.

    Υγ.1
    Να σας πω ότι είμαι 37 ετων και Dj, οι αποσπάσεις που διαλύω με το αμάξι προς το παρόν είναι από Μεταμόρφωση Αττικής, κέντρο Αθήνας, Γκαζι, Πειραιάς, Μικρολίμανο, Γλυφάδα (είναι η μεγαλύτερη απόσταση από το σπίτι 33χιλ. και 33χιλ.).
    Μαζί κουβαλάω μεγάλη τσάντα με όλα τα συμπρακαλα (κονσόλα, λαπτοπ κτλπ) 35-40 κιλων που την φοράω σαν backpack στην πλάτη.

    Υγ. 2
    Βάζω ακόμα ένα παράγοντα στη συζήτηση, αν αξίζει να παω κάποια χρόνια πισω για μεταχειρισμένο Honda Forza 2017 125cc (3500 ευρω περίπου)

    Υγ. 3
    Πιστεύετε ότι τα Honda Forza 2022 125cc & Yamaha X-Max 2022 125cc αξίζουν τα 5100-5300 ευρώ? Δηλαδή είναι τόσο πολύ μεγάλη η διαφορά τους που αξίζουν αυτά τα 1800 ευρώ παραπάνω?

    Με εκτίμηση
    Δημήτρης

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Πιστεύω ότι για αυτά που θες να κουβαλάς και τα χιλιόμετρα που θες να κάνεις, το 125 είναι λίγο...

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.158
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.....
    Επίσης θεωρώ γελοίο να δώσεις 5+ χιλιάρικα για σκούτερ 125 κυβικά!
    Αν θέλεις Sony (που λέει μια διευθύντρια εδώ μέσα) και καλά σκούτερ, δες κάτι σε 250-300 κυβικά σε kumco, sym κ.λ.π.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το Yamaha N-Max έχει ελάχιστη κατανάλωση καυσίμου. Με αυτό δεν θα σε απασχολούν ιδιαίτερα τα έξοδα μετακίνησης. Κάνει για τις αποστάσεις που λες, αλλά θα κινείσαι με μέτρια ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο.

    Από την άλλη πλευρά, με 300άρι έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια, αλλά αυξάνει το κόστος μετακίνησης.

    Σε κάθε περίπτωση, τα 40 κιλά αναρτημένα πάνω σου, ακόμα κι αν ακουμπάνε στο κάθισμα, είναι κάπως επικίνδυνα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ειναι ρεαλιστιτικές αυτες οι τιμές; Όντως 5κ για σκουτερ 125, ότι κι αν ειναι αυτο;

    Ο μόνος λόγος να επιμένεις στα 125 ειναι να μην έχεις το δίπλωμα. Αλλά με 5 χιλιάρικα στην τσεπη παίρνεις είτε μτχ μικρο αμαξι πολης είτε βγαζεις το Α2 και τσιμπάς κούτα σκουτερ με 200-250κε και εισαι άρχοντας.

    Η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι αμελητέα μπροστά στην άνεση της μετακίνησης.
    Όχι ότι δεν γίνονται αυτές οι αποστάσεις με 125, αλλά δεν κουράζει κάποια στιγμή;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το nmax είναι 155 αν δεν κάνω λάθος, και πάει "μπάλα" για τα κυβικά του. Δεν ξέρω την Αττική αν και είμαι εδώ έξι μήνες ήδη. Όποτε δεν ξέρω σε τι δρόμους θα κινείσαι...

    Αν δεν έχεις σκοπό να είσαι σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, σε ώρες που είναι ταχείας κυκλοφορίας, τότε είναι μια χαρά, καλύτερο από αρκετά 200-300αρια.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
    Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
    Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Ναι βγαίνει και 125cc & 155cc
    Αυτό δεν μου αρέσει με το Nmax είναι ότι δεν χωράει φουλ κράνος από κάτω.. επίσης οι 13αρες ζάντες μπρος πίσω..

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
    Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
    Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;
    γιατι παει κανεις με παραπανω????,αφου το ποταμι απο τις 6 το πρωι εως τις 9 το βραδυ ειναι μποτιλιαρισμενο πλεον.Ειδικα απο μεταμορφωση και κατω.μια χαρα θα εισαι.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 10/07/2022 στις 17:34.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,
    ...

    Να σας πω ότι είμαι 37 ετων και Dj, οι αποσπάσεις που διαλύω με το αμάξι προς το παρόν είναι από Μεταμόρφωση Αττικής, κέντρο Αθήνας, Γκαζι, Πειραιάς, Μικρολίμανο, Γλυφάδα (είναι η μεγαλύτερη απόσταση από το σπίτι 33χιλ. και 33χιλ.).
    Μαζί κουβαλάω μεγάλη τσάντα με όλα τα συμπρακαλα (κονσόλα, λαπτοπ κτλπ) 35-40 κιλων που την φοράω σαν backpack στην πλάτη.

    .....
    Καταρχάς σε βρίσκω πολύ μπανάλ! Δεν είδες ο συνάδελφος σου ο DJ Valentino με την αόρατη κονσόλα!

    Πέρα από την πλάκα όπως είπαν και οι περισσότεροι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις σε λίγα παραπάνω κυβικά (200-250) για να έχεις μια ευχέρεια παραπάνω. Δεν είναι τόσο θέμα τελικής ταχύτητας αλλά πόσο θα πιέζεται το όχημα αν χρειαστεί να βγεις σε πιο ανοιχτό δρόμο. Το κόστος δεν είναι και τόσο πια διαφορετικό. Και εγώ πριν χρόνια είχα πάρει 150άρι PCX αλλά το άλλαξα με 300άρι σκούτερ καθώς σε ανοιχτούς περιαστικούς δρόμους κυκλοφορώ με μεγαλύτερη ασφάλεια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
    Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
    Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;
    Ποτάμι με 65-70 το θεωρώ αυτοκτονία, Ποσειδώνος νύχτα επίσης.
    από την άλλη σε αυτούς τους δρόμους η διαφορά κατανάλωσης 125 με 250-300 δεν είναι και μεγάλη και έχεις και καβάτζα ένα σύνολο με καλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DjMitsos Προβολή μηνύματος
    Ναι βγαίνει και 125cc & 155cc
    Αυτό δεν μου αρέσει με το Nmax είναι ότι δεν χωράει φουλ κράνος από κάτω.. επίσης οι 13αρες ζάντες μπρος πίσω..
    χωραει αν δεν εχει χοντροκομμενους αεραγωγους

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ανάλογα με τη ροή της κυκλοφορίας τη συγκεκριμένη στιγμή

    Τα 60-70 ίσως ειναι υπεραρκετά αν ο δρόμος ειναι μποτιλιαρισμένος. Αν είναι άδειος και όλοι κινουνται με 100+ όχι δεν είναι ασφαλή τα 70. Δηλαδή παίζει ρόλο και με πόσα κινουνται οι άλλοι! Ειδικά βράδυ.

    Γι αυτό προτείνονται τα περισσότερα κυβικά, σου προσφέρουν την ευχέρεια να ακολουθείς τη ροή εύκολα.

    Τώρα αν θεωρείς ότι θα κινεισαι πάντα με 70 προφανώς τα 125 ειναι μια χαρά. Κατα τα άλλα η διαφορά στην κατανάλωση σε τέτοιες ταχύτητες παίζει να ειναι μηδαμινή.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2022
    Μηνύματα
    15
    Στο κομμάτι ασφαλείας που μου είπες για την τσάντα που κουβαλάω μαζί θεωρείς ότι θα έχει κάποια διαφορά αν πάω σε forza 350? Πχ είναι καλύτερα να την δένω με ιμάντα στη θέση του συνεπιβάτη από το να την έχω πάνω μου?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    40 κιλα φορτιο, προφανως κανουν διαφορα οταν ειναι δεμενα στο οχημα και οχι πανω στον αναβατη για πολλους λογους (οχι μονο θεμα ασφαλειας αλλα και γενικοτερης συμεριφορας του οχηματος). Θα ειναι ας πουμε ακομη καλυτερα να ειναι στο "δαπεδο" (που δεν εχει κανενα απο αυτα που κοιτας αλλα anyway). Αναφερεις πολλα χιλιομετρα για να εχεις τοσο βαρυ εξοπλισμο πανω σου (γνωμη μου).

    Το forza 350 δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα αλλα δυο που αναφερεις.. Μα καμια.

    Θεωρω οτι θα εχεις πραγματικη διαφορα σε καυσιμο τουλαχιστον 1-1,5 λιτρο στα 100κμ σε πραγματικες συνθηκες μεταξυ ενος 125-150 με ενα μεσαιο σκουτερ στα 300-350 κυβικα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Honda PCX 125/150
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2018, 22:17
  2. Ανταλλακτικά Honda PCX 125
    από dimperd7 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 12:10
  3. honda pcx 125 κανεις???
    από panjimnakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2012, 06:33
  4. Απορία σχετική με Honda PCX 125
    από sosna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF