Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: αγορά μηχανής μέχρι 2000-2500

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18

    αγορά μηχανής μέχρι 2000-2500

    Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω λιώσει το πολυαγαπημένο μου innova 125 του 2004 , χωρίς όμως να κάνει κιχ, βρίσκομαι στην θέση να αναζητάω κάτι πιο δυνατό για Αθηνά και κοντινές εξορμήσεις μέχρι 150χμ. Λόγω οικονομικής κατάστασης και με την τιμή της βενζίνης να είναι στα ύψη, το budget είναι περίπου στα 2000-2500 αναλόγως την Κατάσταση της μηχανής. Βλέποντας σχεδόν καθημερινά τις αγγελίες είναι μονόδρομος τα χτ 600ε, klr 650, cb 400 και άλλες αντίστοιχης κατηγορίας και χρονολογίας. Θα ήθελα από την ομάδα να προτείνει από εμπειρία κάποιο μοντέλο με γνώμονα τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν, την επάρκεια ανταλλακτικών και αξιοπιστία. Να σημειωθεί εδώ ότι εχω δίπλωμα κατηγορίας Α, είμαι 1,90 και 85 κιλά καθώς και ότι ενδέχεται και το δικαβαλο αλλά όχι αποκλειστικά.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Αυτά που κοιτάς είναι το λιγότερο 20ετιας και συνήθως είναι λιωμένα,χρεπια, (ειδικά τα xt και cb)καίνε πολύ για τα σημερινά δεδομένα,και τα περισσότερα ανταλλακτικά θα τα ψάχνεις.Παρε κανένα 250-300ρακι κινέζικο καινούργιο, βάζοντας κάνα γραμμάτιο,η κάποιες δόσεις με την κάρτα σου αν έχεις.Γνωμη μου.Αλλιως θα τα πληρώσεις σε βενζίνες και συνεργεία.Ασε που δεν έχουν και abs τα παλια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Xt με 2500€ και χρέπι?Αυτα που έχουν τοσο ειναι πένα.Επισης ανταλλακτικά για Χτ θα βρεις ακομα και αν κοιτάξεις κατω απο το κρεβάτι σου.. Πωλείται ενα Χτ πιπίλα απο γενική ανακατασκευή αλλα το δίνει 3200.Βεβαια οταν το δεις θα καταλάβεις και πιστεύω αξίζει να ανεβασεις 500€ το μπάτζετ σου μηπως στο αφήσει 3.000.Θεσσαλονικη βρίσκεται το μηχανάκι

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Τα ΧΤ καίνε πολύ ; Θα ψάχνεις ανταλλακτικά ;!?
    Με ένα τεπόζιτο και 90-100 κοντέρ έκανα 150+150χλμ σε Εγνατία πάνε έλα + κάποια χιλιόμετρα ενδιάμεσα στην Θεσσαλονίκη .( 15lt)
    Το cb400sf ίσως έχει κάποια θέματα με τα ανταλλακτικά .
    Δεν θα μπω στην σύγκριση ΧΤ με κινέζικο παπάκι γενικά αλλά να μην γράφουμε ανακρίβειες.
    porca miseria.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voidnaut Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω λιώσει το πολυαγαπημένο μου innova 125 του 2004 , χωρίς όμως να κάνει κιχ, βρίσκομαι στην θέση να αναζητάω κάτι πιο δυνατό για Αθηνά και κοντινές εξορμήσεις μέχρι 150χμ. Λόγω οικονομικής κατάστασης και με την τιμή της βενζίνης να είναι στα ύψη, το budget είναι περίπου στα 2000-2500 αναλόγως την Κατάσταση της μηχανής. Βλέποντας σχεδόν καθημερινά τις αγγελίες είναι μονόδρομος τα χτ 600ε, klr 650, cb 400 και άλλες αντίστοιχης κατηγορίας και χρονολογίας. Θα ήθελα από την ομάδα να προτείνει από εμπειρία κάποιο μοντέλο με γνώμονα τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν, την επάρκεια ανταλλακτικών και αξιοπιστία. Να σημειωθεί εδώ ότι εχω δίπλωμα κατηγορίας Α, είμαι 1,90 και 85 κιλά καθώς και ότι ενδέχεται και το δικαβαλο αλλά όχι αποκλειστικά.
    Με 3.000 € παίρνεις αξιοπρεπές ΧΤ660 Χ ή R 2007 κι ύστερα.
    Άσπαστο,ταξιδεύεις μια χαρά μονοκάβαλος,κατανάλωση 4-5λίτ και ανταλλακτικά σε υπερεπάρκεια.
    CB λίγο δύσκολο να βρεις αταλαιπώρητο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Μέχρι τα δύο χιλιάρικα θα (ξανά)έπαιρνα NX650. Μπαρμπαδομήχανο -οπότε το πιο εύκολο να το βρεις προσεγμένο- και άσπαστο. Η έλλειψη εμπορικότητας το κάνει πιο φτηνό απ το ΧΤ, σημαντικό μιας και είσαι με σφιχτό μπάτζετ. Ανταλλακτικά βρίσκεις, το μοτέρ το φορούσε σε αρκετά μοντέλα η Honda.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εχω και Χτ,εχω και Daytona παπί.Επισης ειχα και ιαπωνικό παπί,δουλεύω με Honda Genio 110 και έχουμε και Daytona Cargo στη δουλειά..Το παπί το δικό μου εχει 100.000χλμ,δεν εχει βγαλει κάτι.Αλλά!!Το χαμηλό κόστος απο κάπου βγαίνει,ακομα και οταν μιλαμε για κινέζικα.. Παράδειγμα,το ιαπωνικό,στα 10 χρόνια+ και δεν θα βρεις ουτε ροδελα σκουριασμένη,το Daytona στα 4 χρόνια έχει ολες τις ροδέλες σκουριασμένες,το χρωμα στις αναρτήσεις έχει ξεθωριάσει κτλ κτλ .Και κατι ακόμα,απλα κατσε πανω στο Honda Genio και πιασε το τιμόνι,δεν χρειάζεται να το οδηγήσεις..Και μετα κατσε πανω στο Daytona Cargo...Θα καταλάβεις διαφορά στην ποιότητα κατασκευής,κατι που για 700€ διαφορά αγορά καινούργιου για μενα δεν αξίζει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Στην εξίσωση καλο θα ηταν να βάζαμε και φριγουιντ 650!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voidnaut Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα.

    cb 400

    είμαι 1,90 και 85 κιλά
    Ομάδα λένε για τα γκρουπ του facebook. Εδώ είναι forum.

    CB400SF και 1,90 και 85κιλά, εκτός ειδικών εξαιρέσεων, δεν πάνε μαζί. Δεν θα βολεύεσαι πάνω του, είναι καλή μηχανή γενικά, αλλά σχεδιασμένη για μικροκακωμένους Ιάπωνες. Θα πρότεινα, αν βρεις κάποιο, να κοιτάξεις αν βολεύεσαι πάνω του, επισταμένα, μην κάτσεις δύο λεπτά και πεις, α ωραίο είναι, φαντάσου ότι θα περάσεις δύο ώρες, θα πιαστείς ή όχι;

    Γενικά, τσέκαρε, μήπως λόγω ύψους σου, χρειάζεσαι κάτι πιο ψηλό για εσένα.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 11/07/2022 στις 16:20.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    TA700 του 07?
    Το 08 ξεκίνησε παραγωγή .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα, αν βρεις κάποιο, να κοιτάξεις αν βολεύεσαι πάνω σου
    Οτι σου λεει
    Κατσε μια πανω ΣΟΥ να δεις αν βολευεσαι

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Οτι σου λεει
    Κατσε μια πανω ΣΟΥ να δεις αν βολευεσαι
    Διορθώθηκε με το σωστό, ευχαριστώ για την υπόδειξη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, συμφωνώ απόλυτα με το να κάτσω πάνω να δω πως είναι και αν βολεύει. Επειδή είδα και τις εναλλακτικές για transalp, μιλάμε για το 650 και το 700, υπάρχουν κάποια πράγματα που θα πρέπει να γνωρίζω σε περίπτωση που πάω προς τα εκεί από κάποια θέματα καθώς και πόσα χιλιόμετρα είναι πολλά για αυτά κτλ. Μια τελευταία ερώτηση και σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την αμεσότητα σας, σε αντίστοιχα χρήματα και λίγο πιο πάνω βρίσκω και το versys 650 του 07. Όπως για παράδειγμα το παρακάτω, τι γνώμες έχουμε για αυτό συγκριτικά για παράδειγμα το transalp.
    https://www.car.gr/323060471?utm_sou...ontent=aggelia

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Από άποψη αξιοπιστίας ίσως το τρανσαλπ να ειναι λίιιιγο ανώτερο. Γενικά όμως θα πήγαινα στο καβασάκι, το θεωρώ πιο ολοκληρωμένο γενικά.

    Έχει ο αδερφός μου αυτο το βερσυς, το έχω οδηγησει αρκετές φορές και μου αρέσει. Εύστροφο, ροπατο και ευέλικτο μέσα στην κίνηση.
    Έχω κάνει 300χλμ ταξίδι με αυτο και από τις δυο θέσεις της σέλας. Μου φάνηκε ξεκούραστο. Μέχρι τα 140-150 που το πηγα εγω δεν φανηκε να δυσανασχετεί.
    Το τρανσαλπ μου φαινεται πιο παππουδιστικο μπροστά του.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc
    από THEO στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2018, 00:10
  2. Αγορα μηχανης μεχρι 3500 ευρω
    από socpap στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2017, 19:08
  3. Αγορά Μηχανής μέχρι 35kw (Α2)
    από erebus στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2017, 12:23
  4. Μηχανη μεχρι 2000-2500 ευρω
    από salagatas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2012, 20:46
  5. Αγορά μηχανής μέχρι τα 250cc
    από Paragon_X στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2009, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF