Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23

    Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους,

    Την επόμενη βδομάδα θα βγάλω επιτέλους δίπλωμα κατηγορίας Α και έχω μπει πλέον στη διαδικασία αναζήτησης μοτοσυκλέτας και θα ήθελα τη βοήθεια και αντικειμενική σας άποψη.

    Μέχρι σήμερα (εδώ και περίπου 10 χρόνια) οδηγάω παπί. Πρώτη φορά που ανέβηκα σε κανονική μηχανή ήταν στο πρώτο μάθημα οδήγησης για το δίπλωμα, επομένως καταλαβαίνετε ότι είμαι ολίγον άσχετος, για αυτό και πήρα το θάρρος να γράψω εδώ. Ο λόγος που θέλω να αγοράσω κάτι μεγαλύτερο, είναι ότι θέλω να μπορώ επιτέλους να κάνω κάποιο ταξίδι ή και μια μακρυνή βόλτα εκτός Αττικής τα ελεύθερα ΣΚ, χωρίς να σκέφτομαι μέχρι πού φτάνει το ΚΤΕΛ. Κατά τα άλλα, η χρήση που θα γίνεται στη μηχανή θα είναι κάθε μέρα δουλειά-σπίτι, στο κέντρο της Αθήνας. Ξέρω ότι δεν προτείνεται γενικά μεγάλο όχημα για Αθήνα, αλλά δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για δύο οχήματα, οπότε, μόλις έρθει η μηχανή, το παπί θα φύγει. Επομένως όλα θα γίνονται με τη μηχανή, βόλτα, ψώνια, δουλειά κλπ κλπ.

    Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω και μετά από ψάξιμο, πιστεύω ότι η ιδανική επιλογή για εμένα θα ήταν η Kawasaki Versys 300X, μιας και η συγκεκριμένη έχει και το bonus ότι είναι ADV, κατά τη γνώμη μου ιδανικό για τους κακούς δρόμους τόσο της Αθήνας, όσο και της επαρχίας, αλλά δυστυχώς δεν τη βρίσκεις κάτω από 4000 ευρώ. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω εγώ είναι 2500-3000 (βαριά). Σε αυτή την τιμή βρίσκω πολλές μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού, όπως V-Strom, Versys 650, CBF600, FZ6 και άλλες, χρονολογίας φυσικά πριν το 2010. Πιστεύετε θα ήταν σωστή η επιλογή μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας για τη χρήση που θέλω και λαμβάνοντας υπόψιν την έλλειψη εμπειρίας μου;

    Επίσης, σήμερα έπεσα σε κάτι αγγελίες για Suzuki Inazuma 250. Θεωρείτε ότι θα ήταν πιο συνετή επιλογή; Με προβληματίζει λίγο το αν θα μπορεί να κάνει ταξίδια. Εάν έχετε οποιαδήποτε πρόταση για κάποιο από τα προαναφερθέντα ή οποιοδήποτε άλλο μοντέλο, είναι θεμιτή! Να αναφέρω απλώς ότι πολύ συχνά παίρνω και δικάβαλο (εγώ στα 90 κιλά και ο συνεπιβάτης άλλα τόσα), επομένως δε θα με εξυπηρετούσε κάποιο naked όπως το KTM Duke, ούτε κάποιο Super Sport και γενικά οτιδήποτε έχει μικρή σέλα ή/και δεν παίρνει top box βαλίτσα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Καλώς ήρθες στο forum! Λίγη προσοχή χρειάζεται με το ψευδώνυμο, γιατί κάπως έτσι σαν εσένα μπήκα κι εγώ πριν κάτι χρόνια για να πάρω γνώμες για μοτοσυκλέτα και μου έμεινε.

    Το Inazuma νομίζω έβγαινε χωρίς ABS, μειονέκτημα σχετικά σοβαρό για την εποχή μας. Θα πρότεινα να κοιτάξεις κάτι με ABS.

    Θεωρώ ότι το παπί θα σου λείψει, τόσο για την ευχρηστία μέσα στην πόλη, όσο και για το χαμηλό κόστος συντήρησης. Οι μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, που βλέπεις σε προσιτή τιμή, έχουν πολλαπλάσια έξοδα χρήσης από το παπί. Το Versys 300X είναι καλή περίπτωση, αρκεί να έχεις κλειστό χώρο για να το σταθμεύεις το βράδυ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Συμφωνώ με τον νεοσσό.

    Ακόμα, τα πάγια έξοδα του παπιου είναι τόσο λίγα, που συμφέρει να το κρατήσεις και να πηγαίνεις με αυτό στη δουλειά, γλιτώνοντας έτσι έξοδα συντήρησης και βενζίνης από το μεγάλο.

    Εγώ θα προτιμούσα στη θέση σου να πάρω ένα vstrom ή ένα versys 650, αλλά και το 300αρι καλή φάση φαίνεται.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

    Δυστυχώς το να έχω και το παπί και τη μηχανή δεν αποτελεί επιλογή. Το παπί που χρησιμοποιώ τώρα είναι δανεικό για να εξυπηρετούμαι μέχρι να αγοράσω κάτι άλλο. Πράγματι θα ήταν ιδανικό να μπορώ να το κρατήσω και θα έφευγα από το δίλημμα του μεγέθους της νέας μηχανής αν μπορούσα να έχω ταυτόχρονα κάτι μικρότερο για μέσα στην πόλη, αλλά δυστυχώς είναι αδύνατο. Το γκαράζ είναι κάτι που επίσης με αγχώνει αρκετά σε ότι κι αν αγοράσω. Αυτό το διάστημα έχω, αλλά είναι νοικιασμένο και το ζητούν και άλλοι προσφέροντας περισσότερα, οπότε δεν ξέρω για πόσο θα μπορώ να κερδίζω το "παζάρι".

    Επομένως πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στο να πάρω ένα νέο παπί για να πηγαίνω εύκολα στη δουλειά και στο supermarket και στο να πάρω μια μηχανή για να μπορώ να κάνω και ταξίδια, είτε μόνος είτε με παρέα. Και θέλω πολύ να πάω στη δεύτερη επιλογή. Το Versys 300, όπως είπα ακούγεται πολύ καλό για την περίπτωσή μου, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να δώσω 4000. Θα μπορούσα να το πλησιάσω αν δεν έπαιρνα νέο εξοπλισμό, αλλά θέλω να επενδύσω τόσο στην απόλαυση όσο και στην ασφάλειά μου, για αυτό μένουν μόνο 2500-3000 για τη μηχανή. Για τη Honda CBF600 του 2004-2008 ποια είναι η άποψή σας; Βρίσκω αρκετές γύρω στα 2000. Θα ταίριαζε σε νέο οδηγό πιστεύετε;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Καλησπέρα.

    Αν δεν είσαι κανίβαλος, όλες οι μηχανές ταιριάζουν.
    Το μόνο που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι τα έξοδα χρήσης και συντήρησης.
    Αν μπορείς να τα καλύψεις θα είσαι οκ.
    Τώρα για το πόσο είναι αυτά, πολλά ή λίγα, θα σου πούνε οι κάτοχοι ή ακόμα καλύτερα ρωτάς εσύ ο ίδιος σε συνεργεία.

    Το Versys πρέπει να είναι πολύ ωραίο μοτορι.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Κανίβαλος δεν είμαι σε καμία περίπτωση, το αντίθετο θα έλεγα. Γενικά ωραία η ταχύτητα (σε ποιον δεν αρέσει), αλλά προτιμώ την ασφάλεια. Για αυτό και δε θέλω κάτι πολύ άγριο. Θέλω μεν να μπορεί να πιάσει 150-180, αλλά όχι για να τα πιάνω, απλώς για να μην είναι μόνιμα στα κόκκινα όταν θα ταξιδεύω με 120 και ταλαιπωρείται. Το Versys φαίνεται πραγματικά το ιδανικό mini adventure, αλλά έχει δυστυχώς απαγορευτική τιμή.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από haga1981 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2020, 17:41
  2. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 11:48
  3. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF