Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 58 από 58

Θέμα: 4η αλλαγή μηχανής

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος
    Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο
    αμα ειναι ετσι τοε πριν αλλαξεις μοτο βαλε τον μαμα ανεμοθωρακα κ δοκιμασε ενα καλο κρανος ωστε να δεις εαν εχεις το αποτελεσμα που θες
    ''μαλλον'' εχεις ακαταλληλο η΄κακης ποιοτητας κρανος κκ με την ψηλη ζελατινα εχεις στροβιλισμους που σου κανουν το κεφαλι νταουλι
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  2. #47
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος
    Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο έβαλα το μεγαλύτερο ανεμοθωρακα που μπορούσα να βρω και πάλι δεν έφτιαξε η κατάσταση και πολύ
    Γι'αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω και ρώτησα να δω τι επιλογές έχω να πάρω ιδέες από άτομα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα
    Τι ακριβώς σε ενοχλεί στον αέρα? Σε χτυπάει και σε κουράζει ή σε κουράζει ο θόρυβος?
    Δοκίμασε να πάρεις ένα ζευγάρι ωτοασπίδες να δείς πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση...

    Ντάξει, το bandit δεν έχει φοβερή ανεμοκάλυψη, αλλα δεν είναι και τελείως γυμνό.

    Σε ενοχλεί ο αέρας στο σώμα? Έχεις μπουφάν μηχανής? Μήπως είναι χαλαρό πάνω σου?

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Όντως τι κράνος φοράς;

    Ένα καλό ζευγάρι ωτασπίδες έχει 12-15 ευρώ. Είναι η πιο vfm επένδυση που μπορείς να κάνεις για την άνεση σου.

    Εγώ με γυμνό και μετά από 2+ ωρες οδήγησης δεν νοιώθω τπτ με τις ωτασπίδες. Δεν ειναι μόνο ο αέρας αλλά και ο θόρυβος από τον κινητήρα που καταπονεί τα αυτιά.

    Απόλυτη κάλυψη από τον αέρα μάλλον δεν θα βρεις. Πάρε αμάξι.

  4. #49
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος
    Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο έβαλα το μεγαλύτερο ανεμοθωρακα που μπορούσα να βρω και πάλι δεν έφτιαξε η κατάσταση και πολύ
    Γι'αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω και ρώτησα να δω τι επιλογές έχω να πάρω ιδέες από άτομα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα
    οτι σου απάντησαν ήδη τα παιδιά, θα σου τα πω ακόμη μια φορά

    καταρχήν αν σε καλύπτει εργονομικά η μηχανή το θέμα την ανεμοπροστασίας θα το έχεις σε οποιοδήποτε μοτό, θα πρέπει να αποσαφηνίσεις από που έρχεται και πως μπορείς καλύτερα να καιροφυλακτείς για καλύτερη οδηγική εμπειρία

    πάμε να δουμε τώρα τι γίνεται, για να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις πρέπει να μας γράψεις τι κράνος φοράς και ποσο παλιό είναι

    1. για το θέμα την ανεμοπροστασίας και την θέση της ζελατίνας υπάρχουν 2 περιπτώσεις που η ζελατίνα δε θα δημιουργεί πρόβλημα σε στροβιλισμους και ανεπιθύμητους θορύβους
    α) θα καλύπτει μονο μέχρι τον θώρακα όπως η μαμα του ή β) θα καλύπτει πλήρως το κεφάλι πάνω απο το μέτωπο(η δεύτερη θα είναι κάπως άσχημη σε μοτοσυκλέτα)

    οτιδήποτε ενδιάμεσα χωρις να τεσταριστεί οτι λειτουργεί (και με βάση πάντα το ύψος αναβάτη) ενδέχεται να δημιουργεί πρόβλημα παρά να επιλύει

    *για να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω με τον υπάρχον εξοπλισμό κάνε μια δοκιμή, αφαίρεσε τελείως την ζελατίνα ή βάλε την μαμα, και τσέκαρε αεροδυναμικά πως είναι και κάνε τις συγκρίσεις με την μεγάλη και πες μας αν ο θόρυβος είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος


    2. για να αφαιρέσεις τον παράγοντα κράνος αεροδυναμική και θόρυβος (απο το κράνος), αν το υπάρχων έχει πιάσει 4-5 χρόνια σου έχει πέσει στατικά αρκετές φορές κάτω και δεν είναι κάτι απο arai shoei και λοιπές ακριβες σειρές κράνων > 400 ευρώ, μπες στην διαδικασία αντικατάστασης του. Τουριστικό επώνυμο > ή =400ευω

    3.ενα ζευγάρι καλές ωτοασπίδες όπως η alpine race

    και έλα να τα ξαναπούμε με τις εντυπώσεις σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Έχω ένα bell το έχω πάρει εδώ και 2 χρόνια 600 ευρώ και ένα mt με 150 η αλήθεια είναι ότι με το καλό το κράνος δεν έτυχε να την οδηγήσω επίσης ούτε ωτοασπιδες έχω δοκιμάσει και ο μεγάλο ανεμοθωρακα με χτυπάει από το λαιμό και πανω

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας .
    Εγώ ξαναλέω έγραψα εδώ για να δω τι επιλογές έχω γιατί δεν ξέρω και πολλά ούτε έχω δοκιμάσει και πολλές πολλές μηχανες

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα bell το έχω πάρει εδώ και 2 χρόνια 600 ευρώ και ένα mt με 150 η αλήθεια είναι ότι με το καλό το κράνος δεν έτυχε να την οδηγήσω επίσης ούτε ωτοασπιδες έχω δοκιμάσει και ο μεγάλο ανεμοθωρακα με χτυπάει από το λαιμό και πανω
    αν θες πες μας δυο λογια γιατι πηρες ενα καλο κρανος το οποιο δεν χρησιμοποιεις..?
    αυτο που λες οτι το εχεις για καλο τι σημαινει?
    το φορας τις Κυριακες μονο?
    η' τις ημερες εορτων?

    τις υπολοιπες που δεν το φορας κ βαζεις το 2ο σημαινει οτι χρησιμοποιεις κ το κεφαλι Β΄διαλογης?
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Το ακριβό δεν είχε εσωτερικό γιαλί ηλίου και έτυχε από όταν πήρα την μηχανή είχα διαδρομές με τούνελ και βόλευε πολύ και μια και ήταν πιο εύκαιρο και όχι μέσα στην θήκη ξαναπήραν αυτό από βιασύνη σε κάτι άλλες βολτουλες

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Μόλις γύρισα από μια βόλτα με το άλλο το κράνος με λογικές ταχύτητες 100-140 και πάλι τα ίδια βουιζαν τα αυτιά

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αν το θέμα σου είναι με το βουητό απλά βάζεις ωτοασπίδες. Αυτές που σου έγραψε ο δόκτορας πιο πάνω είναι δοκιμασμένες από πολλούς εδώ μέσα (κι εγώ σ'αυτούς).

  11. #56
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Φίλε μου, όπως λένε και οι από πάνω...

    Οι alpine race είναι φοβερές. 600 χιλιόμετρα μονοκόμματα, με στάσεις μόνο για γέμισμα, με μοτοσυκλετα που κόβει τον αέρα μέχρι το λαιμό, με ταχύτητες ~160 και όταν κατέβηκα από το μηχανάκι, συνειδητοποίησα ότι δεν νοιώθω καμία κούραση...
    Ήταν η πρώτη μου επαφή με ωτοασπίδες. Από τότε, φαντάσου μερικές φορές τις φοράω μέχρι και για να πάω στη δουλειά...

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου, όπως λένε και οι από πάνω...

    Οι alpine race είναι φοβερές. 600 χιλιόμετρα μονοκόμματα, με στάσεις μόνο για γέμισμα, με μοτοσυκλετα που κόβει τον αέρα μέχρι το λαιμό, με ταχύτητες ~160 και όταν κατέβηκα από το μηχανάκι, συνειδητοποίησα ότι δεν νοιώθω καμία κούραση...
    Ήταν η πρώτη μου επαφή με ωτοασπίδες. Από τότε, φαντάσου μερικές φορές τις φοράω μέχρι και για να πάω στη δουλειά...

    Θα δοκιμάσω θα πάρω και μετά βλέπουμε ευχαριστώ όλους για τις βοηθειες

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2022
    Μηνύματα
    1
    Καινούριος στο site και είναι το πρώτο θέμα που μπήκα και διάβασα. Οι απόψεις όλων χρήσιμες, βγαλμένες από την εμπειρία του καθενός. Η δική μου συμβουλή, είναι ότι απόλυτη προστασία από τον αέρα δεν υπάρχει (εκτός και μπεις σε αυτοκίνητο). Οι ωτοασπίδες που προτάθηκαν σε συνδυασμό με ένα καλό κράνος και λοιπό εξοπλισμό είναι το συν στην άνεση σου. Έχοντας βρεθεί στη σέλα τόσο 1κύλινδρων και 2κύλινδρων on-off, όσο και 4κύλινδρων sporttouring και πλέον κάτοχος ενός scooter 300cc σου λέω το εξής. Οριοθέτησε το budget, σκέψου που θα χρησιμοποιείς το μηχανάκι για το 90% των διαδρομών σου και ψάξε για αυτό που σε καλύπτει περισσότερο. Μηχανάκι που να τα κάνει όλα χωρίς να καίει, να φορτώνεται, να μη χαλάει δεν υπάρχει. Και μη σκέφτεσαι ότι δεν έχεις αρκετά χιλιόμετρα στο δρόμο. Μυαλό χρειάζεται και προσοχή.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. XTX tuning η αλλαγη μηχανης???
    από Steve_athens στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 330
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 13:27
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 21:08
  3. Προτάσεις για αλλαγή μηχανής
    από dim40 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 21:10
  4. Αλλαγη μηχανης στο 3μηνο
    από Aero στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2007, 22:56
  5. Αλλαγή μηχανής
    από vaskgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF