Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Λάδια για Yamaha CP3 890 (τελευταία γενιά)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185

    Λάδια για Yamaha CP3 890 (τελευταία γενιά)

    Δεύτερη αλλαγή στο XSR (900 '22) (ίδιο μοτέρ με ΜΤ-09 και Tracer του '21) και ο αντιπρόσωπος μου έβαλε 15-50
    Το owner's manual λέει 10-40
    Στη μοτοδυναμική που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα
    Να πάω να τα ξηλώσω και να βάλω 10-40?
    Τι λέτε?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Άστα όπως είναι,καλοκαιράκι γαρ.
    Πρόσεχε πως δουλεύει το μοτέρ και με την επόμενη αλλαγή θα έχεις ένα μπούσουλα.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ότι είπε ο από πάνω, άστα.... Με τις θερμοκρασίες του δικού μας καλοκαιριού, κουτί θα έρθουν στο μοτέρ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Γενικως βαζουμε οτι λεει το μανουάλι,σε ρευστοτητα,οι αντιπροσωποι εμποροι ειναι, και θελουν να πουλησουν το στοκ και το ποιο ακριβο.
    Παραδειγμα εγω αγορασα προσφατα ενα voge500ds.To μανουάλι λεει ,λαδι προδιαγραφων 10-40 απο προδιαγραφη SG και πανω.
    Η αντιπροσωπεια στο ελληνικο μανουαλι ,προτεινει
    1)silcolene full synthetic 10-40 προδιαγραφων SM,SN τιμη 23 ευρω το λιτρο (τιμη εμποριου 15 ευρω το λιτρο)
    2)silcolene ester blend 10-40 semisyntetic προδιαγραφων SL ,τιμη 18,15 ευρω το λιτρο (τιμη εμποριου 11 ευρω το λιτρο).
    Εγω πηγα στο πρωτο σερβις με ενα τετραλιτρο bel ray ester blend semisynthetic, 10-40 προδιαγραφων SN (ΔΥΟ προδιαγραφες πιο πανω ,απο το αντιστοιχο ημισυνθετικο της silcolene και με τιμη 47 ευρω (11,75 ευρω το λιτρο) και ξυνισανε τα μουτρα τους,αλλα το βαλανε θελοντας και μη ,γιατι πληρουσε τις προδιαγραφες που οριζε η εταιρεια.Απλως χασανε την προμηθεια και γω γλυτωσα 30 ευρω.
    ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ απο τις εταιρειες.Τα λαδια που οριζουν ειναι μετα απο συμφωνιες που κανουν με εταιρειες ορυκτελαιων,και παντα τα πουλανε υπερτιμημενα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 13/07/2022 στις 14:08.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    εγω στην θεση σου θα εκανα 2 πραγματα
    1.Θα πηγαινα και θα απαιτουσα να μου βαλουν οτι λεει το μανουαλ
    2.Δεν θα ξαναπατουσα το ποδι μου εκει οποια απαντηση και αν επαιρνα στο νο1

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    εγω στην θεση σου θα εκανα 2 πραγματα
    1.Θα πηγαινα και θα απαιτουσα να μου βαλουν οτι λεει το μανουαλ
    2.Δεν θα ξαναπατουσα το ποδι μου εκει οποια απαντηση και αν επαιρνα στο νο1
    To ιδιο κι εγω. Καποια στιγμη ας φροντισουν να μην παιρνουν κιβωτια το ιδιο λαδι να το βαζουν σε ολα.

    Σε φιλο με υβριδικο ΤΟΥΟΤΑ θελησαν να του βαλουν 5w-30 ενω ο κατασκευαστης προτεινει 0w-16 / 5w-20 ως πρωτες επιλογες και αυτο σαν 3η.

    Επειδη ειχε ρωτησει πριν πηγε κι αγορασε αυτο που ζητα ο κατασκευαστης και του το εβαλαν. Το δεν πειραζει , δεν θα παθει τιποτα, καλο ειναι για την ζεστη της Ελλαδας ( τι να πουν στην Αφρικη και στο Ντουμπαι δηλαδη ), ειναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ. Ο κατασκευαστης ξερει παντα καλυτερα απο τον καθε μηχανικο.

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Σιγουρα εχει γραφημα ο κατασκευαστης κ δειχνει τι λαδια μπορει να χρησιμοποιησει το μοτερ.
    Λογικα κ το 15-50 ειναι εντος προδιαγραφων κ εδω Ελλαδα δουλευει το ιδιο κ απροβληματιστα.

    Δεν ξερω πολλα συνεργεια που θα πουλησουνε τα λαδια με βαση τις τιμες που τα αγοραζει ο καθενας μας εξω.
    Το να παρουμε ολα τα υλικα/ανταλλακτικα κ να πηγαινουμε στο συνεργειο δεν ειναι το σωστο...κατ εμε.
    Κοινως να πληρωσουμε τον χρονο του μαστορα (αν δεν μας χαλασει κ η εργατοωρα) τα εργαλεια του κ την ειδικευση του χωρις να εχει περιθωριο κερδους.
    Λες κ ο,τι αγοραζουμε εξω δεν υπαρχει κερδος απο τον εκαστοτε.

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.
    Δεν κερδιζεται ετσι η σχεση εμπιστοσυνης παντως με ενα συνεργειο.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα εχει γραφημα ο κατασκευαστης κ δειχνει τι λαδια μπορει να χρησιμοποιησει το μοτερ.
    Λογικα κ το 15-50 ειναι εντος προδιαγραφων κ εδω Ελλαδα δουλευει το ιδιο κ απροβληματιστα.

    Δεν ξερω πολλα συνεργεια που θα πουλησουνε τα λαδια με βαση τις τιμες που τα αγοραζει ο καθενας μας εξω.
    Το να παρουμε ολα τα υλικα/ανταλλακτικα κ να πηγαινουμε στο συνεργειο δεν ειναι το σωστο...κατ εμε.
    Κοινως να πληρωσουμε τον χρονο του μαστορα (αν δεν μας χαλασει κ η εργατοωρα) τα εργαλεια του κ την ειδικευση του χωρις να εχει περιθωριο κερδους.
    Λες κ ο,τι αγοραζουμε εξω δεν υπαρχει κερδος απο τον εκαστοτε.

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.
    Δεν κερδιζεται ετσι η σχεση εμπιστοσυνης παντως με ενα συνεργειο.
    Μια χαρα πληρωνεται η εργατωρα του μαστορα,διοτι ουτως η αλλως στην χρεωνει στο τελος.Οταν ειχα το σκουτερ και το εφτιαχνα σε εξουσιοδοτημενο ΑΠΡΙΛΙΑ,,εκτος του οτι μου χρεωνανε το λαδι 60% παραπανω απο την ΛΙΑΝΙΚΗ τιμη εμποριου (σημειωτεον ο εξουσιοδοτημενος το αγοραζει σε τιμη χοντρικης)με χρεωνανε 45 ευρω την εργατωρα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το κοστος είναι υποκειμενικο, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δικαιολογείται (ή και όχι).
    Στην τελική πολύ σωστά παίρνεις μερικά τηλεφωνα και αποφασίζεις. Ή αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου τα αλλάζεις μόνος σου, δεν χρειάζεται ταλέντο για να αλλάξεις λάδια ειδικά σε μια μοτοσυκλέτα.

    Το χειρότερο για μένα είναι που σου βάζουν άλλα από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής και σου λενε δεν πειράζει. Ναι ρε φίλε, πειράζει! Αν θέλω να πάω by the book δεν θα κάνεις εσύ του κεφαλιού σου.

    Αν θέλει ο εκάστοτε μάστορας να είναι σωστός στον πελάτη ας τον ενημερώσει τουλάχιστον, ξέρεις εμείς βάζουμε και 15-50 και ξέρουμε ότι δεν δημιουργεί θέμα στο μοτερ, θες να προχωρήσουμε; Και αποφασίζεις εσύ αν εμπιστεύεσαι την κρίση του μηχανικού ή προτιμάς τις οδηγίες του κατασκευαστή.

    Για αρχή κοιτα τις προδιαγραφές που θέλει ο κινητήρας. Κάθε κατασκευαστής δεν προτείνει μόνο ένα ιξώδες. Ακόμα και αν η εταιρεία του λαδιού προτείνει το συγκεκριμένο λάδι για τον συγκεκριμένο κινητήρα. Αν τιποτε απο αυτά δεν ισχύει τότε μπορείς να απαιτήσεις αλλαγή με το σωστό ιξώδες. Αν στο αλλάξουν έχει καλώς, αν όχι πανε κάπου αλλού και αλλαξε τα μόνος σου και μην ξαναπατήσεις εκει. Καλυτερα το έξτρα κόστος παρά να το έχεις στο μυαλό σου συνέχεια.
    Κάνεις και μια αρνητική κριτική στο γκουγκλ με το περιστατικό και αστους να λενε ότι θέλουν.


    Γενικά έχω την αίσθηση οτι ο κόσμος έχει άγνοια με τα λιπαντικά, παει απλά στο συνεργείο και λέει άλλαξε τα λάδια χωρίς να ξέρει τι παίρνει. Οπότε και το γεγονός ότι ο μηχανικός βάζει ότι τον βολεύει δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα πληρωνεται η εργατωρα του μαστορα,διοτι ουτως η αλλως στην χρεωνει στο τελος.Οταν ειχα το σκουτερ και το εφτιαχνα σε εξουσιοδοτημενο ΑΠΡΙΛΙΑ,,εκτος του οτι μου χρεωνανε το λαδι 60% παραπανω απο την ΛΙΑΝΙΚΗ τιμη εμποριου (σημειωτεον ο εξουσιοδοτημενος το αγοραζει σε τιμη χοντρικης)με χρεωνανε 45 ευρω την εργατωρα.
    Εγω σε εξουσιοδοτημενο Piaggio δεν πληρωνω αυτες τις τιμες.

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.

    Μακαρι το προβλημα μας να ηταν το οικονομικο
    Αρχικα παλευουμε να βρουμε καποιον αξιοπιστο/τιμιο
    και μετα συζηταμε και για τα λεφτα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω σε εξουσιοδοτημενο Piaggio δεν πληρωνω αυτες τις τιμες.

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.
    Οσοι δεν προσθετουν στο τελος στο τιμολογιο την εργατωρα,τα παιρνουν με αυξημενες τιμες στα αναλωσιμα και στα ανταλλακτικα,κανεις δεν χανει ,οι μαστοραντζες ειναι μανουλες σ αυτα και ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ . ΝΟΜΟΣ.Ειδικα οσο πιο νεος,απειρος,και ασχετος εισαι. Ετσι ειναι το εμποριο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω σε εξουσιοδοτημενο Piaggio δεν πληρωνω αυτες τις τιμες.

    Στην τελικη παρτε 5-10 τηλεφωνα κ ενημερωθειτε για το κοστος κ διαλεξτε τον οικονομικοτερο.
    Σε εξουσιοδοτημενο Piaggio μου χρεωσαν ανταλλακτικο 45€ ενω αλλου 17! Μιλαμε για γνησιο ετσι; Σε εξουσιοδοτημενο μου συμπληρωσαν νερο στο κυκλωμα ψυξης κατι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο μοντελο μου γιατι εχει σιδερενιο τμημα και σκουριαζει! Μετα χαρας μετα πληρωθηκαν 3 καθαρισμους του κυκλωματος ψυξης! Χρεωναν λαδι με λιανικη σε φυσικο καταστημα 9€, στα 16! και ποτε δεν εδωσαν τα 100ml που περισσευαν απο την αλλαγη.

    Οσα τηλεφωνα και να παρεις η εργατοωρα ειναι συγκεκριμενη και οριζεται απο τον αντιπροσωπο. ΟΚ να μην γινομαστε "τσιφουτηδες" εμεις, να προσπαθησουν να ειναι λιγο πιο λογικοι, σωστοι και τιμιοι αυτοι γινεται;

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Μακαρι το προβλημα μας να ηταν το οικονομικο
    Αρχικα παλευουμε να βρουμε καποιον αξιοπιστο/τιμιο
    και μετα συζηταμε και για τα λεφτα
    Αυτό είναι άλλο θέμα δυστυχώς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οσοι δεν προσθετουν στο τελος στο τιμολογιο την εργατωρα,τα παιρνουν με αυξημενες τιμες στα αναλωσιμα και στα ανταλλακτικα,κανεις δεν χανει ,οι μαστοραντζες ειναι μανουλες σ αυτα και ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ . ΝΟΜΟΣ.Ειδικα οσο πιο νεος,απειρος,και ασχετος εισαι. Ετσι ειναι το εμποριο.
    2-3 πράγματα τα μαθαίνεις από πρίν.
    Δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις για τιμές.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Σε εξουσιοδοτημενο Piaggio μου χρεωσαν ανταλλακτικο 45€ ενω αλλου 17! Μιλαμε για γνησιο ετσι; Σε εξουσιοδοτημενο μου συμπληρωσαν νερο στο κυκλωμα ψυξης κατι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο μοντελο μου γιατι εχει σιδερενιο τμημα και σκουριαζει! Μετα χαρας μετα πληρωθηκαν 3 καθαρισμους του κυκλωματος ψυξης! Χρεωναν λαδι με λιανικη σε φυσικο καταστημα 9€, στα 16! και ποτε δεν εδωσαν τα 100ml που περισσευαν απο την αλλαγη.

    Οσα τηλεφωνα και να παρεις η εργατοωρα ειναι συγκεκριμενη και οριζεται απο τον αντιπροσωπο. ΟΚ να μην γινομαστε "τσιφουτηδες" εμεις, να προσπαθησουν να ειναι λιγο πιο λογικοι, σωστοι και τιμιοι αυτοι γινεται;
    Υπάρχουν εξουσιοδοτημένα κ εξουσιοδοτημένα.
    Κάποιος μλκς θα υπάρχει πάντα.
    Τα σοβαρά μαγαζιά δεν έχουν λόγο να χαλάνε το όνομα τους.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος


    Υπάρχουν εξουσιοδοτημένα κ εξουσιοδοτημένα.
    Κάποιος μλκς θα υπάρχει πάντα.
    Τα σοβαρά μαγαζιά δεν έχουν λόγο να χαλάνε το όνομα τους.
    Συμφωνοι αλλα ο συγκεκριμενος εχει πανω απο 1 μαγαζια και μπολικη δουλεια και οχι κακο ονομα συμφωνα με αλλο φορουμ. Προσωπικα δεν με πειραξαν τα χρηματα, αλλα η συμπεριφορα.

    Μετα βρηκα εναν εξειδικευμενο που εδειχνε σωστος και σε τιμες και σε συμπεριφορα αλλα πηγα μονο 2 φορες, μετα το πουλησα, οποτε δεν μπορω να ξερω αν ειναι οντως ετσι.

    Σε καθε περιπτωση παντως δεν θα φανταζομουν ποτε οτι επισημο δικτυο θα εβαζε οχι το πρωτο προτεινομενο λαδι αλλα καποιο αλλο και μαλιστα σε καινουργιο οχημα χωρις να στο πει. Αυτο ειναι απαραδεκτο για εμενα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαδια για Transalp
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2011, 11:30
  2. Eξατμιση για yamaha wr426f
    από manos426f στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF