Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: 4η αλλαγή μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27

    4η αλλαγή μηχανής

    Λοιπόν ιδού η απορία του τι να πάρω .
    Είχα bandit650s το πούλησα λόγο ανάγκης για τα λεφτά . Μετά πήρα transalp 600 ίσα ίσα μην μείνω χωρίς μηχανή το καλοκαίρι και αφου το πούλησα και αυτό ξαναπήραν bandit 650s επειδή το είχα άχτι που δεν το ευχαριστήθηκα.

    Το πρόβλημα είναι ότι αφού καλό έμαθα με τα ταξιδακια με την άνεση του transalp το bandit με κουράζει λίγο άλλαξα φερινκ και τα σχετικά και σέλα και όλα ,αλλά καλοεμαθα.

    Το νόμισμα έχει 2 όψεις διότι το bandit έχει πολύ καλό δυνατό γκάζι και αυτό μου αρέσει πολύ .
    Ψάχνω τώρα τι να πάρω που να έχει και καλή ανεμοκαλυψη αλλά να μην είναι ψοφιο .

    έχω ύψος 1.80 νορμάλ σε όγκο έως και αδύνατος .

    Τα vstrom ωραία άνετα αλλά από γκάζι δεν λέει τίποτα πραγματικά ίσως φταίει το bandit που με καλοεμαθα.

    Θέλω προτάσεις με μάξιμουμ 6κ βασικά εγώ μέχρι 5κ θέλω να δώσω θα έδινα παραπάνω μόνο σε σούπερ ντουπερ ευκαιρία μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένα λόγο μπάτζετ.

    Χρήση θα είναι σε άσφαλτο και μόνο δεν λέω αν μπορεί να πάει και χώμα θα πατήσω και εκεί αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου .
    Βόλτες μικρές κάτω από 400χλμ συνολικά πήγαινε έλα κατά κύριο λόγο δικαβαλο και θα μου άρεσε η δυνατότητα να φορτωθεί με κάποια πράγματα σε περίπτωση που θέλω να κάνω πολυήμερη βόλτα. Μένω επαρχία και δεν με ενδιαφέρει για το πώς θα είναι στην πόλη και τέτοια αλλά θα πηγαίνω σε ορεινά σημεία συχνά.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τα Triumph Tiger 800 & 1050 σου αρέσουν;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Το 800 πιο πολύ το 1050 δεν με ξετρελαίνει.

    Είδα και για gs800 και για versys .
    Tracer 700 δεν με συγκινεί το οδήγησα αλλά Κλάιν πιο πολύ φήμη και όνομα απλά.

    Αντικειμενικά μιλώντας δεν τρέχω δηλαδή κάνω πορεία και με 100 χαλαρά και το απολαμβάνω απλά με το bandit αν ανοίξω το γκάζι ξέρω πως στα επόμενα 200 μέτρα θα γράψει 170+ χαλαρά ενώ με ένα vstrom απλά θα άκουγα φασαρία εκτός αν κατέβασα ίσως ταχύτητα ενώ στο bandit βάζεις 6η ταχύτητα και αν δεν σταματήσεις τέλειος δεν κάνεις κατέβασμα για κανένα λογο

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Ξέρω ακουγομαι σαν κάνα μαλακισμενο που τα θέλει όλα δικά του αλλά κατανοώ ότι μια μηχανή δεν μπορεί να τα έχει όλα ειδικά σε αυτά τα λεφτά που ζητάω .

    Ξέρω πόσο τέλεια μηχανή είναι το vstrom αλλά θα ήθελα κάτι παρόμοιο με λίγο πιο δυνατό μοτέρ να σε κάνει να χαμογελάς λίγο να είναι πιο παιχνιδιάρικη

  5. #5
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    +1 και απο εμένα.... το tiger 800 καλύπτει όσα ζητάς

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με δεδομένο ότι δεν σε ενδιαφέρει η χρήση σε πόλη και θέλεις ισχύ, καθώς και ότι οι τιμές σε μεταχειρισμένα είναι κοντά, ίσως το Tiger 1050 να είναι καλύτερο για την περίπτωσή σου από το 800. Θα έλεγα να τα οδηγήσεις και τα δύο, ώστε να δεις πιο σου προσφέρει την άνεση, τη γραμμική λειτουργία και την επιτάχυνση που θέλεις.

    Συνεργείο που να τα υποστηρίζει υπάρχει στην περιοχή σου;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλία σε άλλον θα πήγαινα που απλά θα ήξερε .
    Είχα δει και το 1050st που είναι sport touring αλλά έλεγα να γλιτώσω λίγο βάρος γιατι και το bandit έχει πράγμα αλλά δεν με απασχολεί το κουμαντάρω χαλαρά και σε ανηφόρα και όλα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος

    Ξέρω πόσο τέλεια μηχανή είναι το vstrom αλλά θα ήθελα κάτι παρόμοιο με λίγο πιο δυνατό μοτέρ να σε κάνει να χαμογελάς λίγο να είναι πιο παιχνιδιάρικη
    δεν υπαρχει. αυτο θελουμε ολοι αλλα η yamaha σκοτωσε τα fazer/tdm και η χοντα σκοτωσε.. βασικα τα παντα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    85 άλογα ανακοινώνει η Suzuki και 204 κιλά για το Bandit.

    69 άλογα και 213 κιλά, για το Vstrom.

    Είναι πράγματι λίγο πιο γρήγορο το Bandit αλλά δεν είναι και κανάς πυ-πυ-πύραυλος. 9 στις 10 φράσεις σου, το περιγράφεις λες και έχεις κανά 1000 με 150 άλογα τροχό

    Σιγά την διαφορά που έχουνε. Μπας και αυθυποβάλεσαι, και νομίζεις διαφορές που δεν είναι στην πραγματικότητα και τόσο μεγάλες;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Σίγουρα μπορεί να ακουστηκα υπερβολικός και ζητάω συγνώμη απλά επειδή έχει ο ξάδερφος μου ένα vstrom650 2012 και αλλάζουμε συνέχεια μου φαίνεται αρκετά η διαφορά . Κανονίσαμε να αλλάξουμε για κάνα 2-3 εβδομάδες μηχανές τώρα να δω πως είναι η συμβίωση με το στρομ γιατί από μια βόλτα απλή δεν καταλαβαίνω πολλά πολλα

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Είναι γεγονός ότι τα τετρακύλινδρα έχουν πιο γραμμική λειτουργία. Αυτό το "βάζω 6η και πάω παντού" με δικύλινδρο δύσκολα το βλέπεις, εκτός αν έχεις πολλά κυβικά και κανένα boxer.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Yπερχει και το βστρωμ το 1000 οπως επισης αν θες να δεις και απο 4κυλινδρα το cbf το 1000
    Εγω στη θεση σου παντως θα επερνα ενα καλο vfr 800 και ας μην πας χωμα ποτε .
    Θα καις ενα κλικ πανω απο τα άλλα , αλλά θα χεις το γκαζι που θες.

    Ολα αυτα , ειναι κατω απο το ταβανι σου στα χρηματα , οποτε σου μενουνε και ρεστα για γουστα
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 14/07/2022 στις 00:27.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    85 άλογα ανακοινώνει η Suzuki και 204 κιλά για το Bandit.

    69 άλογα και 213 κιλά, για το Vstrom.

    Είναι πράγματι λίγο πιο γρήγορο το Bandit αλλά δεν είναι και κανάς πυ-πυ-πύραυλος. 9 στις 10 φράσεις σου, το περιγράφεις λες και έχεις κανά 1000 με 150 άλογα τροχό

    Σιγά την διαφορά που έχουνε. Μπας και αυθυποβάλεσαι, και νομίζεις διαφορές που δεν είναι στην πραγματικότητα και τόσο μεγάλες;
    εχουν μεγάλη διαφορα στο δρομο. το ενα παει χαλαρα 150 και το άλλο ζοριζεται στα 130. το μπαντιτ εχει οσο γκαζι πρεπει για ταξιδι ενω το στρομ οχι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Yπερχει και το βστρωμ το 1000 οπως επισης αν θες να δεις και απο 4κυλινδρα το cbf το 1000
    Εγω στη θεση σου παντως θα επερνα ενα καλο vfr 800 και ας μην πας χωμα ποτε .
    Θα καις ενα κλικ πανω απο τα άλλα , αλλά θα χεις το γκαζι που θες.

    Ολα αυτα , ειναι κατω απο το ταβανι σου στα χρηματα , οποτε σου μενουνε και ρεστα για γουστα
    καινε και τα δυο τον πατο τους.

    δεν υπαρχει μηχανη που να κανει αυτα που θες με 5κ ουτε καν με 6κ.

    f800gs (2010+) θες, αν βρεις σε τετοια τιμη. αλλιως κατι τετοιο και δωρο οι βέρες https://www.car.gr/classifieds/bikes...aha-fz-8-fazer

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mingo Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν ιδού η απορία του τι να πάρω .
    BMW F 650 gs το δικύλινδρο με τα 800 κυβικά.
    Δυνατό όσο χρειάζεσαι,ελαφρύ και ταξιδεύει άνετα δικάβαλο.
    Και ABS.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2021
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος

    f800gs (2010+) θες, αν βρεις σε τετοια τιμη. αλλιως κατι τετοιο και δωρο οι βέρες https://www.car.gr/classifieds/bikes...aha-fz-8-fazer
    Τι εννοείς δώρο τις βέρες ? Δεν πουλιέται εύκολα αν θες ?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XTX tuning η αλλαγη μηχανης???
    από Steve_athens στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 330
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 13:27
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 21:08
  3. Προτάσεις για αλλαγή μηχανής
    από dim40 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 21:10
  4. Αλλαγη μηχανης στο 3μηνο
    από Aero στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2007, 22:56
  5. Αλλαγή μηχανής
    από vaskgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF