Σελίδα 23 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 1000

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #331
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η αγοραζεις αυτο κ κανεις την εξαερωση παιχνιδακι.
    Αμ το έχω ήδη και όντως κανω την αλλαγή του υγρού πανευκολα. Έλα μου όμως που σήμερα με όλο το σύστημα στεγνό και γεμάτο αέρα δεν δούλευε. Μετά από αρκετή ώρα, δάκρυα και ιδρώτα μου έκοψε και δοκίμασα τη διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω ο bowleno και έτσι σιγά σιγά δούλεψε και γέμισαν τα σωληνάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SAVE_20230412_173903.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	442601

  2. #332
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η αγοραζεις αυτο κ κανεις την εξαερωση παιχνιδακι.
    Δεν τα χρειαζόμεθα εμείς οι σκληροί τέτοια κοκοψίνια, γουστάρουμε "ζόρικο" και "δύσκολο" τρόπο

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Αμ το έχω ήδη και όντως κανω την αλλαγή του υγρού πανευκολα. Έλα μου όμως που σήμερα με όλο το σύστημα στεγνό και γεμάτο αέρα δεν δούλευε. Μετά από αρκετή ώρα, δάκρυα και ιδρώτα μου έκοψε και δοκίμασα τη διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω ο bowleno και έτσι σιγά σιγά δούλεψε και γέμισαν τα σωληνάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SAVE_20230412_173903.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	442601
    τι έγινε πολύ αυξάνονται τα er. Τι βίδα περίεργη είναι αυτή στην τρόμπα εκεί που εδράζεται το σωληνάκι;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  4. #334
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Αμ το έχω ήδη και όντως κανω την αλλαγή του υγρού πανευκολα. Έλα μου όμως που σήμερα με όλο το σύστημα στεγνό και γεμάτο αέρα δεν δούλευε. Μετά από αρκετή ώρα, δάκρυα και ιδρώτα μου έκοψε και δοκίμασα τη διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω ο bowleno και έτσι σιγά σιγά δούλεψε και γέμισαν τα σωληνάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SAVE_20230412_173903.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	442601
    Επειδή πρόκειται για καινούργια (άρα και εντελώς "στεγνά") σωληνάκια, αυτό που έπρεπε να κάνεις για να επιταχύνεις την διαδικασία είναι: με πατημένη την μανέτα, ανοικτή την την βίδα εξαέρωσης, να εισάγεις το υγρό στα σωληνάκια από την τρύπα του δοχείου με σύριγγα μέχρι να βγάλει υγρό από την βίδα και κατόπιν την διαδικασία που περιέγραψα.
    Εξυπακούεται ότι έχεις κοτσάρει διάφανο σωληνάκι στην βίδα εξαέρωσης που καταλήγει σε κάποιο μικρό δοχείο αλλιώς γίνονται όλα ταναπου.....
    Αφου τέλος καλό, (έστω με δάκρυα ) όλα καλά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #335
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η αγοραζεις αυτο κ κανεις την εξαερωση παιχνιδακι.
    4+5 φορές πιο ακριβά από τις αντεπιστροφες που βρίσκαμε στον Μπέη...
    O tempora, o mores
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #336
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    4+5 φορές πιο ακριβά από τις αντεπιστροφες που βρίσκαμε στον Μπέη...
    O tempora, o mores
    Περασμενα χρονια...αναγκαστικα τωρα οποιος δεν το εχει το πληρωνει τοσα.
    Εγω το ειχα αγορασει πριν ποσα χρονια 4.5 ευρω? Αλλα κ παλι αν κανεις την δουλεια σου κ τα 15 θα σε ανταμειψουν.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #337
    Πρώτη φορά Taiwan,δεν περιμένω να κρατήσει όσο οι Japan , αλλά αυτή είχε "μόλις" 30% ανατίμηση έναντι 40% της made in Japan Furukawa.
    Ο πόλεμος, ξέρω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230413-134917.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	442607
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #338
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Μιας και θίγουμε την αισχροκέρδεια.
    Το περασμένο Σάββατο απογευμα μπαίνω να ψάξω για πριζες ασφάλειας. Βρίσκω το μοντέλο που ήθελα και μπαίνω στο σάιτ να παραγγείλω 4τμχ.
    Τιμή 11,9€/τμχ.
    Τρώει κάποιο κόλλημα η σελίδα και δεν με αφήνει να προχωρήσω οπότε και τους στέλνω μήνυμα. Μου απάντησαν παρα το ότι ήταν κλειστά και τέλος παντων βγάλαμε άκρη να περασω Δευτέρα να τα παρω και να πληρωθούν επιτόπου.
    Τη Δευτέρα μπαίνω παλι κοιτάζω, το ίδιο μαγαζί, την ίδια πριζα, πλεον 13,5€!!!
    Εμένα μου τα έδωσε βέβαια με την τιμή που είχα δει, αλλά ο επόμενος θα φάει καπελάκι έτσι, αεράτο.
    Δείχνω κατανόηση σε κάποιες ανατιμήσεις, δε δείχνω κατανόηση στην κοροϊδία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η αγοραζεις αυτο κ κανεις την εξαερωση παιχνιδακι.
    Τα πάμε και αλλού:
    1 x Σύριγγα μεγάλη, 1 x ουροσυλέκτη (παίρνουμε το σωληνάκι, από την μια είναι πιο φαρδύ, από την άλλη πιο στενό, οπότε βολεύει για διάφορα μεγέθη θηλής), 4 δεματικά και κάνουμε reverse bleeding. (Κόστος 2€, βαριά-βαριά).
    Κοινώς εισάγουμε υγρά από την θηλή της δαγκάνας προς το ποτηράκι και όχι το ανάποδο.
    Έτσι ωθούμε τον αέρα έξω από το σύστημα,με την βοήθεια του υγρού και δεν πάει και πολύ υγρό χαμένο, όπως με την συνηθισμένη μέθοδο.

    Το 10€ μένει στην τσέπη για μπύρες, βενζίνες ή βραχυπρόθεσμες επενδύσεις χαμηλού ρίσκου.
    Oldfarts never die

  10. #340
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Τα πάμε και αλλού:
    1 x Σύριγγα μεγάλη, 1 x ουροσυλέκτη (παίρνουμε το σωληνάκι, από την μια είναι πιο φαρδύ, από την άλλη πιο στενό, οπότε βολεύει για διάφορα μεγέθη θηλής), 4 δεματικά και κάνουμε reverse bleeding. (Κόστος 2€, βαριά-βαριά).
    Κοινώς εισάγουμε υγρά από την θηλή της δαγκάνας προς το ποτηράκι και όχι το ανάποδο.
    Έτσι ωθούμε τον αέρα έξω από το σύστημα,με την βοήθεια του υγρού και δεν πάει και πολύ υγρό χαμένο, όπως με την συνηθισμένη μέθοδο.

    Το 10€ μένει στην τσέπη για μπύρες, βενζίνες ή βραχυπρόθεσμες επενδύσεις χαμηλού ρίσκου.
    Ολοι οι τροποι καλοδεχουμενοι.
    Οπως βολευεται καθενας.
    Αν ο σκοπος ειναι το μινιμουμ κοστος ουτε σωληνακια παρα ενα 8αρακι κ πλιτς πλιτς ανοιγοκλειμα κ καλο πλυσιμο μετα!!

    Τα 10ε δεν μας σωνουν πλεον δυστυχως.
    Αλλα ο καθενας τα κουμαντα του.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #341
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Πρώτη φορά Taiwan,δεν περιμένω να κρατήσει όσο οι Japan , αλλά αυτή είχε "μόλις" 30% ανατίμηση έναντι 40% της made in Japan Furukawa.
    Ο πόλεμος, ξέρω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230413-134917.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	442607
    Δηλαδη ποσο ειχε η Japan?
    Τι Εγω θυμαμαι κανα 85-90αρι ηταν.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #342
    83€ πήρα την taiwan . Japan yuasa δεν βρήκα εδώ, μόνο Αγγλία κ Ιαπωνία (ασύμφορο).
    Η Furukawa που μπορείς να αγοράσεις από επίσημο αντιπρόσωπο, 117€. Πριν 5-6? χρόνια την είχα πάρει κάνα 80αρι€
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #343
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    τι έγινε πολύ αυξάνονται τα er. Τι βίδα περίεργη είναι αυτή στην τρόμπα εκεί που εδράζεται το σωληνάκι;
    Την είχε το Κιτ με τα σωληνάκια. Ήταν λίγο πιο κοντές οι βίδες από τις μαμά γιατί τα ρακόρ είναι λίγο πιο στενά από τα μαμά σωληνάκια.

  14. #344
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επειδή πρόκειται για καινούργια (άρα και εντελώς "στεγνά") σωληνάκια, αυτό που έπρεπε να κάνεις για να επιταχύνεις την διαδικασία είναι: με πατημένη την μανέτα, ανοικτή την την βίδα εξαέρωσης, να εισάγεις το υγρό στα σωληνάκια από την τρύπα του δοχείου με σύριγγα μέχρι να βγάλει υγρό από την βίδα και κατόπιν την διαδικασία που περιέγραψα.
    Εξυπακούεται ότι έχεις κοτσάρει διάφανο σωληνάκι στην βίδα εξαέρωσης που καταλήγει σε κάποιο μικρό δοχείο αλλιώς γίνονται όλα ταναπου.....
    Αφου τέλος καλό, (έστω με δάκρυα ) όλα καλά
    Την εσωτερική τρύπα του δοχείου εννοείς? Σωστό και αυτό! Θα το δοκιμάσω την άλλη βδομάδα που θα αλλάξω το πίσω φρένο!

  15. #345
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Την εσωτερική τρύπα του δοχείου εννοείς? Σωστό και αυτό! Θα το δοκιμάσω την άλλη βδομάδα που θα αλλάξω το πίσω φρένο!
    Ναι αυτήν. Φυσικά μπορείς να το κάνεις και με τον ανάποδο τρόπο που περιγράφει ο seniorCanardo πιο πάνω. Δες τι σε βολεύει καλύτερα και πράξε.
    Για τον ανάποδο τρόπο, θα χρειαστεί να πιάσεις την μανέτα με κανένα λαστιχάκι για να μένει πατημένη τέρμα αν δεν έχεις κανέναν χαμάλη φίλο να την κρατάει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF