Σελίδα 54 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1002

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #796
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    736
    Πάντως ανά εξαιρέσουμε τα τακάκια τα άλλα νορμάλ μου φαίνονται
    Κάπως πρέπει να έχουν και κέρδος ειδικά άμα κόβει και τιμολόγια
    Αλλιώς καντο μόνος σου (εργασία θεραπεία αν σε παίρνει)

    Με χαλάνε υπερβολικά οι χρεώσεις σε εργασία και ανταλλακτικά που δεν γίνονται ή δεν μπαίνουν
    Έχω δει σε τιμολόγιο να χρεώνουν 5 αμορτισέρ (και όχι μόνο)γιατί το πήγε κοπέλα στο συνεργείο
    Πήγαμε μαζί στην παραλαβή και έγινε της κολάσεως (από την κοπέλα όταν κατάλαβε ότι την κλέβουν)

  2. #797
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Πάντως ανά εξαιρέσουμε τα τακάκια τα άλλα νορμάλ μου φαίνονται
    Κάπως πρέπει να έχουν και κέρδος ειδικά άμα κόβει και τιμολόγια
    Αλλιώς καντο μόνος σου (εργασία θεραπεία αν σε παίρνει)

    Με χαλάνε υπερβολικά οι χρεώσεις σε εργασία και ανταλλακτικά που δεν γίνονται ή δεν μπαίνουν
    Έχω δει σε τιμολόγιο να χρεώνουν 5 αμορτισέρ (και όχι μόνο)γιατί το πήγε κοπέλα στο συνεργείο
    Πήγαμε μαζί στην παραλαβή και έγινε της κολάσεως (από την κοπέλα όταν κατάλαβε ότι την κλέβουν)


    Όταν λήξει η εγγύηση (του χρόνου τέτοια εποχή) οι περισσότερες εργασίες από μένα θα γίνονται, εννοείται. Μόνο σε βαλβίδες και σύστημα ψεκασμού δεν βάζω χέρι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #798
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παίζει να έχει συνδυασμένα φρένα;

  4. #799
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όταν λήξει η εγγύηση (του χρόνου τέτοια εποχή) οι περισσότερες εργασίες από μένα θα γίνονται, εννοείται. Μόνο σε βαλβίδες και σύστημα ψεκασμού δεν βάζω χέρι....
    Κάθε πότε να θέλει βαλβίδες Δημήτρη?
    Όσο για τον ψεκασμό όταν και αν χαλάσει ή δεν λειτουργεί σωστά.
    Σημασία έχει ότι θα αλλάζεις μόνος σου λάδια, μπουζί, τακάκια.
    Θεωρώ απατεωνίστικες τέτοιες χρεώσεις.
    Σου λέει ''το πήρε φθηνότερα από τζαπάν και θα τον πηδήξουμε στα service''...
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  5. #800
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ερώτηση.
    Αν πας τα δικά σου ανταλλακτικά -λάδια,τακάκια π.χ δεν σφραγίζουν το βιβλίο ;
    Πρέπει να αγοράσεις τα δικά τους με τις τιμές +φπα που έγραψες;Χώρια από την εργασία που χρεώνουν σαν να είναι Χειρουργοί κονομάνε και από τα ανταλλακτικά φυσικά.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #801
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Παίζει να έχει συνδυασμένα φρένα;
    To πιθανότερο.

  7. #802
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση.
    Αν πας τα δικά σου ανταλλακτικά -λάδια,τακάκια π.χ δεν σφραγίζουν το βιβλίο ;
    Πρέπει να αγοράσεις τα δικά τους με τις τιμές +φπα που έγραψες;
    Ενδέχεται να σου πουν ότι δεν είναι γνήσια και επιφυλάσσονται,από αυτά τα αναλώσιμα περιμένουν να εισπράξουν.
    Έχω βάλει Ferodo πίσω στο ΓΣ (18€) και έχουν κρατήσει 25.000 χλμ.

  8. #803
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση.
    Αν πας τα δικά σου ανταλλακτικά -λάδια,τακάκια π.χ δεν σφραγίζουν το βιβλίο ;
    Πρέπει να αγοράσεις τα δικά τους με τις τιμές +φπα που έγραψες;Χώρια από την εργασία που χρεώνουν σαν να είναι Χειρουργοί κονομάνε και από τα ανταλλακτικά φυσικά.
    Σύμφωνα με τη λογική τους δεν θα το σφραγίσουν, εκτός αν είναι τα γνήσια αγορασμένα από αυτούς
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  9. #804
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Κάθε πότε να θέλει βαλβίδες Δημήτρη?
    Όσο για τον ψεκασμό όταν και αν χαλάσει ή δεν λειτουργεί σωστά.
    Σημασία έχει ότι θα αλλάζεις μόνος σου λάδια, μπουζί, τακάκια.
    Θεωρώ απατεωνίστικες τέτοιες χρεώσεις.
    Σου λέει ''το πήρε φθηνότερα από τζαπάν και θα τον πηδήξουμε στα service''...
    Τα service δεν θα μπορούσαν να είναι φτηνότερα επειδή είναι Κινέζικο το μηχανάκι.
    Από την άλλη η εγγύηση λειτουργεί σαν παγίδα προκειμένου να δουλεύουν τα δίκτυα.

  10. #805
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Παίζει να έχει συνδυασμένα φρένα;

    Μπορεί, δεν γνωρίζω, να σου πω την αλήθεια.....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Κάθε πότε να θέλει βαλβίδες Δημήτρη?
    Όσο για τον ψεκασμό όταν και αν χαλάσει ή δεν λειτουργεί σωστά.
    Σημασία έχει ότι θα αλλάζεις μόνος σου λάδια, μπουζί, τακάκια.
    Θεωρώ απατεωνίστικες τέτοιες χρεώσεις.
    Σου λέει ''το πήρε φθηνότερα από τζαπάν και θα τον πηδήξουμε στα service''...

    Στα 40 χιλ, οι βαλβίδες, οπότε έχουμε καιρό ακόμα
    Όσο για την τελευταία παράγραφο, δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Λίγο πολύ, ΟΛΑ τα εξουσιοδοτημένα ασχέτως μάρκας, έτσι λειτουργούν....
    Γιαυτό όλοι μας μετά την εγγύηση κάνουμε τα περισσότερα μόνοι μας η πάμε στον μαστροΜήτσο της γειτονιάς.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #806
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τακάκια πίσω: 43,22 (αυτά ναι πόνεσαν, πανάκριβα τα θεωρώ, της Nissin)
    Γιαπωνέζικα φρένα σε κινέζικο μηχανάκι; Τι παίζει εδώ; Nissin φοράει η honda.

  12. #807
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Γιαπωνέζικα φρένα σε κινέζικο μηχανάκι; Τι παίζει εδώ; Nissin φοράει η honda.
    Και η voge ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #808
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Αλλαγή τσιμουχών, φλαντζών και λοιπών ψιλικών στο διαφορικό σε εξουσιοδοτημένο. Έκλαψα λίγο με τα 15€ βαλβολίνη, παίρνει μόνο 170cc.

  14. #809
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Αν εξαιρέσεις τα τακάκια όλες οι υπόλοιπες τιμές -κατά τη γνώμη μου- είναι εξαιρετικά νορμάλ, σκεπτόμενος πάντα στη λογική μιας αντιπροσωπείας. Αγοράζω μόνος μου τα Nissin από τη Yamaha (δεν τα βρίσκεις αλλού) 41 ευρώ με μια έκπτωση 10% (με ΦΠΑ), άρα κανονική τιμή περίπου 46 ευρώ (με ΦΠΑ).

    Θα πιαστώ από το σχόλιο του george.s και θα φύγω από τη περίπτωση του Δημήτρη του φίλου μου του Bowleno, αλλά θα εκμεταλλευτώ τον τίτλο του νήματος για να τοποθετηθώ γύρω από αυτό.

    Συνήθως ασχολούμαι μόνος μου (ή με κάποια φιλική βοήθεια) με τη μοτοσυκλέτα μου. Το πρόβλημα στη χώρα μας είναι μια κακή νοοτροπία -που χτίσαμε αρκετά νωρίς- καθώς η αγορά στην Ελλάδα άρχισε να ανθίζει ταυτοχρόνως με την γιγάντωση της Ιαπωνικής μηχανοκίνητης βιομηχανίας (σε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες). Τότε εκπαιδευτήκαμε σε μια λογική παράτασης στα πάντα -γιατί είχαν αυτήν την ανοχή τα τότε Ιαπωνικά οχήματα- και όταν ερχόταν το απροχώρητο και "έπρεπε" πλέον να σερβιριστεί το μηχάνημα δε θέλαμε να πληρώνουμε. Δεν θέλουμε να χωνέψουμε με τίποτα -το κατά τα άλλα πραγματικό γεγονός- πως η αγορά ενός μηχανοκίνητου οχήματος σημαίνει έξοδα, μόνο έξοδα.

    Σε αυτό προσαρμόστηκαν αναγκαστικά τα ελεύθερα και εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Προσάρμοσαν δηλαδή τις εργασίες τους σε έναν χαμηλό τιμοκατάλογο γιατί ο Έλληνας δε θέλει να πληρώνει. Αυτό με τη σειρά του έφερε άλλα προβλήματα. Η γνώση που ήρθε μέσα από το διαδίκτυο κυρίως απεκάλυψε τις ελλιπείς εργασίες. Συνεχίσαμε όμως να ΜΗΝ θέλουμε να πληρώνουμε. Για να μπορέσω να τα καταλάβω όλα αυτά έπρεπε να ασχοληθώ ο ίδιος με τη μοτοσυκλέτα μου.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα που επικαλούμαι συχνά είναι το επόμενο. Αλλαγή τακακιών πίσω τροχού. Υπάρχει συνεργείο που σου βάζει Brembo με 35 ευρώ, ουσιαστικά σχεδόν στη τιμή που θα τα αγόραζες μόνος σου. Λύνει δυο βίδες, "ανοίγει" τα τακάκια από την δισκόπλακα με ένα κατσαβίδι για να "μαζέψει" το έμβολο, τα αφαιρεί, βάζει τα καινούρια χωρίς να έχει αφαιρεθεί τίποτα από το υπόλοιπο σύστημα και... έτοιμος! Πόσο κάνει μάστορα, 35 σου απαντάει. Μια χαρά. Συμπτωματικά ο ίδιος άνθρωπος (ο πελάτης ) τυγχάνει να βρεθεί στη πυλωτή μου και να παρακολουθεί τις εργασίες για το ίδιο αντικείμενο. Όλο το σύστημα φρένων θα αφαιρεθεί, θα περαστεί με brake cleaner και θα καθαριστεί με βούρτσα και αέρα. Θα βγει αρκετή μάκα και πουρί. Αφού όλα τοποθετηθούν στη θέση τους, θα ελεγχθεί η στάθμη των υγρών φρένων. Ο παρατηρητής που λίγες μέρες πριν είχε πληρώσει 35 ευρώ θα εντυπωσιαστεί και θα σχολιάσει πως "αυτό μάλιστα, αυτή είναι μια σωστή διαδικασία αλλαγής φρένων". Αυτό όμως εμένα μου παίρνει μισή ώρα και όχι 5 λεπτά. Οπότε το ερώτημα που προκύπτει είναι.... Πόσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν 50 ή 55 ευρώ μόνο για την αλλαγή στα πίσω τακάκια; Όπως συμβαίνει και εδώ (στο παράδειγμα του Δημήτρη), θα κριθεί ως ακριβή η εργασία.

    Το αν η εργασία γίνεται ή δεν γίνεται σωστά έχει να κάνει με έναν φαύλο κύκλο που έρχεται από πελάτες που δεν θέλουν να πληρώνουν και από συνεργεία που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις εργασίες τους με τερτίπια και που -δυστυχώς- πλέον έχουν εδραιώσει το τρόπο, το χρόνο και την ποιότητα των εργασιών σε αυτά που τους επέβαλε η Ελληνική αγορά (λέγε με νοοτροπία).

    Φίλοι μου, η μοτοσυκλέτα είναι ένα διαρκές έξοδο, ειδικά αν τη χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου. Αν διαβάσετε ένα εγχειρίδιο θα δείτε πως οι απαιτήσεις συντήρησης είναι πολύ πιο συχνές από αυτά που κάνουμε. Ποιος ελέγχει κάθε 12.000 χλμ τα ρουλεμάν τιμονιού χωρίς προηγουμένως να του βγάλει πρόβλημα; Ποιος αλλάζει τα υγρά φρένων κάθε δυο χρόνια και τα λαστιχένια σωληνάκια τους κάθε τέσσερα; Ποιος σερβίρει τις μπροστινές αναρτήσεις κάθε δυο χρόνια; Είναι πολύ αστείο ότι ενώ προβλέπεται αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 χλμ εμείς τα αλλάζουμε κάθε 5.000 χλμ ενώ για όλα τα άλλα δίνουμε παρατάσεις. Φροντίζουμε για την ασφάλεια του κινητήρα αλλά δεν ασχολούμαστε με όλα τα άλλα που αφορούν την ασφάλεια την δική μας.

    Βρείτε λοιπόν ένα καλό συνεργείο που εμπιστεύεστε (δύσκολο στις ημέρες μας αλλά όχι αδύνατο), πληρώστε τον άνθρωπο για την σχολαστική εργασία που κάνει, τηρήστε τα χρονοδιαγράμματα και απολαύστε την μοτοσυκλέτα σας. Αν δεν αντέχει η τσέπη σας οι λύσεις είναι δυο, ή ασχολείστε μόνοι σας ή αγοράζετε άλλη μοτοσυκλέτα με φθηνότερο κόστος συντήρησης, πιθανά μικρότερη. Δυστυχώς σε αυτή την κακούργα τη ζωή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα (αποδεδειγμένο πολλές φορές).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 04/02/2024 στις 13:22.

  15. #810
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Εγώ πόνεσα για το κόστος των τακακιών και καθόλου για το κόστος της εργασίας, ήμουν παρών, έκανε 2+ ώρες να τελειώσει, η πρόσβαση στα μπουζί και φίλτρο αέρα, είναι εξαιρετικά μπελαλίδικη, μόνο για να αφαιρέσει ντεπόζιτο και λοιπά από κάτω παρελκόμενα και να τα ξανατοποθετήσει, έφαγε 1+ ώρα....
    Πραγματικά αναπολώ τον Πήγασο, σταματούσες στην άκρη του δρόμου, έσκυβες, έβγαζες μπουζί, έβαζες το νέο και συνέχιζες τον δρόμο σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF