Σελίδα 9 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1002

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Φίλτρα, λάδια, μπουζί για το Erάκι σήμερα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3osq2bY s- Imgur-1.jpg 
Προβολές:	378 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	438892

  2. #122
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τσαντάκι του dark prince είναι αυτό;!
    Και έλεγα το παιδί γράφει, φωτογραφίζει, ταξιδεύει.. κουλ τύπος. Τελικά είσαι σκληρός!

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τσαντάκι του dark prince είναι αυτό;!
    Και έλεγα το παιδί γράφει, φωτογραφίζει, ταξιδεύει.. κουλ τύπος. Τελικά είσαι σκληρός!
    Εκεί που ψαρώνουν όλοι είναι με τη μπανάνα Action Man πάντως

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Καινούργιες γνήσιες Honda πίσω αναρτήσεις για το 50αρι GLX μου, Βαψιματάκι σε άσπρο και τοποθέτηση. Παιδιά είμαι πολύ συγκινημένος. Πλάκα πλάκα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το βάψω, είναι όλο μαμά.


    https://i.postimg.cc/KzwnqdsN/20221020-21153823.jpg
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20221020-21153823.jpg‎  
    Live to ride, ride to live

  5. #125
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    κάτσε, αδικία, το πέρασα για lucas
    γμτ μου, τους μπερδεύω συνέχεια.. σορυ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Εκεί που ψαρώνουν όλοι είναι με τη μπανάνα Action Man πάντως
    φωτό..

  6. #126
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Φίλτρα, λάδια, μπουζί για το Erάκι σήμερα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3osq2bY s- Imgur-1.jpg 
Προβολές:	378 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	438892
    Φίλε τι λένε τα amsoil? Είναι τόσο γαμιστερα όσο λένε;

  7. #127
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    τοποθέτηση πίσω δισκοπλακας .... ιστορία μου αμαρτία μου.
    η κυρία triumph τρομάρας της ξέχασε να φτιάξει μια ομόκεντρη πατούρα για τον δίσκο.
    οπότε ή είσαι στα τρυφερά σου και οπού κάτσει με μέγιστη ανοχή 0,5 mm παράκεντρο ή ............

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221022_014007.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	438908

    μηδενίζεις τον άξονα (οκ τον έφερα στο ένα εκατοστό 0,01) και ύστερα παλεύεις με τον δίσκο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221022_013940.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	438909

    -μάστορα είναι καλά στο 0,03???
    -άσε το.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φίλε τι λένε τα amsoil? Είναι τόσο γαμιστερα όσο λένε;
    Σαν αφόρητα ψείρας αναβάτης, όπως θα διαπιστώσεις, πρέπει να ομολογήσω πως ναι!

    Μετά από δοκιμή όλων σχεδόν των ημισυνθετικών της αγοράς είχα καταλήξει στο BelRay 10w – 40 Synthetic Ester Blend ως το καλύτερο για την (σοβαρή) περίπτωσή μου

    Τα πλήρως συνθετικά τα απέφευγα γιατί είχα κακή εμπειρία όταν τα πρωτοχρησιμοποίησα (γλιστρούσε ο συμπλέκτης και κάτι άλλα ψιλά).

    Μετά από χρόνια λοιπόν δοκίμασα το φουλ συνθετικό Amsoil Metric 10w - 40 και από τότε το παντρεύτηκα!

    Σε σύγκριση με το εξαιρετικό BelRay που προανέφερα:

    Χαμηλότερη θερμοκρασία λειτουργίας, έκανα στατική δοκιμή με χρονόμετρο και πρακτική σε τυπική διαδρομή και, το κυριότερο, το κατάλαβα στην πράξη.

    Οι ταχύτητες μπαίνουν μόνες τους με το που ακουμπάω τον λεβιέ. Ναι, η πρώτη χτυπάει ακόμη κάποιες φορές αλλά με όχι με τραγικό ήχο.

    Αισθητά πιο ομαλή λειτουργία σε όλες τις συνθήκες, λιγότεροι κραδασμοί.

    Σε σύγκριση με άλλα συνθετικά μηδέν γλίστρημα συμπλέκτη, μηδέν κατανάλωση λαδιού αλλά ούτως ή άλλως δεν έκαιγε ποτέ σταγόνα λάδι.

    Το μόνο κακό είναι ότι είναι αμερικάνικο και το μονό μπουκάλι είναι σε quarts άρα κάτι λιγότερο από ένα λίτρο κι έτσι πρέπει να έχω ένα μπουκάλι μπαλαντέρ και να αγοράζω κανονικά δύο για κάθε αλλαγή που προβλέπεται για το Er. Τετράλιτρο – γαλόνι νομίζω δε φέρνουν στην Ευρώπη, τα σχεδόν μονόλιτρα τα φέρνει ο Τζαμπαόλας στη Θεσσαλονίκη.

    Όπως προφανώς καταλαβαίνεις κανένα λάδι δεν θα μετατρέψει ξαφνικά έναν κινητήρα σε ηλεκτρικό και οι αναβάτες, οι μοτοσυκλέτες και οι χρήσεις αυτών διαφέρουν και ποικίλουν οπότε μη δένεις κόμπο τα παραπάνω απλώς κράτα τα υπόψη σαν μία γνώμη

  9. #129
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Μετά από δοκιμή όλων σχεδόν των ημισυνθετικών της αγοράς είχα καταλήξει στο BelRay 10w – 40 Synthetic Ester Blend ως το καλύτερο για την (σοβαρή) περίπτωσή μου

    Οι ταχύτητες μπαίνουν μόνες τους με το που ακουμπάω τον λεβιέ. Ναι, η πρώτη χτυπάει ακόμη κάποιες φορές αλλά με όχι με τραγικό ήχο.

    Αισθητά πιο ομαλή λειτουργία σε όλες τις συνθήκες, λιγότεροι κραδασμοί.

    Σε σύγκριση με άλλα συνθετικά μηδέν γλίστρημα συμπλέκτη, μηδέν κατανάλωση λαδιού αλλά ούτως ή άλλως δεν έκαιγε ποτέ σταγόνα λάδι.
    [...]
    Όπως προφανώς καταλαβαίνεις κανένα λάδι δεν θα μετατρέψει ξαφνικά έναν κινητήρα σε ηλεκτρικό και οι αναβάτες, οι μοτοσυκλέτες και οι χρήσεις αυτών διαφέρουν και ποικίλουν οπότε μη δένεις κόμπο τα παραπάνω απλώς κράτα τα υπόψη σαν μία γνώμη
    Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια αλλά περίμενε να δεις πιο σίγουρα σε 2-3 χιλιάδες χιλιόμετρα.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια αλλά περίμενε να δεις πιο σίγουρα σε 2-3 χιλιάδες χιλιόμετρα.
    Η τέταρτη αλλαγή ήταν αυτή, σταθερή απόδοση χωρίς κανένα θέμα με τακτική χρήση, μακρινά και κοντινά ταξίδια, σπορ οδήγηση και πίστα.

    Μόνο πολλή αστική μετακίνηση δεν κάνω γιατί δεν χρειάζομαι τη μοτοσυκλέτα για τη δουλειά.

    Ίσως να "έκατσαν" καλά στο μηχανάκι μου και τη χρήση, δεν ξέρω, αλλά τα συστήνω τουλάχιστον για δοκιμή.

    Όπως και το BelRay 10w – 40 Synthetic Ester Blend για όποιον φοβάται τα φουλ συνθετικά!

  11. #131
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Α οκ τότε.

  12. #132
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ο Ι2 650 της kawa έχει λίγο θορυβώδες κιβωτό, οπότε αν έκατσαν καλά και το έκανα λουκουμάκι δε το ψάχνεις παραπάνω
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Και γω αυτά τα Amsoil βαζω στο gsxr,10-40 metric.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ο Ι2 650 της kawa έχει λίγο θορυβώδες κιβωτό, οπότε αν έκατσαν καλά και το έκανα λουκουμάκι δε το ψάχνεις παραπάνω
    Η πρώτη μόνο θορυβεί και αυτή περιστασιακά, κατά τ' άλλα πρέπει να αναγνωρίσω ότι είναι άψογο το κιβώτιο με χρήση συμπλέκτη ή χωρίς σε όλα του!

    Δεν με πειράζει πάντως ούτε αυτό, ούτε που μου κάνει κυκλομασάζ όταν περιμένω να ανάψει πράσινο, ούτε που ξέρω με πόσα πάω στην εθνική από τους κραδασμούς χωρίς να δω το κοντέρ.

    Πολύ σύντομα μάς βλέπω να αγοράζουμε μοτοσυκλέτες όπως αγοράζουμε μπλέντερ, πόσα βατ είναι και τι χωρητικότητα, τυποποιημένες σε όλα τους, χωρίς κραδασμούς, χωρίς ήχο, χωρίς χαρακτήρα -

    χωρίς ψυχή...

  15. #135
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ok, κάτι έκανα και εγώ σήμερα...

    Συνημμένο 437292

    Συνημμένο 437293

    Συνημμένο 437297

    Συνημμένο 437295

    Συνημμένο 437296


    Είχα μαζέψει όλες τις δουλειές που έπρεπε να γίνουν και σήμερα τελείωσα το λύσιμο και τα μετρήματα.

    Με άφησε απο μπαταρία 2 φορές στη σειρά και μάλιστα την μία μετά απο βόλτα. Στο γυρισμό απλά η μπαταρία ήταν νεκρή.
    Απο κάπου χάνει ρεύμα ή η μπαταρία τα έχει παίξει (ψηφίζω το 2ο). Θα το βρώ, αλλα το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν φόρτιζε τη μπαταρία σωστά. Η τάση όταν δουλευε στις 3-4κ στροφές, ήταν 12.8-13,0V.
    Μέτρησα τα πηνία και είχαν καλή (και ίδια μεταξύ τους) τάση και οι 3 φάσεις. Έχουν ίδια αντίσταση μεταξύ τους και δεν γειώνει καμία. Η φύσα μεταξύ ανορθωτή και πηνίων είναι ψιλοκαμμένη, οπότε σε 2ο χρόνο, θα την αντικαταστήσω και θα δώ αν φέρνει ψηλότερη τάση. Αν όχι, θα αλλάξω ανορθωτή.

    Έχανε παραφλού απο την πάνω σωλήνα του ψυγείου, οπότε θα αλλαχθούν όλες. (το παραφλού που φαίνεται καφέ στο δοχείο είναι στη πραγματικότητα ροζ και έχει μπλεχτεί με τα λάδια που είχαν μείνει μέσα στο δοχείο. Δεν βγήκαν έτσι απο το μοτέρ).

    Θα αντικαταστήσω το σωληνάκι του συμπλέκτη με νέο λίγο πιο κοντό, μίας και η RCS έχει απο κάτω την τρύπα και δεν χρειάζεται να κάνει βόλτα το σωληνάκι.

    Ήρθε και η ώρα για δίσκους...

    Η συνέχεια σε 2 βδομάδες που θα βρώ πάλι χρόνο να ασχοληθώ και θα έχουν ανοίξει και τα κατάλληλα μαγαζιά...
    Ok, επιτέλους άλλαξα και τα κολάρα.

    Επειδή απο τον Αύγουστο το είχα δέσει με τα παλιά κολάρα, έπρεπε να το ξαναλύσω όλο απο την αρχή και ψιλοβαριόμουν...
    Εχτές όμως με έπιασε μία προκοπή, και έκατσα και την έκανα όλη τη δουλειά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001 (2).jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	438916

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002 (2).jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	438917

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	003 (2).jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	438918

    Και μίας και έβγαλα τα εργαλεία έξω, τσέκαρα και τα τακάκια. Τα πίσω ήθελαν αλλαγή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004 (2).jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	438919


    Ένα update για τα ρευματα.

    Όλα φαίνονται να είναι κομπλέ. Η (νέα) μπαταρία παίρνει σωστά ρεύματα. Οι τάσεις είναι μία χαρά... Τη γλύτωσα με μία μπαταρία και κατάργηση στις 2 φίσες του ανορθωτή.

Σελίδα 9 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF