Σελίδα 8 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 1002

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #106
    Αλλάξαμε λαστιχάκι, dunlop qualifier core

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1665072440641.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	438603

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    Αλλάξαμε λαστιχάκι, dunlop qualifier core

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1665072440641.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	438603
    Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται;

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    Αλλάξαμε λαστιχάκι, dunlop qualifier core

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1665072440641.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	438603
    Καλοπατητα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    τελειωσε η αδεια οποτε τελος οι βολτούλες με το serow στο χωριο ....
    δυστυχώς ειναι μανούρα να βγαζω εντελως το ντεπόζιτο απο την μοτο καθε φορα που την αφηνω στο χωριο για τον χειμωνα κ μεχρι να ξαναερθω (που δεν ξερω ποτε ακριβως) κ λογω του οτι γενικά στα yamaha αυτης της χρονολογιας 1980-1990 περίπου
    εμφανιζαν ιχνη εσωτερικης σκουριας τα ντεποζιτα ισως κ λογω πολυ ΚΑΚΟΥ μεττάλου οπως μου εχουν πει στην yamaha...,λογω του νερου που υπαρχει εστω ελαχιστα μεσα στην βενζινη κ κατεβαινε στο κατω μερος του ντεποζιτου κ μετα τρυπαγε κ το εξωτερικο μερος αν το αφηνες πολυ καιρο ακουνητο εντελως για 6-9-12 μηνες κλπ κ επειδη κ το μερος εδω εχει πολυ υγρασία ,αναγκαστικά βγαζω το ντεποζιτο το αδειαζω εντελως απο βενζινη κ το γυριζω αναποδα για να φυγει κ η τελευταία σταγόνα κ με εναν φυσυτήρα μικρο που εχω ,ριχνω κ ενα special φυσημα κ ειμαστε ασφαλεις εως την επομενη φορα ,κ το αφηνω παντα γυρισμενο προς τα κατω με ανοιχτη εννοειται την ταπα...θα πειτε κανε πλαστικοποιηση εκανε φιλος μου με το ιδιο μοτο κ σε καλυτερη κατασταση το δικο του ντεποζιτο γιατι το ειχε μονιμα σε μερος χωρις υγρασία κ εσκασε 120 η 150 ευρω στο καλυτερο ισως μαγαζι στην αθηνα που κανει αυτη την δουλειά ...και ηταν ΠΛΗΡΗΣ αποτυχία ...αυτο με το αδειασμα ντεποζιτου εντελως κ μετά να το βαζεις αναποδα κ χωρις ταπα μου το εχoυν πει κ σε συνεργεια αλλα κ γνωστο μου ατομο που ειναι πολλά χρόνια στα ανταλλακτικά μοτο ,οτι ετσι το κανουν κ αυτοι στα μεταχ/να ντεποζιτα κ δατηρουνται ετσι πολλα χρονια καθαρά...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 06/10/2022 στις 23:52.

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Ακόμα θυμάμαι όταν άνοιξα αδειο ντεπόζιτο από παρατημένο honda nsr με έτος κατασκευής 1990 και μέσα ήταν σαν καινούριο, όπως και άλλα σε καλή κατασταση και ποτέ δεν είδα τρύπιο.

    Σε αντίθεση με kawasaki που ήταν τρύπιο και από τις 2 πλευρές με μεγάλες τρύπες στον πάτο και tdr με αρκετή σκουριά μέσα.

    Οπότε υπήρχε διαφορά ποιότητας, το να το αφήσεις ανοικτό θα μπούνε σκόνες,χωμα μέσα,ίσως έντομα,ποντίκια η ότι άλλο ενώ η υγρασία θα μπαίνει άνετα όπως και το οξυγόνο που οξειδώνει, κάπου είχα διαβάσει ότι θέλει να είναι μέχρι πάνω γεμάτο βενζίνη, αλλά θα χαλάσει η βενζίνη,. Ίσως γεμάτο πετρέλαιο αν υπάρχει τρόπος να αδειάσει και καθαριστεί εντελώς.

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φιλε kostaskk ,σκουριαζει μονο στο κατω μερος εσωτερικα κ μετα τρυπάει κ εξωτερικά γιατι το νερο κατεβαινει στο κατω μερος ΠΑΝΤΑ ,οποτε κ full γεματο να το εχεις δεν παιζει ρολο ,το εχω αφησει κ full γεματο αλλα ηξερα θα ερχομουν σε 2 η 3 μηνες στανταρ οποτε ηταν λιγο το διαστημα ,η βενζινη ΔΕΝ παθαινει τιποτα μεσα στο ντεποζιτο ακομα κ 6 μηνες κ 7 μηνες που το εχω αφησει ακουνητο ,αλλα θελει ενα κολπο για να παρει μπροστα το serow μετα απο ακινησια πολλων μηνων ,αλλιως ΔΕΝ παίρνει ΜΠΡΟΣΤΑ ποτέ ,πρεπει πρωτα να ΑΔΕΙΑΣΕΙΣ την βενζινη που εχει μεσα στο καρμ/τερ οποτε ξεβιδωνεις την βιδα υπερχειλισης κ αφηνεις να τρεξει λιγο βενζινη π.χ. 1 φλυτζανακι μικρο του καφέ κ μετα παιρνει κανονικα με 3-4 μανιβελιές κ φυσικά με ανοιχτο το τσοκ ειτε καλοκαιρι ειναι ειτε χειμώνας -και επειδη το εχω δοκιμασει ο ιδιος ειχα ξεχασει σε πλαστικο μπετονι πολυ καλα κλεισμενο ομως 15 λιτρα βενζινη αμολυβδη για 1.5 χρονο σε κλειστο μερος μεσα σε αποθηκη κ οχι στον ηλιο δηλ. κ αμεσως πηρε μπροστα κ την εκαψε κανονικοτατα χωρις το παραμικρο προβλημα σε τραβηγμα κινητηρα κλπ ,δεν ξερω αν ηταν με injection κ οχι με καρμπυ/τερ αν ισχυε το ιδιο ...

  7. #112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται;
    240 τοποθετημένα, πιο φθηνά απο τα ΤΤ

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    τελειωσε η αδεια οποτε τελος οι βολτούλες με το serow στο χωριο ....
    δυστυχώς ειναι μανούρα να βγαζω εντελως το ντεπόζιτο απο την μοτο καθε φορα που την αφηνω στο χωριο για τον χειμωνα κ μεχρι να ξαναερθω (που δεν ξερω ποτε ακριβως) κ λογω του οτι γενικά στα yamaha αυτης της χρονολογιας 1980-1990 περίπου
    εμφανιζαν ιχνη εσωτερικης σκουριας τα ντεποζιτα ισως κ λογω πολυ ΚΑΚΟΥ μεττάλου οπως μου εχουν πει στην yamaha...,λογω του νερου που υπαρχει εστω ελαχιστα μεσα στην βενζινη κ κατεβαινε στο κατω μερος του ντεποζιτου κ μετα τρυπαγε κ το εξωτερικο μερος αν το αφηνες πολυ καιρο ακουνητο εντελως για 6-9-12 μηνες κλπ κ επειδη κ το μερος εδω εχει πολυ υγρασία ,αναγκαστικά βγαζω το ντεποζιτο το αδειαζω εντελως απο βενζινη κ το γυριζω αναποδα για να φυγει κ η τελευταία σταγόνα κ με εναν φυσυτήρα μικρο που εχω ,ριχνω κ ενα special φυσημα κ ειμαστε ασφαλεις εως την επομενη φορα ,κ το αφηνω παντα γυρισμενο προς τα κατω με ανοιχτη εννοειται την ταπα...θα πειτε κανε πλαστικοποιηση εκανε φιλος μου με το ιδιο μοτο κ σε καλυτερη κατασταση το δικο του ντεποζιτο γιατι το ειχε μονιμα σε μερος χωρις υγρασία κ εσκασε 120 η 150 ευρω στο καλυτερο ισως μαγαζι στην αθηνα που κανει αυτη την δουλειά ...και ηταν ΠΛΗΡΗΣ αποτυχία ...αυτο με το αδειασμα ντεποζιτου εντελως κ μετά να το βαζεις αναποδα κ χωρις ταπα μου το εχoυν πει κ σε συνεργεια αλλα κ γνωστο μου ατομο που ειναι πολλά χρόνια στα ανταλλακτικά μοτο ,οτι ετσι το κανουν κ αυτοι στα μεταχ/να ντεποζιτα κ δατηρουνται ετσι πολλα χρονια καθαρά...
    καλημέρα, αφου θα το χεις για παντα το μηχανακι γιατι δεν κανεις μια υπερβαση με κατι τετοιο (παράδειγμα βαζω εχει κι αλλες λύσεις αν ψαξεις)
    https://www.ebay.co.uk/itm/160918350427

    γλυτωνεις το μπελα με τα βαλε βγαλε και γλιτωνεις και βαρος, σκουριες κτλ κτλ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Υπάρχουν επίσης πρόσθετα συντηρητικά βενζίνης για μοτο που πρέπει να μεινουν ακινητοποιημενες για μήνες. Δεν ειναι ακριβό.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    τελειωσε η αδεια οποτε τελος οι βολτούλες με το serow στο χωριο ....
    δυστυχώς ειναι μανούρα να βγαζω εντελως το ντεπόζιτο απο την μοτο καθε φορα που την αφηνω στο χωριο για τον χειμωνα κ μεχρι να ξαναερθω (που δεν ξερω ποτε ακριβως) κ λογω του οτι γενικά στα yamaha αυτης της χρονολογιας 1980-1990 περίπου
    εμφανιζαν ιχνη εσωτερικης σκουριας τα ντεποζιτα ισως κ λογω πολυ ΚΑΚΟΥ μεττάλου οπως μου εχουν πει στην yamaha...,λογω του νερου που υπαρχει εστω ελαχιστα μεσα στην βενζινη κ κατεβαινε στο κατω μερος του ντεποζιτου κ μετα τρυπαγε κ το εξωτερικο μερος αν το αφηνες πολυ καιρο ακουνητο εντελως για 6-9-12 μηνες κλπ κ επειδη κ το μερος εδω εχει πολυ υγρασία ,αναγκαστικά βγαζω το ντεποζιτο το αδειαζω εντελως απο βενζινη κ το γυριζω αναποδα για να φυγει κ η τελευταία σταγόνα κ με εναν φυσυτήρα μικρο που εχω ,ριχνω κ ενα special φυσημα κ ειμαστε ασφαλεις εως την επομενη φορα ,κ το αφηνω παντα γυρισμενο προς τα κατω με ανοιχτη εννοειται την ταπα...θα πειτε κανε πλαστικοποιηση εκανε φιλος μου με το ιδιο μοτο κ σε καλυτερη κατασταση το δικο του ντεποζιτο γιατι το ειχε μονιμα σε μερος χωρις υγρασία κ εσκασε 120 η 150 ευρω στο καλυτερο ισως μαγαζι στην αθηνα που κανει αυτη την δουλειά ...και ηταν ΠΛΗΡΗΣ αποτυχία ...αυτο με το αδειασμα ντεποζιτου εντελως κ μετά να το βαζεις αναποδα κ χωρις ταπα μου το εχoυν πει κ σε συνεργεια αλλα κ γνωστο μου ατομο που ειναι πολλά χρόνια στα ανταλλακτικά μοτο ,οτι ετσι το κανουν κ αυτοι στα μεταχ/να ντεποζιτα κ δατηρουνται ετσι πολλα χρονια καθαρά...
    Μπράβο όμως για το μεράκι πού έχεις. Το σεροου είναι ένα μηχανάκι πού το αξίζει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #116
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    τελειωσε η αδεια οποτε τελος οι βολτούλες με το serow στο χωριο ....
    Όντως υπάρχουν πολλά serow εκεί έξω με σκουριά χαμηλά στο ύψος του ρουμπινέτου


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλημέρα, αφου θα το χεις για παντα το μηχανακι γιατι δεν κανεις μια υπερβαση με κατι τετοιο (παράδειγμα βαζω εχει κι αλλες λύσεις αν ψαξεις)
    https://www.ebay.co.uk/itm/160918350427

    γλυτωνεις το μπελα με τα βαλε βγαλε και γλιτωνεις και βαρος, σκουριες κτλ κτλ.
    Για την ιστορία και μονο,το συγκεκριμένο Acerbis είναι για Honda XR με diy βάσεις για να μπει στο Serow
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπράβο όμως για το μεράκι πού έχεις. Το σεροου είναι ένα μηχανάκι πού το αξίζει.
    μου αρεσει παρα πολυ ,1) γιατι ειναι χαμηλο οποτε το κουμανταρεις ευκολα γι αυτο βλεπουμε αρκετες κοπέλες που το οδηγουν στην αθηνα 2) ειναι 223cc με 2 βαλβιδες μια εισαγωγης μια εξαγωγης ,οποτε λιγο τα χερια σου αν πιανουν ειναι πανευκολο να τις ρυθμισεις ειναι με κοντρα παξιμαδι 3) μπουζι αλλαζεις πανευκολα ΔΕΝ χρειαζεται να λυσεις το μισο μηχανακι για να αλλαξεις το μπουζι κ ασχετος να εισαι ειναι φατσα μπροστα σου κυριολεκτικα σε 1 λεπτο το εχεις αλλαξει 4) το φιλτρο αερα αλλαζει κ αυτο πανευκολα 5) το φιλτρο λαδιου κ αυτο ειναι φατσα μπροστα σου κ αλλαζεται κ αυτο πανευκολα ειναι με 3 βιδουλες αλλα πρεπει να αλλαζεις κ 1 o-ring σχεδον καθε φορα γιατι θα σταζει ελαχιστα απο εκει 5) το αλλαγμα λαδιων ειναι λιγο φασαρια οχι πολυ ομως ,αρκει να βγαλεις την προστατευτικη ποδια απο κατω για προστασια του κινητηρα απο πετρες κλπ κ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ πρεπει να εχεις το κλειδι 19αρι της yamaha που σου δινει μαζι με την μοτο οταν την αγοραζες ???? (εγω ειχα βρει 3 τετοια σχεδον καινουργια στο παζαρι στο σχιστο κ τα πηρα 2 ευρω ) αν βαλεις καριδακι την πατησες γιατι χαλαει πανευκολα οσο κ να προσεξεις το κεφαλι της βιδας ταπας που ειναι απο αλουμινιο κ καινουργια εχει γυρω στα 10-12 ευρω ,(την πατησα 2 φορες κ μετα βρηκα το μυστικο) ,παιρνει 1.1 λιτρο λαδακι 15w50 η 20w50 αν αλλαξεις κ φιλτρο μαζι αλλιως παιρνει 1 λιτρο ακριβως ,τα φρενα ειναι σχετικα καλα τα φωτα χαλια η κορνα σχετικά δυνατη κ βγαζει σωστα ρυθμισμενη η μοτο κ το καρμ/τερ γυρω στα 25χλμ με 1 λιτρο με normal οδηγηση ,εχει 6 ταχυτητες ????? μετριο σχετικα κιβωτιο ταχυτητων κ ανταλλακτικα υπαρχουν παρα πολλα γνησια στη yamaha κ υπαρχουν παρα πολλα μεταχ/να ανταλ/κα στην αγορα σε πολυ καλες τιμες ,οι διαστασεις ζάντας εμπρος κ πισω σου δινει πολλες επιλογες κ για επαρχια κ ειδικα για χωματοδρομους κυριολεκτικα κατσικοδρομους νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη ,το δε μονό φυσικα αμορτισέρ του πίσω περναει σαν μαγικο χαλί απο μικρες ανωμαλιες η μικρες λακουβες στην ασφαλτο θα το κρατησω οσο αντεξει κ βρισκω ανταλ/κα φυσικα ,τα αρνητικα του ειναι 3 α) σκουριαζει ευκολα το ντεποζιτο κ τρυπαει εκει που ειναι οι κολλησεις στο κατω μερος β) η ταπα εξοδου λαδιου οπως εγραψα παραπανω και το σημαντικοτερο γ) το καρμπυρατερ που ειναι το bst34 mikuni ,ειναι υποπιεσης κ εχει ενα ρημαδι πλαστικο το οποίο σπαει πανευκολα , απο την ταπα κ απο αυτο το πλαστικο η yamaha σιγουρα εχει πλουτισει ....κ μαλλον ηθελημενα τα εκανε τοσο ψευτικα ....συγνωμη για το σεντόνι αλλα το αγαπάω πολυ αυτο το μοτο γιατί σου δινει πολλα πολλά περισσοτερα απ οτι του δινεις εσυ...

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Βάλαμε το φόρεμά μας και φέτος. Καλό χειμώνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221014_193344.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	438813

  14. #119
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Σήμερα εγώ παρέλαβα τα κολάρα της εταιρίας AS3 performance από Αγγλία.
    Να δω πότε θα αξιωθώ να το λύσω για να τα βάλω...

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Έβαλα προέκταση της Puig στο σταντ.
    Ήταν η πιο φθηνή (επώνυμη) της αγοράς, στα 32,6€.
    Ίσως αυτό να ήταν και ο λόγος που όλες οι βίδες κλότσησαν, δεν το περίμενα αυτό από την Puig.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5240EF02-BFBB-4F15-8700-FBA99A524CE8.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	438831
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 8 από 67 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF