Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 162

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63

    Talking Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

    Καλησπέρα παιδιά!
    Παίρνω το θάρρος κι ελπίζω αυτό το φόρουμ να είναι πολύ φιλικό και να μη με αποθαρρύνετε. Σκέφτηκα ότι ίσως κι άλλα άτομα θα ήθελαν να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Πρώτον να ξεκινήσουν μαθήματα οδήγησης άμεσα (ναι μιλάμε για τόσο newbie ) και σε συνεννόηση με ανθρώπους που έχουν ίσως μια κάποια εμπειρία να αγοράσουν την κατάλληλη μηχανή που θα τους βοηθήσει να ταξιδεύουν με ασφάλεια επίσης σε πιο μακρινές αποστάσεις. Μιλάμε για μηχανές που δε θα είναι πολύ βαριές φυσικά αλλά θα νιώθεις την ευστάθεια που απαιτείται. Πείτε από πού ξεκινάμε αρχικά γιατί θέλω να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα, όσο γίνεται με πιο ανώδυνο τρόπο χωρίς δηλαδή να το μετανιώσω.

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Κάποια που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα παρακάτω:
    1. Εκπαιδευτής που να ασχολείται και ο ίδιος με τη μοτοσυκλέτα και που θα σου δείξει και δυο πράγματα παραπάνω από τα απαραίτητα για να πάρεις την άδεια οδήγησης.
    2. Ποιοτικός και πλήρης εξοπλισμός (κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια κατ’ ελάχιστο)
    3. Μηχανάκι στα μέτρα σου και αποφυγή της όποιας υπερβολής, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.
    4. Κάποιο μάθημα ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας όσο πιο κοντά με την απόκτηση της άδειας οδήγησης έτσι ώστε να μην έχουν υιοθετηθεί κακές συνήθειες.
    5. Καλή παρέα για βόλτες έτσι ώστε να αποκτηθεί εμπειρία και να γίνει εξάσκηση των όσων έμαθες στο μάθημα ασφαλούς οδήγησης.



    Καλως ήρθες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    ποδηλατο ξέρεις?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Καλώς ήρθες!

    Το πρωταρχικό ερώτημα για εμένα είναι τι δίπλωμα θα βγάλεις (Α1, Α2, απεριόριστο) & τι μηχανάκι θέλεις;

    Σκούτερ; Ον - οφφ; Παπί; Κάτι άλλο;

    Τις γνωρίζεις τις κατηγορίες ή αν όχι, μπορεί να στις εξηγήσει κάποιος γνωστός σου;

    Για τι δουλειά θα το ήθελες; Αυστηρά κέντρο; Λίγο παρά έξω; Χρήση ανοιχτών δρόμων; Πχ. ΑΟ & ποτάμι;

    Και τέλος, τι bgt διαθέτεις.

    Στη συνέχεια ό,τι λέει ο harris_x.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ποδηλατο ξέρεις?

    Νομίζω ότι αυτό εξυπακούεται...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές. Φυσικά για να αποφύγω τις υπερβολές ρωτάω και γιατί δε θέλω για πόλη. Ο στόχος είναι οι αποδράσεις είτε κοντινές είτε μακρινές.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές. Φυσικά για να αποφύγω τις υπερβολές ρωτάω και γιατί δε θέλω για πόλη. Ο στόχος είναι οι αποδράσεις είτε κοντινές είτε μακρινές.
    η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη,γινε συγκεκριμμενος και σαφης.ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ τι λεφτα διαθετεις,και τι εμπειρια απο μηχανες διαθετεις,καθως και την ηλικια σου.τα υπολοιπα τα βρισκουμε.προθεση να σε βοηθησουμε υπαρχει,αλλα δωσε μας συγκεκριμμενα στοιχεια,ολα ΔΕΝ κανουν για ολους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι αυτό εξυπακούεται...
    νομίζεις..

    παρε τα ρουχα σου και το κρανος σου, παρε και μια μικρη μηχανουλα και ξεκίνα να οδηγας. ιδανικα μετα το διπλωμα πηγαινε κατευεθειαν σε σχολειο οδηγησης. δεν ειναι δυσκολη η οδηγηση.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Καλησπέρα! Θα ήθελα να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι και μηχανή. Δεν έχω γνωστό που να ασχολείται με μηχανές για να μου τις εξηγήσει γι'αυτόν το λόγο σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς... Όλοι οι φίλοι έχουν αυτοκίνητο. Θα ήθελα να ταξιδεύω, έχω τζιπ αυτοκίνητο αλλά δε θέλω να το παίρνω για ταξίδια. Θα ήθελα αν θα μπορούσα, να διαθέσω μέχρι 10.000.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Ευχαριστώ, θα πάω σε σχολή οδήγησης να ρωτήσω για όλα τα σχετικά κλπ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ, θα πάω σε σχολή οδήγησης να ρωτήσω για όλα τα σχετικά κλπ...
    οι σχολες δινουν διπλωμα και μαθαινεις τα πολυ βασικα. τα σχολεια που λεμε ειναι για να μαθεις να οδηγας σωστα και ασφαλως. ακομη και γρηγορα αν θες αργοτερα.

    αρχικα αλλαξε φιλους
    10κ ειναι πολλα λεφτα για μηχανη ειδικα σε αυτη τη φάση.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Σε ευχαριστώ επίσης. Γράφω σε άλλον φίλο για το budget. Αν δεν κάνω λάθος, διορθώστε με, δε νομίζω ότι είναι μόνο τα χρήματα γιατί αν δεν μπορώ να νιώθω ο εαυτός μου πάνω στη μηχανή πώς να την οδηγήσω; Πρέπει να νιώσω ότι είμαστε ένας μηχανισμός μαζί. Είμαι 35 χρονών. Εννοείς ότι δεν είναι καλή ιδέα για ηλικιωμένους να φανταστώ; Εννοείται ότι δεν κάνουν όλα για όλους γι'αυτό ρωτάω εδώ που θα έχετε κάποια εμπειρία. Το ξέρω ότι θέλετε να βοηθήσετε και σας ευχαριστώ ήδη!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Αρχικά με έκανες και γέλασα! Εντάξει, το έπιασα, θα ξεκινήσω αργά με τα βασικά και με σχολείο για να κάνω αναβάθμιση σαν νέος οδηγός πρωτίστως και βλέπουμε. Thanks!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    10000 ειναι οντως πολλά λεφτα ,ειδικα για πρώτη μοτοσικλετα
    Εγω θα προτεινα κατι τετοιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-390-adventure-2020.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	452486

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    10000 ειναι οντως πολλά λεφτα ,ειδικα για πρώτη μοτοσικλετα
    Εγω θα προτεινα κατι τετοιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-390-adventure-2020.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	452486
    Πες μου λεπτομέρειες περισσότερες αν θέλεις και δε σου κάνει κόπο. Ευχαριστώ!

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF