Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Νέα μοτό - Λογική ή συναίσθημα ?

  1. #1

    Νέα μοτό - Λογική ή συναίσθημα ?

    Προς το παρών συναίσθημα αλλά ίσως με λογικέψετε

    Πάντα μου άρεσαν τα street και τα On off . Ετσι πήγαινα από την μία κατηγορία στην άλλη ανά δύο χρόνια περίπου .
    Κατέληξα να παντρευτώ το 950adv γιατί θεωρώ ακόμα και σήμερα ότι κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια και εμφανισιακά είναι ακόμα αυτό που γουστάρω .
    Πήρα και ένα Tuono 1000 γιατί ερωτεύτηκα . Ημουν απόλυτα ικανοποιημένος ..

    Και μετά ηρθαν τα παιδιά .. το Tuono έφυγε , το ΚΤΜ έμεινε αλλά σκονιζόταν στο γκαράζ .. δεν υπήρχε χρόνος και χρήμα για να είναι έξω ..
    Κυκλοφορούσα 7-8 χρόνια με παπί και κατα καιρούς έβγαζα τον Κατιμά 2-3 μήνες έξω ..

    Εδώ και 3-4 μήνες έλεγα να βγάλω πάλι το ΚΤΜ αλλά μου έλειπε και το Streetfighter . Τον Κατιμά δεν τον πουλάω , θα τον κρατήσω ..
    Αρχισα ερευνα και κατέληξα σε δύο μοντέλα .. έτσι για το όνειρο ..

    KTM790 Duke - Aprilia Tuono 660 Factory

    Οδήγησα μόνο το Tuono κ ερωτεύτηκα !!!

    Εξάντλησα ότι Τεστ υπήρχε και είμαι σχεδόν σίγουρος για την επιλογή μου ..σχεδόν .. τα 11290 μου λείπουν

    Ηρθαν λοιπόν κάποια χρήματαααα ..

    Με έχει πιάσει ένας παλιμπαιδισμός να το πω .. θέλω μια ανανέωση .. θέλω ψυχολογική ανάταση .. θέλω ... θέλω να το πάρω !!!

    Η ερώτηση είναι πλέον : Βγάζω πάλι ΚΤΜ και κάνω τα γούστα μου ? 'η χτυπάω το Tuono γιατί μια ζωή την έχουμε ?

    Υπάρχει κανά άλλο μηχανάκι (όχι κινέζο please) που να μου έχει ξεφύγει ?

    Για το λευκό είμαι αλλά μήπως το βαρεθώ εύκολα ? Για πειτε
    Αυτα προς το παρών ..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 322451896_A_b.jpg‎   322451896_t_b.jpg‎  
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Η φωνή της λογικής είναι εδώ.

    Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις τεράστια οικονομική άνεση. Δεν είχες το χρήμα, αλλά ήρθε απρόσμενα. Με αυτό ως δεδομένο... Μοτοσικλέτα έχεις ήδη. Για τις 2-3 φορές τον χρόνο που μπορείς να τη βγάλεις. Και αν. Κράτα τα χρήματα για την οικογένειά σου, για κάτι έκτακτο, για το μέλλον. Ή κάντε μαζί ένα ταξίδι. Ή 10 ταξίδια.

    "Μια ζωή την έχουμε" όταν είμαστε μόνοι μας. Όταν αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε μια οικογένεια, δεν έχουμε μια ζωή πλέον.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Πόσους πόντους έχει φτάσει η αιώρηση σεβασμιε Δάσκαλε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Απ 'οτι κατάλαβα είσαι του Ευρωπαϊκού. Για τις συνθήκες και τη χρήση που λες δύο μηχανές είναι υπερβολή θεωρώ. Επίσης το ΚΤΜ δεν το πουλάω για μένα είναι λάθος. Καλύτερα να επιστρέψεις εφόσον όντως οι οικονομικές συνθήκες βελτιώθηκαν στο σύστημα που είχες μικρότερος μια street για δύο τρία χρόνια και μετά αλλαγή με on off και ούτω καθ' εξης. Επίσης δεν είναι ανάγκη να πάρεις καινούριο tuono. Πωλούνται και κάποια διετίας στα 8.500 -9.000. Πουλάς το ΚΤΜ βάζεις και τη διαφορά και έχεις και μηχανάρα και την ανανέωση που επιθυμείς.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-aprilia-tuono

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Ναι μη δινεις τοσα λεφτα,δεν ειναι μονο τα 11290 που θα δωσεις ειναι και ολα τα λοιπα εξοδα που θα προκυψουν.
    Εφοσον εχεις ηδη μια μηχανη αμάξι και παπι ,δεν ειναι υπερβολή να πας για δευτερη μοτοσικλέτα?
    Η μηχανή δεν ειναι επενδυση εκτος και αν μιλάμε για κανα υπερσυλλεκτικο μοντέλο με 40 εναπομειναντα κομματια σε ολο τον κοσμο.
    Τα 12000 σε ενα χρονο θα ειναι ανετα 9000 και σε μια 5 ετια 6.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199
    Συμφωνώ με Blitzer. Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες και μόνο από τα λεγόμενά σου, τα χρήματα αυτά την δεδομένη χρονική περίοδο δεν περισσεύουν για να πεις "τα πετάω για την καύλα μου". Από την στιγμή που ούτε ιδιαίτερος ελεύθερος χρόνος υπάρχει, για εμένα η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Don't.

    Και το λέω εν μέρει κατανοώντας την κατάστασή σου: Χωρίς να έχω αντίστοιχες υποχρεώσεις, μου μπαίνουν και εμένα σκέψεις να αλλάξω το μηχανάκι μου (που πήρα πριν 3 χρόνια καινούργιο) για μηχανάκι της ίδιας κατηγορίας είτε από άλλη εταιρεία είτε μεγαλύτερου κυβισμού. Αν και τα χρήματα υπάρχουν, δεν υπάρχει καθόλου ο ελεύθερος χρόνος οπότε ακόμα και η μικρή διαφορά χρημάτων δεν θα αξίζει ούτε στο ελάχιστο, συνεπώς πήρα απόφαση να μην το κάνω.

    Καλύτερα να τα κρατήσεις είτε για περίπτωση ανάγκης όπως είπε ο Blitzer ή να τα χρησιμοποιήσεις σε κάτι που θα "μείνει" στην οικογένεια.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Θα σου αναφέρω λίγο την δική μου περίπτωση και δράσε ανάλογα.

    Bmw 2021 GS Adventure με τα πάντα από το εργοστάσιο πάνω της (τα πάντα όμως).
    Την αγόρασε ο πρώτος στα 18700 Ε 4/2021.
    Την αγόρασα εγώ στα 14500 Ε 5/2023.
    Σήμερα αν την πούλαγα θεωρητικά θα κυμαινόμουν 13.000-14.000 Ευρώ.
    Σε 3 χρόνια δηλαδή έχασε αξία τουλάχιστον 4700 Ευρώ.
    Και μιλάμε για εμπορική κατηγορία και όχι SS που δεν είναι τόσο εμπορικά στην χώρα μας.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    *********


    Εγώ καταλαβαίνω κατα κάποιο τρόπο την "ανάγκη" της ανανέωσης.
    Θα έλεγα να πουλήσεις το 950 και να πάρεις ότι θές, μεταχειρισμένο.
    Δεν θα έδινα πάνω απο 7-8 χιλιάδες, συμπεριλαμβανομένου και του ποσού που θα έπαιρνα απο τη πώληση του 950.

    Μετά απο κάποια χρόνια, άμα βαρεθείς αυτό που πήρες, πούλα το και πάρε ξανά 950 adv αμα λάχει.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 26/04/2024 στις 14:41.

  9. #9
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Για εμένα αν είσαι συναισθήματα δεμένος με το KTM κράτα το. Δεύτερη μηχανή γιατί μια ζωή την έχουμε είναι για εμένα σοβαρό επιχείρημα αρκεί να μη στερείται τίποτα η οικογένεια για τη προσωπική μας κάβλα.
    Εκλογίκευση θα βάλλω προτρέποντας σε με υπομονή να βρεις μια ευκαιρία μεταχειρισμένο ώστε να μη χάσεις πολλά χρήματα και να σου είναι πιο εύκολο στο μέλλον να αποδεχτείς ότι ήταν (ή όχι) λάθος η αγορά που έκανες. Μπορεί η ζωή να σου δείξει ότι ήταν περιτή αγορά.
    Δες και το RS που είναι πιο καλοστημένο στα 660 (το έχω οδηγήσει).

  10. #10
    ...και εγω μετανιωσα που εδωσα το δικο μου 950 και δεν το ειχα να καθεται για μια στο τοσο παραλληλα με το ξεκινημα της οικογενειας .Εκαιγε ομως και ετρωγε για να το εχω ... τον πατο του και εκτος του οτι δεν ειχα τον χρονο που ηθελα , σταματσε η γυναικα να καβαλαει λογω μωρου ...χρειαζομουν και τα χρηματα.
    Εσυ λες δεν το δινεις .
    Ομως ...
    Τα μπουρδελα αυτα μετα απο καποια χλμ και χρονια ειναι ικανα να σε βγαλουν απο μεγαλο εξοδο και συν τα απαραιτητα για να το χεις πιπιλα ,ήδη εχουμε ανεβει αρκετα .
    Βαζεις στην εξισωση και ευρωπαικο ss ,οποτε το κακο ×2.
    Ο βλιτζερ τα πε ολα και ο corpse συμπλήρωσε .
    Αν εσενα σε παιρνει ,κανεις οτι σου κατεβει.
    Αν εισαι ομως τσιμα τσιμα ,πρεπει να το ξανακοιταξεις .Γενικα να κοιταχτεις .

    ...Τελευταια και γω ήμουν σε μια φαση παρομοια με την δικη σου ...και μια ζωή την εχουμε κτλ και εκανα υπερβαση και πηρα κατι μεγαλυτερο-ακριβοτερο-καλυτερο απο αυτο που πραγματικα μπορουσα και στην ουσια χρειαζομουν , αλλα μια ζωή την εχουμε .Τωρα πληρωνω 4 τελη ...και συντηρω και τα οχηματα αυτα .
    Στην αγορα δευτερης μεγαλης μοτο ,αλλαζει το στορυ .
    Σπάστα και ξαναριχτα .
    Εσυ ξερεις.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    "Μια ζωή την έχουμε" και με οικογένεια!

    Προχώρα με το τουόνο.

    Για να σκέφτεσαι την αλλαγή, κάτι σημαίνει!
    Προχώρα.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση εδώ και πάνω από χρόνο. Θέλω να αλλάξω μηχανή αλλά λίγο που δεν περισσεύουν ιδιαίτερα, λίγο η οικογένεια, λίγο η αβεβαιότητα που μας έχει πλακώσει τα τελευταία χρόνια φοβάμαι να το τολμήσω. Εγώ είμαι ανάμεσα στην rs660 (καινούρια) και στην Panigale 959 (μεταχειρισμένη).

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    300
    Χτυπας Tuono γιατι μια ζωη την εχουμε!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    75
    Φίλε μου είσαι μηχανόβιος. Μια ζωή ότι και να κάνεις θα σε τρώει.. Μήπως να πάρω αυτό μήπως να πάρω εκείνο... Εμείς δεν λειτουργούμε με την λογική. Εγώ με λογική αγόρασα σκούτερ και κάθε μέρα ξημεροβραδιαζομαι στο car

  15. #15
    η μηχανη ειναι γκομενα.
    Γουσταρεις τρελα μια φανταστικη γκομενα?
    Αυτο κάποτε το λεγαμε καυλα, τωρα λεγετε συναισθημα.
    Η βαρβατη γκομενα εαν δεν ειναι καψουρα με την παρτη σου, θελει και γερο πορτοφόλι για κυκλοφορία.
    Ε λοιπον, το συναίσθημα κοστίζει.
    Απλα.
    Αλλιως, παρε μια καλη κοπελα που να ξερει να μαγειρεύει,να παιρνει τριβαλιτσο και να μην καιει πολυ βενζίνη

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για νέα Μοτό
    από Traveler στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2021, 11:16
  2. βοηθεια για νεα μοτο
    από voidnaut στο forum Honda
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2019, 20:59
  3. νέα μάρκα, νέα μοτο : MOTUS Motorcycles
    από road spirit στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2010, 13:19
  4. Επιτέλους τη παίρνω τη νέα μοτό
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF