Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Κατανάλωση βενζίνης και σύστημα ψύξης κινητήρα.

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    ισως να θελουν καλο ρυθμισμα κ οι βαλβιδες - νεο μπουζι κ νεο φιλτρο αερος ,
    εγω μια αλλη απορια εχω ...επειδη εισαι κοπελα ,ποσο υψος εχεις κ ποσο βαρος ,γιατι το kle500 εχει υψος σελας 0.85 cm απο το εδαφος κ βαρος κοντα στα 200 κιλα γεματο με βενζινη υγρα ψυγειου κ λαδια δηλ πως τα καταφερνεις με αυτη την μοτο ...ειδικα αν την κυκλοφορεις κ μεσα στην αθηνα

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ισως να θελουν καλο ρυθμισμα κ οι βαλβιδες - νεο μπουζι κ νεο φιλτρο αερος ,
    εγω μια αλλη απορια εχω ...επειδη εισαι κοπελα ,ποσο υψος εχεις κ ποσο βαρος ,γιατι το kle500 εχει υψος σελας 0.85 cm απο το εδαφος κ βαρος κοντα στα 200 κιλα γεματο με βενζινη υγρα ψυγειου κ λαδια δηλ πως τα καταφερνεις με αυτη την μοτο ...ειδικα αν την κυκλοφορεις κ μεσα στην αθηνα
    ναι, στο επόμενο σέρβις θα αλλάξουμε φίλτρο αέρα, θα του πω και για ρύθμιση βαλβίδων και να ρίξει μια ματιά στα καρμπ για παν ενδεχομενο.

    ήμουν παλιά αθλήτρια κολυμβήτρια και έχω δυνατά πόδια χαχαχαχαχα
    εμμμ... 1.68 είμαι και 78κιλα. Στην αρχή με είχε τρομάξει το kle αλλά με το που άρχισα να κινούμαι καθημερινά Αθήνα με κίνηση κτλ είδα οτι τελικά είναι μια πολύ ευέλικτη μηχανή ακριβώς επειδή είναι λίγο ψηλή και κυρίως στενή σαν παπί. Τώρα όσο για το ύψος, στο φανάρι πατάω την μια πατούσα κατω κανονικά, αλλιώς τα δυο πόδια με μισό πέλμα αλλά σταθερά. Να πω εδώ πως δεν είναι τέρμα χαμηλωμένο το αμορτισέρ, είναι στο κανονικό του για το βάρος μου. Δεν νοιώθω πια κανένα φόβο, κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους αλλά έχει κάγκελα οπότε οκ

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    ναι, στο επόμενο σέρβις θα αλλάξουμε φίλτρο αέρα, θα του πω και για ρύθμιση βαλβίδων και να ρίξει μια ματιά στα καρμπ για παν ενδεχομενο.

    ήμουν παλιά αθλήτρια κολυμβήτρια και έχω δυνατά πόδια χαχαχαχαχα
    εμμμ... 1.68 είμαι και 78κιλα. Στην αρχή με είχε τρομάξει το kle αλλά με το που άρχισα να κινούμαι καθημερινά Αθήνα με κίνηση κτλ είδα οτι τελικά είναι μια πολύ ευέλικτη μηχανή ακριβώς επειδή είναι λίγο ψηλή και κυρίως στενή σαν παπί. Τώρα όσο για το ύψος, στο φανάρι πατάω την μια πατούσα κατω κανονικά, αλλιώς τα δυο πόδια με μισό πέλμα αλλά σταθερά. Να πω εδώ πως δεν είναι τέρμα χαμηλωμένο το αμορτισέρ, είναι στο κανονικό του για το βάρος μου. Δεν νοιώθω πια κανένα φόβο, κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους αλλά έχει κάγκελα οπότε οκ
    Σε ερωτευτήκαμε όλοι εδώ τώρα, να ξέρεις

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε ερωτευτήκαμε όλοι εδώ τώρα, να ξέρεις

    σιγά!

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους
    Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
    Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
    Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..
    πάντως στο ίσιωμα δεν μου έχει πέσει ποτέ... success!

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
    Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..
    Άμα το κορίτσι λέει για κουλό έδαφος, ε, κουλό έδαφος.
    Τι θες τώρα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άμα το κορίτσι λέει για κουλό έδαφος, ε, κουλό έδαφος.
    Τι θες τώρα;
    ευχαριστώ!

    πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ!

    πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.
    φιλικη συμβουλη ,να το πας για καθαρισμα κ ρυθμιση καρμπιρατερ σε μαστορα που να ξερει τι να κανει κ να τον εμπιστευεσαι ,γιατι εχει 2πλο καρμπιρατερ keihin κ ειναι λιγο δυσκολη η ρυθμιση αν ειναι τσαπατσουλης η βιαζεται ...ειχε φιλος το kle400 ευχαριστημενος ηταν αρκετα απο την μοτο θα ελεγα ,ειχε κανει ανετα κ μικρα ταξιδακια 200-300 χλμ ,ειχε καποια καταναλωση αυξημενη κ το πηγε για καθαρισμα κ ρυθμιση καρμ/τερ (και πρεπει να φοραει κ το kle400 κ το kle500 τα ιδια διπλα καρμπ/τερ keihin) απο την ημερα εκεινη ειχε συνεχως προβληματα κ στην εκκινηση οταν ηταν κρυο κ στο δρομο εκανε δισταγμους κ αυξημενη καταναλωση )το πηγε σε 3-4 μαστορους δεν καταφερε κανεις να το ρυθμισει σωστα ,εψαχνε για να βαλει μετ/να αλλα δεν εβρισκε καλα ,οποτε αναγκαστηκε κ το πουλησε κ πηρε ενα χτ660 μετ/νο ....οποτε προσοχη που θα το πας

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ!

    πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.
    Κατανάλωση 8 λίτρα στα 100 χλμ. δεν είναι "καίει λίγο παρπάνω" για 2κύλινδρο 500 κυβικών..... είναι πάρα πολύ.
    Είχα το ΕR-5 μια 5ετία, τον ίδιο κινητήρα φοράει, και η κατανάλωση του ποτέ δεν πέρασε τα 4-4,5 λίτρα/100.....
    Κάνε ότι είπε ο Αλέξης, ένας από τους λόγους που το έδωσα ήταν ακριβώς αυτός, ήθελαν πλέον καθάρισμα τα καρμπς.
    Ο δεύτερος ήταν η τότε οικονομική δυσπραγία. (πάνε 17 χρόνια.....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    σας ευχαριστώ και τους δύο Αλέξη και Bowleno, πρέπει να γίνει κι αυτό, σύντομα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Κατανάλωση πάνω από 5-5,5 λτρ/100χλμ στο KLE δεν είναι φυσιολογική και δείχνει "πρόβλημα". Για να μην πέσεις με την πρώτη στα νύχια κανενός αετονύχη μάστορα ξεκίνα να τσεκάρεις/αλλάξεις τα πολύ βασικά κι εύκολα όπως μπουζί και φίλτρο αέρα. Αν αυτά αλλαχθούν ή είναι ΟΚ και η κατανάλωση επιμένει εκεί ψηλά, τότε αναγκαστικά προχωράς σε συνεργείο για περαιτέρω διερεύνηση

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κατανάλωση 8 λίτρα στα 100 χλμ. δεν είναι "καίει λίγο παρπάνω" για 2κύλινδρο 500 κυβικών..... είναι πάρα πολύ.
    Είχα το ΕR-5 μια 5ετία, τον ίδιο κινητήρα φοράει, και η κατανάλωση του ποτέ δεν πέρασε τα 4-4,5 λίτρα/100.....
    Κάνε ότι είπε ο Αλέξης, ένας από τους λόγους που το έδωσα ήταν ακριβώς αυτός, ήθελαν πλέον καθάρισμα τα καρμπς.
    Ο δεύτερος ήταν η τότε οικονομική δυσπραγία. (πάνε 17 χρόνια.....)
    Έχει κάποια "ιδιαίτερη" διαδικασία για τον καθαρισμό το KLE? Γτ οκ πααααρα πολλά μαστορια δεν ξέρουν να καθαρίζουν -ρυθμιζουν καρμπσ αλλά δεν είναι και ιδιαίτερη επιστήμη.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Έχει κάποια "ιδιαίτερη" διαδικασία για τον καθαρισμό το KLE? Γτ οκ πααααρα πολλά μαστορια δεν ξέρουν να καθαρίζουν -ρυθμιζουν καρμπσ αλλά δεν είναι και ιδιαίτερη επιστήμη.
    Ιδιαίτερη επιστήμη δεν είναι, είναι όμως ακριβή σχετικά εργασία και μπελάς η ρύθμιση τους.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Κατανάλωση πάνω από 5-5,5 λτρ/100χλμ στο KLE δεν είναι φυσιολογική και δείχνει "πρόβλημα". Για να μην πέσεις με την πρώτη στα νύχια κανενός αετονύχη μάστορα ξεκίνα να τσεκάρεις/αλλάξεις τα πολύ βασικά κι εύκολα όπως μπουζί και φίλτρο αέρα. Αν αυτά αλλαχθούν ή είναι ΟΚ και η κατανάλωση επιμένει εκεί ψηλά, τότε αναγκαστικά προχωράς σε συνεργείο για περαιτέρω διερεύνηση
    ευχαριστώ,
    είδα στο βιβλιαράκι της μηχανής οτι είχα αλλάξει φίλτρο αέρα έναν χρόνο πριν και μπουζί λίγο πιο πριν από αυτό αλλά οκ,... μπουζί είναι!. Πάντως την επόμενη φορά που θα πάω στον μάστορα αρχές Σεπτέμβρη λογικά θα γίνει ένα full check-up και θα φρεσκαριστεί η μηχανή και θα κοιτάξουμε και ότι μου προτείνατε όλοι σας.

    Σωστή η παρατήρηση και για το να είναι ψείρας ο μάστορας και να "ξερει", γιατί απο τα Χανιά -εκ του αποτελέσματος- δεν με πολυπροσέξανε. Πάντως εδώ Αθήνα το πάω μετά από προτροπή και του αδερφού, στον επίσημο επισκευαστή kawasaki, ονόματα δεν λέμε που έχει καλή φήμη και έχει κι ένα κάρο kle μέσα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση βενζίνης
    από tipakla στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2013, 18:15
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 15:19
  3. υπερ-καταναλωση βενζινης
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 13:13
  4. Μέτρηση καταναλωση βενζίνης
    από efot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 15:44
  5. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 10:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF